Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Sorum var  (Okunma sayısı 6124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2015, 01:54:31 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gelenekçi Mason derneğine katılabilmek için ilk olarak yüce bir yaratana inanmak gerekiyor. Localarda masonik toplantılar esnasında Kutsal Kitaplar açık bulunduruluyor, yani çoğunlukla İbrahimi din mensuplarının tekris edildiği bir cemiyet. Peki birçok yaratıcıya inanan bir kişi, yani bir pagan, Gelenekçi Masonlarca tekris edilir mi? Eğer edilebiliyorsa Türkiye'de de mümkün müdür?
Serius est quam cogitas.

Ocak 25, 2015, 02:30:38 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gelenekçi Mason derneğine katılabilmek için ilk olarak yüce bir yaratana inanmak gerekiyor. Localarda masonik toplantılar esnasında Kutsal Kitaplar açık bulunduruluyor, yani çoğunlukla İbrahimi din mensuplarının tekris edildiği bir cemiyet. Peki birçok yaratıcıya inanan bir kişi, yani bir pagan, Gelenekçi Masonlarca tekris edilir mi? Eğer edilebiliyorsa Türkiye'de de mümkün müdür?

Dini kitapların açık olması illaki ibrahimi dinler mensuplara olacak demek değildir. Hiram Usta'da pagandır. Bu sebeple bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Ocak 25, 2015, 03:08:30 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Nicolus'un bu sorusu öyle düşünmekle, tahminle falan verilemeyeceği gibi, günümüzde Paganizm de yoktur, konu Hiram Usta adlı bir alegori kahramanı ile de açıklanamaz. (Sözü edilen Hiram Usta'nın o alegoride bir "Pagan" olmayışı da ayrı...)

Bu soruya ancak tam ve somut yanıtı bilen HKEMBL üyesi masonlar verebilir. (Her HKEMBL üyesi bu sorunun yanıtını bilmeyebilir.) Başka türlüsü gereksiz lâf etmek olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 25, 2015, 03:16:10 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Nicolus'un bu sorusu öyle düşünmekle, tahminle falan verilemeyeceği gibi, günümüzde Paganizm de yoktur, konu Hiram Usta adlı bir alegori kahramanı ile de açıklanamaz. (Sözü edilen Hiram Usta'nın o alegoride bir "Pagan" olmayışı da ayrı...)

Bu soruya ancak tam ve somut yanıtı bilen HKEMBL üyesi masonlar verebilir. (Her HKEMBL üyesi bu sorunun yanıtını bilmeyebilir.) Başka türlüsü gereksiz lâf etmek olur.

Yüzeysel bilgiler üzerinde Sayın Remzi SANVER Hiram Usta'nın inancını çok tanrılı,pagandır diye açıklamıştır. Gelenekçiliği barındıran masonizmle ilgili ibrahimi dinler dışında inanç sorusu gelince parçaları birleştirip bir yorum yaptım. Haklısınız. Konu dışı şeyler gereksiz lafdan başka birşey değildir.

Ocak 25, 2015, 03:44:29 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu dışı ama bu gereksiz değil:

Masonizm diye bir şey yoktur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 25, 2015, 05:10:59 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Üyeler;

Soru aslında değerli bir soru diye düşünüyorum.
Bana göre öncelikle soruyu iki bölümde ele almak lazım.

1. Peki birçok yaratıcıya inanan bir kişi, yani bir pagan, Gelenekçi Masonlarca tekris edilir mi?

2. Eğer edilebiliyorsa Türkiye'de de mümkün müdür?

Çünkü bu ikiside kendi içinde nedenler niçinler barındıran sorulardır.

Benim araştırmama göre 1. soru için enteresan sonuçlara varmak mümkün;
Çünkü; Hristiyanlığın Paganizm ile doğrudan bir bağı var ancak aynı zamanda paganizm'de putlara tapma sözkonusu'ki bu " NOAŞİT " inanç ve ilkeler ile uyuşmuyor.
Bu noktada basit bir mantıkla ben edilemeyeceğini savunurdum ancak; diğer yandan ilgili kaynak yorumlanıcak olursa:
Kişinin kime yada neye inandığının dışında , mesleki yetenek ve becerilerinin yanı sıra  ahlak ve erdemlerinin , güzel huyluluğu ve kalbi ile de
Masonlar arasındaki yerini alabileceğine işaret edilmektedir.
Hatta bu noktada Masonlar'ın vicdan ve kalpleri ile davranmaları gerektiği vurgulanmış ; aday kişinin Göğün Şerefli Mimarı'na olan inancı
ve toplumsal ahlak prensiplerine bağlılığı , iyi ve doğru , erdemli insan olması kabul edilmesi için yeterli görülmüş ;
bu tür insanları Mason'luk bağına ve kardeşliğinde daha sıkı bir bağ oluşturacağı vurgulanmış.

Elbetteki bu yorumları okurken benim bir harici olduğum, bu bilgileri nacizane araştırarak okuyarak kendi yorumumu katarak sizinle paylaştığım gerçeğini göz ardı etmeyiniz.
Asıl uygulama ve katti kuralları sayın HKEMBL üyeleri bilir. Sayın ADAM 'dan da alıntı yapmam gerekiyor bu noktada, yüksek müsadesi ile " (Her HKEMBL üyesi bu sorunun yanıtını bilmeyebilir.) "

Gelelim 2. Soruya; bu sorunun cevabı kesinlikle yoruma açık değil; cümlemi tekrarlıyacağım.
Sayın ADAM 'dan da alıntı yapmam gerekiyor bu noktada:
Asıl uygulama ve katti kuralları sayın HKEMBL üyeleri bilir." (Her HKEMBL üyesi bu sorunun yanıtını bilmeyebilir.) "

Saygılarımla;

Kerberos...
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2015, 05:19:31 ös Gönderen: kerberos »

Ocak 25, 2015, 06:13:36 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Açık soruya açık cevap... HKEMBL bünyesinde, bir Pagan veya birden fazla Tanrı'ya inanan kişi, tahkikat ve Tekris sırasında, kendisine "yüce bir Yaradan'ın varlığına inanıyor musun?" diye sorulduğunda, "evet inanıyorum" diye cevap verirse Tekris'i gerçekleştirilir. Yani yalan söylemesi gerekecektir. Yalan söyleyerek girilen bir yerden hayır gelmez. Başta söylediği yalan elbet daha sonra ortaya çıkar.

Tahkikat veya Tekris sırasında aday, yüce tek bir Yaradan'a inanmadığını, ama birden fazla tanrıya inandığını söylerse, Tekris'i gerçekleştirilmez.
Live long and prosper.

Ocak 25, 2015, 07:05:47 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock;
Çok teşekkür ederiz efendim...

Saygılarımla;

Kerberos..

Ocak 25, 2015, 08:43:57 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Spock;

Müsadenizle birşey sormak istiyorum.
İlgili yazıda ben kaynak olarak Localarda kullanmak için basılan " Hür Masonlar Anayasası ;( ANDERSON NİZAMATI ) -1723 / M.Kemal Tunusluoğlu İST- 1989 " kullandım.
Yine ilgili eserin 8 ve 9. saifelerinde Masonların bu konuda benim yazdığım 2. sekilde hareket etmeleri önerilmiş.
Yani Masonluga istekli Evrenin Yüce ve Şerefli Mimarına yürekten inanan , erdem sahibi , iyi ahlaklı ve mesleğinde erbab olan kişileri vicdanınızı
kullanarak kabul ediniz diyor ve ekliyerek bunun Masonlar arasındaki kardeşlik bağlarını pekiştireceğini anlatıyor.
Uygulamadaki farklılığın sebebi nedir acaba bilginiz dahilinde ise ve yasaklı değil ise paylaşabilirmisiniz.

Saygılarımla;

Kerberos..

Ocak 26, 2015, 09:17:13 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluga istekli Evrenin Yüce ve Şerefli Mimarına yürekten inanan , erdem sahibi , iyi ahlaklı ve mesleğinde erbab olan kişileri vicdanınızı
kullanarak kabul ediniz diyor ve ekliyerek bunun Masonlar arasındaki kardeşlik bağlarını pekiştireceğini anlatıyor.
Uygulamadaki farklılığın sebebi nedir acaba bilginiz dahilinde ise ve yasaklı değil ise paylaşabilirmisiniz.

Burada Sn. Kerberos'un "uygulamadaki farklılık" ile neyi kastettiğini anlamış değilim. Anayasa, "Evrenin Yüce ve Şerefli Mimarına yürekten inanan" kişilerin kabulünün uygun olacağını söylüyor. Ben de bir önceki mesajımda HKEMBL bünyesinde "yüce bir Yaradan'ın varlığına inanıyor musun?" sorusuna "evet" diye cevap veren kişinin kabul edileceğini söyledim (diğer şartların da uygunluğu şart tabi). Dolayısıyla uygulamada bir farklılık yok. Eğer uygulamadaki farklılıktan kasıt, birden fazla tanrıya inanan kişinin, yalan beyanatta bulunarak üyeliğe kabul edilmesiyse, şunu söyleyebilirim. Adayın tek bir yüce Yaradan'a inanıp inanmadığı ancak kendisine sorularak öğrenilebilir. Kişi evet diyorsa, yapacak bir şey yok, kendisine inanılır. Kişinin çok sayıda tanrıya inandığı nasıl anlaşılabilir ki? Yani o aday kabul edilirken kendisinin tek bir tanrıya inandığı zannedilir. Bu nedenle Anayasa'ya uygun hareket edildiği kanısı hakimdir.

Sn. Kerberos, eğer "uygulamadaki farklılık" ile başka bir şeyi anlatmak istediyse, onu biraz daha açmasını rica edelim.
Live long and prosper.