Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir mason, başkalarına “mason” olduğunu söyleyebilir mi, söyleyemez mi?  (Okunma sayısı 33391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2014, 09:33:18 öö
Yanıtla #30
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ruzber,

En yakınlarım yani eşim, annem, babam, kardeşim, eşimin ailesi tekris olmadan önce durumu biliyordu.
Tekris olduktan sonra gene aile kadar yakın olmasa da öğrenen arkadaşlarım hatta durumu bilen iş yeri müdürüm var.

Kapıyı çaldım, kararlıyım, içeri kabul edildim, yakınlarımın haberi var, gereksiz insanların haberi yok. İşte tatlı gerçek...

Saygılar.

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 10, 2014, 11:09:33 öö
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın irukanji'den bir düzeltme rica etsek mi?

"gereksiz insanlar" yerine "bilmesi gerekmeyen insanlar" gibi bir deyiş  getirilebilir mi acaba?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 10, 2014, 12:58:14 ös
Yanıtla #32
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM,

Sizi kırmam, bilmesi gerekmeyen insanlar olarak deyişimi değiştiririm.
Ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 22, 2014, 02:03:41 ös
Yanıtla #33
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlar, “mason” olduklarını açıklayıp açıklamamakta özgürdür. Bu konuda bir açıklama yapıp yapmamak, her masonun kendi bileceği, kendi karar vereceği bir şeydir.

Eğer mason olduğunu bildiğiniz ya da kuşkulandığınız bir tanıdığınıza «Siz mason musunuz?» diye soracak olursanız, bunun karşılığında açıkça «Evet!» diye bir yanıt alamayabilirsiniz. Eğer o kişi masonsa, size de bunu söylemekte bir sakınca görmüyorsa, bu sorunuzun yanıtı bir mason derneğinin üyesi olduğunu belirten başka türlü sözlerle de verilebilir. Doğrudan «Evet, ben masonum!» diyen pek olmaz.

Bu bir kaçamak değildir; bir masonun Masonlukta öğrendiği töreye uyması, alçak gönüllü oluşunun yansımasıdır. Masonluğu içtenlikle benimseyen her mason, bir nitelik olarak “mason” sözcüğünü yüceltir; “gerçek mason” terimiyle özdeş tutar. Yaşam tarzını Masonluğun gereklerine uygun olarak düzenleyen hiçbir mason, kendini yeterince olgunlaşmış görüp, bir “gerçek mason” olduğu kanısına varmadıkça, kendi kendisini açıkça “mason” olarak nitelemez. Mason töresinin gereği olarak, bu nitelendirmeyi, yani kendine “mason” denilmesini başkalarına bırakır.

Bu durumda elbette şu soru geliyor: “Gerçek mason” ne demektir; nasıl olunur?

Masonlukta “gerçek mason” terimi, hemen hemen “yetkin insan” anlamına gelmek üzere kullanılır. Bu terimin bir diğer basit tanımı da “çok üstün düzeyde bilgili ve erdemli bir kişi” olarak verilebilir. Bir mason ancak kendisini bu nitelikte bulursa gerçek mason olduğunu düşünebilir. Ancak düşünebilse de bunu söylemekten kaçınır.

Bir kişiye “mason” unvanı, Masonluğa ilk kez girdiği gün, buna yetkili olanlar tarafından verilir ama hiç kimsenin bir diğerine "gerçek mason” niteliğini verme yetkisi yoktur. Çünkü bir masona böyle bir nitelik verilmez, verilemez; bu nitelik kazanılır. Bir mason, ancak zamanla, bilgilerini ve erdemlerini geliştirerek, olgunlaşarak “gerçek mason” olma yolunu tutabilir.

Hiçbir gerçek mason, öyle olsa da bu yolun sonuna varmış bulunduğunu ileri sürmez. Çünkü onun için Masonluk, gelişme ve olgunlaşma, yaşam boyu bitmeyecek, sonuna varılamayacak bir süreçtir. Bunu ancak başkaları onun için söyler, onun bir "gerçek mason" olduğunu belirtir. Bu söz, o kişi için bir yüceltme, bir onurlandırılmadır.

Benim anlam veremediğim konu mason olmanın gururu neden saklansın ki
Şahsım adına ben bir mason olsam bu gururu her zaman paylaşmak için çaba veririm.
çünkü masonluğa kabul edilmiş bir birey dünya görüşü ve yaşam tarzı olarak kendisini gerçekten kanıtlamış ve kendini geliştirme yolunda savaş veren bir bireydir..
Bu gururu paylaşmamak benim açımdan yanlış bir davranış...
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Ocak 24, 2014, 06:51:56 öö
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Kapıyı çalmadan önce yakın ve aydın diyebileceğim bir dostuma mason olmak istiyorum dediğimde beni o kadar ilginç şeylerle suçladı ki anlatamam.Bazen yaşadığınız şehrin bile sizi anlayamayacağını düşünürsünüz o hale geldim çünkü çevremde o kadar garip algılar var ki. Neyse beni rahatlattınız, kapım bana açılırsa "bilmesi gerekmeyen insanlar" bilmesin bilmesi gerekenler biliyorlar ya... teşekkür ederim.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 24, 2014, 08:40:06 öö
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Bırakın başkasına söylemeyi bazen ailenize bile söyleyemezsiniz.
Bu konuda Sayın MASON'un röportajı okunursa orada buna benzer bir şey geçiyordu.

Aslında bu salt masonluğa ait değil.
Başkasını ilgilendirmeyen şeyleri başkasına söylemeyin. Kural bu olmalı.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 24, 2014, 08:50:54 öö
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın asimov yanılıyor.

Bir kişi tek başına mason olmaz; ailecek olur. Ailecek mason olamıyorsa mason olamaz. Belki başka ezotearik kurumlarda geçerli olamayabilen bu kural, Masonlukta kaçınılmaz bir zorunluluktur. Hatta bu nedenle biliriz ki bir mason adayı hakkında soruşturma yapılırken ailesiyle de görüşülür ve onların da bu konuya nasıl baktığı araştırılır. Öyle ki; eğer bu konuda bir ters görüş ya da tutum varsa, bu giderilinceye kadar o kişinin Masonluğa girişi durdurulabilir. Çünkü Masonlukta "aile" çok önemlidir. SBu konuya da Forumda birçok yerde değinilmiştir. 

Dolayısıyla Sayın asimov'un dediği, aile (karı-koca) için geçerli değildir; ancak onun ötesi için geçerli sayılabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 24, 2014, 08:57:25 öö
Yanıtla #37
  • Aktif Uye

Evet Sayın ADAM haklı biraz kapalı yazmışım.
Eşler kişinin mason olacağını bilir. Eşlerin rızası önemlidir. Hatta karşı ise işler biraz zorlaşır.

Sayın MASON'un röportajında anne ve babasına söylemiyordu.
Annesi ile ilgili ilginç bir anısı vardı. Ben onu kastettim.

Düzelteyim: eşler ve yaşı uygun çocukları  bilir ama ötesi bilmeyebilir.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 24, 2014, 09:56:26 öö
Yanıtla #38
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet Sayın ADAM haklı biraz kapalı yazmışım.
Eşler kişinin mason olacağını bilir. Eşlerin rızası önemlidir. Hatta karşı ise işler biraz zorlaşır.

Sayın MASON'un röportajında anne ve babasına söylemiyordu.
Annesi ile ilgili ilginç bir anısı vardı. Ben onu kastettim.

Düzelteyim: eşler ve yaşı uygun çocukları  bilir ama ötesi bilmeyebilir.

İşler zorlaşır değil, o iş olmaz... Eşin onayı şarttır. Eş de hemşirelik unvanını gurur ve onurla taşımalıdır. Aksi kabul edilemez.
Live long and prosper.

Ocak 24, 2014, 07:50:40 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

ben kadın için üzülürüm onlar eşlerinden özellikle daha çok izin almak durumundalar.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...