Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason oln bir ksnin mason olmadgna dair locasndan belge cikarttmasi mumkunmudur?  (Okunma sayısı 22875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 21, 2008, 09:22:25 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Süleyman Demirel hakkında söylenenlere dair bir başlık gibi geldi bu bana.

bildiğim kadarıyla sn demirel'e o belge En Muhterem Egeran Üstad tarafından verildiğinde zaten demirel mason değildi. yükümlülüklerini yerine getirmediği için düzensiz sayılmıştı. yani o belge verildiğinde demirel'in dernekle bir ilişkisi kalmamıştı.

soruyla ilgili olarak bunu belgele deseler ben "iddia eden ispatla da mükelleftir sen benim mason olduğumu iddia ediyorsan sen belgele" derdim :)

Ben bu söylentinin doğruluğuyla ilgili hiç bir şey bilmiyorum fakat sizin hukuki bakış açınızın masonluğa kötü gözle bakan parti tabanınızı ikna edeceğini de sanmıyorum =) Neticede bu iddiayı adeta bir suçlama gibi öne sürenler sizin benim gibi insanlarla aynı zihniyette olmuyorlar.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 21, 2008, 10:44:13 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diyelim ki bir kisi var. O kisi mason. Ust duzey bir yonetici, holding sahibi bir kisi diyelim. Veya baska bir ust duzeyde bir kisi. Bu kisi mason olup da masonlugunu gizlemek istiyor diyelim ve bir kisi belgele diyor. Bu kisi bagli oldugu locadan mason degildir gibi bir belge alabilirmi? Locadakilere durumu anlatarak?

birisi yada birileri bana bu konu için karşı çıkıcak yok daha neler.... buna espirili muro takliti gibi cevap vermek lazım belki de

"ha ha ha muronun ölümü"

yani duruma şöyle bakmak lazım sizi tanıyan birisi sizin masonluğunuzu öğrenir öğrenmez hal değişimi geçiriyor ise zaten o kişi hayatınızın gerçekten çok gereksiz ve size inanmayan bir noktasında demektir ki bu da o kişinin bence yanınızdaki yerini çoktannn doldurmuş olması demektir.

Olaya toplum açısından bakıyor ve ticari düşünüyorsanız orasını bilemem tabi o da yine sizin çevrenizdeki güven ve itibarınıza bakar ki bunu sağlayamamış birisinin de masonlukta işi yoktur diye düşünüyorum...

Mayıs 21, 2008, 11:53:01 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Istediginiz kadar guven ve itibar sahibi olunuz Degerli Isleo,herzaman karsinizdakinin onyargilarini yikamaya da bilirsiniz.O nedenle belki boyle durumlar olmasi,normaldir ?

Mayıs 21, 2008, 11:57:14 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Istediginiz kadar guven ve itibar sahibi olunuz Degerli Isleo,herzaman karsinizdakinin onyargilarini yikamaya da bilirsiniz.O nedenle belki boyle durumlar olmasi,normaldir ?

ya işte bende de böyle kestirip atma gibi bir durum var yani çekmem kimsenin kaprisini nazını :) kaldı ki inandığım birşey için asla sorgulatma izni vermem. İnandığıma inanan insanlar hariç tabi :)

Mayıs 22, 2008, 12:52:17 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

* Suleyman Demirel'in sahsi ve hakkinda soylenenler beni hic ilgilendirmez.
* Ne yazikki ulkemizde mason lafi gecince hal degistiren bir suru insan bulunmaktadir.

Verdigim ornek pek ise yaramamis cunku asil anlatmak istedigimi anlatamamisim galiba.. Diyelimki kisi, o an icin oyle bir belgeye ihtiyac duydu. Nedenini istediginiz sekilde degistirebilirsiniz. Sonucta boyle bir belge almak mumkunmu

Mayıs 22, 2008, 09:28:59 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sevgili poyraz06,elbette ki konunun ozunde mumkunati olup olmadigi yatiyor,bu konuda gerekli aciklamayi boyle bir soruya cevap verecek kademedeki uyeler yapacaklardir diye dusunuyorum.
  Biz biraz daha konuya ogrendiklerimiz yonunden yaklastik.Mason olabilmeyi basarmis kimsenin elbetteki cevresindeki kisiler de ona yakin veya benzeri derecede aydin kimlige sahip kisilerdir ama kisi kamuoyunda surekli goz onunde bulunan bir kimse ise,tahmin edersiniz ki sadece cevresine ait tepkileri almayabilir.Bir Masonun,Masonlugunu saklamasi da en dogal hakki iken neden boyle bir belge alinmasi mumkun olmasin ?

Mayıs 22, 2008, 10:58:22 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sevgili poyraz06,elbette ki konunun ozunde mumkunati olup olmadigi yatiyor,bu konuda gerekli aciklamayi boyle bir soruya cevap verecek kademedeki uyeler yapacaklardir diye dusunuyorum.
  Biz biraz daha konuya ogrendiklerimiz yonunden yaklastik.Mason olabilmeyi basarmis kimsenin elbetteki cevresindeki kisiler de ona yakin veya benzeri derecede aydin kimlige sahip kisilerdir ama kisi kamuoyunda surekli goz onunde bulunan bir kimse ise,tahmin edersiniz ki sadece cevresine ait tepkileri almayabilir.Bir Masonun,Masonlugunu saklamasi da en dogal hakki iken neden boyle bir belge alinmasi mumkun olmasin ?

Bu durumda bir Mason yalan beyanda bulunmak zorunda kalacaktır. Ama cemiyeti doğrultusunda bunu yapmak zorunda olmalıdır. Kişiselden ziyade, cemiyetine gelebilecek bir zarar doğrultusunda böyle bir belgeyi almalıdır (Mason olduğu halde Mason olmadığına dair belge). Söylemesi bile zor yahu :)

Mayıs 23, 2008, 12:22:11 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Yalan beyandan ziyade,bir kardesin Mason oldugundan oturu gunluk yasantisinda zarar gormesini engellemek icin atilmis bir adim gibi gormek daha dogru olur sanirim Sevgili blossom :)

Mayıs 23, 2008, 12:34:37 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Yalan beyandan ziyade,bir kardesin Mason oldugundan oturu gunluk yasantisinda zarar gormesini engellemek icin atilmis bir adim gibi gormek daha dogru olur sanirim Sevgili blossom :)

Sevgili bilmeliyimgalilei, benim demek istediğimde o idi aslında :)

Temmuz 04, 2008, 05:00:30 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Süleyman Demirel konusuna bir açıklık getirmenin gereğini hissettim.

1964 yılında yapılan Adalet Partisi Kongresinde, başkan adayı Süleyman Demirel'in mason olduğunu gösteren bir belgenin adetleri kongre üyelerine dağıtıldı. Bu olaydan sonra Süleyman Demirel, arkadaşı Hikmet Turat aracılığıyla, o zamanki adı ile "Türk Yükselme Cemiyeti"ne başvurarak kendisinin Mason olmadığına dair belge talep eden bir dilekçe sundu. (Süleyman Demirel 1956 yılında Mason olmuştu ama kısa süre sonra Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne atanınca loca faaliyetlerindeki aksaklıkları nedeniyle Masonluktan ayrılmak zorunda kalmıştı.) Dilekçeyi değerlendirmeye alan Büyük Üstat vekili Enver Necdet Egeran, Ankara'daki aktif masonlar listesinde bu isme rastlamayınca 11 Kasın 1964'te "cemiyette kaydına rastlanmamıştır" şeklinde bir belgeyi dilekçe sahibine iletmişti. Olay bazı kesimlerce -özellikle Yüksek Şura üyeleri-  "Masonluğun politikaya bulaşması" olarak nitelendirilip olaya şiddetle karşı çıkılınca Yüksek Şura ile Türkiye Büyük Locası'nın arası açılmıştı. Egeran, kendisine yöneltilen bu itham üzerine kendini, eski bir biradere zor durumdayken yardım etmek gerektiğini düşündüğünü belirterek savunmuş, kendisine Masonluk cemiyetinin topluma zararlı bir cemiyet olmadığı tekrar edilince Egeran "Bunu düşünmemiştim!" şeklinde samimi bir itirafta bulunmuştu.