Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Ritüeller  (Okunma sayısı 14736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2011, 10:37:26 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu soruyu  sormakla  sormamak  arasında  kararsız kaldım  ama Masonlugun  temelinde  ritueller  varsa  ki bunlardan hiç  bahsedilmiyor.Elimde  değil  merak ediyorum.Bu ritüeller sadece mason  toplulukların kesfedip  bulduğu bir uygulamamıdır ?Başka  topluluklarda  bu  ögretileri bulmuş  olamaz mı ?Sınırları  aşmadan nasıl  ve   ne kadarını  ögrenebilirim.
Tesekkür ederim .
Saygılarımla
Aqua
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Nisan 18, 2011, 10:27:25 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Yazar Orhan Pamuk yazmaya başlamadan önce telefonunu kapatıyor, kendisine bir kahve hazırlıyor ve çalışma ofisinde volta atıyor. Bu durum hakkında kendisi ritüelim vardır  diyordu.
Yazar Margaret Atwood fikirleri bulmak için sol eli masaya koyuyor ve sağ elini yukarı kaldırıyor.
Bu da onun fikir bulma ritüeli.
Eminim ki hepimizin bir/birçok ritüeli vardır. Bu şekli ile ritüel Masonluk tarafından keşfedilmiştir diyemeyiz.

Masonik ritüeller ise bu site üzerinde konuşulmayacağını kabul ettiğimiz bir konudur.
Konuşulsa da, bir eli havada bir eli masada Margaret Atwood 'un veya odanın içinde dönüp duran Orhan Pamuk'un ne yaptığını anlayamadığımız gibi Masonik ritüelleri de pek anlayacağımızı sanmıyorum.
Kişiye özel ritüeller sahiplerince anlaşılacağı gibi Masonik ritüeller de Masonluğa özgüdür. Mason olmadan anlaşılamaz.

Bir Tv programında bilmeden yorumlamaya kalkılmıştı. Ritüellerin komik olduğunu aktaranın düştüğü durum düşündürücüydü.

Saygılarımla

Nisan 19, 2011, 02:52:29 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuya ben şöyle bir yanıt üretmek istiyorum:

Masonlukta ritüeller bir zamanlar gizliymiş. Çünkü o zamanlar ezoterik çalışma sisteminin tanımı öylesini gerektiriyormuş.  Zamanla çok şey değişime uğruyor; doğanın yasası böyle. Ezoterik çalışma sisteminin tanımı ve kapsamı da günümüzde geçmişe oranla hayli değişime uğradı. Gerçi hâlâ yüzyıllar öncesinden kalma ilke ve yöntemlerde diretenler de yok değil ama bu durum o çağın gersinde kalmış olanların kendi sorunu.

Durum böyle olunca Masonluktaki ritüellerinde bir gizliliği kalmadı. Günümüzde internette biraz uğraşıp bir şeyler bulmasını becerenler, belki tüm mason ritlerinin beltki tüm derecelerinin ritüellerine ulaşabilme olanağına sahip. Ancak bu oluyı bu duruma getirenin internet olduğu sanılmasın.  Bundan çok yıllar önce de Batı ülkelerinin birçoğunda ritüelleri içeren kitaplar satın alınbiliyordu ve bu kitapları satın almak isteyenlerin kimlikleri de sorgulanmıyordu. Hatta biraz para transferi zorluğu ve gümrük sorunlarını göze alablirseniz, doğrudan ülkemizden siparişle bu gibi kitapları getirtebiliyordunuz. 

Demek ki ritüellerin bir gizliliği falan yok epeydir. Ancak hiç kimse eline aldığı bir ritüeli okuduğu zaman Masonluğun o derecesinin ya da o oturumunun tümünü öğrenmiş olacağını sanmasın. Ritüelin yazılı biçimi bu işe yetmez.

Ben bu işi bir tiyatro yapıtına benzetebilirim. Birçok tiyatro yapıtı kitap halinde basılmıştır; kitapçılarda bulursunuz. Fakat onu okumak başka,  gidip sahnede oynanan oyunu izlemek başkadır. Kitaptan okuduğunuz oyunun kapasamında yküdür ulaşabildiğiniz; o yapıtın dekorunu,  oyuncuların yüzlerini, mimleri, mizansenleri, vurgulamaları, ışığı, müziği, aksessuarı ve diğer efektleri, yönetmenin değerlendirmelerini ve oyuncuların yorumlarını göremezsiniz.

İşte bir ritüelin okunması ile bir mason mabedinde uygulanması arasındaki fark, salt okumayla yetinmedeki noksanlık da buna benzer. Kaldı ki mason ritüellerinin uygulanışı genellikle dramatik değil epik tiyatro gibidir. (ABD'nde bu bağlamda üst üst ve hızlı dereceler alınması olayında dramatik uygulamalar da yapılıyor;  o başka.)

Durum böyle olunca, burada forumda ritellerden genel olarak değil de özel olarak ve ayrıntılarına girilerek söz etmek, bunların sanal aşamada kalmasına neden olacaktır. Oysa masonlar ritüellerinin sanal aşamada değerlendirilişini hiç de uygun bulmuyor. Nitekim belki bu nedenle belki başka (varsa mutlaka akla yatkın olan) gerekçelerle, bu forumda Masonluk ile bağlantılı çok konuyu rahatça görüşüp tartışabilmekte oluşumuza karşılık, ritüelik ayrıntılara giremiyoruz.

Bu kadarını da hoş görüverelim... Ben bakıyorum da Masonluğun bu forum alanında görüşüp tartışabileceğimiz tüm öğelerini gündeme getirmemişiz henüz. Çok şey yazılmış, çok şey söylenmiş ama belki bir o kadar daha hatta belki d0nha fazla yazılmamış ve söylenmemiş şey var. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 19, 2011, 10:16:40 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Adam
Degerli  acıklamalarınız için  tesekkur ederim.Bahsettiğiniz kaynaklardan olabildiğince bulmaya  calısacagım.Sitede bile  o kadar cok sey var ki  henuz okunmamış. Bir  yazıyı okuyunca  arkasından arastırmanız gereken  10 kati bir  içerik cıkıyor...
Saygılarımla

Nisan 20, 2011, 02:07:48 ös
Yanıtla #4

Sn. Adam'ın "tiyatro" benzetmesi çok güzel olmuş. Bu benzetmeye eklemeler de yapılabilir aslında. Sn. Adam orada oyunu izleyenlerin tiyatro ne demektir bildiğini varsayarak, buna rağmen işin ruhunu oyuncular ve yönetmen kadar kavrayamayacağını söylüyor. İşin daha vahim bir versiyonu da var. Ya tiyatroyu seyreden tiyatro nedir bilmiyorsa? Ya seyrettiğinin sadece bir anlatım olduğunu algılayamıyorsa? (Güncel bir gönderme değildir aslında, ama isteyen o anlamda da alabilir, "o" olaya tam oturdu bence)

Ritüeller gizli değildir, doğru, ama haricilerle ritüeller üzerine konuşmayı da istemeyiz. Yanlış anlaşılmalara sebep olmamak adınadır bu tercih aslında. Yoksa içlerinde gizli saklı birşeyler olduğu için değil.

Teşbihte hata olmaz derler. İzninizle bir örnek vermek istiyorum. Hayatında hiç namaz kılınırken görmemiş, hatta namazın ne olduğunu dahi bilmeye birisini düşünün. Ve buna yazılı bir yerden okuyarak namazı tarif edin, hatta hareketleri taklit etmesini söyleyin. Aklında uyanacak imajın ibadetle filan alakası olmayacağına eminim.

Sn. ozkann'ın değindiği TV programında yaşanan rezalet de buydu zaten.

Sınırları  aşmadan nasıl  ve   ne kadarını  ögrenebilirim.

Yukarıda bahsettiğim şekilde, gizli olmadıkları için hepsini öğrenebilirsiniz. Ama anlamak için "tiyatrocu" olmanız gerekir korkarım...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 20, 2011, 10:45:34 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Mustafa  Kemal,
Gercekten anlamayı cok istemek  hiç bir  fark  yaratmaz mı ?Boş ya  da ters  bakan  gözlere  göre ?
Saygılarımla
Aqua

Nisan 20, 2011, 11:06:03 ös
Yanıtla #6

Sn. Aqua,

Yaratacağı fark, o yola girmek için isteği gösterir...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 02, 2014, 04:37:01 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Yazıları okuyunca şu çıkarımı yaptım ne kadar doğru bilmiyorum:

Bir zamanlar gizlenen ritüeller artık eskisi gibi gizlenmiyor nedeni zaten yazılarda belirtilmiş ancak şu giz hala var:

Mason olmayan birisi ritüeller hakkında bilgiyi ulaşabilir,açar ve okur ancak mason olan birisiyle aynı anlamı ve yorumlamayı yapamaz çünkü masonluk sadece ritüellerden ibaret değildir…

-Saygılarımla-

Ağustos 02, 2014, 05:07:23 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şahane!

Dahası, ritüelin yazılı olmayan (olamayan) yanı yazığlı olandan çok daha geniştir. Hani nasıl bir tiyatro oyununda yaüzılı olmayıp sadece sahnede görülebilenler (mizansen, müzik, efekt, ışık, mim vb...) yazılı metinden çok daha geniş bir alan kaplarsa, onun gibi...

Buna bir de oradakilerin tinsel niteliklerini de ekleyecek olursak, Masonluğun asıl gizinin nerede olduğu anlaşılır.

Böyle olunca, varsın ritüel kitapçıklarını isteyen herkes okusun.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 04, 2014, 01:45:24 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Padişah Mecnuna tokatı yapıştırdığı gibi sorar; Bu çirkin Leyla için mi düştün çöllere?
Tokatı yiyen Mecnun cevap verir; Siz O'na birde benim gözümle bakacaksınız