Mason ve Masonluk Nedir? > Turkiye`de Masonluk

Atatürk mason muydu?

<< < (7/19) > >>

Mustafa Kemal:
Sn. Adam'a cevap vermemek olmaz şimdi.

Bizim itirazımız konunun açılmasına karşı değildi. Buradaki Masonların buna cevap vermesinin imkansız olduğunu belirttik sadece. İsteyen SD Mason mu değil mi tartışabilir uzun uzun. Ama cevap 1 tanedir. Belgesi, bilgisi mutlaka vardır, bilen, inceleyen birisi mutlaka cevap da verebilir.

a- evet Masondur
b-hayır Mason değildir.

Ancak, bizler hayatta olan bir kişinin Mason olduğunu açıklama hakkına sahip değiliz. Yani eğer cevap "evet"se, bunu söylememiz mümkün değil. O zaman tek cevap kalıyor "hayır".

Bu kısıtları ortaya koyduktan sonra, hayır desek ne anlamı var demesek ne anlamı var.

"c" şıkkı, cevap vermeyiz. Bu sefer de "gördünüz mü Mason ama saklıyorlar" gibi bir kanaat uyanması muhtemel.

İtitrazımız sadece bu sıkıntıdan ötürü idi. Yanlış anlaşıldımsa affola...

Saygılarımla.

Noah:
Mustafa Kemal Kardesim o kadar guzel cevap vermis ki bana da yazacak pek birsey kalmamis.

Ben de ayni cekincelerden oturu itirazimi dile getirmistim. Malesef potansiyel bir Suleyman Demirel konusunda sitemizdeki hicbir Mason bi yorum yapmayacaktir. Bu da kafalardaki soru isaretlerini cogaltacaktir, hatta belki de bir adim ileriye giderek Masonlar kesin birseyler sakliyorlar diyecekler.

Niyetim kesinlikle bir "sansur" uygulamasina girmek degildir. Elbette, Sn. ADAM isterse Suleyman Demirel konusunu acabilir, ustunde yogun bir sekilde tartisilabilir bunu da sitemizdeki kimsenin engellemek isteyecegine inanmiyorum. Herhangi bir yanlis anlasilmaya meydan verdiysem basta Sn. ADAM olmak uzere butun uyelerimizden ozur dilerim.

En icten sevgi ve saygilarimla

Alşah:
        Sayın ADAM,  gerçi konuyu kapatmış görünüyorsunuz ama ben de nacizane fikrimi belirtmek   istedim. Şimdi Atatürk  veya Süleyman Demirel Mason olmuş olsalar bu Masonlarca bilinmeyen  bir şey mi?,  Mason olmayanlar için ise bundan daha çok yaptıklarıyla değerlendirilmeleri (bir şekilde Mason/luk düşmanlarınca  istismar edilse de ) daha doğru  olmaz mı ?. Neticede , tam olarak olmasa da Masonluk ta bir inançtır. Konuyu  kapatıyor olmanızın yerinde olduğunu düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.

Noah:

--- Alıntı yapılan: Alşah - Haziran 07, 2011, 11:10:13 ös --- Neticede , tam olarak olmasa da Masonluk ta bir inançtır.

--- Alıntı sonu ---

Sn. Alsah,

Masonluk, asla bir inanc degildir. Onu inanc seklinde gorenler buyuk bir yanilgiya duserler.

En icten sevgi ve saygilarimla

Alşah:
       Sayın Noah, ben zeten tam bir inanç olduğunu belirtmedim.Düşüncemde ısrar ediyor ve sözümü yineliyorum Masonluk asla tam bir inanç değildir ama neticesi itibiariyle bir inançtır. Arzu ederseniz konu tartışmaya açılabilir.
      Saygılar-sevgiler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git