Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar neden mason olamazlar  (Okunma sayısı 25741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 18, 2008, 11:49:54 ös
  • Aktif Uye

Belki bilgi yetersizliğinden olabilir şimdi yazacaklarım, ancak düşüncelerimi paylaşmak belkide doğru cevabı bulmama yardımcı olacaktır.

Başka bölümlerdede rastladığım bir konuydu, kadınların neden mason olamamasına gerekçe olarak kadınların bu eğitime ihtiyaç duymaması. Anlamadığım nokta bu eğitime ihtiyaçları olmadığı kararına nasıl varıldığı? Bu tercih hakkı kadınlarda olsaydı daha adil ve eşit yaklaşım olmazmıydı? Madem eğitime ihtiyaçları yok? Neden mason toplantılarına istediklerinde katılamazlar? Kadınlar madem kutsal o halde bu eğitimi düzenleyen neden kadın değil? Sözkonusu olan kadınların masonluğun ahengini bozma ihtimali mi?
Ya da sebeb bir  inanışmı?

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2008, 11:25:27 ös Gönderen: aramis »

Haziran 18, 2008, 11:54:16 ös
Yanıtla #1

Belki bilgi yetersizliðinden olabilir þimdi yazacaklarým, ancak düþüncelerimi paylaþmak belkide doðru cevabý bulmama yardýmcý olacaktýr.

Baþka bölümlerdede rastladýðým bir konuydu, kadýnlarýn neden mason olamamasýna gerekçe olarak kadýnlarýn bu eðitime ihtiyaç duymamasý. Anlamadýðým nokta bu eðitime ihtiyaçlarý olmadýðý kararýna nasýl varýldýðý? Bu tercih hakký kadýnlarda olsaydý daha adil ve eþit yaklaþým olmazmýydý? Madem eðitime ihtiyaçlarý yok? Neden mason toplantýlarýna istediklerinde katýlamazlar? Kadýnlar madem kutsal o halde bu eðitimi düzenleyen neden kadýn deðil? Sözkonusu olan kadýnlarýn masonluðun ahengini bozma ihtimali mi?
Ya da sebeb bir  inanýþmý?

Saygýlarýmla,

Burada verilen ornegi gerekce olarak gordugunuz surece verilecek cevaplari, mesajlari anlamaniz guclesecektir. Bir nevi maneviyet duygusu olarak dusununuz, daha faydali olacaktir.

Diger bolumlerde verilen ornekleri gerekce olarak gorebilirsiniz ;)
Spes mea in Deo est

Eylül 02, 2008, 03:37:33 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün bu konuda kendimi ifade etmek istemiştim , önceden açılan bu konu başlığına ilavelerde bulunmam daha uygun olur sanırım .
Bu konu beni yoğun olarak düşündüren bir konudur . Sebebi , bundan bir buçuk yıl kadar önce bir masonun bana mason olduğunu açıklaması , beni uzun zamandır tanıdığını , vasıflarımın mason olmaya uygun olduğunu söylemesidir . Kendisine sordum uygun olduğumu belirttiğiniz bu kriterler nelerdir diye. Bana bunları teker teker açıklayamayacaklarını , ancak sadece uygun olduğumu bilmem gerektiğini söyledi. Fakat bana ayrıca bayan olmamın benim için çok büyük talihsizlik olduğunu , eğer erkek olsaydım beni masonluğa refere edeceğini  de söyledi. Keşke erkek olsaydım da bana uygun olmadığımı söylemiş olsaydı diye düşündüm o an. Shaw'un çok sevdiğim bir sözü der ki:"Yararlanamadığın nimet ,  felaketin olur." Nitekim öyle de oldu , daha başarılı olduğum halde  bir erkek adaya karşı holdingde terfim geciktirildi , camiye gitsem imamla konuşamam , cenaze namazında ön saflar da yine erkeğe aittir; bina yöneticisi yıllık kararlar için babanız evde mi diye sorar , önce ve önce en az bir erkek kadar hatta daha da iyi olduğumu kanıtlamak zorunda olmak ... başarmaktan daha zoru bir de ispata çalışmak bence .. Sözlerim masonluğun bu boyutuna bir eleştiri değil. Çevremdeki diğer masonlardan da araştırdım , kadınlar locasının da bulunduğunu ancak bu locanın tanınmadığını ve meşru kabul edilmediğini öğrendim. Özelliklerim madem uygun ve madem kadın olduğum için mason olamıyorum , bence bu benim de gelişimimi ve elimden gelebilecek hizmetleri anlamsızca engelliyor diye düşünüyorum.Yardımcı roller, yan roller, sadece müşfik eş  rolü benim için yeterli değil . Olsun , özelliklerin uygun denmesi dahi beni mutlu etti. Belki ve belki ilerleyen zamanlarda meşru olan loca karma locaya dönüşebilir , kalbimi hep iyi olasılığa açık tutmayı yeğlerim .. Bu iki loca hakkındaki farkları bana açıklayabilecek ve bilgimi bu yönde arttırabilecek kişilerin mesajlarını da okumak isterim ...
Quality has no fear of time ..

Eylül 02, 2008, 04:06:54 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 02, 2008, 04:14:25 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn .Mason Merhaba ,
Hemen ilgilendiğiniz ve ilgili linkleri paylaştığınız için size teşekkür ederim.

Saygılarımla

Eylül 02, 2008, 04:32:15 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Alıntı
daha başarılı olduğum halde  bir erkek adaya karşı holdingde terfim geciktirildi , camiye gitsem imamla konuşamam , cenaze namazında ön saflar da yine erkeğe aittir; bina yöneticisi yıllık kararlar için babanız evde mi diye sorar , önce ve önce en az bir erkek kadar hatta daha da iyi olduğumu kanıtlamak zorunda olmak ... başarmaktan daha zoru bir de ispata çalışmak bence ..   

Sayın Hanımefendi,

Şimdi eğri oturup dağru konuşalım.Günümüzde eğer taşrada yaşamıyorsanız kadınların erkeklerden hak olarak hiçbir eksiği olmadığı gibi fazlası vardır.Hatta günümüzde şehirlerde erkekler kadınlardan zulüm görmekte ve acı çekmektedir.

İş hayatında bir şirkette nekadar çok kadın varsa okadar çok problem vardır.Çünkü eminim kabul edersiniz cinsiniz birbirini çekemez.Her türlü depresif davraniş sergilenir.İşe girersiniz 9 ay sonra hamile kalırsınız çekip gidersiniz sizin işinizi geride kalan zavallı siz gelene kadar 2 kişilik çalışarak yapar.Süt izni vs yi saymıyorum bile.Bunların dışında muayyen gün ,muayyen öncesi ve sonrası günler sürekli değişik ruh hallerinz oldugu için normal olduğunuz gün sayısı çok azdır.Şahsen şirketim olsa sekreter olarak bile bir bayan çalıştırmam.

Bir bayan bir erkekten kesinlikle iyidir ama *** da ,*** yaşamada ve birşeyi başkasının üzerine yamamada.Bir şeyi başaramadiğinızda o hep başkaları yüzünden olmuştur.

Bayanların cinsel problemlerinin bile sorumlusu hep erkektir.Erkek mutlu edemez ,erkek iyi değildir v.s.Oysa kadınlar *** oldukalarını çok iyi bilirler.Ama öyle ustadırlardırki şuçlu erkek oluverir.

Eminim çevrenizdede koca parası yiyip sabahtan akşama kadar evde oturan binlerce kadın vardır.Zavallı kocalarıda sabahtan akşama kadar para kazanmak için yırtınır durur.

Erkeklere biraz saygı lütfen.

Not:Kadınların Mason olamaması çok isabetli bir karardır.Adamların aklı başında, başlarına bela alılırlarmı hiç...
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2008, 04:37:21 ös Gönderen: MASON »

Eylül 02, 2008, 04:50:53 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. DarkSide,

Ben sizin yukarıda tasvir ettiğiniz kadın profiline hiç ama hiç benzemem  bu bir. İkincisi erkeklere saygı duymadığım gibi gerçek dışı bir varsayıma nereden ulaştınız , bunu ilginç buldum bu iki. Üçüncüsü mason olmadığınızı düşünüyorum çünkü tanıdığım hiçbir mason sizin gibi laubali üsluplu ve kaba değil. Zarafeti öğrenmeli ve "yontulmalısınız." Dördüncü ve son madde ise ben feodal zihniyetli kişilerle prensip olarak hiçbir düşünce alışverişine girmem , bunu yararsız görürüm. Sizden ricam ya kendinizi entellektüel olarak daha uygun ifade etmeyi öğrenin ya da bu üslupla konuşmaya devam ettiğiniz müddetçe asla saygı ile karşılanmayacaktır görüşleriniz.  Hakaretamiz ifadelerinizi forum yöneticilerinin takdirlerine bırakıyorum.

Eylül 02, 2008, 09:49:05 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn. DarkSide.
Hepimiz burada belkide aynı amac icin biraradayız.Daha seviyeli paylaşımlar yazılmasını dileğiyle...

Eylül 02, 2008, 10:03:09 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Nueva;

İsteğinize ve şu an hissettiklerinize son derece büyük saygı ve sempati duyduğumu söylemek isterim. Bizim kendi aramızda henüz mason olmamış ancak mason olmak için gerekli tüm hasletlere sahip kişiler için kullandığımız 'önlüksüz mason' deyimi vardır.Bugüne kadar bir kadın için hiç kullanmadım ve kullanıldığını da duymadım. Sizi, erkek olmamanız haricinde masonik hasletlere sahip olup olmadığınızı bilecek kadar da tanımıyorum. Yalnız duygu ve düşüncelerinizi, kendinizi ifade ediş biçiminiz size saygı duymama neden oluyor. Ancak serzenişinizde kadın olduğunuz için mason olamamanızdan daha fazla, toplumsal gerçeklik içerisindeki kadının yerine yönelik bir eleştiri daha ağır basıyor gibi geliyor. Evet masonluk benim de izlediğim ve izleyebilmekten gurur duyduğum, ulaşılmak istenen zirveye giden bir yoldur, ancak o zirveye herkes mutlaka aynı yoldan ulaşacaktır diye bir kural yok. Herkes kendi yolundan gider. Eminim varmak istediğiniz zirveye ulaşacak, kendinize en uygun yolu bulacaksınız. Yeter ki varmak isteyin.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2008, 10:50:02 ös Gönderen: aramis »

Eylül 02, 2008, 10:43:21 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Aramis ,

Ayrıntılı mailinize ve zarif değerlendirmelerinize çok teşekkür ederim. O eleştirimde topluma sitem unsuru da yok değildi , erkek olsaydım ve bana uygun değilsin denseydi belki daha az üzülecektim ama çok uygun buluyorum seni ama kadınsın bu bir talihsizlik denmesi beni üzmüştü o anda. Hayatımda yegane emelim , kadın için çizilmiş belli bir kalıbı kabul ederek yeryüzünde avunmaya çalışmak şeklinde düz ve kolaycı bir varoluş biçimini kabullenmemek oldu . Bu hayata bir çivi bile çakamadan , kendimi ve dünyayı algılayamadan öylesine yaşayıp gitmek çok acıklı olurdu . Sizlerde , yanlış biliyorsam lütfen düzeltiniz,  "kendini inşa etmek" diye ifade edilen hususları ben bir akıl hocam olmaksızın yalnız başıma okuyarak,yazarak-çizerek , hissederek ve düşünerek oluşturmaya çalışıyorum. Bu konuda çok sevgili bir öykücük vardır : Bir karı-koca , zamanında doğumuna şahit oldukları 9-10 yaşlarındaki küçük kızın doğumgünü kutlamasına giderler , kızın başını okşarlar ve "Annenle baban seni ne güzel yetiştirmişler , büyümüş kocaman olmuşsun."derler. Kız bir an düşünür ve şöyle der :"Onlar doğduğumda beni 50 cm.olarak yapabildiler sadece , geri kalanları ben tamamladım."   Ben de  ömrüm kaç zaman ise , tamamında bu yolda düşe kalka devam ediyor olacağım , sanal dahi olsa sizler kadar zarif kişilerle yollarımın temas etmesi beni kendim için doğru gittiğim konusunda umutlandırıyor.  Sizinle tanışmaktan mutluluk duydum .

Saygılarımla