Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Müziğin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?  (Okunma sayısı 13159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2007, 09:14:59 ös
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar Müzik sadece dinlenilen bir olgu mudur?
Yoksa içinde belli değerleri vurgulayan ve o değerleri kendine inandırmış insanları yönlendirebilen bir etkisi var mıdır?

Kasım 27, 2007, 09:22:00 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Rock dinlediğimde uçuyorum ;D

Bir kersindede arkadaşım bana pavoroti dinletmişti çok kötü rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmıştım :D

Kasım 27, 2007, 09:23:36 ös
Yanıtla #2

Evet, çok güzel düşünülmüş bir başlık seçmişsiniz Sevgili Arteizm; tabiki diğer Arkadaşlarımızın da fikirleri olacaktır ancak kendi kişisel fikirlerimi belirtecek olursam;

Müzik dinlenilen ve birçok anlamları mahiyetinde taşıyan ve bireyin o anki durumunu yönlendiren güzel, duygu yüklü ve ruhumuza hitap eden bir araçtır belki de ancak bizler hissettiğimiz şeyleri müzik dinleyerek daha da anlamlandırabiliyoruz.

Tamam kabul ediyorum; fanatik şarkılar olabilir, ya da bir siyasi kanadın sembolizması olabilir ancak benim bahsettiğim müzik Evrensel Müzik farklıdır tabiki,

Benim bahsettiğim müzik biçimlendirilmesi ile kişinin kendi kendisini müziksel yolla eğitmesidir. Ben bunu söylemek istemiştim.

Saygılarımla      
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2007, 09:26:12 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 27, 2007, 09:25:36 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

:D
Fakat senin gibi yorum yeteneklisi bir arkadaşımdan çok daha iyi bir yorum bekliyorum haberin olsun.

Kasım 27, 2007, 09:34:54 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sevgili Sevil
Bana göre Müzik Evrensel'dir. Bir Sanattır. Hangi Müzik Tarzı olursa olsun salt bir Kitleye mahsus edilmemeli, tam tersine paylaşılmalıdır.

Bu söyleminizle;
Tamam kabul ediyorum; fanatik şarkılar olabilir...

Bu söyleminiz çelişmiyor mu?

Kasım 27, 2007, 09:36:43 ös
Yanıtla #5

Ama gerçek bu Sevgili Arteizm; ben o şekilde düşünebilirim, o benim düşüncemdir. Ancak gerçek olanları da yadsıyamam öyle değil mi  ;)
Örneğin maçlara ait şarkılar varken ben bireyin eğitimi için müziğin evrensellğinden yanayım. Nasıl ki her yemekten yeterli gıdayı alır ve vücudunuzun direncini arttırırsınız müzik de aynı şekilde Ruhsal gıda için gereklidir. Yani bahsettiğim şey tam olarak Ruhsal Doyum!...
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2007, 09:39:54 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 27, 2007, 10:10:12 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Gerçek olan, ortak değerler üzerine kurulmuş bir inanç sistemine uygun düşüncelerdir. İnsanlar, insanlık dışı olanı asla kabul etmemelidir. Yaşam hakkına müdehaleye zorlayan herhangi bir yaptırım, evrensel niteliği hak edecek olgunluğa zaten ulaşamayacaktır. Bu da evrensellik adı altında tartışılmasının gereksizliğini ortaya çıkartmaktadır.
Sizin gerçek olanları yadsıyamamanızın sebebi sanırım evrensellikle, savunucululuğu ayrı kavramlar olarak ele almamanızdan kaynaklanmakta. Çünkü evrenselliğini savunduğunuz müziğin, bir sembol olarak dahi; bir görüş veya düşünceyi yansıtmasında kitleler üzerinde yönlendirici etkisi olacağını düşünüyorsunuz. Bu da aslında sizin bu tip bir etkiyi kabul etmediğiniz, savunmadığınız alamına geliyor.
İşte evrensellik ve savunmacılık ayrımının önemi de buradan geliyor. Bir anda düşünülmeyen bir düşüncenin savunucusu durumuna geçmekle, farkına varmadan bütün okları üzerine yönlenmesine sebep olarak, yanlış anlaşılmaya maruz kalıyoruz. Dikkat etmek imajımız açısından önemli ve değerli.

Kasım 27, 2007, 10:32:07 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Rock dinlediğimde uçuyorum ;D

Bir kersindede arkadaşım bana pavoroti dinletmişti çok kötü rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmıştım :D

Gecmıs olsun abi yaa hıc haberımız yok
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Kasım 27, 2007, 11:10:33 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Örneğin maçlara ait şarkılar varken ben bireyin eğitimi için müziğin evrensellğinden yanayım. Nasıl ki her yemekten yeterli gıdayı alır ve vücudunuzun direncini arttırırsınız müzik de aynı şekilde Ruhsal gıda için gereklidir. Yani bahsettiğim şey tam olarak Ruhsal Doyum!...

Ruhsal doyum sağladığı için müzik insanları etkileme gücüne sahiptir zaten.

Sizce bu da;
Bana göre Müzik Evrensel'dir. Bir Sanattır. Hangi Müzik Tarzı olursa olsun salt bir Kitleye mahsus edilmemeli, tam tersine paylaşılmalıdır.

düşüncenizle çelişmedi mi?

Bizim tartışmamız
...Müzik sadece dinlenilen bir olgu mudur?
Yoksa içinde belli değerleri vurgulayan ve o değerleri kendine inandırmış insanları yönlendirebilen bir etkisi var mıdır?
değil mi?

Sizin örnek verdiğiniz bireyi bir kesitle mantık sorgulamasından geçirirsek;

"Birey faşizm sempatizanı bir kişilik.Bağlaşıklık düzeyi en alt seviyede.
Bir gün radyonun birinde faşizan söylem ve ardından bir marşı duyuyor.
Sempatisine paralel düşünceler olduğundan önemli olduğunu kabul ederek -hatta daha sonra arkadaşlarına söyleyebilmek için bir kağıda yazarak- unutmamaya çalışıyor. "

Sizce bu kişi burada;
-Yaşamın içindeki zorlulara karşı direnecek bir yol olarak faşizmi seçmeyi düşünen bu kişi, kişisel (düşünsel) gelişimine katkıda bulunmuyor mu?
-Bu katkı sonucunda kendi içinde bir doyuma ulaşmıyor mu?

Tabi bunun tam tersini de düşünebiliriz.

Tartışmamız müziğin insanlar üzerindeki etkisininin ispatlanmasına yönelik olduğundan, her ne açıdan düşünürsek düşünelim gideceğimiz yol aynıdır.
Müziğin evrenselliğinin herkes tarafından aynı düzeyde algılanması mümkün değildir.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2007, 11:20:40 ös Gönderen: arteizm »

Kasım 28, 2007, 12:34:29 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sevgili Itzhak
Umarım esprilerinle olduğu kadar değerli fikirlerinle de katkıda bulunursun.