Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary  (Okunma sayısı 38184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2009, 07:18:18 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karahan ,
Şahsi görüşlerinize saygım sonsuz, biz sâdece doğru olanı gösteririz önemli olan kendinizi ve bağlı bulunduğunuz sosyal ortamları bilmenizdir bu ortamların dışında olanlara kendinizi anlatırsınız gerisi onların taktiridir.
Saygılar...
Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 04, 2009, 07:20:15 ös
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Itzhak,
Nazik dilekleriniz için sonsuz teşekkürler ediyorum ,bilmukabele efendim.
Sevgiler,saygılar...
Sitede bulunan tüm Rotaryen ve Rotaract üyesi arkadaşlara çalışma yaşamlarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum..

Sevgilerimle

Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 16, 2009, 02:13:04 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Rotary Vakfı

Öyle bir sistem kuracaksınız, öyle bir düzen yaratacaksınız, öyle bir yol izleyeceksiniz ki;

* dünyanın neresinde olursa olsun,
* hangi ulustan olursa olsun,
* hangi sosyal, ya da kültürel düzeyde olursa olsun,
* hangi dili konuşursa konuşsun
ilgilenen ve katılan
* her birey,
* her toplum,
* her ülke
yararlanacak;
* hem verecek ve hem fazlasıyla alacak,
* hem insanlığa,
* hem eğitime,
* hem dünya barışına
katkıda bulunacak,
* tanımadığı insanlara hizmet verecek,
* tanımadığı insanlardan desek alacak,
* tanımadığı insanlarla dost olacak,
ve bütün bunlar olurken
* sevgisini başkalarıyla paylaşacak,
* bilgisini başkalarına aktaracak,
* olanaklarını başkalarına sunacak,
* başkalarının olanaklarından yararlanacak,
kısacası; kendi gayreti ve diğerlerinin ellerini uzatmasıyla
insanlık için olabilecek en güzel olayları gerçekleştirecek,
bu olaylara tanık olacak, bu olayların hazzını yaşayacak... 

Bütün bunların özü şu iki kelimenin içinde yaşıyor;
Rotary Vakfı..

Dünyada yüzbinlerce, belki de milyonlarca vakıf var.
* Her birinin birileri için, bir şeyler için çabası var.
* Her birinin idealleri var.
* Her birinin yöneticileri, gönüllüleri var.
* Her birinin kendi çaplarına göre olanakları var.
* Her birinin gerçekleştirecek projeleri var.
* Her birinin ulaşmak istediği biribirinden farklı hedefleri var.

Ne var ki hiç birinin tüm dünyayı kucaklayan, hemen her alanda hizmet üretmeye ve vermeye odaklanmış bir yapısı yok..
Rotary Vakfı’nın var..
Rotary Vakfı’nın programlarından ve projelerinden yararlananların sayısını hesaplamak, istatistiklere geçirmek imkansız.. Vakfın bütün dünyada 1.200.000 gönüllüsü var. Var da programlarının ve projelerinin ulaştığı ve adını dahi bilmediğimiz toplumları, kişileri saymak mümkün değil..

Böylesine başarılı bir organizasyon pek o kadar kolay da oluşmamış.. Olması ve oluşması bu günden 90 yıl beriye gidiyor.

1905 yılında kurulan Uluslararası Rotary, zaman ilerledikçe, başarılı olması ve ayakta kalabilmesi için sağlam bir desteğe ihtiyaç duymuş.. Bu ihtiyaç 1917 yılında Uluslararası Rotary’nin 6. Başkanı Arch C. Klump’ın gayreti ile “Rotary Bağış Fonu” olarak yaşama geçmiş, 1928 yılında kurumsallaşarak “Rotary Vakfı” adıyla tüzel kişiliğe ulaşmış, gelişmiş ve bu güne gelmiş.. 1917 yılındaki varlığı 26.50 dolarken, 1928 yılında bu varlık 5.000 dolara yükselmiş.. 2007 yılında Uluslararası Rotary Vakfı’nın aktif ve pasif toplamı birmilyar doların üzerine çıkmış..   

Artık şu gerçeği herkes yüksek sesle söylüyor; Uluslararası Rotary’nin dünya çapındaki başarısı Rotary Vakfı’nın varolmasındadır.

Geçen 90 yıl zarfında sistemler, planlar ve programlar adeta iğne oyası ile işlenir gibi öylesine geliştirilmiş, kurallar ve uygulamalar öylesine kontrol altına alınmış ki aksama yok, anlaşmazlık yok, boşluk yok, yoruma yer yok... Her şey açık ve net, kurallar mükemmel.. Geriye sadece kurallara uygun hareket etmek kalıyor.

Dışarıdan bakıldığında formlar, dosyalar, yazışmalar, sıkı bir takvim uygulaması insanın gözünü korkutuyor. İşin içine girince, sistemin mükemmeliğinden olsa gerek, gözde büyüyenlerin ne kadar kolay ve anlaşılır olduğu hemen farkediliyor.

Rotary Vakfı bütün olanaklarını “hizmet projeleri”  üretmeleri için tüm Rotary kulüplerinin ve Rotaryenlerin yararlanmasına sunuyor

Mayıs 17, 2009, 11:52:54 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.M.Akyol,
Emeklerınıze saygı ve hurmetlerımle..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ağustos 21, 2012, 02:12:34 öö
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçekten gerçekten çok güzel bir niyet bir bütünlük bir devinim.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam

Temmuz 21, 2013, 12:26:38 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın baris biz Lions üyesi olan birini kulübümüze almıyoruz, kaldıki bu tür  üyelik talebi çok sık karşılaşılan birşey de değil.
İki kulüpte hemen hemen aynı hedefleri olan kulüpler.
Saygılarımla...
Peki birinden istifa edilip diğerine girme durumu var mı?

Temmuz 21, 2013, 01:25:32 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Bunu şöyle düşünün isterseniz.

Aynı anda hem galatasaray spor kulübünde hemde fenerbahçe spor kulübünde aynı anda kongre üyesi olabilir misiniz ? Hayır. Neden kulüp olarak hoş karşılanmaz ve kabul görmez.

Peki Hukuki olarak peki bir engel varmı ? Hayır. Kağıt üzerinde üye olabilirsiniz. Peki ne yapamazsınız ? Aynı anda 2 spor kulübünde yönetim kurulunda olamazsınız. Olası bir şikayette usülsüzlükten başınız derde girebilir.

Aynı sektörde faaliyet gösteren ortakları birbirinden farklı 2 Anonim şirketinin yönetim kurulunda olamazsınız.

Aynı anda 2 siyasi partiye üye olamazsınız. Siyası partiler kanunu gereği.

Aynı anda hem mason locası üyesi hem lions veya rotary kulübü üyesi olunabiliyor mu? Görüldüğü üzere evet. Fakat dernekler kanunu gereği. Yönetim kurulu üyeliği yine sıkıntı yaratabilir. Aslında forumda fazlasıyla avukat üyede yöneticide mevcuttur. Onlar tabiki bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirler.

Peki bir kişi hem rotary hem lions üyesi olabilir mi? Kanuni açıdan bir sıkıntı yok olunabilir. Fakat dediğim gibi yönetim kurulunda olmak sıkıntı teşkil eder. Ama üye alımlarında kulüp üyelerininde onayı gerektiğinden böyle bir durumda hoş karşılanabileceğini sanmıyorum. Açıkçası ben kendi kulübüm için söyleyeyim onaylamam. Sebebine gelince kişi gerçekten iyi olabilir. Ama kulüpte huzursuzluk çıkabilir. Bir proje yapılır mesela onun benzerini lions kulübünde görürsün, sonra kişiye gereksiz yere itham yapılabilir. Bakın rakip falan değiliz. 2 kulüpte insanlara hizmet yolunda varlar. Ama hiç mi rekabet yok dersem açıkçası yalan söylemiş olurum. Hangi sivil toplum kuruluşunda rekabet yok ki? Ama bu rekabetin varolma amacı aslında kaliteyi arttırmaktır. Keşke rekabet etmek hep böyle olsa.

Gelelim sorunuza tabiki hukuki açıdan herhangi bir sorun yok dediğiniz yapılabilir. Hatta üye olduktan 1 yıl (kimi kulüp 2 yıl) sonra yönetim kuruluna da girebilirsiniz. Ama size şunu sorarız. Neden ayrıldınız ? Eğer zamanınız yokta ayrıldıysanız, burda da pek farklı birşey olmaz. Pek fazla aktivite yoktu ayrıldınız. Madem aktivite yoktu neden başka bir lions kulübüne geçmeyi düşünmediniz ? Sn. Kuzeydoğu'nunda dediği gibi nadir görülen bir durumdur. Pek hoş karşılanmaz. Ama mantıklı bir sebebiniz varsa neden kabul edilmeyesiniz ? Direk red edilirsiniz diye bir durum yoktur. Ama aynı anda ikisinede kabul edilmeniz çok çok zor olur.

Umarım sorunuza cevap olmuştur.

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 21, 2013, 01:46:11 ös
Yanıtla #37
  • Yeni Katilimci
  • *

sn. proxima güzel cevaplamis , fakat konunun üzerinden 4 sene civari gecmis , merak edenler icin yinede  ise yarar .emeginize saglik .

saygilar ,
/ khael
Cogito ergo sum.

Temmuz 21, 2013, 02:27:22 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Bunu şöyle düşünün isterseniz.

Aynı anda hem galatasaray spor kulübünde hemde fenerbahçe spor kulübünde aynı anda kongre üyesi olabilir misiniz ? Hayır. Neden kulüp olarak hoş karşılanmaz ve kabul görmez.

Peki Hukuki olarak peki bir engel varmı ? Hayır. Kağıt üzerinde üye olabilirsiniz. Peki ne yapamazsınız ? Aynı anda 2 spor kulübünde yönetim kurulunda olamazsınız. Olası bir şikayette usülsüzlükten başınız derde girebilir.

Aynı sektörde faaliyet gösteren ortakları birbirinden farklı 2 Anonim şirketinin yönetim kurulunda olamazsınız.

Aynı anda 2 siyasi partiye üye olamazsınız. Siyası partiler kanunu gereği.

Aynı anda hem mason locası üyesi hem lions veya rotary kulübü üyesi olunabiliyor mu? Görüldüğü üzere evet. Fakat dernekler kanunu gereği. Yönetim kurulu üyeliği yine sıkıntı yaratabilir. Aslında forumda fazlasıyla avukat üyede yöneticide mevcuttur. Onlar tabiki bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirler.

Peki bir kişi hem rotary hem lions üyesi olabilir mi? Kanuni açıdan bir sıkıntı yok olunabilir. Fakat dediğim gibi yönetim kurulunda olmak sıkıntı teşkil eder. Ama üye alımlarında kulüp üyelerininde onayı gerektiğinden böyle bir durumda hoş karşılanabileceğini sanmıyorum. Açıkçası ben kendi kulübüm için söyleyeyim onaylamam. Sebebine gelince kişi gerçekten iyi olabilir. Ama kulüpte huzursuzluk çıkabilir. Bir proje yapılır mesela onun benzerini lions kulübünde görürsün, sonra kişiye gereksiz yere itham yapılabilir. Bakın rakip falan değiliz. 2 kulüpte insanlara hizmet yolunda varlar. Ama hiç mi rekabet yok dersem açıkçası yalan söylemiş olurum. Hangi sivil toplum kuruluşunda rekabet yok ki? Ama bu rekabetin varolma amacı aslında kaliteyi arttırmaktır. Keşke rekabet etmek hep böyle olsa.

Gelelim sorunuza tabiki hukuki açıdan herhangi bir sorun yok dediğiniz yapılabilir. Hatta üye olduktan 1 yıl (kimi kulüp 2 yıl) sonra yönetim kuruluna da girebilirsiniz. Ama size şunu sorarız. Neden ayrıldınız ? Eğer zamanınız yokta ayrıldıysanız, burda da pek farklı birşey olmaz. Pek fazla aktivite yoktu ayrıldınız. Madem aktivite yoktu neden başka bir lions kulübüne geçmeyi düşünmediniz ? Sn. Kuzeydoğu'nunda dediği gibi nadir görülen bir durumdur. Pek hoş karşılanmaz. Ama mantıklı bir sebebiniz varsa neden kabul edilmeyesiniz ? Direk red edilirsiniz diye bir durum yoktur. Ama aynı anda ikisinede kabul edilmeniz çok çok zor olur.

Umarım sorunuza cevap olmuştur.

Saygılarımla,
Gerçekten çok şaşırdım lionlarla rotaryenlerin tatlı bir rekabet içinde olmasını hakikaten beklemiyordum. Madem Lions'a ve Rotary'ye giriş çıkış bu derece zor o zaman bunlardan birine üye olurken iyice düşünmek gerekir. Dönüşü olmayan bir yol çünkü... Bu şartlar altında hangi kişilerin Lion hangilerinin rotaryen olmaya uygun olduğunun belirlenesi için her iki teşkilatın üyelerinin birbiriyle müzakere ederek bir konu açıp şöyle karşılaştırmalı bir yazı yazması hoş olur zevkle okunur. Örneğin sizinle sayın Mustafa Kemal yazsa çok muhteşem olur.
Benim tahminim belki Rotary daha sermaye yoğun, Lions daha emek yoğun hizmetler yapıyor olabilir. Tahmin tabi bu bir şey bildiğim yok  :)

Temmuz 21, 2013, 02:44:58 ös
Yanıtla #39
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

30 yaşına kadar bu Lions ve Rotary klublerine giriş zor değil, bir kefil yeterli. 30 yaşından sonraki kabul edilme standartları biraz daha yükseliyor. 20 yaşlar da bu tür klüblere üye olmanın insana bir çok değer ve perspektif katacağını düşünüyorum. Boş vakti olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Topluluk önünde konuşma yeni çevre edinme, akıcı sunum yapabilme, konu üzerine yoğunlaşma ve araştırma, yöneticilik, liderlik gibi kavramları kendinize değer olarak katabileceğiniz grublar.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.