Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833831 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2012, 02:47:53 ös
Yanıtla #430
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık ve muhteviyatındaki tartışmalar başından sonuna kadar çok bilgilendirici olmuş.
Emeği geçenlerin zihinlerine sağlık
Saygı ile
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Kasım 21, 2012, 01:22:39 öö
Yanıtla #431

Sayın erkan53,
Ne zaman ki öğrenme, gelişme, düzelme isteği içimizi kaplar, işte o zaman karanlıktan sıyırılma yoluna çıkarız.
Öncelikle kendinizle uğraşmaya başladığınız için bu noktada  ilk adımı atmışsınız diyebilirim.
Mason olmak için tekris ve tanınan bir locada olmak elbetteki şart. Ancak bunlar olduğu zaman Mason olduk diyebiliyor muyuz? Hayır. Mason olma yolunda katedilmesi gereken çok yol var.
Masonluk bir sıfattan, bir isimden ziyade bir kişilik bir kimliktir. İçerdiği değerler pek çoktur. Nihayetinde bunlara ulaşmak içindir tüm çabamız.
Sevgiler ve Saygılar

Aralık 12, 2012, 04:24:31 ös
Yanıtla #432
  • Seyirci
  • Uzman Uye

3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)

Bu 3.maddeki en sıradışı söz dizimi bana göre kadınların neden mason olamayacağı parantez içinde açıklanmış.

Sn.Mason üzerine alınmasın bu kuralı kendisi koymuş değil oda uygulayanlardan sadece.
parantez içi ifadeler ve tanımlar bana göre değil açıklamaya dilim döndüğü kadar çalışacağım.

Kadınlar kutsaldır sözü kutsallığın manasında kadına izafe edilemez.Kadın kutsal ise erkekten daha değerlidir ozaman ki devamında sözün gelinen nokta budur onların eğitime ihtiyaçları yoktur.

Sorarım size sn.mason kadınların eğitime ihtiyaçlarının olmadığını belirlemek bilime akla eğitime bu kadar değer kıymet veren masonluk ile örtüşüyormu?

Kadınlar kutsaldır sözünü masonlar ifade ettiğinde yada benzeri bir cemaat örtüşüyorda şu yaşadığımız toplumda hakikaten öylemidir.
İnanç anlamında Allahtan başkasına kutsallık vakfetmek islam inancında yanlıştır günahtır.

Bazen düşünmeden ardına arkasına bakmadan karşımızdakini yüceltmek için söylediğimizi sözcükler vardır buda onlardan biri gibi duruyor işin aslına göre.

Bu kadar önem verip sonrada masonluk çok güzeldir ama sen olamazsın demekte ne kadar doğru duruyor bilinmez.

Bu tartışmanın yeri burası muhakkaki değil başka bölümlerde tartışıldı-tartışılıyor
o bölümü okuduğumda bazen farkında olmadanda nasıl kolaylıkla  riya yapabildiğimizi gördüm o yüzden yazdım.
o bölüm bana çok samimi gelmedi.

saygılarımla

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 14, 2013, 10:10:00 ös
Yanıtla #433
  • Ziyaretçi

"Kadınlar Mason olamaz" kuralı günümüz şartlarında belki mantık dışı, Masonluk öğretisiyle örtüşmez nitelikte ve haksızlık gibi görünse de, Masonluk'un çok eski bir öğreti olduğunu, ve ritüellerinde ve kurallarında birtakım değişmezlikler olduğunu hatırlamakta fayda var. TC Anayasası'nın değişmez kurallarını nasıl değiştirmeye çalışmıyorsak, bunu da değiştirmeye çalışmamalıyız. Öncelikle bunu değiştirmeye çalışmak, yüzyıllardır süregelen bir bilgiler ve birikimler bütününü başka bir kılıf için yeniden oluşturmaya benzer. Zor mudur, mümkün müdür kısmı yoruma açıktır tabii.

Yoruma açıktır demişken kendi fikrimi de belirtmek isterim. Masonluk eski bir öğreti, evet ancak biz bu eski öğretiyi 21. yüzyıl çerçevesinde değerlendirerek hata yapıyoruz. Masonluk'ta reforma gidilir mi, bu konuların tartışılması hoş karşılanır mı soruları da sanırım biraz çelişkili ve hatta anladığım kadarıyla söz konusu bile olamaz. Çünkü Masonluk, çok keskin kurallar bütünüyle belirlenmiş olup, kendi içinde bir adabı da var.

Ben fakirin düşüncelerine gelirsek, elbetteki kadınların, bu aziz, kutsal varlıkların -madem bu kadar azizler-, öğretiden uzak tutulması değil bizzat öğretinin öğretici sıfatında bile bulunabilmeleri gerekir. Bu yüzden şahsi fikrim, Sayın Mason'un yönelttiği 3. maddenin samimi değildir. En azından benim sorumun cevabına tatminkar bir açıklama olmadığını belirtmek isterim.

Bu madde aslında, sanki kadının 'elinin hamuruyla' bu işlere pek bulaşmaması gerektiği, bu öğretiyi de erkeklerin yönetmelerine bırakmaları gerektiğini savunuyor bana göre. Bu noktada feminist bir akımın etkisinde kalmış edasıyla kadın hakları savunuculuğu yapmayacağım elbette ama bilinen birkaç noktaya tekrar değinmekte fayda var diye düşünüyorum.

Kadın aslında kadınsal görevlerinin yanında daha pek çok işte erkeğin yanında durabilmiştir. Hatta günümüzde hem çocuklarını yetiştirip hem de işe giden ve en az erkek kadar eve ekmek getirebilen kadınların sayısı bir hayli fazladır. Kadın başarılar elde edebilir, kadın buluşlarda veya kuram çalışmalarında rol alabilir, kadın bir icat yapabilir. Yani aslında kadın da erkeğin zekasının ve fiziksel gücünün gerektirdiği her şeyi yapabilir. Bu noktada kadına haksızlık yapılmış olduğumu düşündüğümü belirtmek istiyorum.

Ancak kadının duygusal yapısının erkekten farklı olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer kadınların Mason olamamasının altında bir gerekçe aranacaksa, kadının yumuşak mizacı ve annecil doğasının altında aranmalıdır. Bu kadını ne erkekten daha güçlü, ne de zayıf yapar. Bu kadını yalnızca erkekten farklı yapar. Ancak erkek de kadın kadar kutsaldır. Bana göre 'bahanesi' hazırlanmış bir kalıbı savunmaktansa, hormonlarının esiri olduğu gerçeği hatırlatarak daha somut ve çözümsel yaklaşımlar getirebiliriz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Ocak 14, 2013, 10:18:58 ös
Yanıtla #434
  • Aktif Uye

Sayın Masoness.

Kadınların masonluğu ile ilgili bir tartışma yakın zamanda yapılmıştı. Buradan okuyabilirsiniz.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,104.40.html

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 14, 2013, 10:21:41 ös
Yanıtla #435
  • Ziyaretçi

Sayın asimov,

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ocak 15, 2013, 02:50:50 öö
Yanıtla #436
  • Ziyaretçi

FAKİRLER MASON OLAMAZ

Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.

* Yukarıdaki maddeye göre fakirler Mason olamaz. Bildiğimiz kadarıyla fakirlik bir erdemdir. Çünkü acımasız yaşam koşullarına büyük imkansızlıklar içinde katlanma VE bu sırada yaşamın kendisini öğrenme mücadelesidir. Mahcup olmayı, ezilmeyi, horlanmayı tanımak anlamına gelmektedir yoksulluk.

O halde soruyorum: Her şeyden önce "Karanlığı aydınlığa kavuşturma", "daha iyi insan olmaya çabalama", "İnsanlığın huzuru için için uğraşma" gibi amaçları olan bir felsefe, nasıl olur da "fakir" olanı öteler? Bunun hiçbir izahı olamaz. Hem Mason olmak için önce kalbimizde Mason olacağız, hem de bu felsefeyi yaşamayı, duruşu, iç güzelliği, birikimi ve yeteneği dolayısıyla hak eden bir İNSANI, yalnızca fakir olduğu için aramıza almayacağız. Bunu nasıl doğru anlayayım? Lütfen bana açıklayın bu durumu. Bu sorgulamam gayet iyi niyetlidir.. Eleştirmek için eleştirmiyorum.. Ama anlayamıyorum da..

Oysa ki Masonlar bir fakiri eğiterek ve ona iş imkanları sağlayarak onu topluma kazandırabilirler. Masonlar tarafından topluma kazandırılan fakir birey sonrasında "Mason" olabilir ve Masonluğun amaçlarına doğrultusunda çalışarak insanlığa faydalı olabilir. Böylece Masonlara olan  vefa borcunu da ödemiş olur.

KADINLAR MASON OLAMAZ

Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.

-Masonlar kadınları "kutsal" olarak nitelemektedir. O nedenle mi kadınlarda Mason eğitimine gerek yoktur? Kutsal olma durumu, Mason Eğitiminden muaf olmak anlamına mı gelmektedir?

* Kutsal olan, aziz olan o muhteşem yaratığın, sahip olduğu özellikleri sayesinde Masonluğa ve dolayısıyla insanlığa vereceği hiçbir hizmet yok mudur? Mümkün müdür?

Saygılarımla..

Ocak 21, 2013, 11:59:11 ös
Yanıtla #437
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Merhaba,
Mason olmak için belli kriterler sıralamışsınız? Üniversitede bir hocamla aramızda geçen bir sohbette mason olmanın ciddi maddi külfetler getirdiğini, aidatlarının çok yüksek bir mebla olduğunu söylemişti. Şimdi sorum şu; fakirlik çok geniş bir tanımlama bence. Yani mason olmak için ne kadar zengin olmak gerekiyor? Mesela bir devlet memurunun aldığı maaş mason olması için yeterli değil mi? Bu soruları gerçekten merak ediyorum. Şimdiden teşekkür eder saygılarımı bildiirim.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2013, 03:46:24 ös Gönderen: skullG »
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ocak 22, 2013, 03:58:02 ös
Yanıtla #438
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. KEMAL_7'nin mesajında düzenleme yapılmış ve bu düzenleme sonrası konuyla ilgisizlesen Sn ADAM'ın mesajı silinmistir.

Sn. KEMAL_7'nin sorusuna cevap verecek olursak bahsettiginiz durumdan duruma değişir. Eğer ortalama devlet memuru maasiyla bir kişi kendisi ve bakmakta yükümlü olduklarının insan onuruna yaraşır bir hayat surebilmesini sağlıyor ve dahası aidatlarını onların ihtiyaclarında kisinti yapmadan ödeyebilecek ve Loca çalısmalarına aksatmadan katılımda bulunabilecekse sorunuza Evet cevabını verebiliriz yok bu dediklerimize o maaş yetersiz kalır dıyorsanız o zaman cevap Hayır olacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ocak 22, 2013, 04:53:07 ös
Yanıtla #439
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hiç kimse yazısı silindi diye benim kadar sevinmemiştir sanırım... Keşke hep böyle olsa. Keşke hep konuyla bağlantısız yazılar silinse.

Bu konuda ise iki tek diyesim var.

Önce, özel sektör çalışanlarının hepsinin aldığı ücretin devlet memuru maaşından daha yüksek olduğunu sanmak gibi bir yanılgıya düşmeyin sakın. dolayısıyla konu kişiler için genel olarak "memur" terimini kullansak sanırım daha doğru olur.

Eğer memurlar mason olamıyor idiyseler kazançları az olduğu için, şu anda mason localarında mesleği ya da işi memuriyet olan hiçbir mason bulunmaması gerekirdi. Oysa bulunduğunu biliyoruz. Bir ara bulunamıyorlardı kazançlarının yetersizliğinden değil de sadece Masonluğu hedef almayan faşizan bir yasa maddesinden ötürü ama o sonradan düzeltildi.

Bütün sorun, Masonlukta üyelerin çok yüksek tutarlarda ödenti verdiğinin sanılmasından ileri geliyor. Oysa diğer birçok dernekten çok daha az.

Derken, bir de masonların mason oldukları için çok para kazandığının sanılması da var. Bu iki yanlışlık nasıl olup da bir araya getirilebiliyor, o daha da anlaşılmaz...

Özet sonuç: Sayın SkullG'nin dediği doğrudur çünkü bir kişi mason olabilmek için ailesinin nafakasından kesinti yapmamalıdır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.