Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hasan Sabbah ve Alamut kalesi  (Okunma sayısı 19166 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2007, 07:35:37 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Halloweennnnnn :)
ayin 13 u :)
Oda ne?????
Tırstım 3.5 attım
13.cu cuma lafini hic duymadinizmi? :) Amerika'da bu sebepten bir batil inanis bile olusmustur. Cogu binada ugursuzluguna inanildigindan dolayi  13.cu kat bulunmaz.

Mart 28, 2007, 10:13:03 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

sala gitsin 13. cumaymış
benim bildiğim bir uğursuz gün var oda cumartesi

Mart 29, 2007, 12:22:34 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

ne alaka cumartesi?
sizin cumartesileri sevmeniz lazim. Her cumartesi bir eylem ve propaganda duzenlenir turkiyede :)

Mart 29, 2007, 09:40:37 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Boğaziçi Üniversitesi Hocalarından
Reha Çamuroğlu - İsmail adlı kitabını da tavsiye ederim. Bu konuda harika bilgiler veriyor. Yezidilerin güneşe dönmeleri gibi İsmail2in çocukluğu, yaşadıkları ve komplolar zinciri okunması gereken bir kitap/kaynak.

Shemuel verdiğin kitabı da okuyacağım.

Mart 29, 2007, 09:49:59 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Templiye Şovalyeleri'nin Haçlı seferleri sırasında o sıralarda çok gelişmiş olan Anadolu tarikatlarından etkilenmiş olması son derece normal.

Bektaşi-Alevi, İsmaili, Mevlevi bir çok özellik ve Yeniçeri'lerdeki bazı yapılanmaların Templiye Şövalyeleri'nde de görmekteyiz. Bu konuda yapılan çok araştırma var ancak bir kısmı komplo teorisi olduğu ve büyük bir kısmının ise Vatikan'ın yönlendirmesi olduğu için farklı kaynaklar ile teyit edilmesi lazım.  Zaten tarihlere dikkat edilirse hatalar hemen anlaşılıyor.

Cennetin Krallığı filmi de bu konu ile ilgiliydi, tavsiye ederim.

Mart 29, 2007, 03:51:28 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Alıntı
Templiye Şovalyeleri'nin Haçlı seferleri sırasında o sıralarda çok gelişmiş olan Anadolu tarikatlarından etkilenmiş olması son derece normal.
Ayni fikirdeyim. ve kesin etkilenmistir diyorum.

Alıntı
Cennetin Krallığı filmi de bu konu ile ilgiliydi, tavsiye ederim.
cok guzel bir film bende kessinlikle tavsiye ederim. hatta bir ara tanitimini, sinema bolumune koyayim bakin ordan. ilk baslari skiyor bayagi. o yuzden ben ilk izledigimde yarida kesmistim ama orta ve son kisimlarini izleyince filme hayran kaliyorsunuz. bayagi etkiliyor yani. tarihcilerin ve tarihle ilgileenlerin kessinlikle izlemesi gereke nbir film.

Mart 29, 2007, 04:08:55 ös
Yanıtla #16

Nisan 02, 2007, 01:05:05 öö
Yanıtla #17

13. Cuma hadisesi şöyledir.

Olay Fransız Kralı Philip 'in Papa V. Clement ile yaptığı Tapınakçılara karşı gizli ittifakla bütünleşir.

Kral ülkenin her yanında aynı anda açılacak ve hemen uygulanıcak emri yayınlar ! Tarih  13 Ekim 1307 Cuma günü şafak sökerken Fransa 'daki tüm Tapınakçılar kralın adamları tarafından yakalanıcak , tutuklanıcak , külliyetleri kraliyet müsaderesi altına alınacak ve malları kamulaştırılacaktı.
          Ancak örgütün efsanevi serveti , Philip 'ten paçayı kurtarmayı başardı. Hiçbir zaman bulunamadı ve '' Tapınakçı Hazinesi '' bir giz olarak kaldı.
 Büyük Üstad Jacques de Molay türlü işkencelere , hapse ve sonunda da idama mahkum oldu.
Molay 'ın kesik başı ve bedeni Tapınakçılar tarafından bir araya getirildi ve cenazesi yapıldı.
Bundan sonra bu tarih hiç unutulmadı nesilden nesile 13. Cuma olarak kaldı.
Tapınakçılar intikam yemini ederek Fransa 'dan ayrıldılar.
Korsan simgesi olarak tanıdığımız Kuru kafa ve kemikler bu olayın bir uzantısıdır.
Ayrıca Masonik sembollerin öncülü olan Hiram Abif hikayesi ve Mısır 'dan Osiris ile Molay 'ın kaderi arasında bir bağ kurulmuştur.

Saygılarımla.

Nisan 02, 2007, 11:50:44 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

yani Kuru kafa ve Kemikler grubuda Tapinakcilardan sonra ve onlarin bir kolu olarak basladi oylemi? ben onlari tamamen ayri bir grup saniyodum. ilginc.

Tapinakcilar intikam yemini ederek ordan ayrildilar ama intikam aldilar mi? aldilarsa nasil bir intikam aldilar ve intikam planlari neydi?

Nisan 02, 2007, 12:00:59 ös
Yanıtla #19

Yale Üniversitesindeki grup bu sembolü Tapınakçı mirasından almış olabilir.
Tapınakçılar burdan sonra İskoçya ve tüm Avrupa 'ya yayıldılar. Bilindiği kadarıyla bir daha Tapınakçılar ismini kullanarak tarih sahnesine çıkmadılar. İngiltere 'de yeni bir klise kurulması Papa 'nın  denetimini redetmesi sonrasında Fransız devrim ile kraldan alınan intikam olabilir. Aslında tüm bu olaylar silsile şeklinde yaşanmış aralarında uzun zaman farkları bulundurmakla beraber şaşırtıcı bağlantılarada rastlamak mümkün.
Tapınakçılar hakkındaki genel bilgilerimi Kutsal Kan Kutsal Kase kitabından aldım. Bunun yanında Gül-Haç (Ömer Tecimer) çok güzel ve detaylı bir araştırma eseri olmuş.