Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK VE FELSEFE  (Okunma sayısı 12959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2008, 01:42:28 ös
  • Ziyaretçi

Masonlugun sistematik,genel bir varlık felsefesi varmıdır?Eger varsa bu varlık anlayışı maddeci ve idealist paradigmalardan hangisinin kapsamına dahil edilebilir?Ayrıca hegelyen idealizmle masonlugun varlık anlayışı konusunda bir parelellik varmıdır?Bununla birlikte masonlugun varlıgı kavrayışı felsefi paradigmaların dışında yada üstünde bir kavrayış yada duyuşu  gerektirir mi?Degerli Mason arkadaş ve ilgilenen diger arkadaşlarından bu konuyla ilgili görüşlerini paylaşmalarını rica ediyorum. teşekkürler

Haziran 25, 2008, 02:18:11 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogu,

Alıntı
Masonlugun sistematik,genel bir varlık felsefesi varmıdır?

Ilk 3 derecede yoktur. Ancak ileri derecelerin bazi felsefi egitimlerinde mevcuttur.

Alıntı
Eger varsa bu varlık anlayışı maddeci ve idealist paradigmalardan hangisinin kapsamına dahil edilebilir?

Pozitivist paradigma.

Alıntı
Ayrıca hegelyen idealizmle masonlugun varlık anlayışı konusunda bir parelellik varmıdır?

Hayir.

Alıntı
Bununla birlikte masonlugun varlıgı kavrayışı felsefi paradigmaların dışında yada üstünde bir kavrayış yada duyuşu  gerektirir mi?

Evet. Gereken ust-kavrayis ise verilen egitim ile kazanilir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 25, 2008, 02:37:45 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

çağdaş felsefede değil de daha çok antik felsefede izler bulunabilir. Heraklitos'ta mesela
yanılıyor olabilir miyim?

Haziran 25, 2008, 05:21:18 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sn.Dogu

Soru için teşekkür ederim.

Sn.Mason

Masonluğun varlığı kavrayış felsefesine, Anglo-Sakson bakış açısının etkisi  varmıdır?  Masonluğun felsefi eğitim tekniğini ve yöntemleri ile verilen eğitimin temel noktaları hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Saygılarımla,

Not:
Pozitivist Paradigma :  bilginin tek ve sabit olmadığını, keşfedilmesini, sorgulanmasını ve sonrasında kabul edilmesini öngören, merak etmeyi ve şüphe etmeyi öğütleyen bilimsel yaklaşım.

Haziran 26, 2008, 10:15:45 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin dogudan,

Alıntı
Masonluğun varlığı kavrayış felsefesine, Anglo-Sakson bakış açısının etkisi  varmıdır?

Her ne kadar Masonlugun baslangici Angolo-Sakson olsada varlik felsefesi konusunda pek etkisi oldugunu dusunmuyorum. Cunku oncedende belirttigim gibi Varlik felsefesi ve derin felsefi egitimler 3. Derecenin uzerinde baslamaktadir. Buda bize varlik felsefesinin kaynaginin Ritler oldugunu gosterir. Ozellikle Iskoc Ritinde bu konuda derin calismalar yapilmakta oldugunu ve Iskoc Ritinin merkezi ile baslagicinin Amerika oldugunu bilmemiz gerekir. Sonuc olarak her ne kadar Angolo-Sakson Masonlugunun etkisini butun Masonlukta gormek mumkun olsada Varlik felsefesi konusunda Iskoc Ritinin Amerikada basladigini unutmamak gerekir.

Alıntı
Masonluğun felsefi eğitim tekniğini ve yöntemleri ile verilen eğitimin temel noktaları hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Cevaplayabilecegim bir soru oldugunu sanmiyorum. Fakat yinede sorunuzu daha detayli sorarsaniz yardimci olmaya calisirim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 26, 2008, 10:37:54 öö
Yanıtla #5

Masonluğun varlığı kavrayış felsefesine, Anglo-Sakson bakış açısının etkisi  varmıdır? 

Sayın Doğudan; Anglo - Sakson bakış açısını hangi düşünceye dayanarak Masonlukla bir bağlantısı olabileceğini düşündünüz?

Bu arada sanırım Protestan görüşlü Dinsel Zihniyeti taşıyorlar. Yanılmıyorsam tabi :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 28, 2008, 10:17:47 öö
Yanıtla #6

Hmm, anlaşılan bazı zorulara nedense hemen cvp verilmiyor :)

Neyse, sadece bir Protestan olarak olayı biraz şaşkınlıkla karşıladığımı belirtmekte yarar gördüğümü söylemeden geçmek istemedim, doğrusu!

Ya da buna bir şekilde açıklık getirilirse en azından bendeki birtakım bilgi yetersizliklerinin de giderilmesinin sağlanılabilineceğini düşünüyorum, yanlış mıyım ;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 30, 2008, 10:29:36 öö
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Bu arada sanırım Protestan görüşlü Dinsel Zihniyeti taşıyorlar. Yanılmıyorsam tabi

Yaniliyorsunuz.

Alıntı
Hmm, anlaşılan bazı zorulara nedense hemen cvp verilmiyor

Kisiler forumda degillerse, mesajlarinizi goremezler. Bu nedenle mesaj yazdiginiz (soru sordugunuz) kisilerin foruma girmesini beklemeniz gerekir. Buna ragmen kisiler foruma girmekte ve cevap yazmamakta israrci olabilirler. Cevap vermek (yada vermemek) soru sormak gibi herkese esit dagitilmis bir haktir. Anlayisli olmanizi ve konulari kisisel boyuta indirmemenizi rica ediyorum.

Temmuz 02, 2008, 12:58:46 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Benim ilgimi çeken masonluğun ileri derecelerindeki öğretilerin nereye vardığı? Mesela kabaladaki "Adam Kadmon" veya tasavvuftaki "İnsan-ı Kamil" gibi bir nokta mı hedefleniyor? Doğrusu bu felsefelerle olan diğer bazı benzerliklerle beraber düşününce böyle olduğunu düşünüyorum. Sizde de derece yükseldikçe ya da hazır olunca verilen sırlardan bahsediliyor. Ama tasavvuf kırk makam demiş siz otuzüç derece, fark bu gibi geliyor bana.

Aralık 06, 2008, 01:32:26 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın mason 1-  meteryal valığın genel bir yönelimi varmıdır?2-maddi varlık bir başka varlıgın tezahürü ,açımlanması yada dışavurumu  mudur?3-şayet maddi evren birbaşka alemin tezahürü ise bu üstevrene göre sembolik bir deger  içerirmi yada o alemin mecazı mıdır? vereceginiz cevaplar bizler içinyol göstericiolacaktır ve degerlidir