Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hem solcu hem mason olunur mu ?  (Okunma sayısı 35881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 14, 2011, 06:40:34 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Burda şöyle bir konu da var tabi ; Masonluk yüzyıllar boyu dimdik ayakta durabilen, hala gizli sırları çözülememiş ve üzerinde koskoca bir soru işareti bulunan, kıyamete kadar da bu soru işaretini koruyabilecek bir örgüt olabilmişse eğer bu, ritüellerini kusursuz şekilde hayata geçirme, kurallarına sıkı bir disiplinle riayet edebilmenin sonucudur.

Neticede Mason olmak isteyen yada bir şekilde gelecekte mason olma hayalini kuran kimsenin " niye böylesiniz " gibi sorularla masonluğu yargılamaya hakkı yoktur. Bir anlamda tavır " biz buyuz kardeşim kurallarımız da bu Bin yıldır buna inanırız bunu uygularız işine gelirse " şeklindedir.

Masonluğun bireyden beklentisi malumdur, " hayatta başarılı olmuş marjinallikleri bulunmayan, makul, sadık ve ketum bir insansan gel bekliyoruz " seni şeklindedir.

Burda çıkıp hala " yaa ben agnostiğim mason olabilir miyim " gibi absürd sorularla insanları yormanın bir mantığı yok.

Üstün zeka, yüksek IQ gerektirmeyecek kanunların hala kafa karıştırıcı olması açıkcası tuhafıma gidiyor.

Solcu Mason olunur mu? Agnostik Mason olunur mu? Falan filan mason olunur mu..?

Eh be kardeşim eh yani..
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 15, 2011, 10:44:38 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ben olsam şöyle derdim: Sapına kadar olunur. Masonluk sol akımlarla, sağ akımlardan çok daha iyi bağdaşır. Hatta amaçları ve everensel ilkeleri göz nünde tutulduğunda, tersini sormak gerekir: Hem sağcı hem mason olunabilir mi? Bu nasıl olur?

Sayın ADAM'ın söylediklerine aynen katılıyorum. Eğer Masonluk bir paylaşımsa, yardımlaşmaysa, zaten bu kabaca sosyalizmdir.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 24, 2011, 06:07:35 ös
Yanıtla #12

Bu başlık altında yazarken neden eklemeyi unutmuşum bilmiyorum. Biraz zaman geçmiş üzerinden ama olsun.

Bildiğiniz gibi 1920 senesinde Atatürk'ün talimatlarıyla Türkiye Komünist Fırkası kurulmuştu. Bu Fırka'nın kurucuları arasında yer alan Tevfik Rüştü Aras ve Yunus Nadi'nin Mason olduğunu söylersem benli başlıktaki soruya cevap olur. (Başka Mason var mıydı bilmiyorum, kapsamlı bir araştırma gerekebilir bunu ortaya çıkartmak için. Ama verdiğim 2 örnek yeterince tanınan isimler olduğu için, başka birilerini aramaya da gerek duymadım.)

Hatta Yunus Nadi'nin o tarihlerde çıkarttığı Gün Gazetesi de bu Fırka'nın yayın organıydı.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 25, 2011, 02:14:18 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal, örnekleriniz bence yaterli. Kaldı ki bu konunun tartışmaya açıldığı zamanlar bende örnekler vermiştim. Mesajınız alınmıştır.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2011, 05:01:15 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Ne akıllı Adam yahu. Düşünsenize hem Türkiye'de bulunan koministleri elinde tutuyor hem de Sovyet ile ilişkileri iyileştiriyor.

Bu başlık altında yazarken neden eklemeyi unutmuşum bilmiyorum. Biraz zaman geçmiş üzerinden ama olsun.

Bildiğiniz gibi 1920 senesinde Atatürk'ün talimatlarıyla Türkiye Komünist Fırkası kurulmuştu. Bu Fırka'nın kurucuları arasında yer alan Tevfik Rüştü Aras ve Yunus Nadi'nin Mason olduğunu söylersem benli başlıktaki soruya cevap olur. (Başka Mason var mıydı bilmiyorum, kapsamlı bir araştırma gerekebilir bunu ortaya çıkartmak için. Ama verdiğim 2 örnek yeterince tanınan isimler olduğu için, başka birilerini aramaya da gerek duymadım.)

Hatta Yunus Nadi'nin o tarihlerde çıkarttığı Gün Gazetesi de bu Fırka'nın yayın organıydı.

Saygılarımla.

Haziran 25, 2011, 01:12:32 ös
Yanıtla #15

Sn. Mozart yazınca aklıma geldi. Nedense sonradan aklıma geliyor herşey bu aralar :)

Nevzat Tandoğan Kardeşimizin de bir lafı vardır:

"Bu ülkeye komünizm gerekliyse, onu da biz getiririz"
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 25, 2011, 04:27:29 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Bay Mustafa Kemal,

Kardeşiniz bu sözü; Dışarıdan devşirmeye gerek yok, Türk toprağına uygun şekilde biz yaratırız anlamında mı yoksa yönetim şeklini halk değil sadece biz belirleriz ve biz yönetiriz anlamında mı söylemişitir?

Sevgiyle

Haziran 25, 2011, 10:37:00 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?"

Şu yukarıdaki söz hangi amaçla söylenirse söylensin kibirden başka bir ifade ediyor mu? Aşağıdaki diğer sözde bunu destekler nitelikte;

"Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek."

Bu aşağıdaki hadiste değerli kardeşinize cevap niteliğinde;

"Bir kimse kibirlene kibirlene sonunda zâlimler gürûhuna kaydedilir. Böylece zalimlere verilen ceza ona da verilir."

Kibir en sevmediğim günah, çünkü sağlığın, varlığın yerinde iken kendi canına kendin kıyacak kadar çıkmaza sokan nefret duygusundan öte birşey.

Haziran 26, 2011, 12:10:13 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Bu ülkeye komünizm gerekliyse, onu da biz getiririz"...Aslında baştan hatalı bir cümle... Gerçek anlamıyla vücut bulmuş bir komünizm hangi ülkeye gerekli değildir ki?... Bu laf kibirden mi, yoksa başka bir maksatla mı söylenmiştir? Bilemem. Zaten konu başlığı da bu değil. Konuya dönecek olursak,düşündüklerimi paylaşmak isterim:

Hem solcu hem mason olunur mu?... Hem de nasıl olunur...Hem de ne mükemmel olunur...Ancak  bu noktada , nereden bakıldığı da önem taşır.

Bulunduğu dönem de ülkesini tek ve ilk yapabilmiş ve kendine inanan ve güvenen halkının güvenini son nefesine kadar savaşarak boşa çıkarmayan ve bu uğurda canını veren Salvatore Allende' nin delikanlılığını,

Bütün her şeyi geride bırakarak, büyük bir mücadelenin içine girip, bütün bunların ötesinde, artık gerçekleşmiş bir devrimi ve onun kendisine sunacağı bütün olanakları hiç düşünmeden elinin tersiyle iterek ve bunu sadece hiç bir karşılık beklemeden, özgürlüğün ışığını başka halklara da ulaştırabilmek adına yapan ve bu uğurda canını veren Ernesto Che Guevera'nın delikanlılığını,

Gencecik yaşlarında ,yaşıtları '' hangi kızı götürelim'' diye düşündükleri yaşlarda, ezilenlere umut olmak, ateş olmak, ışık olmak adına ömrünü, gençliğini, canını veren, Deniz'in, Yusuf'un, Hüseyin'in, İbrahim'in, Mahir'in ( adı buraya değil, tarihe sığmayacak daha nicelerinin) delikanlılığını,

İstese hem de nasıl lüks içinde, hem de nasıl bir şatafat içinde, hem de nasıl bir bolluk içinde bir ömür sürebilecekken, bütün ömrünü ulusuna ve canı pahasına sevdiği vatanına adamış ve bu uğurda gençliğini, ömrünü, sağlığını, canını vermiş GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün delikankanlılığını bilmeden, anlamadan solcu olunamaz.

Delikanlı olmadan da Mason olunamaz... Benim masonluktan da solculuktan da anladığım budur.

Bu konu da bir çok referans sunabilir, bir çok söz söyleyebilirim... Fakat en değerli ve çarpıcı yazı bizim sitemizde zaten mevcut... Sayın skullG' nin Hür köşe'de yayınladığı '' Mason şeyhülislam'' başlıklı yazısını ve o yazı da anlatılan delikanlının ( benim anladığım budur), mecliste yaptığı konuşmayı bir okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 26, 2011, 12:13:47 öö Gönderen: enelsır »
enelsır

Ağustos 03, 2011, 04:25:57 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

dünya düzeninde herzaman kapitalizm olacaktır, sebebi çok basittir bence ; diyelim 2 sınıf var "üst sınıf" ve "alt sınıf" . ve eğer üst sınıfın üst sınıf olmasından rahatsız olan alt sınıf üst sınıf olmak isterse bu sefer üst sınıf alt sınıfa indirgenir ve yine her zaman bir üst sınıf oluşur.. bu ekonomik olarak bakarsak herzaman böyledir.
komünizm de herkes eşit maaş alır değilmi? peki denetleyen kimdir? devlettir.. e ozaman devlette çalışanlar üst kademeye gittikçe gene bir eşitsizlik vardır ki bu gayet doğaldır. dünyanın yapısı kapitalisttir ve herzaman olmaya devam edecektir.. işveren olmazsa işçi olmaz.
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir