Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ney  (Okunma sayısı 12546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 07, 2007, 06:51:41 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Lise 1 deki tarihçimin bir sözü vardı hiç unutmam. Hepte kullanırım. ''Avrupa birbirini yerken biz neyle hasta tedavi ediyorduk.''
Ney gerçekten insanı psikolojik olarak sizi pozitif yönde etkiliyor. Ayrıca Mercan dede neyi kullanarak çok hoş müzik yapıyor.

Mercan Dede-Bir Eski Istanbul  dinlemenizi isterim.

Sn. Isabell bu şiir de çok güzel olmuş. İnş. diğerlerini de okumak nasip olur.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ekim 07, 2007, 10:48:30 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Mercan Dede'nin neyde tavrını pek beğenmiyorum. Bana her şeyden önce çok samimiyetsiz geliyor. Eğer gerçekten "ney" gibi üflenen ney dinlemek istiyorsanız bence muhakkak Niyazi Sayın'ın kayıtlarına ulaşmalısınız. Kudsi Ergüner'in tekke tavrı gibi değil, Mercan Dede'nin (ki çok merak ediyorum "dede" ismini kullanmaya nasıl hak kazanmış) popülist tavrı gibi de değil; çok başarılı bir icracıdır.

Tabi Yansımalar da bence daha basit ama çok hoş çalışmalarıyla başarılı bir grup. Şenol Filiz'in hakkını yemek haddim değildir. Tavsiye ederim bilmeyeniniz varsa.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ekim 08, 2007, 03:53:38 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Lise 1 deki tarihçimin bir sözü vardı hiç unutmam. Hepte kullanırım. ''Avrupa birbirini yerken biz neyle hasta tedavi ediyorduk.''
Ney gerçekten insanı psikolojik olarak sizi pozitif yönde etkiliyor. Ayrıca Mercan dede neyi kullanarak çok hoş müzik yapıyor.

Mercan Dede-Bir Eski Istanbul  dinlemenizi isterim.

Sn. Isabell bu şiir de çok güzel olmuş. İnş. diğerlerini de okumak nasip olur.

Çok mükemmel bir müzik aleti. Harika bir sesi var.

Ekim 08, 2007, 04:42:42 ös
Yanıtla #13

Ben de mercan dede'ye nedense ısınamayanlardanım yansımalar tek başına yetiyor.
ars longa, vita brevis...

Ekim 08, 2007, 09:14:22 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Bu arada aman yanlış anlaşılmasın Kudsi Ergüner'i beğenmiyor değilim ama Niyazi Sayın çok başkadır benim için.

Ekim 16, 2007, 01:26:58 ös
Yanıtla #15
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

İslam geleneğinde ney`in dogusu su sekilde ifade edilir.

“Peygamberimiz ilahi aşk sırrını Hz.Ali”ye söylemiş. Bu sırrın yükü altında ezilen Hz.Ali gidip Medine dışında kör bir kuyuya bu sırrı anlatmış. Kör kuyu bu sır ile coşup köpürmüş ve taşmış. Su her yeri kaplayınca kenarlarında kamışlar yetişmiş. Oralardaki bir çoban bu kamışlardan birini kesip muhtelif yerlerinden delmiş ve üflemeye başlamış. Çıkan ses kalplere coşku ve heyecan verip ilahi sırrı anlatır olmuş. Peygamberimiz tesadüfen bu çobanın ney sesini işitince bu durumu anlamış. O günden sonra ney,bir ilham kaynağı olmuştur.”

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 16, 2007, 10:23:25 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sayın Mason, bu konuyla ilgili bu kadar informasyon koyunca insan ister istemez sizin de ney üflediğinizi düşünüyor, doğru mu düşünüyorum?