Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?

Evet konulsun daha iyi olur
Hayır konulmasın
Şu anda kararsızım

Gönderen Konu: Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?  (Okunma sayısı 18118 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2013, 06:07:16 ös
Yanıtla #40
  • Uzman Uye

hypatia
Alıntı
Tek bayrak ve tek ulusal dil varken bunu eğitime zorunlu olarak getirmenin gerisinden farklı bayraklar da gelicektir
.

karahan

Alıntı
Atatürkün kurduğu bu ülkenin cm.2 sini dahi, kürt topraklarına çeviremeyeceksiniz o rüyadan vazgeçin artık.

Asil bu ülkeyi böyle kafatasci düsünceler , söylemler ve ideolojiler bölecek.

Evrensellikten dem vuruyoruyoruz.

Evrensel bir insani haktir her insanin kendi ana dilinde egitim almasi.

Yabanci olan dil ingilizce olsa gocunmayiz ama olay bu topraklarin en eski dileri kürtce, zazaca,lazca,ermenice  olunca dizlerimizin bagi cözülüyor, tek bayrak, tek ulus, tek dil diye naralar atmaya basliyoruz.

Yoksa kendimizi isgalci misafir gibimi görüyoruz ve  birgün bu topraklarin asil sahipleri bizden hesap soracaklar diyemi korkuyoruz ve onlara ait ne varsa yok etmek istiyoruz.

Tipki Hasankeyf"i yok ettiginiz gibi ................

Bence burda asil tartismamiz gereken, böyle bir seyin nasil hayata gecirile bilecegidir.

Herseye ragmen saygilarimla

Şubat 02, 2013, 07:07:24 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Evrensellik hımmm unutmuş olmalıyım tabi ya evrensel bakacağız sadece bu bakış açısı kimin işine geliyor ise.
Sen isteklerini elde etmek için silahı eline alacaksın dağa çıkacaksın sonra pusular kuracaksın 20 yaşındaki askere acımasızca saldıracaksın buda  evrensellik  olacak  eeee  nede olsa ana dilde eğitim hakkı istiyor al eline silahı çık dağa verirler o zaman.

Olur tabi ya diğer her arzun için aynı yolu kullanabilirsin çık dağa eline silahı alıp al hakkını dil de anlkayışta bu.Bu memlekette ben oğlumu adam gibi doğuya gönderemedim korkudan aylarca her yolu denedim vicdan azabı ile yaşadım 1,5 sene korkumu evet verdiler içime korkuyu ama bu iş böyle gitmez,her şey öyle kolay değilş dışarıdan bakıp insan hakkı evrensellik deyipte olmuyıor burada.Kafatasçı nasıl oluyoruz onu anlamadım neyin zihniyetidir bu hangi ölçü birimini kullanıpta kafatasçı yaptınız bizi hemen.

Banane ana dilinden baba dilinden dilediğini konuşlsun zaten konuşuyor kim ne diyor,hala anlayamıyorsun bu iş çeşitli hakları isteme meselesi değil bu masum halkı iliklerindeki irine kadar kullanıp ülkeyi bölmekte bölmek tek dert bu.

Bunu bildiğim sürecede kafatasçıyım ben kim ne demiş umrumda değil evrensellikmiş hiç umrumda değil,Atatürk bir subayı için menemeni haritadan silin emrini verebilmiş yüreği vardı sizin evrensellik ölçünüzün çşok dışında bir adam ozaman ve en büyük kafatasçı atatürkmüdür?

Kafatasçı olmamak için ne yapmalıyız ver kurtul iyimi?
Ne kadar insanide baksanız siz bizlere kafatasçı gözü ile baktığınız sürece bizde o tarafı her zaman bölücü gözü ile bakacağız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 02, 2013, 09:48:46 ös
Yanıtla #42
  • Aktif Uye

:-*Sayın Karahan evrensellik adı altında söylenenlere karşı çıkıyor ama bunu ortaya koyan benim ve onun anladığının tam tersi şekilde, ben yerelliğe karşı çıkıyorum.

Eğitim genele göre şekillenir.

Bölgesel ve yerel ihtiyaçlar, toplumun genel ihtiyaçlarını karşılayamaz.
İngilizce, rusça, fransızca, çince öğretmekle; kürtçe ve lazca aynı kefeye konulamaz..

Ben siyasal bir vurgu yapmıyorum.
Şu anki talepler de siyasi olduğu için karşı çıkıyorum.
Bunun bir adım ötesi, ana dilde eğitimdir.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2013, 10:20:23 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 02, 2013, 10:59:01 ös
Yanıtla #43
  • Uzman Uye

Dikkat ediyorum, bu evrensellik masallarını anlatanlar, hep bir ırkçılığı gizliden gizliye işliyorlar konunun içinde. Başka bildikleri hiç bir şey, ürettikleri hiç bir alternatif yok. Sanki ülkemizde yaşayan sadece onlar. Bir yandan evrensellikten, bir yandan özgürlükten, bir yandan insak hakları ve bir yandan da soykırımlardan  bahdedip dururlar ve hep bir şekilde
durmadan ırkçılık yaparlar, yani ruhlarında yaşayan FAŞİZMİ kelimelerin arasında gizli gizli kusarlar.
      Bakınız, bu ülkenin bir adı var. TÜRKİYE CUMHURİYETİ.Bu ülkede ülkenin ana dili var.TÜRKÇE.
      Bu ülkede uluslararası antlaşmalar gereği "AZINLIK"  olarak kabul edilmiş topluluklar, cemaatler var. "AZINLIK "olarak kabul edilmiş topluluk ve cemaatlerin ana dillerinde eğitim görmeleri için düzenlenmiş yasalar var. Ve bu topluluklar- cemaatler "ana dillerinde eğitim " yapabiliyorlar. Ne yazık ki, KÜRTLER HİÇBİR ULUSLARARASI ANTLAŞMADA AZINLIK olarak görülmemiş, Türkiye C umhuriyeti Devletinin asli vatandaşları olarak görülmüşlerdir.Ve gerçekten de öyledir.
        Bakınız geçenlerde facebook sayfama gelen Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Bakanlar kurulunun oluşumuna ait paylaşımı aşağıda yazıyorum. Öyle fasaryadan özgürlük,mözgürlük palavraları atanlar incelesin bakalım KİM AZINLIK DURUMUNDA KALMIŞ ?
       -Recep Tayyip Erdoğan : Gürcü.     -Faruk Çelik    : Gürcü
       -Sadullah Engin           :Arap         -Ertuğrul Günay:Gürcü
       -Hayati Yazıcı              :Gürcü       -Cevdet Yılmaz  :Kürt
       -Binali Yıldırım            :Zaza         -Egemen Bağış   .Kürt
       -Bülent Arınç              :Kürt          _Mehmet Şimşek:Kürt
       -Beşir Atalay              :Kürt           -Mehdi Eker       :Kürt
       -İdris Naim Şahin       :Gürcü         -Zafer Çağlayan  :Kürt
       -Erdoğan Bayraktar    :Gürcü         -Suat Kılıç           :Gürcü

Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Şubat 02, 2013, 11:35:29 ös
Yanıtla #44
  • Uzman Uye

Alıntı
Bakınız geçenlerde facebook sayfama gelen Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Bakanlar kurulunun oluşumuna ait paylaşımı aşağıda yazıyorum. Öyle fasaryadan özgürlük,mözgürlük palavraları atanlar incelesin bakalım KİM AZINLIK DURUMUNDA KALMIŞ ?
       -Recep Tayyip Erdoğan : Gürcü.     -Faruk Çelik    : Gürcü
       -Sadullah Engin           :Arap         -Ertuğrul Günay:Gürcü
       -Hayati Yazıcı              :Gürcü       -Cevdet Yılmaz  :Kürt
       -Binali Yıldırım            :Zaza         -Egemen Bağış   .Kürt
       -Bülent Arınç              :Kürt          _Mehmet Şimşek:Kürt
       -Beşir Atalay              :Kürt           -Mehdi Eker       :Kürt
       -İdris Naim Şahin       :Gürcü         -Zafer Çağlayan  :Kürt
       -Erdoğan Bayraktar    :Gürcü         -Suat Kılıç           :Gürcü

Beceremezsen , bitiremesen elin oğlu evire çevire seni oynatır. Bugünkü SÖZCÜ gazetesi 80 PİLOT ' un ordudan ayrılmak için dilekçe verdiğini yazdı ...

ELHAMDÜLÜLLAH MÜSLİMİM , NE MUTLU BÖYLE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUM ... AZİZ NESİN ruhun şad olsun ... ;D ;D ;D

Adam gibi Türk ırkına sahip çık , adam gibi adamları seç ve başına getir . Önümüzdeki seçimlerde Muhsin YAZICIOĞLU büyük bir ihtimalle iktidarın ortağı olacaktı , lakin şu anki MHP başkanına ortam kaldı . O da ancak İp atar meydanlarda , haaa birde bağırır aklınca seçmeni etkileyecek ...Türkler bu akılla devam ederse nüfüs bakımından olmasa maddi yönden AZINLIĞA düşecek aynı Osmanlıdaki gibi .YALANMI .
Şimdi beni 9 köyden kovun , elinize ne geçecekse .......

Saygılar .

İSRAIL nasıl gereğini yapıyor .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 02, 2013, 11:59:37 ös
Yanıtla #45
  • Aktif Uye

Bu tartışmada kim ne dedi, kim neyi savundu, kim evrensel dedi neden dedi iyice karıştı.
Çorba oldu.

Yazılar okunmadan, anlaşılmadan yazı yazılıyor.

Burada bu konunun eğitim yönünü mü, siyasal yönünü mü tartışacağız?

Eğitim olacaksa ben katılırım.

Yoksa herkese kolay gelsin.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 03, 2013, 12:03:33 öö
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Alıntı
Burada bu konunun eğitim yönünü mü, siyasal yönünü mü tartışacağız.

İcranın başındaki Eğitimi yönetmiyor mu ?
Bu terör bu güne nasıl geldi ?
 vs , vs , vs ,
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 03, 2013, 01:49:12 öö
Yanıtla #47
  • Uzman Uye

Sayın doğudan, yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Asla şövenist biri değilim. Irkçılığa da şiddetle karşıyım. Tabiiki bilimsel konular olduğunda verilerle ,belgelerle ortaya birşeylerin konmasından yanayım.
      Diğer taraftan polimiklerden de her zaman uzak kalmayı yeğlemişimdir. Ancak ; hiç alakası olmayan mevzularda bile ikide bir yaşadığım ve  mensubu olduğum ülkeye ve ülkem insanına aşağılayıcı sözler sarfedilmesini ve üstelikte bu saldırıların ülkemde yaşayanlarca yapılmasını içime sindiremiyorum.
       Elbette talep olursa ana dili seçmeli ders olarak okutulmalıdır. Ülkemiz birçok etnik kimlikten oluşmuş namütenahi bir mozaiktir. Bu rengarenk mozaikin bozulması için büyük caba sarfedenler var.Bu aynı zamanda ülkemiz coğrafyasından kaynaklanan bir olgudur. Yani zordur Anadolu'da yaşamak. Bize düşen bu zorluğu yenmektir.
      Esasen ;daha önce de belirttiğim üzre, ülkemizdeki azınlık statüsünde kabul edilenler zaten ana dillerinde eğitim yapabiliyorlar. Talep olursa azınlık olmamakla beraber diğer etnik yapıya sahip vatandaşlarımız da mensup oldukları etnik yapı dilini öğrensinler. Ama bunu bir takım baskılarla  resmi dilin önüne geçirmeye ve resmi dili inkara kadar ileri götürmeye  sıcak bakamıyorum. Ve dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir harekete müsamaha gösterileceğine de inanmıyorum.
       Belirttiğim gibi asla şövenist duygularla yazmıyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 03, 2013, 03:43:21 öö
Yanıtla #48
  • Aktif Uye

Aşağıda yazmış olduklarımı silmiştim. Sayın Alşah, sildiğim sırada  görüp yanıt vermiş. Bu nedenle tekrar yayınlıyorum.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu ve benzeri konuların olduğu başlıkların hiç birinde  ortak bir sonuca ulaşılamıyor.
Kimileri üst telden yazıp diğerlerine ahkam kesiyor kimileri de laga luga yapıyor.

Soracaklarıma, kendimce cevaplar vermek isterim.

1. İhtiyaç varsa veya talep ediliyorsa neden başka dillerde seçemeli ders konulmasın?
    - Bana göre hiç bir sakıncası yoktur.Nerede nasıl kullanacağına kişi karar verir.Önemli olan talebin yeterli olması.

2. Bir dil ticari değere sahip değilse (veya çok konuşulmuyorsa) yok edilmesi gerekir mi?
    - Bence hayır.Evet derseniz sonucu çok vahim olur, güzelim dilimizin de ömrü kısalır. Hoş Türk dilini ne kadar doğru kullanıyoruz o da  ayrı bir konu.
      Sokak tabelalarına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsanız.Tarzanca konuşan bir topluluk olup çıktık.

3. Bir dilin konuşulmasının engellenmeye çalışılmasının sonucu değilmidir bugünkü sonuç? Bu nedenle konuyu siyasete alet eden aslında kimlerdir?
    - Bir ırk olarak red edildiler. Dilleri yok varsayılarak konuşulması engellenmek istendi. Bu durum da bu işi siyasete alet edenler aslında Türkiye'yi kötü yönetenlerdir.

- Bu haksız uygulamaların sonucun da  Kürtler bir kısmı örgüte yakınlaştı. Örgütten karşı olanların bile milliyetçi söylemleri arttı.
      Neden olmadan sonuç olmaz. Dış mihraklardan önce iç mihrakların bu hataları neden ve nasıl yaptıklarının sorgulanması gerekir.

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak;

Elbette teröre hayır, elbette  onurlu olmalı savaş gibi barış.  Ancak bilimsel düşünceden uzak şovenist söylemlerle yol alınamayacağı da ortadadır.
 Bu vatanı gerçekten seven herkes taşın altına elini koymadığı sürece geleceğimizi karanlık görüyorum.

Sayın asimov'un eğitim hakkında söyleyecekleri var. Söyeleceklerini merakla bekliyorum.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2013, 04:12:27 öö Gönderen: dogudan »

Şubat 03, 2013, 05:02:13 öö
Yanıtla #49
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben evrenselliği savunurum çünkü şu anda bilim olarak önde değiliz evrensellik denmeyip salt milliyetçi görüşte eğitim müfredatı tanımlaması yapılırsa bugün birileri tarafından Darwin Türkler hakkında şöyle demiş bunu nasıl sokarsınız gibi bir dışlama yapılabilir.Örnekler arttırılabilir.Evrenselliği politik olarak algılamamız lazım. Ben evrensellikten Yurtta sulh , cihanda sulh felsefesinin eğitime yansımış halini algılıyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2013, 05:12:16 öö Gönderen: Etimolog »