Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Romanika - Çingeneler (Yazar: Patricia Muradi)  (Okunma sayısı 4255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 29, 2009, 10:08:54 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu kez tanıtacağım kitabın bu forumdaki konu baüşlıklarıyla ilgisi hem yok hem var. Aslında yok sayılmalıydı ama forumda bir ara "Çingeneler" konusuna değinildi.

Patricia Muradi'nin âdeta bir otobiyografi gibi kaleme almış olduğu "Romanika - Çiengeneler" adlı kitabı bu bağlamda Mersin'de yaşayan çingeneleri anlatarak, bu topluluğun birçok özelliklerini gözler önüne seriyor. Yazar yıllarca çingeneler ile yan yana yaşamış. Kitabın hem eğlenceli hem insanın gözlerini yaşartan bölümleri var. Okunası ve elden bırakılamayan bir roman gibi sürükleyici hafif sayılabilecek ama kendince ağırlığı olan bir yapıt bu.  Çingeneler'in yaşam tarşı, kafa yapısı gibi konularda hayli bilgi veriyor.

Ancak önceden uyarmalıyım; bu kitapta biraz erotik anlatımlar da var.

Bu kitabı edinmek isteyenlerin kitapçılarda aramalarındansa herhangi bir on-line kitap satıcısına (İdefixe, Kitap Yurdu gibi) bakmalarını öneririm.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 13, 2010, 02:06:40 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Edebiyat alanında yayınlanmış yapıtları, bu işin uzmanları çeşitli yönlerden sınıflandırabilir.

Benim de kendimce bir sınıflandırmam var ama bunun edebiyat ile ilgisi yok; daha çok yayın sektörü için daha çok ticari bakımdan geçerli sayılabilir:

a) Piyasada çok tutulan kitaplar… Tutulduğu ve iyi sattığı için yayıncılar bunların peşinde koşar. Bunların kapsamında genellikle iki tür kitap vardır: 1- Ünlü profesyonellerin değerli yapıtları; 2- Aslında edebiyatın yanından bile geçmemiş olmakla birlikte sosyal ortamda ün kazanmış ve adı çok duyulmuş kişilerin yazdığı söylenen, belki de adı bilinmeyen bir başkası tarafından yazılmış olan süprüntüler…

b) Piyasada tutulmayan kitaplar… Bunlar genellikle pek de ünlü olmayan ya da amatör yazarlarca kaleme alınmıştır. Yayıncılar, çok satmadığı için bunlara pek yüz vermez ve yayınlamak için bin dereden su getirirler. Bunların arasında da çoğunlukla süprüntüler yer alır ama ara sıra çok güzel kitaplar da çıkar.

İşte Patricia Muradi’nin iki kitabı da bu ikinci sınıftaki “güzeller” arasına girer. Bunlardan biri roman; adı “Limanda Bir Kadın”. Diğeri ise belki otobiyografi de denilebilecek, birbirini izleyen öykülerden oluşan ilginç bir demet: “Romanika – Çingeneler”.

Patricia Muradi, Mersin’de oturan, çalışkan ve başarılı bir iş kadını. Profesyonel mesleğinin yanı sıra, son zamanlarda gündeme çok giren “bireysel gelişim” konusu üzerinde de çalışmaları ve yayınlanmış bir kitabı var.

Edebiyat alanında yazdığı iki kitabını piyasadaki kitapçı dükkanlarında bulabileceğinizi hiç sanmam. Fakat ilginizi çekerse, internetteki on-line kitap pazarlamacılarından elde edebilirsiniz.

Forumun “Edebiyat” bölümünde bunlardan 2007 yılında basılmış “Romanika – Çingeneler” adlı kitaptan seçtiğim bazı bölümleri aktarmak niyetindeyim. Bu nedenle de size önce bu kitabın bir tanıtımını sunayım dedim.

İşte kapak resmi.

Kitabın kapsamı ise arka kapağında biraz romantik bir tarzda şöyle anlatılmış:

Çingeneler…
Kuşkusuz onları bilirsiniz.
Kim bilmez ki?
Ancak insanı onların bazen güldüren, bazen ağlatan, kimi zaman da düşündüren iç dünyalarına tanık oldunuz mu?
İşte bu kitapta Mersinli Çingenelerden kimilerinin gerçek yaşamlarından özenle seçilmiş kesitler bulacaksınız.
Hem de ateşli bir aşk öyküsüyle birlikte.

Dolayısıyla bu kitap sıradan bir edebiyat yapıtı olmanın da ötesinde. Sosyolojik bir içerik de taşıyor. Beni bu aktarımı yapmaya yönelten de biraz da kitabın o yönü.

Forumun Edebiyat bölümünde bu kitaptan da size bölümler vermek niyetindeyim ama ben ne kadar aktarsam olmaz; kitabın aslını alıp tamamını okumak gerek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 28, 2011, 04:16:47 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Icerigi ayni olan bu iki baslik birlestirilerek ilgili bolume tasinmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.