Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk neden sessizliğini koruyor?  (Okunma sayısı 2681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 21, 2014, 01:17:30 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Yapılan bunca iftira, suçlama ve komplo teorileri karşısında neden sessiz kalmıştır?
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 21, 2014, 07:09:15 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ağaç meyve verip taşlandığı zaman meyve vermeyi keser mi? Masonluk atılan iftiralara bilimle,sanatla,gelişimle en güzel cevabı veriyor zaten. Ötesi yakışmaz :)

Kasım 21, 2014, 09:37:22 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Korkarım yine yanlış bir başlık ile karşı karşıyayız.

Masonluk sessizliğini koruyor diye bir şey yok.

Üstelik bu konuda dünya yüzündeki mason örgütlerini birbirinden ayırmak gerekir. Her bir yerdeki kmason örgütünün tutumu, o ülkedeki genel yaşam tarzının, kültür düzeyinin, halkın ve devletin gerek genellde ezoterik kurumlara gerek özelde Masonluğa karşı tutumuna bağlı olarak farklı bir görünüm sergiler. Bu bağlamda hayretle karşılabilecek tutumlar da vardır.

Eğer bu konu başlığı Türkiyedeki Masonluğu hedef alıyorsa, o da yanlıştır.

Ancak sorulmak istenen soru, birtakım ön yargılı ve ant niyetli çevrelerin etkisinden soyutlanmış olarak açıkça ortaya konursa, kapsamlı olarak açıklanma olanağını elde eder.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 23, 2014, 10:15:17 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Korkarım yine yanlış bir başlık ile karşı karşıyayız.

Masonluk sessizliğini koruyor diye bir şey yok.

Üstelik bu konuda dünya yüzündeki mason örgütlerini birbirinden ayırmak gerekir. Her bir yerdeki kmason örgütünün tutumu, o ülkedeki genel yaşam tarzının, kültür düzeyinin, halkın ve devletin gerek genellde ezoterik kurumlara gerek özelde Masonluğa karşı tutumuna bağlı olarak farklı bir görünüm sergiler. Bu bağlamda hayretle karşılabilecek tutumlar da vardır.

Eğer bu konu başlığı Türkiyedeki Masonluğu hedef alıyorsa, o da yanlıştır.

Ancak sorulmak istenen soru, birtakım ön yargılı ve ant niyetli çevrelerin etkisinden soyutlanmış olarak açıkça ortaya konursa, kapsamlı olarak açıklanma olanağını elde eder.
Sayın ADAM,

Öncelikle cevabınızı samimi ve yardımsever buluyorum. Bir önceki açtığım başlık altında, belki birbirimizi tam olarak anlayamadık ama ben inanıyorum ki bunun üstesinden gelebiliriz.

Benim sorumdan daha karmaşık bir cevap karşısında, kafam iyice karıştı. Türkiye ile ilgili bir soru değildi. Tüm dünyada, masonların kaynaklarından çok antimasonik kaynak olduğu doğru mudur?

Masonluğun ezoterik bir yapısı var, dolayısıyla gizli kalması gereken bilgi, belgeler var. Bunun olmasını çok normal karşılıyorum. Fakat   gizliliğinden ötürü, her olayın sorumlusu olarak masonluk suçlanmıştır. Benim anlayabildigim kadarıyla, sessiz kalmıştır. Bunun mutlak doğru olduğunu düşünmüyorum. Bilgilenmek, öğrenmek istiyorum. Sizin cevabınızı önemsiyorum. Sizin son paragrafta ne anlatmak istediğinizi merak ediyorum. Konunun genişlemesi ve öğrenebilmek umuduyla.
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 25, 2014, 06:59:16 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tüm dünyada çok antimasonik yayın vardır ama bunların ancak 18. yüzyılda masonların yayınlarından daha çok olduğu söylenebilir. Çünkü o tarihlerde masonlar kendi kurum ve çalışmalarıyla bağlantılı pek az yapıt veriyorlardı.

Bu durum 19. yüzyılda, özellikle ABD’nde büyük değişime uğramıştır. Üstelik toplum Masonluğun ne olduğunu ve ne olmadığını giderek daha çok anlamış, masonlara destek vermiş, bu nedenle pek bir işe yaramayan antimasonik yayınlar da azalmaya yüz tutmuştur. Ancak bitmiş değildir; günümüzde de sürmektedir.

Elbette günümüzde bu basılı yayınlara bir de internet alanı eklenmiştir.

Masonlukta bir gizlilik yoktur.

Bu, kasıtlı ve art niyetli olarak ileri sürülen bir husustur.

Mason örgütlerinde gizlilik olabilir ama bunu isterseniz bir ailenin ya da bir ticari kuruluşun kendi iç işlerini herkese açmayışına benzetelim.

Masonluk ezoterik bir kurum olduğundan, elbette toplantılarına sadece kendi üyeleri katılacaktır; fakat bu bir ailede ya da bir ticari kuruluşta da öyle değil midir?

Mason örgütleri (localar) bir şirket değil ama bir tür ailedir.

Günümüzde bilgilenmek, öğrenmek isteyenler için her türlü bilgi verilmektedir.

Fakat art niyetli kimseler, Masonluk hakkındaki bilgileri değil, kendi çıkarları için sansasyon yaratmakta kullanabilecekleri verileri aramaktadırlar. Sorun, işte buradan kaynaklanmaktadır.

Masonluk hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek isteyen bir kişi, önce genel bilgileri edinmelidir ki, bunun arkasından ayrıntılı bilgilere inebilsin. 

Fakat hayır… O genel bilgilerle ilgilenilmemektedir. Birtakım ayrıntıların didiklenmesi peşindedirler.

Eh, bunların karşısında masonlar sessiz kalmayıp da ne yapsın? Polemik yaratmak isteyenlerle polemiğe mi girsinler? Demagoji yapanlarla onların dilleriyle mi yanıt versinler.

Hayır, masonlar bunları yapmamakta, nezaketi ve kaliteyi korumaktadırlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 25, 2014, 07:37:48 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonların her bir anti-masonik iddiaya cevap vermeye çalışması, Masonluğu ister istemez politikaya çeker. Bu masonların istemediği bir durumdur. Masonlar televizyonlarda boy gösterip, sık sık başka TV programlarında izlediğimiz türden çirkin diyaloglar içine girmezler. Bu masonluğun ruhuna aykırıdır.

Bir başka sebep ise Masonluğun düşünsel bir platform olup, toplumu biçimlendirecek eylemlere (hayır ve yardım işlerinden bahsetmiyorum burada) imza atmamasıdır. Eylemsizlikten şikayet edenler kendilerine üye olacak başka para-masonik organizasyonlar bulabilirler. Çünkü bazı para-masonik oluşumların iddiası düşünsellikten eyleme geçmiş oldukları şeklindedir.
Live long and prosper.