Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta "ülkü mabedi (insanlık mabedi) konusu"  (Okunma sayısı 17066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2014, 12:25:59 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı'nın deyişi çok yerinde.

Kişi, kendisini tanıma bağlamında bir girişim başlattığında, hiç kuşkusuz birtakım şeylerin farkına varacaktır.

Acaba ilk farkna vardığı şey ne olur?

Bunun farkına varınca, acaba ne yapmak gerektiğini düşünür?

(Ülkü Mabedi konusu, orada uzakta bir yerde duruyor.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2014, 01:55:14 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şahsen benim ilk farkına vardığım şey hiçbir şey bilmediğim olur. Ama çok şey bilen biri ilk farkına vardığı şey farklı olacaktır elbet.

Bundan sonra yapacağım şey ise; bilmek için araştırmak olur, öğrenmek için sormak olur.

Aksine ben konudan uzaklaşıldığını düşünmüyorum. Sonunda varacağımız yer Ülkü Mabedi olacaktır. Biz harici olarak kendi Ülkü Mabedimizi kuracağız dır elbet. Ya da ben öyle umuyorum. 

Temmuz 02, 2014, 09:51:39 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı'nın yanıtı güzelse de, bence abartılı. Sokratesin Savunması'ndan ayıntının yanlış yorumu gibi... Hani "hiçbir şey bilmemek" yerine "ne kadar az şey bilmek" konsa, belki daha gençekçi olacak.

Sonra?...

Bilgi edinme süreci başlayacak.

O zaman?

Bir paradoks doğacak.

Nasıl?

Daha çok bilen, giderek daha çok bilmediğinin farkına varacak.

Bunun sonunun iseöyle bir mabede falan varması ise sadece bir hayal...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2014, 10:33:12 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Siz ne kadar çok şey bilirseniz çevrenizde de cahilliğin o kadar  çok olduğunu anlıyorsunuz.
Cahilliğin yayılma hızı aydınlanmadan daha fazla.

Sonuçta bilmek bireysel mutsuzluğu ve huzursuzluğu arttıran bir etken.

İşte bu nedenle ülkü mabedine ulaşmak imkansız (mı?)
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 03, 2014, 10:25:00 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Karamsarlık karakterim değildir. Bu yüzden farklı bir tablo çizeceğim.

Bu foruma girmeden önce sorsalar pek çok şey bildiğimi iddia ederdim. Ancak içine girdikçe pek de bir şey bilmediğimi itiraf edebilirim. Önce ki ifademi alçak gönüllük olarak tanımlayabilirsiniz. Araştırıyorum ve elimden geldiğince öğreniyorum.

Ülkü Mabedine ulaşmak imkansız değildir. Sırada duygularınız var. Öncelikle "sevgi" gerekir. İnsanlığı, yaşadığımız evreni sevmek gerekir. Hatta sevdikleriniz için dünyayı daha güzel bir yer yapmak arzusunu içinde barındırmak gerekir.

Daha sonra "istemek" gerekir. Sevdikleriniz için(bir yakın, tüm insanlık, Evren) bir şeyler yapmak istemek. Bu yere çöp atmaktan, insanlık yararına bir şeyler icad etmeye kadar geniş bir yelpazede mümkündür.

Daha sonra da "inanmak" gerekir. Kendinize inanmak, sevdiklerinize inanmak, insanlığa ve yaptıklarınızın Evrene güzel sonuçlar doğuracağına inanmak gerekir.

İşte bu noktadan sonra kim olarak buna yapacağınıza karar verme vaktidir. Önlüklü bir Mason mu yoksa Sayın Adam'ın dediği gibi önlüksüz bir Mason olarak mı? Kendi başına mı, yoksa kolektif ve Ülkü Mabedini kurma amacını zaten benimsemiş ve bu amaç uğruna birleşmiş insanlarla mı? Kendi adıma, zaten gönül verdiğim ve ailemden bana kalan "Bektaşilik" ile bu mümkün olabilir. Üyesi olduğum "Lions" ile bu mümkün olabilir. Ya da Mason olarak bu mümkün olabilir. Buna karar verme vakti daha gelmedi. Gelince düşünürüz

Temmuz 03, 2014, 11:45:33 öö
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ülkü Mabedi'nin tesisinin önündeki tek engel bizzat insanoğlunun kendisidir...

İngilizcesi olan arkadaşlar şu kitabı alıp okuyabilirler. Yararlı olacağını düşünüyorum.

http://www.amazon.co.uk/The-Best-That-Money-Cant/dp/0964880679

The Best That Money Can't Buy is the ultimate synchronicity of spirituality, science, technology AND the environment to create a better world for everyone. Fresco envisions a global civilization in which science and technology are applied with human and environmental concern, offering a standard of living far beyond anything ever imagined in the past. It is a new vision of hope for the future of humankind in this technological age. This book is accompanied by 72 color photos of Fresco's original and imaginative designs from sustainable cities on land and in the sea to clean efficient energy systems, which help one visualize the fulfilling lifestyle of this attainable future. This book presents an alternative vision for a sustainable new world civilization unlike any social system before. It offers a possible way out of our recurring cycles of boom and recession, famine, poverty, a declining environment, and territorial conflicts where peace is merely the interval between wars. It outlines an attainable, humane social design of the near future were human rights are not longer paper proclamations but a way of life. The Best That Money Can't Buy is a challenge to all people to work toward a society in which all of the world's resources become the common heritage of all of the earth's people.
Live long and prosper.

Temmuz 03, 2014, 12:18:42 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sayın Spock'un tavsiye ettiği kitabın yazarı Fresco mevcut, tüketime dayalı vahşi kapitalizme alternaif ekonomik, siyasal, toplumsal görüşleriyle tanınıyor.

Ancak sayın spock alın bunu okuyun yerine (kitap bir de ingilizce anlayacak sayısı zaten çok azalacak) biraz Fresco'nun görüşlerini açıklasa bence daha yararlı olabilir.

Sayın Spock'un Ülkü mabedinin önündeki en büyük engel yine insandır sözüne katılıyorum.

Tüketim, vahşi kapitalizm, ücretlendirme, fiyat artışı vb konular yani ekonomik sistemler bu işin bir ayağı...

Fresco insanlığa doğayla barışık bir sistem öneriyor.

Ama ayrıntıları kendisinin bu işin uzmanı olduğunu bildiğim Sayın Spock'a bırakıyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2014, 12:22:06 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 04, 2014, 03:08:52 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Asimov'a teşekkür ederim... Aslında uzman değilim, sadece meraklıyım desek daha doğru olur.

Bu konu kısaca geçiştirilebilecek tarzda bir konu değil. Şu anda tatil moduna girmek üzereyim. Kısa bir ara lütfen.  :)

Daha sonra hep birlikte eğiliriz bu konunun üzerine...
Live long and prosper.

Temmuz 04, 2014, 11:16:02 ös
Yanıtla #18

Önce Spock'a teşekkür edip sonra ülkü mabedi konusunda bir şeyler paylaşmak isterim. Araştırmaktan çok zevk alan biriyim ve bazen bir konuya dalmak için bir isim yeter. Ben de az sonra Fresco üzerine nette bir gezintiyle başlayıp evvela rüzgar nereye götürürse, daha sonra da aradan seçmeler yaparak araştıracağım.

Ülkü Mabedi de dahil olmak üzere masonluktaki bir çok konu, diğer ezoterik ekollerde de mevcut. Bazen hepsinde birbirinin aynı (ölmeden ölmek) anlatımlarla bazen de birbirinden farklı anlatımlarla (ülkü mabedi, gönye ve pergel, vb) sunuluyor.

Ülkü mabedi hakkında söyleyeceklerim beni bağlar. Öyle de olması gerekir çünkü ezoterik kavramlarda kişisellik, öznel (sübjektif) yaklaşım çok önemlidir. Zaten ezoterizmi güncel bilimden ayıran şey de budur. Bu nedenle benim yazacaklarım benim ne anladığım anlamına gelir.

Ülkü mabedinden bahsetmek için kişinin kendi mabedinden bahsetmek gerekir. Temple (mabed, tapınak anlamında ama tartışmaya açık bir kelime) kelimesinin beden anlamında da kullanıldığını düşünürsek eğer ("body temple" denir mesela, beden kutsaldır) evvela ülkü mabediyle beden anlamına gelen tapınak ifadesi (az önce yazdığım "body temple", beden tapınağı, beden mabedi) arasındaki ayrımı ortaya koymaya çalışalım.

Bedene tapınak denmesinin nedeni onun geçiciliğinde saklıdır. Temple kelimesi temp kökünden geliyor. Temp demek geçici demek. Bilgisayarlarımızdaki temp ya da tmp adlı klasör de adını bundan alır. İşletim sisteminin kullandığı geçici bilgileri barındıran klasördür. Beden de geçicidir. Bir bedenle dünyaya geliriz, sonra ölürüz ve o beden çürür gider. Bu durumda bedene temple yani tapınak denmesinin geçicilik anlamını unutmamak gerekir.

Ülkü mabedi ise kalıcı olma ümidiyle düşünüldüğüne göre, bu anlamda beden olan tapınaktan ayrılıyor. İşte tam bu noktada düşünmek lazım. Acaba ülkü mabedi insanın geçicilikten kurtulup kalıcılığa geçmesi midir? Karanlıktan aydınlığa geçmesi, ölümlü insandan ölümsüz insana geçmesi gibi.

Bu arada bir parantez açayım, mabed kelimesinin batı dillerinde bir karşılığını ben açıkçası bilmiyorum, henüz bulmuş değilim. Bu kelimenin Doğu'ya özgü bir kelime olduğunu düşünüyorum şimdilik. Parantezi kapatayım.

Peki eğer ülkü mabedi bunun gibi anlamlar taşıyorsa onu hangi esaslar üzerinde ve hangi yöntemlerle inşa edeceğiz.

Ben bu sorunun cevabına götürecek masonik örnekleri veremiyorum çünkü 17. maddeyi ihlal etmiş olurum. Bunun anlatımına dair ritüellerden bir çok cümle geliyor aklıma. Ancak takdir edersiniz ki paylaşamam. Bir diğer yandan da, farklı türden benzetmelerle konuyu anlatabilecek aydınlıkta da görmüyorum kendimi. Belki biraz daha zaman ayırırsam kendine özgü bir anlatım bularak ne denmek istendiğini anlatabilirim.

Temmuz 09, 2014, 08:57:31 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın  Ersin Baltalı :
Açıklamalarını çok değerli paylaşımının için teşekkür ederim.  Müsadenizle size bir  iki   olacak. Konu içerisindeki yazılarınızda kendini tanımak kavramı nedir? Forumda  başlıklar  yer alan `aynaya bakmak' nasıl sağlanır?  Kabiliyet derken  kabiliyetlerimizi arttırmayı  kast ediyorsunuz?
Sevgi ve saygılarımla...