Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2015, 11:08:59 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Meydana gelen olay insanlık adına üzüntü verici bir olay,

Charlie Hebdo dergisi sadece islam düşmanı olarak lanse ediliyor fakat öyle değil,

İslam, Hiristiyanlık ve Yahudilikle ilgili pek çok karikatürleri var,

2009 yılında en ünlü çizerlerinden biri olan Maurice Sinet'i Yahudilik'le ilgili karikatürü yüzünden kovmuştu,

Dergi Hazreti İsa ve Hazreti Meryem'e de hakaret eden karikatürler yayınlamış ve bu yüzden Katolik Kilisesi tarafından 12 defa mahkemeye verilmişti,

Ama hiç bir Hiristiyan veya Yahudi eline silah alıp dergiyi basmaya gitmedi veya dergi önünde eylem yapmadı,

Düşünün aynı karikatürleri penguen isimli mizah dergisinde yayınlandığını, adamlara devlet eliyle yapılmadık eziyet kalmazdı,

İslam dünyası kutsal değerlerini hiç sorgulamıyor ve sorgulayanlara tahamül edemiyor,

Aradaki ince nokta bu bence ,

saygılarımla

fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 11, 2015, 12:30:57 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tij 2013 yılında bu konuyu açarak bir tartışma zemini yaratmaya çalışmış,2 yıl sonrada korkulan olmuş.Bu dergi baskını sıradan bir olay değil,yapanlarda sıradan seçıilmiş insanlar değil ve bence her tür yorumun dışında değişik bir açıdan bakmak gerekiyor ama bu konunun dışına çıkmak demektir.

Benim kullandığım nic name'min yazsı aynen şöyle ÖZGÜRLÜKLER BİLE SINIRLI OLMALIDIR.   EDMUND BURKE.

Ben kişisel olarak sınırsız özgürlüğe inanan biri değilim.
Sınırsız olan özgürlük fikir'dir özgürlük ise o fikrin eylem halidir.Fikir özgürlüğü sınırsızdır ve engellenemez zaten olanakta yoktur ama fikrin eyleme geçmiş hali toplumsal bir sorun olduğu için engellenebilir.
Toplumların hatta toplum değilde insan'dan başlar isek tüm hayatımız boyunca en zorlandığımız konu ve hiç farkında olmadığımız şeylerden biri değer yargılarımızdır.

Değer yargıları oluşmamış bir insan boştur,değer yargısı üretememiş insan ve toplumlar sorunludur.Değer üretebilmiş insanın en büyük problemide değerini korumaktır ve bu korunayı yaparkende yaşamı pahasına buna sarılır.
İnsan hayatında ve toplum içerisinde en tehlikeli şey ise kıt ve kısıtlı yarattığımız değerler ile oynanması,Bugünün dünyasında sokakta yürü ike birine yan bak yahut lan de veyahut aşağılayıcı bir tavır takın hemen tepki görürsün hatta canından olursun.

Fransadaki bu olay bir vahşettir ,masum insanların hunharca katledilmesi herhangi bir gerekçeye dayandırılamaz.
Bu olayda çıkarılması gereken dersler olduğunada inanıyorum,Ortadoğu ve islam coğrafyasını kevgire çeviren batı medeniyetinin ,kendi yarattıkları canavarın kendilerine dönmeyeceğini düşünmeleri problemdir.Irak'ta yahut suriyede hergün tek bir bomba ile onlarca kişi ölür iken bunlara sıradan olaylar gözü ile bakıp sorumluluk almayan batı maalesef aynı trajediyi kendisi'de yaşayarak öğrenmek zorunda kaldı.Üzücü olanda budur.

Fransadaki olayın tek suçlusu bence ironik ama faiillerinde yola çıkarsak fransadır(cezayir soykırımı).

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 11, 2015, 08:31:18 ös
Yanıtla #42
  • Aktif Uye

Ne yazık ki ülkemizde bu katliamı onaylayan ve destekleyen o kadar çok kişi var ki. Açıkçası üzülüyorum nasıl bu hale geldik diye. Bu kadar bağnaz bakış açısına nasıl sahip olundu. Tamam şunu kabul ediyorum. Bir diğer kişinin inançlarıyla dalga geçmek gerçekten çok yanlış. Kınanacak bir hareket bununla ilgili kanuni yaptımrımlar da uygulanmalı. Ancak bu insanlar bunu yaptı diye hayatlarından olmamalı. Siz bir hristiyana, museviye sizin kitabınız sahte, değiştirilmiş. İnançlarınız yanlış derken bir sorun yok değil mi ? O insanlar da sizi öldürebilir o zaman bu bakış açısıyla. Kısacası kin, nefret ve hoşgörüsüzlüğün kimseye bir faydası yok. Herkes düşüncelerini özgürce dilegetirebilmeli ve inançlarını diğer insanlarıda rahatsız etmeyecek şekilde yerine getirebilmelidir.

Ocak 13, 2015, 11:55:47 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Müslümanlar karikatürlere verdiği tepki çok normaldir. Sebebi ise alay edilmesi. Hep bu avrupa zihniyeti bazı kişilerde çıkmıyacak, avrupa islamfobisi bunlarada yansımış belli. Müslümanlar alay edilmesine karşı çıkılmasında gerici oluyor, bir  katil müslüman ise tüm müslümanlar terörist oluyor. Bu alcalmanında altındadır. Sebebi ise o kadar filistin acı çekti kimse ses çıkarmadı, ama bi ne olduğu belli olmayan katil müslüman diye islamiyeti terörist yaptılar buna karşıyım.  Sonuç olarak bir dinin liderini Alaya alıp video,karikatür yapmak  ne senin nede benim haddimedir... Bunu yapılanada sessiz kalınıyorsa buna sadece alçalmak, edepsizlik denir. 

Ocak 14, 2015, 12:01:33 öö
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Binlerce müslümanların kanı içilirken kimse ses çıkarmadı, 12 kişi ölünce dünya ayağa kalktı ve müslümanlar terörist oldu. Tm bu çok yanlış olmaması gerek ama bunda hangi müslümanın suçu var? Bir filistinli müslüman hanzalayı çizdi diye onu öldürmedilermi niye kimse ses çıkarmadı?  Nerde bu adalet nerde eşitlik özgürlük?  Özgürlük kavramı buysa ben böyle özgürlüğe karşıyım....

Ocak 14, 2015, 12:07:26 ös
Yanıtla #45
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın baran'ın bazı ifadelerini anlamakta zorlanıyorum...

Müslümanlar karikatürlere verdiği tepki çok normaldir.

1- Verdiği tepki normaldir derken, silahsız dergi çalışanlarının katledilmesinden mi bahsediyorsunuz?

2- Silahsız insanları öldürmenin adı sizce nedir?

Bu sorulara dolaylı olmayan direk cevaplar verebilrseniz, ne kastettiğinizi açıkça anlamış oluruz.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 14, 2015, 12:56:30 ös
Yanıtla #46
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Caliper, Silahsız öldürülen çocuğun adı ne ise, bu öldürülen silahsızlarında adı o'dur. Sayın Baran, sadece Dini görüşü açısından fevri davranmış görünüyor, bu yüzden olmalı ki yeteri kadar açık bir dil telaffuz edememiş,kanımca!! Yani sözün özü şudur ki; Kendisi ''Hadi silahlanıp, Müslüman olmayan her silahlı veyahutta silahsızı öldürelim'' Demiyor.. Nasıl ki bu öldürülen 10 veya kaç küsürse işte şahıslar için birlik, dirlik, terör propagandası yapılıyor ise, Türkiye'de, Irak'ta, Filistin'de, vs vs vs, Dünyanın her karıç toprağında, teröre kurban gitmiş ve gidecek olan, dini, dili, ırkı ne olmuş olursa olsun, bunlar içinde aynı propagandayı yapan insandır işte gerçek insan..
Biz bu hareketleride bekliyor olacağız.. Önemli olan insanlığın kardeşçe yaşaması değilmidir? O zaman ne duruyoruz?
Hadi bakalım..
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2015, 01:03:28 ös Gönderen: ömer »
DÜNYA İKİ GÜNDÜR.
DOĞDUK İLK GÜN, ÖLDÜK İKİNCİ GÜN!

Ocak 14, 2015, 04:13:28 ös
Yanıtla #47
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Dünyanın her yerinde, her ırktan ve her dinden veya herhangi bir düşünceye, ideolojiye sahip silahsız insanların, taşıdıkları bu özelliklerden dolayı öldürülmesi “TERÖR”dür.
Son yapılan terör saldırısını ele alacak olursak ki konunun başlığı o, kendilerine “Müslüman” diyen ve “İslam” adına bunu yaptıklarını belirten (sözde), bir gurup tarafından işlenmiş katliamı görmekteyiz.

Avrupa’da, Orta Çağ’ın sona ermesiyle birlikte, sistematik dini cinayetler sona ermiştir (buradaki sistematik kelimesin özellikle dikkat çekiyorum, maalesef halen Avrupa’da da din adına sistematik olmayan cinayetler işlenmektedir). Mezhep farklılıklarından dolayı insanların yakılması, cadıların yakılması, kiliseye karşı gelenlere ağır cezalar verilip mallarına el konulması gibi, sistematik uygulamalar, Reform ve Rönesans hareketleriyle sona ermiştir ve Avrupa bu geçmişiyle yüzleşmiştir.

Charlie Hebdo’nun ve Stephane Charbonnier’in geçmişine baktığımız zaman, sadece İslamla alay eden karikatürler yapmamıştır.

•   1991’de kurulan ve Körfez Savaşı’na bayrak açan La Grosse Bertha (Büyük Bertha) adlı hiciv gazetesinde çalışmaya başladı.
•   Gazete, 1970’de Charles De Gaulle’ün ölümüyle dalga geçti (De Gaulle’ün Fransızlar için önemini anlatmama gerek yok herhalde).
•   1971’de, gazete, genel seçimler öncesinde etkili bir aday olmamasından yakınarak ‘’Aptal olanı seçin başka seçeneğiniz yok’’ manşetiyle çıktı.
•   Michael Jackson’ın ölümü üzerine, ‘’Sonunda beyaz oldu’’ manşetiyle pop yıldızının iskeletli bir karikatürü yer aldı.
•   Papa 16. Benedict’in doğum kontrolü karşıtı açıklamaları üzerine, kapakta Papa’nın bir prezervatif tutarak “Bu benim bedenim” diye bağırdığı çizime yer verildi.
•   Vatikan’daki pedofili skandalları ile yönetmen Roman Polanski’nin Fransa’ya giriş izni verilmesi bağdaştırıldı. Papa bir piskoposa pedofiliden kurtulmak için Polanski izlemesini tavsiye ediyor.
•   Fransa’nın eşcinsel evliliğe iznini, ‘’Baba-Oğul-Kutsal Ruh’’u ilişkiye sokan çizimiyle tiye alarak gündeme taşıdı.
•   Benedict’ten sonra göreve gelen Arjantinli Papa Francis, Rio ziyareti sırasında, “Papa Rio’da” manşetiyle kadın karnaval kıyafetleri içinde resmedildi.
•   Charlie Hebdo, Noel’de “Küçük İsa’nın Gerçek Hikâyesi” manşetiyle yine sansasyonel bir çizimle çıktı. (2014)

Çizer ve dergi birçok kişiyle ve dinle dalga geçmiş, herkes bu eleştirileri kaldırmış veya hukuki yollarla hakkını aramaya çalışmış, fakat silahla bu derginin çizerlerini cezalandırma işi, kendine “Müslüman” diyen bir guruba kalmış.

Şunu inkar edemem ki, bu saldırının daha fazla ses getirmesinin nedenlerinden biri de Avrupa’da yapılmış olmasıdır. Dünyada İslam’a karşı bir önyargı oluştuğu inkar edilemez bir gerçektir. Peki Batı’nın bu terörist guruplar için bütün İslam dünyasını zanlı olarak görmesi doğru mudur? Bu soruya doğru cevap verebilmek için önce iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmamız lazım. İslam dünyasında ve Türkiye’de bir Hıristiyanofobi var mıdır? Antisemitizm var mıdır? İslam dünyasına Batı’nın yapmış olduğunu düşündüğümüz haksızlıklarda tüm batının rolü var mıdır?

Cevapları forum üyelerinin kendi vicdanlarına vermesi gerektiğine inanıyorum ve bir kenara bırakıyorum.

Mezhep savaşları, din adamlarının birilerini hedef göstermesi, kadına yaklaşım, teknolojik ve medeni geri kalmışlık, din adına insanlığa aykırı işler yapılması… Evet, ne yazık ki, İslam dünyası şu an Orta Çağı yaşamaktadır. Orta Çağ’da Avrupa’da olanların aynısı bugün çevremizdeki coğrafyada yaşanmaktadır.

Burada bizlere düşen görev nedir ? Ne düşünmeliyiz veya ne hissetmeliyiz?

•   Bize olunca ses çıkarmıyorlar biz de bu eylemlere sessiz kalalım.
•   Terörü kendi topraklarında görmeleri isabet oldu. Masum insanların ölmesinin ne demek olduğunu daha iyi anlarlar.
•   Artık dinimizle dalga geçmeye cesaret edemezler.
•   Ben öncelikle bir insanım ve insanlığa karşı yapılan her eyleme karşı durduğum gibi, insan olmamın doğası gereği bu eyleme de karşı duruyorum.

Hangi seçenek daha insancıl ve daha barışçıl?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2015, 04:43:07 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 14, 2015, 05:35:44 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

TERÖR ' ü NAHLETLİYORRUM ..
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 15, 2015, 12:19:30 öö
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Caliper olayı güzel yorumlamış ,