Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 840026 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2012, 12:53:01 öö
Yanıtla #390

Böylece Sayın Splendour ne demek istiyor? Çok güzel ve doğru yanıt vermiş olan Sayın Arais'in verdiğ yanıta güvenilemeyeceğini mi belirtiyor?

Sn.ADAM güvensizlik demeyelim  Sayın Arais'in verdiğ yanıta tabiki saygı duyuyorum ve ciddiye alıyorum fakat içeriden birinin ne yanıt vereceği meraklandırdı doğrusu,ayrıca ben onu yazmasam sizde bu şeilde daha da aydınlatıcı bir açıklama getirmeyecektiniz belkide konusmaya öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ediyorum ve

Üniversite öğrenciliği... İşte bu çok ilginç bir nokta. Üniversite öğrencisi iken Masonluğa girmiş olan o kadar çok genç var ki... Üstelik masonlar da buna olağanüstü destek verir. Şu anda Hür ve Kabul EdilmişMasonlar Büyük Locası'nın En Muhterem Büyük Üstadı olan Remzi Sanver, Masonluğa girdiğinde üniversite öğrencisiydi.

bunu duyduğuma nasıl sevindiğimi anlatamam bende mimarlık öğrencisiyim 3. sınıf 22 yasındayım ve bir öğrenciye fakirlik maddesi ile ilgili nasıl bir açıklama getirileceğini merak ettim doğrusu fakat dediğim gibi fazlasıyla memnun oldum sayın b12'i sizin yorumunuzada gelince bir öğrencinin Sn.ADAM'ın bahsettiği gibi aidat karşılaması yada zenginlik-fakirlik kavramı ailesine dayandırılmayabilir zira çok arkadaşım bugün kendi ayakları üstünde durabilmekte okurkende bölüm ile ilgili bir iş yapmak mümkün olabiliyor zengin çocuğu diye nitelendirmek bence yanlıs olur tabi benim görüşüm bu gerekirse ailesininde buna destek çıkması normal değilmi?Saygılarımla Görkem Erol.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2012, 12:55:44 öö Gönderen: _SplendouR_ »

Mayıs 14, 2012, 01:04:21 öö
Yanıtla #391
  • Uzman Uye

Sayın b12;

Locanın 32. büyük üstadı olan Sanver, mason locasının efsane isimlerinden Haluk Sanver'in oğlu.

Birde bu yönü var Mason olmanın .Saygılarımı sunarım, Efendim   ::)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 14, 2012, 08:17:35 öö
Yanıtla #392
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mason olmak icin zengin olmaya gerek yok.

Ateist olmadigi surece sosyalist dusunceye sahip olmasi da bir sorun teskil etmez.

Mason olmak icin bir akrabanizin Mason olmasi da gerekli degildir.

LAUS DEO
YY & Y

Mayıs 14, 2012, 08:40:35 öö
Yanıtla #393
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dilimizde kimi zaman bir terim olduğundan farklı bir kullanıma uğruyor... Örneğin, artık pek kullanılmamakta olsa da vinil asbest yer döşemesine “marley”, çimento asbest çatı döşemesine “eternit” denir. Bir çekici ve yarı-treylerden oluşan uzun yol kamyonuna “Tır” denilir olmuştur; bunu medyada bile söylüyorlar;  oysa TIR'ın anlamı "Uluslararası Transit Güzergah"tır.

İşte bunlar gibi 1968 kuşağının kullanımıyla burjuva ve proleter sözcükleri dilimizde sözlük anlamında değil, özellikle farklı bir anlamda kullanılır olmuştur. Bu farklı anlamın, bu dönüştürme sözcüklerin asıl anlamı bizim kültürümüzde pek bilinmediği için yerleşmiş olduğu bile söylenebilir. Son yazımı çala klavye yazarken bunu göz ardı etmiştim; bu sözcükleri onlara verilmiş olanlar bakımından değil, asıl anlamları çerçevesinde kullanmayı öngörmüştüm ama anlaşılan demek istediğimi becerememişim.

Bir de dikkat ederseniz, oradaki deyişim, «Birisi tüm bunlardan şöyle bir sonuç çıkarabilir: "Demek ki Masonluk bir proleterya kuruluşu değil, bir burjuva kuruluşudur."» biçimindeydi. Ben öyle olduğunu da söylemedim; kimisinin öyle bir değerlendirme yapabileceğini belirttim.

Bütün bunları deyişimin nedeni de, bu bağlamda Sayın peacewings'in sitemlice sözü "masonlar sosyalist olamaz mı?" diye... Neden olmasın?... Eğer Masonluğun ilkeleri ile bir ekonomik-politik doktrini karşılaştıracak olursak, her ne kadar Masonluk hiçbir ekonomik-politik doktrini izlemez ve tek birinden yana çıkmaz ise de, bu ilkelerin en çok Sosyalizm ile uyum gösterdiğini görürüz. Ancak şunu da unutmayalım: Gerçek Sosyalizm'de zengin kişi olmadığı gibi fakir kişi de yoktur.

Konu Masonluğa giriş olunca "fakir" ya da "yoksul" sözcüğünün tek başına ya da karşıtlarıyla birlikte kullanımı, konuyu polemiğe sürüklemektir.  Oysa benden başka açıklayanların olduğu gibi, Masonlukta ortaya konulmuş kriter, kişinin kafasının içindeki ilk kaygının geçim olmaması gereğidir.

Geçim sıkıntısı içinde bulunan bir kimse kendisini masonik çalışmalara veremez. Hatta bırakın kafasının içinin bununla dolu oluşunu, belki locasının toplantılarına bile katılamaz. O sıkıntıyı gidermesi onun için önceliklidir. Haklıdır da... Bu tutumu doğrudur da… Özellikle kentsel kesimde yaşayan bir insanın ilk kaygısı geçim olmamasını sağlamaktır. Masonların büyük çoğunluğu da kentsel kesimde yaşayan insanlardır. Masonluk bir düşünsel uğraşı alanıdır. Böylece bu gerekliliğin temelinde yatan neden de ortaya çıkmış olmaktadır.

Yurdumuzda emeklilerin karşı karşıya olduğu geçim sıkıntısının henüz yaşama yeni başlayacak bir gence oranla çok daha ağır olduğunu sakın göz ardı etmeyin. Bu bakımdan asıl sıkıntı içinde olan kişi Masonluğa girmek isteyen bir genç emekçi değil, Masonluğa yıllarını vermiş bir emeklidir.

Bir de şu üniversite öğrencisine gelelim... Üniversite öğrenciliğinin rahat olduğu ilk yılların ertesinde çok sıkışık olduğu dönemler vardır. Bu sıkışıklık çoğunun son sınıfında yoğunlaşır; öğrencinin Masonluğa ayıracağı yarım saati bile yoktur. Ancak kimileri bunun tam tersini düşünür: İki haftada bir tüm derslerden ve mesleki çalışmalardan birkaç saat için uzaklaşmak, bu birkaç saati loca toplantısında değerlendirmek, bir ferahlama, bir dinlenme sağlar.

Kişi konuya hangi açıdan bakarsa, ona göre bir sonuca varır. Masonluğu tek bir yönünden değil tüm yönlerden ele almak gerekir. Bir kişinin mason olabilmesi için gerekli bireysel niteliklere kafa yapısı ile başlamak gerekir. Kafa yapısının değiştirilip Masonluğa elverecek bir biçime getirilmesi, parasal sıkıntıyı gidermekten çok daha zordur.

Bir masondan yanıt bekliyordunuz işte geldi… O da sosyalistliğin sakınca olmadığını söylüyor. Zaten neden sakınca olsun ki?... Aksine tercih edilir. Ateist olmamak gerektiğini de söylüyor. Bu koşul ise sadece Masonluğun bir kanadında ileri sürülür. Öteki kanadında bu konu kişinin kendine özel olarak değerlendirilir. (Kaldı ki, Ateist olmak Teist olmaktan daha zor bir iştir.)

Şu son paragraftaki tartışmaya bakın… Demek ki mason olmak için öngörülen gereklilikler arasında parasal yeterlilikten çok daha önemli olanları var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 14, 2012, 10:36:24 öö
Yanıtla #394

Saygıdeğer ADAM,

Alıntı
«Birisi tüm bunlardan şöyle bir sonuç çıkarabilir: "Demek ki Masonluk bir proleterya kuruluşu değil, bir burjuva kuruluşudur."» biçimindeydi. Ben öyle olduğunu da söylemedim; kimisinin öyle bir değerlendirme yapabileceğini belirttim.

demişsiniz. Lakin daha önceki yazınızın devamı şöyle bitmekteydi:

Alıntı
"Demek ki Masonluk bir proleterya kuruluşu değil, bir burjuva kuruluşudur."

Evet, doğru, öyledir!

Burada bir ikileme düştüğünüz kanısındayım. Yahut kendinizin de belirttiğiniz üzere çalakalem yazarken yanlış anlaşılmalara maiyet verdiniz. Benim sorularımı birer sitem olarak algılamnıza da gerçekten üzüldüm. Açıkcası soruları ben diğer arkadaşların kafalarındaki soruların yok olması amacıyla sormuştum. Yoksa sosyalistlerin mason olup/olamayacağını daha önce cevaplandırdığınızı biliyorum.

Bu yapmış olduğunuz uzun açıklama için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 24, 2012, 04:12:23 ös
Yanıtla #395
  • Yeni Katilimci
  • *

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Kendini rahatça geçindirebilen, standart düzeyde, zeki bir insanın localarda yapabileceği mükemmel projeleri de, projenin sağlayacağı faydalarıda parayla satın alamayız diye düşünüyorum.
Saygılar,,

Mayıs 24, 2012, 06:10:57 ös
Yanıtla #396
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn .meseyi..

oldukça iyi niyetli ve sevimli üslubunuza güldüğümü söylemeliyim.. localarda yapacağı mükemmel projeler derken neyi kastettiğinizi daha detaylı açıklarsanız,konuyu tartışabiliriz :)
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 25, 2012, 01:40:56 ös
Yanıtla #397
  • Ziyaretçi

Öncelikle herkese merhaba,
Bence bir disiplin olarak masonluğun da kuralları tabiki olacaktır. Ama nasıl operatif masonluk sonradan spakülatif olabilmiş ise ve anayasalarında değişiklik olabilmiş ise veya hür deyimi gibi köleliğin olduğu zamandan gelen bir kelime anlam kayması ile farklı yorumlanmaya ya da köle anlamında, eski anlamını ve geçerliliğini yitirmiş ise, zamanla insanlar toplum değiştikçe, geliştikçe bu kuralların da değişmesi söz konusu olacaktir. Ancak değişmez bazı ilkelerin olması mantığa da ters düşmemelidir. Örneğin, dünya nasıl kurulduğundan beri yer çekimi var ise ve su hayatın oluşumu için elzem ise, insanlık için de bazı sosyal ilkeler hiç değişmeyebilecektir. Haksız yere birini öldürmenin hoş görülmemesi gibi. Yani bazı gelenekler ilke halinde kabul edilebilecek ve hatta zamanla daha da güçlenebilecektir.(yaşam hakkı-sosyal haklar-düşünce özgürlüğü gibi) Ayrıca bir yasanın veya ilkenin değeri ne kadar uzun sürdüğü ile doğru orantılıdır. Uzun süre yürürlükte kalan yasaya dayaan devletler daha sağlam kurulmuş demektir.Örneğin Roma Devleti. Masonik ilkeler de bu şekilde düşünülebilir.
Masonluğu iyi bir niyet olarak görmekle beraber, illa da mason olma kaygısı taşımadığımı belirtmek istiyorum. Mason olmak iyidir diye düşünüyorum, ama mason olarak kabul edilmemek veya gerekli şartları taşımadığın değerlendirmesi yapılarak bir derneğe kabul edilmemek, hiç de kötü değildir. Zira insan zaten, beni başkaları yüceltecek diye düşünmemelidir. İnsan kendini yüceltebilme potansiyeline zaten sahiptir ve bunu başkalarının ona bahşetmesine de hiç gerek olmadığı gibi, anlamı da yoktur. Başkaları tarafından kabul edilmemek insanın kalbini kırabilir tabi. Egosuna zarar verebilir yani.Ama bu çok da önemsenecek birşey gibi gelmiyor bana.
Mason olabilmenin şartları konusuna dönersek, biraz ilgi alanım olduğu için merak ettim. Bir kişinin mason olabilmesi için hiçbir suç kaydı olmaması gerekir deniyor. Ben buradan sabıka kaydını mı anlamalıyım.
Şimdi, suç toplum açısından kınanan ve ceza yaptırımına maruz bırakılan eylemlerdir. Ancak suç kavramı zamanla o kadar değişmiştir ki, suç olan bazı fiiller artık suç olarak artık kabul edilmediği gibi, suç olmayan bazı fiiller de zamanla suç olarak kabul edilmiştir. Ayrıca suç belli bir ağırlığı olan fiillerdir. Normalde trafikte kırmızı ışıkta geçmek de bazı ülkelerde suç iken, bazı ülkelerde idari yaptırım gerektiren bir fiildir. Gene, bir mühendisin şef olduğu şantiyede bir işçinin yaralanması veya ölmesi durumunda mühendis açısından herhangi bir kastı olmadığı halde taksirle öldürme veya yaralamadan ceza verilebilmektedir. Yani suçlar da kasten, ihmalle, dikkatsizlikle vs... işlenebilmektedir. Ayrıca çocuklar açısından bazı suçların gelecek hayatında peşini bırakmamasının, hayata tekrar karışamamasının etkileri falan düşünülerek, kurulan ceza kararlarının ertelenmesi ve hukuki sonuç doğurmaması kabul edildiği gibi büyükler açısından da cezasına bağlı olarak bazı suçlar dolayısıyla verilen hükümler ertelenmekte ve sabıka kaydına geçmemektedir.
Şimdi suç tanımı o zamanda yürürlükte olan her türlü fiil için denirse sanırım çok değerli mason üyelerin de şanssızlık eseri bir olaya karışması veya ufak bir ihmalleri halinde masonlukları bitebilecektir. Bu suç konusu bana biraz muğlak geldi bu haliyle. Ayrıca suçları belirleyen yasama organı masonik eylemleri de suç sayabilir. Zira kurucu bir meclis Anayasayı bile masonların nefes alamayacağı şekilde tanzim edebilir. O zaman masonluğun kendisi suç iken, nasıl mason olmak için suç işlememiş olmak gerekir?Bu konuda değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Ayrıca belirtmek istediğim başka bir husus da konu yanlış anlaşılmış olabilir mi diye düşündüm. Varsayım olarak masonun mükemmel bir insan olması gerektiği, mason olabilmek için de hiç hatasız biri olmak düşüncesi yanlış ve tartışmayı yanlış bir sonuca götürür diye düşündüm. Zira masonluğa göre mükemmellik evrenin ulu mimarında değil midir? Mason olabilmek için gereken ise mükemmeli arama yoluna dair bilinç ve içten istek oluşturabilmiş olgun insan karakteri ve bu yolda çalışma azmidir kanaatindeyim. Tabi şüphesiz bu kişilerin geçmişinden dolayı üye kabul edilip edilmeyeceği konusunda derneğin tasarrufuna mani değil.
Fakirlik kelime olarak doğru bir seçim değil gibi geldi bana. Fakir kelime olarak kimilerince aşağılayıcı veya utanç verici görüldüğü gibi, alçakgönüllülük anlamında da kullanılabilmektedir.(örneğin bektaşilikte veya hindistanda)
Masonluğun gereği olan işleri yapması için yeterli ekonomik güce sahip olmak, dernek ödentilerini düzgün ödeyebilmek vs demek daha doğru olabilir belki de.
Bir de Hür ve Kabul edilmiş masonlar derneği tüzüğünü, yönetmeliklerini paylaşabilirmisiniz acaba?
Saygılarımla.

Mayıs 25, 2012, 06:37:48 ös
Yanıtla #398
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın hoste_vivere

Suç kaydı yanlış kullanılmış, dernekler kanunun bir maddesidir. Derneğe üye olmak isteyen kişinin suç kaydı olmaması gerekir.Dernekler kanunda ki madde ne geçiyorsa masonlarda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymak zorundadırlar.Siyasi partiler içinde aynı kanun  geçerlidir.
Derneklerin Üyelerini İçişleri bakanlığna bildirme zorunluluğu vardır.

Sayın skullG açıklasa daha iyi olur bir hukukçu ve mason olarak.Gerçi forumun herhangi bir yerinde bu açıklama yapılmıştır.

Fakat sayın skullG üzerinden geçer ise çok bahtiyar oluruz.

Yanılmıyorsam sayın honeste_vivere sizde hukukçu idiniz.Dernekler kanunu iyi biliyorsunuzdur tahminimce varsayımlar üzerine konuşmusunuz.

Hoş bir hipotez gerçekten.

Cumhuriyet döneminde dedeğiniz olay gerçekleşti.Cumhuriyet sonrası da kanun değişikliği ilede Masonluk dernekleri yeniden faaliyete geçti o dönem deki uygulamaları incelerseniz de sorunuzun cevabını net bir şekilde ortaya çıkmış olur sanırım.

Ben mason değilim,  tüzüğü paylaşmazlar sanırım.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2012, 06:50:36 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 26, 2012, 11:05:03 öö
Yanıtla #399
  • Yeni Katilimci
  • *

sn .meseyi..

oldukça iyi niyetli ve sevimli üslubunuza güldüğümü söylemeliyim.. localarda yapacağı mükemmel projeler derken neyi kastettiğinizi daha detaylı açıklarsanız,konuyu tartışabiliriz :)

Efendim söyleminizi pek samimi bulmadığımdan düşüncelerimi size açıklama gereği duymamaktayım.

Kolaylıklar,