Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sır Dolu Hayatlar | Ayhan Işık  (Okunma sayısı 16252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 12, 2015, 01:55:36 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Sır dolu hayatlar ismiyle bir biyografi serisi hazırlıyorum. Ünlü bilim adamları,düşünürleri,filozoflar ve dahası kişilerin hayatlarına dair bilinen/bilinmeyenleri araştırıp derleme tarzında hazırlıyorum. Bu yazı serisi www.masonlar.org sitesine özeldir.

Diğer Sır Dolu Hayatlar yazıları:

Sır Dolu Hayatlar | Galileo Galilei ( http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17437 )
Sır Dolu Hayatlar | Wolfgang Amadeus Mozart  ( http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17474 )
Sır Dolu Hayatlar | Isaac Newton ( http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17496 )

Ayhan Işık

Masonluğuna Dair

Sayın MASON'dan alıntıdır:  Ayhan Işık 30.05.1975 yılında Kültür Muhterem Locasında tekris oldu • 11.06 1976’da Kalfalığa geçti •17.02.1978’de Üstatlığa yükseldi .Filmlerinden gördüğüm kadarıyla bende hep tıknaz bir adam intiba bırakmıştı. Halbuki O ince uzun boylu, yeşil gözlü ve cidden çok yakışıklı bir kişiydi.

Ayhan Işık‘ın asıl Adı Ayhan IŞIYAN’dır. Ayhan Işık, 1929 yılının 5 Mayıs sabahı altı çocuklu Selanik göçmeni bir ailenin son çocuğu olarak İzmir'in Konak ilçesi Karataş semtinde Mithatpaşa caddesi üzerinde iki katlı eski tarihi bir rum evinde dünyaya gelir; kendi anlatımıyla "Işıyan ailesinin tekne kazıntısı" olarak... "Çocukluk günlerim bilinen yaramazlıklar ve onların sonuçları ile geçti. Annemi, hep telaşlandırmışımdır." diye ekler Işık, 1970'lerin ikinci yarısında yazmaya başladığı ve vefatından sonra tefrika halinde yayımlanan "Hayatım" adlı hatıratlarında.

Altı yaşındayken; "...Onunla ilgili olarak şimdi çok az şey hatırlıyorum. Ama en çok da kokusunu...Bazı geceler yanıma gelip bana sarılmasını, birlikte uyumamızı. Bir defasında balık tutmaya götürmüş, dönüşte de sırtına alıp merdivenleri çıkartmıştı...Hepsi bu...Hafızamı ona dair hep zorladım. Daha fazla şey hatırlayabilmek, hatırladıklarımı hiç unutmamak için..." diyerek andığı babasını kaybeden Işık, öğreniminin bir kısmını İzmir'de bir kısmını ise abisinin üniversite tahsili için annesi ve kardeşleri ile geldikleri İstanbul'da tamamlar.

Ayhan Işık Doğduğu Ev

1953’te İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Eğitimi sırasında, İstanbul'da ilk önceleri zorlanan Işık daha sonraları kendisini çok güzel bir çevrede bulduğunu verdiği röportajların birinde şu sözlerle anlatır: "Mahir İz okul müdürü, Salah Birsel müdür muaviniydi, edebiyata Rıfat Ilgaz, beden eğitimine Vefalı Kör Galip, coğrafyaya Akbaba Celal geliyordu. Daha ne isteyebilirdim ki..." Buradaki okul arkadaşlarından bazıları senarist Safa Önal, karikatürist Ferruh Doğan ve ressam - karikatürist Semih Balcıoğlu'dur. Daha sonra girdiği Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan dersler alan Işık, buradaki dönem arkadaşlarıyla ise On'lar Grubu'nda yer alır. Amacı Doğu-Batı sentezini Türk resminde yaratmak; “Halk Sanatı Kaynaklarına Eğilmek”, tekniği ise “Renkçi ve Lekeci” olan grupta dönem arkadaşlarından Fikret Otyam, Altan Erbulak, Remzi Raşa, Adnan Varınca, Nedim Günsür, Orhan Peker, Turan Erol ve liseden beri dostları olan Semih Balcıoğlu ile Ferruh Doğan'la yer alır.

Mahir İZ                                 Salah BİRSEL                            Rıfat ILGAZ                              Galip HAKTANIR

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi

Verdiği röportajların birinde daha çok empresyonizm akımının etkisinde kaldığı söyleyen ve bu anlamda da en çok Claude Monet'ten etkilendiğini belirten Işık, Akademi öğrenimi sırasında bir süre Bab-ı Ali'de ressam olarak çalışır fakat 1952 senesinde Yıldız Dergisi'nin açtığı yarışmaya girmesiyle resim hayatındaki geri planına itilerek sinemaya doğru yönelişi başlar. Yarışmayı birincilikle kazanarak sinemaya geçer.

Yıldız Dergisi

Aynı yıl “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan” filmiyle ilk filmini çevirerek beyazperdede gözüktü. üçüncü filmi “Kanun Namına” ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu.

Kanun Namına Fragman

www.youtube.com/watch?v=pwmng4oO3jY

1959 yılında Amerika’da Hollywood‘a giderek şansını birde orada denemek istedi ve sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. Bu yıllarda çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri halk tarafından oldukça beğenildi.

Ayhan Işık da 1972’de film yıldızlarının sahneye çıkma ve plak yapma modasına uyar ve Münir Nurettin Selçuk‘tan dersler aldı, Klâsik Türk Müziği dalında solistlik yaptı ve bir tane 45’lik plak doldurdu.

Ayhan Işık Plaktan Bir Parça

www.youtube.com/watch?v=2RIVznzbrNY

Yeşilçam’da mert, tuttuğunu koparan, bıçkın mahalle delikanlısı karakterlerine hayat veren Türk sinemasının ”Taçsız Kralı” Ayhan Işık, 200 kadar film çevirdi. 1975’den itibaren Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, yönetmen ve senaristlik de yapmaya da başlayan Işık, bir süre sonra da oyuncu ve yönetmen olarak 1976 yılında”Örgüt” filmini çekti ve bu arada TV’de bazı reklam filmlerinde rol aldı.

Türk sinemasının belki de en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonra fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene kadar çevirdiği bütün filmlerde hep başrol oynadı. Gülşen Işık ile evlendi ve Serap adında bir kızı Dünya'ya geldi.

Ayhan ve eşi Gülşen IŞIK

Ayhan ve kızı Serap IŞIK

“Kral” ünvanını alan Işık, ününü en uzun süre koruyan ilk oyuncu oldu. Işık; 1954’te Türk Film Festivali’nde, 1962’de Ses, 1965’te Artist ve daha bir çok yayın organının düzenlediği yarışmalarda “en başarılı erkek oyuncu” seçildi.

13 Haziran 1979 sabaha karşı Selimpaşa Kıyıkent'teki yazlık evinde güneşlenirken bir anda şiddetli baş ağrısı ve kusma ile uyanan, doktor kayınbiraderinin de yazlığa uğraması ve durumunun iyi olmadığını fark etmesi ile yatırıldığı klinikte anevrizma rüptürü sonucu beyin kanaması tanısı koyulan Işık, kurtarılamaz ve üç günlük koma sürecinin sonunda 16 Haziran 1979'da yaşama veda eder. Zincirlikuyu Mezarlığı'na gömülür.

Bazı Filmleri

Kadın İsterse

www.youtube.com/watch?v=wLVz_oiv_cQ

Acı Hayat

www.youtube.com/watch?v=kHBHZkcblqo

Şıpsevdi

www.youtube.com/watch?v=wpWdo6JEtDA

Ek olarak kariyerine dair bilgiler:

İlk filminde şair, senarist ve yönetmen Orhon Murat Arıburnu ile gerçekleştirdiği çalışmanın ardından, ikinci filminde Türk Sineması'nda Geçiş Dönemi'ni bitiren ve Sinemacılar Dönemi'ne giriş yapıtı olarak kabul edilen Ömer Lütfü Akad'ın Kanun Namına filmiyle büyük ün kazanır. Yaşamının ilerleyen dönemlerinde resim çalışmalarına ara ara devam etse de sinema artık birinci önceliği haline gelmiştir. Ömer Lütfü Akad ile 1950'lerde İngiliz Kemal karakterini oynayarak İngiliz Kemal Lawrense Karşı, Katil, Öldüren Şehir, Vahşi Bir Kız Sevdim, Kardeş Kurşunu filmlerini, Atıf Yılmaz ile Şimal Yıldızı, Osman Seden ile de 1957'de Bir Avuç Toprak filmini yapan Işık 1959 yılında Hollywood’a giderek şansını bir de orada denemek ister. Fakat buradaki filmlerde çalışamaz. Bunun nedeni sorulduğunda da : Benim gibi orada 5000 kişi sıra bekliyor. Ayrıca çok da marifetleri var. Zıplayıp havada iki takla atıyorlar. Hem de ana dilleri gibi İngilizce konuşuyorlar. Bize orada ekmek yok. diyerek açıklayan Işık, 60'ların başında Vedat Türkali'nin senaryosunu yazdığı Otobüs Yolcuları filmiyle Yeşilçam'a dönüş yapar. Arkasından Akad ile son çalışması olacak olan ve Orhan Kemal'in bir romanından yine Vedat Türkali'nin senaryolaştırdığı Üç Tekerlekli Bisiklet filmini çevirir.

Işık yine bu dönemlerde çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri ile de halk tarafından oldukça beğenilir ve devam eden dönem içerisinde ' Taçsız Kral ' ünvanını kazanır.1970’ li yıllarda yeni bir moda rüzgarıyla film yıldızları peş peşe sahneye çıkmaya, plaklar doldurmaya başlar. Kendisi de bu modaya uyar ve Münir Nurettin Selçuk'tan dersler alarak Klasik Türk müziği dalında sahneye çıkar ve bir tane 45'lik plak doldurur. Birçok tarzda, yeteneğiyle göz doldurmayı başaran Işık sinemada dram , politik , romantik , komedi , macera ve diğer tarzlarda örnekler sunar. 140 kadar film çevirir. 1975’den itibaren yapımcı, yönetmen ve senarist olarak Türk sinemasına katkıda bulunan Işık bu senelerde İtalyan yapımcılarla yaptığı ve başrolünü de Klaus Kinski ile paylaştığı La Mano Che Nutre La Morte ve Le Amanti Del Mostro filmlerini yapar. Filmler İtalya'da ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde vizyona girer fakat Türkiye'de sansüre uğrar ve türk seyircisiyle hiçbir zaman buluşamazlar.

Risus

http://www.masonlar.org

Kaynaklar:

http://www.masonlar.org
http://tr.wikipedia.org/
http://www.biyografi.net.tr/
http://www.turknostalji.com/
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 12, 2015, 03:29:21 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ayrıca Ayhan Işık'ın, 27 filmini bu adresten seyredebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=LvN3nIoCF4U&list=PLiUOX4ntVBWvRJGAE4SEWNgbmRQ65EUrv

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 22, 2015, 01:58:24 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Risus, bu harika paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Beni yıllar öncesine, gençliğime  götürdünüz. Bu muhteşem insanı bizzat tanıma mutluluğuna eren birisiyim. Yanılmıyorsam 1966 yılı idi, sinemada çalışıyordum. O zamanlar taşra sinemalarında oynatılan filmler, ya anbarla gelir, ya "pursantaj" denen bir sistemle ( bu sistemde; film şirketi bir çalışanı vasıtası ile filmi taşraya gönderir ve satılan bilet hesabından pay alır) veya sinemacılar bizzat film şirketine giderek film bobinlerini alırlardı. Ben de bir çok defa film almaya gitmiştim. Bir keresinde rahmetli Ayhan Işık film şirketine geldi, kendisini yakından  ilk defa orada görmüştüm. Bana inanılmaz yakışıklı ve karizmatik gelmişti, kendisinin zaten hayranıydım. Orada konuşmalar oldu ama ben onu yakından görmenin şaşkınlığı ile hayran hayran izlemiştim. 
         Soyadı gibi ışıklar içinde yatsın. Yeri doldurulamaz  sinemamızın gerçek kralı idi.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 22, 2015, 03:17:57 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus, bu harika paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Beni yıllar öncesine, gençliğime  götürdünüz. Bu muhteşem insanı bizzat tanıma mutluluğuna eren birisiyim. Yanılmıyorsam 1966 yılı idi, sinemada çalışıyordum. O zamanlar taşra sinemalarında oynatılan filmler, ya anbarla gelir, ya "pursantaj" denen bir sistemle ( bu sistemde; film şirketi bir çalışanı vasıtası ile filmi taşraya gönderir ve satılan bilet hesabından pay alır) veya sinemacılar bizzat film şirketine giderek film bobinlerini alırlardı. Ben de bir çok defa film almaya gitmiştim. Bir keresinde rahmetli Ayhan Işık film şirketine geldi, kendisini yakından  ilk defa orada görmüştüm. Bana inanılmaz yakışıklı ve karizmatik gelmişti, kendisinin zaten hayranıydım. Orada konuşmalar oldu ama ben onu yakından görmenin şaşkınlığı ile hayran hayran izlemiştim. 
         Soyadı gibi ışıklar içinde yatsın. Yeri doldurulamaz  sinemamızın gerçek kralı idi.
         Saygılar-sevgiler.

Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim sayın Alşah. İnanın, görüşmeyi, tanışmayı çok isterdim.

Saygılar...
Gnothi Seauton