Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye Büyük Locasını Tanıyalım H.K.E.M.B.L.  (Okunma sayısı 25067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 09:46:08 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

H.K.E.M.B.L. Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi

Türkiye Büyük Locasını Tanıyalım
A) İstatistikler

Türkiye'de Localar, Vadi tâbir edilen 3 bölgede toplanmıştır.
Toplam üye sayısı : 12.500
Eğitim düzeyi: % 99 Üniversite mezunu
Toplam Loca sayısı: 185
Vadilere göre Locaların bulunduğu yerleşim bölgeleri:
İstanbul Vadisi: Beyoğlu, Yakacık, Koşuyolu, Bursa
Ankara Vadisi: Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir
İzmir Vâdisi: Alsancak, Karşıyaka, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme

B) Hürmasonlukta Toplam Kalite Yönetimi

2002 yılında tüm yönetici ve çalışanların birlikte katıldıkları yoğun seminerlerin sonucunda Türk Masonluğunun Toplam Kalite Yönetimine geçmiş olması iftihar vesilesidir.

C) İktisadî İşletme

Türk Masonluğuna bağlı iktisadî işletme, dergi, kitap, Masonik rozet ve sair objelerin, ve bunların dışında üyelerin ihtiyacı olabilecek malzeme ve hizmetleri pazarlamak üzere kurulmuştur. Henüz ufak çapta da olsa, ihracat yapmaktadır.

D) Türkiye Büyük Locasının yayanları;

a) Mimar Sinan araştırma dergisi.
b) Dünyadan ve yurt içinden haberler, Masonik mizah ve Kardeşler ile Localar arasında iletişim görevi gören yazılar içeren Tesviye dergisi.
c) Büyük Locanın yayınladığı muhtelif Masonik tarih ve felsefe kitapları.
d) Vadilerin ve Locaların yayınladıkları bültenler ve yıllık konferans derlemeleri.

E) Yardım faaliyeti

• Çocuk Esirgeme Kurumu, SEV Vakfı (geriatri), Cüzamla Mücadele Cemiyeti, Yoksul ve Hasta Öğrencilere Yardım Vakfı geçmişte veya günümüzde Türkiye Büyük Locasının doğrudan veya dolaylı olarak kurmuş olduğu yardım amaçlı vakıflardır.

• Türkiye Büyük Locası Atatürkçü öğrencilere burs vermektedir.

• 17 Ağustos deprem bölgesinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu (Derince) Türkiye Büyük Locası tarafından İnşa edilmiş ve Millî Eğitim Bakanlığına teslim edilmiştir. 1200 öğrenci bu okula devam etmektedir. Bu projeye ana okulu, spor ve tiyatro salonu dahil edilmiştir, proje tamamlandıktan sonra da ilişki devam etmektedir. Mezunlar burs programına dahil edileceklerdir.

• Ülkemizde eksik olmayan doğal âfetlerde, Türkiye Büyük Locası her defasında insanlık görevini aynî ve nakdî yardım şeklinde yerine getirmiştir.

• Türkiye Büyük Locasının 100. yılı 2009'da kutlanacaktır, o tarihe yetişecek yeni sosyal projeler üzerinde çalışılmaktadır.

• Yukarıda sayılanların dışında, Localar bireysel olarak muhtelif yardımlar yapmaktadır.

F) Kültür Faaliyeti

• Cumhuriyet Bayramı ile onu izleyen Atatürk Haftasında, Atatürk, demokrasi ve laiklik konularında konferanslar verilmekte, halka açık paneller tertip edilmektedir.

• 16 Aralık Türkiye Büyük Locasının kuruluş günü kutlamaları çerçevesinde, halka açık panellerle konserler tertip edilmektedir.

• Yukarıda belirtilen gelenekselleşmiş tarihlerin dışında, muhtelif vesilelerle tiyatro eserleri, konserler sponsor edilmektedir.

• Kız - erkek bursiyer öğrencilerimiz bu faaliyetlerimizin halka açık bölümlerine davet edilmektedir.

• Bursiyerlerimize yönelik müze gezileri, tiyatro ve konsergösterilerine birlikte katılma gibi faaliyetin yanında, ileride yaşamlarında kendilerine yardımcı olabilecek Avrupa Topluluğu, İnsan Hakları, Konsantrasyon, Başarıya ulaşma yolları, Kendine Güvenme, İşe başvuru mülakatları gibi konularda profesyonellere konferanslar verdirilmektedir.

• Bursiyerlerimize yaz tatillerinde staj yerleri, mezun olduktan sonra da iş bulmalarında yardımcı olunmaktadır.

E) Hemşirelerimiz

Mason eşleri ve yakınları İstanbul ve İzmir'de Beyaz Eldiven Derneği ile Ankara'da Gönül Dostları adında dernekler kurmuşlardır. Bu dernekler özellikle bursiyerlerimize yönelik faaliyet yapmakta, onlarla kişisel temas sağlamakta, konferanslar düzenlemekte, sağlık ve eğitimle ilgili sorunlarına yardımcı olmakta, kitap yardımı yapmaktadırlar. Beyaz Eldiven Derneği Derince Cumhuriyet İlköğretim Okuluna bağlı Ana Okulunun yapılmasına öncülük etmiş ve halen sponsorluğunu yapmaktadır.
Beyaz Eldiven Derneği Cumhuriyet İlköğrenim Okulu kütüphanesine, ansiklopediler de dahil olmak üzere, 1000 kadar kitap temin etmiştir.

« Son Düzenleme: Kasım 24, 2006, 10:41:19 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 19, 2010, 02:51:47 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazı 2006 yılının Eylül ayında yazılmış. İstatistiksel bilgiler de içeriyor. Ancak aradan dört yıl geçmiş olduğuna göre, sanırım o bilgilerin yenilenmesine gerek var. Ben buna yapmaya girişirsem yanlışlık olabilir. Bunu HKEMBL üyelerinden beklemek daha doğru. Elbette önemsiyorlarsa.

Ben bu yazının başlığına takıldım: “Türkiye Büyük Locası’nı Tanıyalım HKEMBL” (Aradaki noktaları koymadım.)

HKEMBL yani Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, şayet 1970’li yıllarda TC Dernekler Yasası Bakanlar Kurulu kararıyla sadece kamu yararına çalışan dernek statüsündeki örgütlerin Türk ve Türkiye adını kullanabileceklerini öngörmemiş olsaydı başında Türkiye sözcüğüyle birlikte anılacaktı. Nitekim daha önce öyleydi. Türkiye sözcüğü zorunlu olarak kaldırıldı; yazık oldu.

Benim takıldığım nokta “Türkiye Büyük Locası” teriminin kullanılmış olması…

Bu terim Türk Masonluğu’nda pek kısa bir süre için kullanılabildi. 1955-1958 yılları arasında. 1950’li yılların başları Türkiye’de Masonluğun örgütsel bakımdan karmakarışık olduğu bir dönem. 1958’de büyük locanın adına Hür ve Kabul Edilmiş terimi sokuşturuldu. O tarihte çoğu masonlar buna aldırış etmedi. Bunun ardından gelenin ne olduğunu bilmedikleri için…

Bir zamanlar Amerikan mandasını reddetmiş olan Türkiye şimdi NATO üyesi olma perdesi altında, sanki ülkenin gelişip ilerlemesine katkıymış gibi gösterilerek giderek Amerikan emperyalizminin sultasına sokuluyordu. Aslında ilerlemenin yok olduğu da söylenemez. Özellikle TCK, DSİ, YSE kurulup büyük bir hızla ilerledi. Turuncu, yeşil ve sarı ordular yurdun dört bir yayına yayıldı. Kentlerin ötesine geçildi, kasabalara, köylere ulaşıldı, kırsal kesime de uygarlaşma yolu açıldı. Özellikle karayolları dehşetli gelişim gösterdi ama demir ağlar onuncu yılda olduğu gibi kalakaldı.

Türk Masonluğu da bundan nasibini alma yolunu tuttu.

Kötü mü oldu?... Hayır. Ancak masonlar kendi örgütlerinde neler olup bittiğinin, işin nereye sürüklendiğinin farkına vardıklarında, atı alan çoktan geçmişti Üsküdar’ı.

Kötü mü oldu?... Hayır. Ancak Türk masonları bireysel özgürlüklerini, özgür düşünce olanaklarını büyük ölçüde yönetimin yeğlemelerine kaptırdı.

Ardından da Türk Masonluğu’ndaki bölünme olayı ile karşılaşıldı.

Aslında ona bölünme de denilemez. Az sayıda masonun gidip kendi başlarına bir başka büyük loca kurması olayı demek daha doğru.

Neden?... Anlatılmış olan neden başka, işin ardındaki gerçekler başka. Burada onlara girersek konu başlığından çok uzaklaşırız. Zaten yeterince uzaklaştık. Dönelim…

Türkiye’de günümüzde, bu yazının yazıldığı tarihte üç büyük loca vardı. Bu nedenle Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası “Türkiye Büyük Locası” olarak anılamaz.

Bir başka konuya bakmak istiyorum.

Çocuk Esirgeme Kurumu’nun HKEMBL ile bir ilişiği yoktur. Bu kurumun Himaye-i Etfal Cemiyeti adı altında masonlarca kurulduğu doğru ama HKEMBL bu kuruluşa tek başına sahip çıkamaz. SEV Vakfı’nın da HKEMBL ile dolaylı ilişkisi yoktur; o vakfın kuruluşunda da sonrasında da özellikle Tarsus Amerikan Koleji ve Üsküdar Amerikan Kız Lisesi mezunlarının girişimleri söz konusudur (Amerikan Board Heyeti’ni göz ardı edelim) ve bu girişimcilerin arasında masonlar da yer almıştır; gerek HKEMBL gerekse ÖMBL üyeleri. Öteki vakıflar için bilgim olmadığından bir şey diyemiyorum ama masonların daha birçok vakıf ya da sosyal yardımlaşma derneklerinde yer aldıklarını biliyoruz. Bununla birlikte HKEMBL bunları tek başına sahiplenemez.

Kültür faaliyeti başlığı altında sayılmış olanlar çok güzel işler. HKEMBL üyesi masonları bu etkinliklerinden ötürü kutlamak gerek. Sürekli olmasını, daha da gelişmesini dilerim. Ancak bu bağlamda sözü edilmemiş çok önemli bir etkinlik var: HKEMBL 1999 yılında Masonluğu halka tanıtmak amacıyla çok yönlü ve uzun süre açık tutulan sergiler düzenledi. İşte bu gerek genel kültür gerek Masonluk adına çok önemli ve yararlı bir etkinlikti. Buna benzer bir etkinliğin, daha da geniş çaplı olmak üzere 2009 yılında gerçekleştirilmesi beklenirdi. Olmadı. Olamadı. Öncekine oranla hayli sönük sayılabilecek bir kutlama organizasyonu ile yetinildi.

Söz buraya gelmişken elbette diğer büyük locaların ne yapmış olduğu sorulabilir. Bence hiçbir şey…

Neden?... Çekindiklerinden.

Hangi büyük locanın üyesi olurlarsa olsunlar, bence Türkiye’deki masonlara biraz da yüreklilik dersi verilmeli.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 21, 2010, 10:47:26 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. ADAM' ın sorularına cevap vermek gerekirse;

Türkiye Büyük Locası ismini H.K.E.M.B.L ' ı hem  iç hem dış yazışmalarında ve ritüellerinde sürekli olarak kullanmaktadır. Masonluk açısından sadece kendisini yetkin gören ve kabul edilmiş bir kuruluşun kendisini Türkiye Büyük Locası olarak anması gayet tutarlı geldi bana.

Söz konusu rakamlar büyük loca tarafından 2006 yılında verilmiş rakamlardır. Ancak daha önceki bir tarihe ait olduğunu sanıyorum. Bu arada kardeşlik zincirimiz 1.500 Kardeş kadar genişlemiş loca sayımızdaki artış da paralel bir şekilde 45 loca kadar olmuş.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Kasım 24, 2010, 08:43:40 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İşte bu sayın Mason teşekkür ederim gerçekten yardımlaşma üzerine, aydınlanma üzerine başka ne yapılabilir ki...
להאיר את הפריבילגיה

Ocak 03, 2011, 02:40:56 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM,

Yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür etmek isterim, kendi adıma.

Bununla birlikte birkaç dipnot da (biraz da haddim olmayarak) ben eklemek isterim.

HKEMBL'nın Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki fonskiyonu, masonların benzer uluslararası yapılardaki ağırlıklı dahlinden farklı olamazdı, olmamalıydı düşüncesindeyim. Zira Türkiye'deki yapılanmada masonların bir yardım kurumu olmadıkları farklı yer ve eşekillerde vurgulanmakta ve buna dair de ayrı bir alt örgütlenmesi söz konusu değildir (en azından benim bildiğim kadarıyla) Kaldı ki, böyle bir "net" duruş, faydadan çok zararı da yanında sürükleyebilir.

Öte yandan bence yaşlanmakta ve yardıma muhtaç hale düşen çeşitli masonlar için çeşitli yardım faaliyetlerinin resmi yapılar tarafından artık oluşturulma ve yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. (Yaşlılar evi veya vefat etmiş kardeşlerin eşleri- hemşirelerimiz için ihtiyaç halinde destek bulabilecekleri başka organizasyonlar gibi)

O kadar bahsedilen ve hatta filmler ile "cadı avları" na konu olan o meşhur masonik dayanışmanın olmaması işi daha da ironik hale sokmuyor değil.

Mason olmamışların bir kısmının, ağızına sakız ettiği; bir yardımlaşma, bir ticari, bir fırsat kulübü; "Masonluğun", değil bir "Türkiye titrine (hem HKMBL hem de ÖMBL için söylüyorum) kendi içerisinde muhtaç hale düşmüş eski kardeşlerine veya arkada bıraktığı ailelerine sahip çıkmıyor olması benim içimi parçalayan yaralarından biridir. (eminim bazıları bu yazdıklarımdan masonların birbirlerini  illaha da kollamaları gerektiğini kastettiğimi düşüneceklerdir - ki öyle bir düşüncem olmadığını bir kez de buradan not düşeyim, sadece insani amaçlar ile kardeş diyerek bir ezoterik yolun paydaşlarının geride bıraktıklarını sahiplenebilmek; kardeşlikten öte insanlık görevidir düşüncesindeyim.)

Büyük Locaların daha etkili, daha yürekli olup olmalalarını burada yazmak, beni biraz aşar sanırım. Bunlar ile ilgili çeşitli sürpriz gelişmelerin yakında baş göstereceğinin ümidini taşımaktayım ve gerçekleşmeseler de taşımak beni mutlu edecek.