Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Murat Bardakçı Masonlar.org'a davet edilmeli midir ?

Evet
8 (29.6%)
Hayır
19 (70.4%)
Kararsızım
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 19

Oylama kapandı: Mayıs 11, 2009, 08:08:10 ös

Gönderen Konu: Murat Bardakçı, Masonlar.org'a davet edilmeli midir ?  (Okunma sayısı 16926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2009, 02:04:14 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Murat Bardakçı'yı foruma davet etmek gayet orjinal bir fikir.Ancak,sayın Dino'nun da söylediği gibi gelmek istemeyecektir.

Benim daha farklı bir düşüncem var.Bizler,masonlar.org'un üyeleri olarak,kendisinin proğramına çıkıp,kendi görüşlerimizi dile getirmek istediğimizi duyuralım.Bakalım ozaman tepkisi ne olur.Bakalım narsistlerin cesareti nekadarmış.Proğramının reytinginin tavan yapacağına inansa bile,bunu göze alabileceğini sanmıyorum ama bence bukonu kendisine ve kamuoyuna birşekilde duyurulmalıdır.Masonlar,belki böyle bir proğrama çıkmak istemeyebilirler ama bizim için hiçbir sakıncası yok.Böyle bir girişimin duyurulması,belkide birtakım tabuların yıkılmasına vesile olabilir.

Saygılarımla...

Hiç merak etmeyin Murat Bardakçı ya bu fikri kabul etmez ve dalga geçer ya da karşısına çıkacak olan standart bir üyeyi muhtemelen ezer geçer beyefendi.

Bu sıralarda forumda dikkatimi çeken bir tavır yükseliyor yeri gelmişken bunu elimden geldiğince düzgün bir şekilde anlatmaya çalışayım. Bu foruma üye olmak için örneğin ben, herkesten istenen o soruları olabildiğince düzgün bir üslupla cevapladım ve üyeliğim bir iki gün içerisinde başladı. Eminim üyelerin çok büyük çoğunluğu da bu şekilde geldi bu foruma. Yani bu forumdaki biz harici üyelerin ekstra bir özel gücü, özel yeteneği yoktur. Fakat sanki Masonlar forumu dahilinde olduğumuz için diğer hariciler içerisinde "primus interpare" pozisyonundaymışız gibi düşünen üyeler var. Ben buna karşı çıkıyorum. Dışarıda nasıl bir toplum varsa, bu forumda da aynı toplumun üyeleri vardır.

Bu durumda bazı sorunlar karşımıza çıkıyor. Masonlar forumunun harici üyelerinin Masonluk'u derinlemesine ve özüne zarar vermeden savunabilecek bir pozisyonu ya da bilgisi var mıdır? Eğer Masonluk savunulmaya muhtaç olsaydı bunu en iyi Masonlar yapmaz mıydı? Bakın kendileri mümkün olduğu kadar sessizliği seçiyorlarken, bu vazifeyi nereden üstümüze alabiliriz? Yahut neden almalıyız?

Forumda Murat Bardakçı karşısına Yirmisekiz Mehmed Çelebi'yle ilgili Osmanlıca bir dökümanı çıkarttığı zaman, "ama öyle değil, bakınız burada böyle diyor" diyebilecek Osmanlıca tahsiline sahip kaç kişi var örneğin? Masonluk nedir sorusuna bile düzgün bir tanım verebilmek kolay değil...

Bakınız adam saygısız, etik değerlerden nasibini almamış birisi... Fakat bilgisi, kendi konusunda özellikle iyidir. Masonluk'un Türkiye'de en aktif olduğu zamanlar da kendisinin uzmanlık alanıdır. Bir adamı bilge değil diye küçümsemek eğer iddia edildiği gibi aydınlık yolundaysa bir kişi doğru değildir. Bilgi gücü sağlam bir adamın karşısına öyle ben, siz, onlar çıkmayı düşünürlerse savundukları kavramlara zarar verebilirler...

Murat Bardakçı'dan bile öğrenilecek şeyler vardır. Diyalektik olarak düşünürsek, Murat Bardakçı bir antitezdir. Milimetrik de olsa senteze ulaşmak adına bir yararı dokunmuş olabilir. Mason üyelerin belki de inancı ve ketumiyeti sınanmıştır burada. Harici üyelerin kafası karışmıştır biraz belki ama bu da iyidir. Ordo Ab Chao, boşuna söylenmiş bir söz değil. Kaos, muhakkak kafanın içerisinde de lazım biraz...

Murat Bardakçı belki daha derinlemesine araştırmalar yapar. Büyük resmi görebilmek adına başka konuları da araştırır. Örneğin farkındaysanız programda Rose-Croix kelimesinin ne demek olduğunu pek anlamadılar. "Pembemsi Gül" gibi bir ifade kullandılar Pelin Batu'yla. Adam belki de hayatında Gül-Haçlılarla ilgili düzgün bir bilgi toplamamış. Yine o dalga geçtiği Yahudice kelimeler... Netice itibariyle Masonluk gibi coğrafi anlamda da çok geniş bir tarihe halef olduğunu iddia eden bir kurumu mümkün olduğu kadar sağlıklı tahlil edebilmek için tarihin hemen her dönemiyle ilgili bir fikriniz olması lazım. Murat Bardakçı ise daha çok belli bir dönemin uzmanı sayılabilecek bir araştırmacı.

Daha önce de dediğim gibi Murat Bardakçı, bilgi gücüne sahip fakat bilge olmayan bir adam. Fakat yüksek insan değerleri işte böyle adamlar karşısında sınanır. Bilge bir adam karşısında sükunetinizi, saygınızı, empatinizi korumak için inisiye ya da özel olmaya gerek yok. Ancak böyle zorluklarla sınanır sizin düşünce özgürlüğü, cehalet özgürlüğü, sessiz kalma, empati kurma, üzülme kavramlarınız...

Murat Bardakçı'ya üzülünüz. Onun kuzuya "olsaydı da yerdik ehihi mehihi, yazık oldu kuzunun kelleye" dediği gibi değil, onun bu kadar bilginin arasında neden böyle kendisine yenildiğini düşünerek üzülünüz. Kimisi kendini yenebilecek kadar güçlü, kimisi kendine bile yenilecek kadar naif olabiliyor işte. Muhakkak geçmişten gelen bir sebebi vardır onun bu ego sorununun. Babası İlhan Bardakçı, tarihi bir belgeyi bir Afrika ülkesinin büyükelçisi ya da konsolosuyla paylaştığı için casuslukla suçlanmış ve ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Her ne kadar fikirlerine ters de olsam, adamın gidip Almanya'da ülke hasreti içerisinde ölmesine üzülürüm. Oğlunun da hareketlerinde biraz sevgisizlik, belki biraz küçükken fazla kınanma tavırları okunuyor. Ben ona üzülüyorum...

Sayın Veritas,
Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil.Ben,Murat Bardakçı'yı ikna etmenin mümkün olmadığını bildiğim kadar,gereksiz olduğunuda biliyorum.Hattı-zatında ikna edilmesi gereken sayın Bardakçı değil,onu izleyenlerdir diye düşünüyorum.

İkna edilmesi gereken konunun ise masonların savunulması gerekçeleri üzerine düşünülmesinide istemem.Tabiki bu bize düşmez.Zaten beceremeyiz.Benim ısrarla vurgulanmasını arzu ettiğim şey;masonluğun ne olduğu değil ne olmadığı konusunun açıklığa kavuşturulması yoludaki girişimleri içermektedir.Şahsen benim,masonlukta aradığım ve bulabildiklerimin,bütün antimasonik söylemlerde olduğu gibi,sayın Bardakçı'nın iddiaları ile uzaktan yakından alakasız olmasıdır.Bu anlamda benim söylemek istediğim,sayın Bardakçı'nın karşısında,masonlukla ilgili olarak,o nun düşüncelerinin dışında,birşeyler söyleyecek,mason olmayan şahsiyetlerin,"var"olduğunun,kamuoyunca bilinmesini arzulamaktan öte bişey değildir.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 05, 2009, 02:06:46 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Veritas,

yine mükemmel bir şekilde ifade etmişsiniz. kişisel olarak teşekkür ediyorum. master doktora yapmayı düşünüyor musun bir ara konuşalım diyorum :) .

sevgi ve saygılarımla.

Mayıs 05, 2009, 02:20:17 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Veritas ve Sayin Ceycet,

Her ikinizinde fikirleri oldukca degerli, ben de kendi adima teskkur ediyorum.

Saygilarla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 05, 2009, 06:14:04 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sayın Ceycet "Hattı-zatında ikna edilmesi gereken sayın Bardakçı değil,onu izleyenlerdir diye düşünüyorum." sözünüzle, ne demek istediğinizi daha iyi anladım sanırım. Teşekkürler.

Skull hocam, açıkçası Hukuk'u bitirebilirsem aklımda Tarih ya da Türk Dili gibi bir ikinci lisans okumak var master ya da doktoradan önce =) Ama zaten bu sene bitiremeyeceğim =)

Sayın Dino, teşekkür ederim iltifatınız için.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 05, 2009, 07:04:50 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Veritas, Hukuk Tarihi Anabilim Dalı ne güne duruyor diye sormadan edemiyorum. Bir Hukuk Tarihi doktoru olman bir tarih lisans mezunu olmandan daha yararlı olmaz mı? En az 4 yılını bir lisans programına vereceğine 6 yılını Hukuk Tarihinde uzmanlaşmaya verebilirsin diye düşünüyorum. Neyse seneye kadar vaktin var bol bol düşünürsün :)

Mayıs 05, 2009, 08:08:23 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Skull hocam, açıkçası Hukuk'u bitirebilirsem aklımda Tarih ya da Türk Dili gibi bir ikinci lisans okumak var master ya da doktoradan önce =) Ama zaten bu sene bitiremeyeceğim =)

Ikinci bir lisans okuma dusuncesinde olanlari destekliyorum. Ama bence illa da Tarih okumak istiyorsan ve Hukuk Tarihi degil istedigim diyorsan, yine Tarih uzerine bir master ve akabinde bir doktora yapmak hem senin gonlunu tatmin acisindan daha kestirme geliyor hem de  cok ta guzel bir kombinasyon olacagini dusunuyorum.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2009, 08:22:24 ös Gönderen: Isis »

Mayıs 05, 2009, 08:08:29 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Saygıdeğer Üyeler;
 Büyük bir içtenlikle söyleyebilirim ki teklifim üzerine gelen tüm mesajlar beni mutlu etti,herbiri birbirinden değerli mesajlar..İlgi göstererek zaman ayırarak mesaj yazan herkese teşekkür ederim..
 Oylama 11 mayısta sona erecektir yazsada oylamayı yarın sona erdirmeyi düşünüyorum..Çıkacak olan her kararın hür düşünce ve intizamı temsil edeceğine olan güvenim bir kat daha artmıştır...İlk mesajımdada belirttiğim gibi,Veritas numquam perit...&...Veritas odit moras (Hakikat asla yok olmaz..&..Hakikat gecikmeyi sevmez.)bu güzel deyişlere istinaden diyebilirim ki ,ne Murat Bardakçı,nede başka şahsiyetler bu onurlu zanaat hakkında ne düşünürlerse ve ne derlerse desinler gerçekleri değiştiremeyeceklerdir...Virtus İunxit Mors Non Separabit....

Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 06, 2009, 06:05:46 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Üyeler ;
Oylama sonuçları :
Evet : 8
Hayır : 19
 Oylama sonuçlarına göre,Murat Bardakçı isimli malum kişi ! Masonlar.org'a davet edilmeyecektir...Konu ve oylamaya emeği geçen herkese teşekkür eder,saygılarımı sunarım...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ağustos 24, 2011, 09:25:46 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

oylama bitmiş ama ben yine de yazmak istedim kişisel görüşüm evet davet edilsin. ama neden gelsin ki?? burası ona ne kazandırabilir?? onun yerinde olsam tv programımda bu konuyla çok güzel dalga geçerdim..  =)
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Kasım 19, 2015, 01:47:49 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu Adama tepkilerin nedeni, Masonlar hakkında yaptığı bir program sanırsam.
 terbiyesiz üslupla yaptığı programda masonik derece geçişlerini
Tiyatral canlandırması.Burdan iki neden cıkıyor.

1 Alegoriler sanatkarlığında yoğrulmamış birine, kendini ne kadar akıllı görürse görsün, bu ritueller
anlamsız gelir.(Terbiyesiz üsluba, anlayamamakta, yanıt değildir)
2 Programı yapmadan evvel ,Masonlara ulaşmaya çalışmış, Ama geri dönülmemiş.
Sallanmadığı için,Tabi hırs yapmışta olabilir.(Dedesi, Adam edememiş, Masonlar nasıl Adam etsin)
Cok bilgi sahibi olmak, insanı adam yapmaz, İnsanı Adam yapan derin sezgidir
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2015, 01:58:07 ös Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ