Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonlarla ilgili köşe yazısı..  (Okunma sayısı 24525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2013, 12:12:44 ös
Yanıtla #70
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Köşe yazısı deyince bakınız buda ilginç bir köşe yazısı yayınlandığı yer belli ama altında bir imza bile yok.

Avrupa Birligi'ni Masonlar kurdu
Masonlar, 18. Yüzyıl'dan itibaren Avrupa Birliği'ni kurmak için büyük çaba harcadı ve sonunda başardılar. Türkiye'de de çok güçlü olan Masonlar aleyhine yazı yazmak, cesaret isterdi. 12 Eylül'de Başbakan olan Bülend Ulusu da Mason'du...

Avrupa Birligi'ni Masonlar kurdu

20 yıl önce Masonlukla ilgili yazdığın yazılar yüzünden hayli başın ağrımıştı. Bir kısmına ben de tanık olmuştum. O 'Süreç Dergisi' dönemini konuşalım mı?
12 Eylül'de darbe olduğu zaman, Havas Yayınları'nın sahibiydim ve Süreç adlı bir siyasi kültür dergisi çıkarıyordum. Süreç'in 20 Ağustos 1981 tarihli yedinci sayısıydı, işte o günlerde P2 Mason Locası skandalı, Avrupa'da tam anlamıyla patlamış... Ben de 'Devlet ve Masonlar' diye bir yazı dizisine başlamışım...

Türk devleti ve Masonlar arasındaki ilişkileri mi yazıyorsun?
Hayır canım, yazı aslında Fransız ve dünya Masonluğunu inceliyor. Tabii o günlerde sıkıyönetim var. Nereden haber almışlarsa dergi daha piyasaya çıkamadan, baskı aşamasındayken toplatıldı. Birkaç tane örnek dergi kurtarabildim içlerinden, gerisi SEKA'ya gönderilip kesekağıdı yapıldı.

Ama sen her zaman olduğu gibi durmadın tabii...
Dergi üç ayda bir çıkıyordu zaten. Bir sonraki sayısında bu kez 'Devlet ve Masonlar' dizisinin ikinci bölümünü yayınladım. Bu kez bayilerden toplatıldı, onun da tek bir sayısını kurtarabildim... Şimdi, dizide neler yazıldığını soracaksın biliyorum ama önce o günlerde yaşanan bazı olayları anlatayım. İkinci sayı toplatıldıktan hemen sonra çok sevdiğim bir büyüğüm vardı, o geldi yayınevine; Büyükelçi Settar İlksel... "Neden Masonlar'la ilgili yazılar yayınladığımı, amacımın ne olduğunu" sordu. "Amacım ne olacak" dedim, "Zaten Türkiye ile ilgili bir yayın yapmıyorum ki!" Aramızda tatsız bir konuşma geçti anlayacağın.

Eh kapanması lazım mevzuunun...
Biliyorsun ki bu işler o kadar basit değil. Büyükelçi Settar beyin bana gelmesinden iki gün sonra telefonda bir albay. Ne dedi biliyor musun; "Dergiyi ve yayın evini hemen kapatın, bütün kitapları da imha edin..."

O dönemleri yaşamamış gençler şaşıracaklardır buna, oysa gazeteler, dergiler bir yüzbaşının emri ile bile kapatılıyordu.
Yıllar sonra ben de aynı şeyleri yazdım zaten... Ama o gün çok sinirlenmiştim. "Dergiyi kapatmam için bana mahkeme kararı getirmeniz lazım" filan dedim telefondaki albaya. Yüzüme kapattı telefonu adam. Ertesi sabah yayınevine ani bir baskın yaptılar, bütün kitaplar, dergiler gasp edildi...

Kitaplar gitti gider diyorsun... Sonra düştün mü peşine olayın? Mahkeme kararı filan hak getire herhalde!
Ne mahkemesi, ne kararı yahu... Hiçbir iz bulamadık. Ama sonradan bu emri kimin verdiğini öğrendim. O sırada başbakan olan Amiral Bülent Ulusu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı General Haydar Saltık... Yok etme kararının altında onların onayı ve imzası vardı.

Peki ama neden bu ikisi?
Nedeninin tek bir cümle ile anlatayım; İkisi de Masondu...

İşte kilit cümle!
Bütün bunları yaşadım ben. Yılların emeği, yayınevindeki bütün kitaplarım, arşivlerim yok oldu... Maddi zararım da çok büyüktü ama bunların yanında sözü edilmez.

Peki senin yazı dizin neyi anlatıyordu da, devletin başbakanına, sıkı yönetim komutanlarına kadar herkesi harekete geçirdi? Diyelim ki onlar da masondu. Ama onları asıl ürküten neydi?
Neydi biliyor musun? Sonunda yine Avrupa Birliği'ne dayanıyor... Daha önce konuşmuştuk bunu. Biz bu yazı dizisini hazırlarken, bir Fransız dergisinden kaynak olarak faydalanmıştık. Orada diyordu ki, 'Masonlar'ın son hedefinin Avrupa Birliği'ni kendi inançları doğrultusunda kurmak olduğu' ve bunu da 'Mason Evrenselliği' adıyla yaymaya çalıştıkları....

Ne var bunda herhangi bir dergi bir şey atıyor ortaya...
Ama o Fransız dergisi, Fransız Büyük Doğu Mason Locası'nın yarı resmi yayın organıydı! Yani reddedilemez bir kaynaktı.

Peki ne başka ne anlatıyordu bu kaynak?
Aslında çok uzun ama kısaca özetlemek gerekirse... Yahu sıkmayalım okurları, istersen başka şeylerden konuşalım...

Yok hocam, ben sıkılmadıysam kimse sıkılmaz. Sen devam et, çok iyi gidiyor...
Peki o zaman... Evet kısaca özetlersek ne anlatıyordu bu yazı; Masonlar, 'Avrupa Birliği' adıyla çok gizli bir loca kurmuşlar. Benim yazı da bu locanın gizli faaliyetlerini ve asıl önemlisi bunun için yaptıkları bir 'mühür'ü anlatıyordu. Avrupa Birliği'nin Mason Locası'nın bu mührü çok dikkatimi çekmişti, çünkü üzerinde 13 yıldız ve 13 harften oluşan iki kod ve şifre vardı. 12 yıldız AB'yi, son yıldız da bu 12 yıldızı yönlendiren masonluğu simgeliyordu. Fransız Büyük Doğu Mason Locasının mührü G.O.D.F harfleri ile simgelenmişti. Buradaki F harfi, Gül ve Haç örgütünün anayasası sayılan FAMA'nın baş harfidir. Bu mühürdeki her harfin arasına üçgen oluşturan üç nokta konmuştur. Bu da Mason tanrısının kodudur. Kısaca Gül ve Haç örgütü, Masonlar ve Tapınak Şövalyeleri, 18. Yüzyıldan bu yana Avrupa Birliği'ni kurma çabasındalar, nokta.

Ve böylece bizimkileri de huzursuz etti...
Evet, bütün bunlar tabii dışarıdaki masonların ve bizdeki biraderlerinin hoşuna gitmedi. Onların ilişkileri öyle güçlüydü ki, darbeden sonraki dönemde üzerime geldiler, söylediğim gibi kitaplarımı toplattılar, yaktılar, yayın evini kapattılar...

Sanırsın Hitler dönemi...
Aynen öyle... Sırf 'Avrupa Birliği' düşü için, bunlar tıpkı devlet gibi örgütlenmişlerdi. Kendilerini yönetmek için başbakanlar seçiyorlar ve bunlara Maşrık-ı Azam diyorlardı. Sonra, Hatip, Katip, Vezne emiri, Nazır filan diye rütbeliler geliyor. Bunlar da bakanlar... Kendi adalet divanları, konseyleri var. Sonra diğer ülkelerdeki elçilikleri de unutmamışlar, bunlar da Kardeş Localar oluyor... Senin anlayacağın alternatif devlet gibiydiler.

Demek ki, bizimkileri kitap yaktırıp yayınevi kapatacak kadar endişelendiren bu masonik ilişkilerin açığa çıkması!
Tabii. Ayrıca çok önemli bir başka bilgi daha vardı. Türkiye'de ilk kez, Cumhuriyet Senatosu üyelerinden gizli bir 'mason raporu' hazırladığını duymuştum! Senatodan Cihat Alphan hazırlamış. Yıl; 1973... Ve tam yedi sene sonra, 1980'e kadar yani bu rapor senatoya ve genel kurula gönderilmemiş!

Alıştığımız 'Gizli eller' ve hasıraltı harekatı...
Mutlaka, çünkü çok önemli bir rapordu. Ben Süreç Dergisi'ndeki yazıda, bu raporun ortaya çıkarılmasını ve yeniden ele alınmasını talep etmiştim. Kenan Evren başa geçince, senato kaldırıldı, senatörlük lağvedildi, rapor da buhar olup uçtu haliyle. Bir daha da gören olmadı.

Peki raporu hazırlayan senatör Cihat Alpan? O ne yaptı, bunu bir yerlerde yayınlamayı denemedi mi?
Vallahi orası ayrı bir konu... Daha doğrusu başka bir uçurum. Cihat bey o günleri göremedi zaten. Raporu hazırladıktan hemen sonra hastalandı ve öldü!

Bu işlerle uğraşmak sağlığına dokundu diyorsun...
Artık sen karar ver, sağlığa zararlı mı değil mi? Sen de bu konuları fazla kurcalama istersen...

Haklısın biz de durup dururken hasıraltı olmayalım. Peki bizim Avrupa Birliği önündeki gerçek engelimiz nedir?
Önce; Bu üç gizli örgütün, üç locasının, son yüz yıldır, özellikle Avrupa siyasetinin perde arkasındaki en güçlü temsilcileri olduğunu bilmemiz gerekiyor! Bunlardan Gül ve Haç, Alman kökenli Farmasonluk ve bir de Fransa'da kurulan Tapınak Şövalyeleri. Bunlar dediğim gibi klasik Hıristiyanlığa karşı kurulan gizli gnostik örgütler... Bana göre Türkiye'nin Avrupa birliği için önündeki gerçek engel İslamiyet değil işte bu 'AB Gnostik-Masonik Hristiyan birliği!' Düşünsene adamlar, Avrupa Birliği'nde kendi uluslarının kiliselerini, Papa'yı bile dışlıyorlar!

Ama artık bu Masonlar'ın tüm sırları ortalara dökülmedi mi? Yüzyıllardır sakladıkları her şeye internetten bir tık'la ulaşabiliyorsun.
Ama onlar öyle düşünmüyor. Masonlar, asıl sırrın dışarıdan biri tarafından asla çözülemeyeceğini inanırlar. 18. Yüzyıl'ın en büyük Masonlarından Casanova de Sangalt diye biri, bir kitap yazmış yaşam öyküsünü anlatıyor ve diyor ki; "Sadece bu sırrı öğrenmek için Mason olmaya karar verenler yanılır. Çünkü elli yıl Mason ustası olarak yaşayıp da bir tek biraderin bile sırrını öğrenememek mümkündür." Yani o kadar gizlilik içinde her şey.

İnanmıyorum, sen elli yıl mason ol, en yüksek rütbelere çık, yine de bir sır parçasını bile öğrenemeden göç git! Bu mümkün mü?
Onlara göre mümkün. Çünkü Masonluğun asıl sırrı, doğası nedeniyle dokunulmazdır, kimseden öğrenilemez. Bir mason bu sırrı ancak kendi yetenekleri ve içgüdüleriyle öğrenebilir. Eğer bir şeyler öğrenmişse bile bunu en yakın mason biraderine açması mümkün değildir. Sır kendinde kalır. Çünkü o arkadaşı eğer kendi başına bu sırrı öğrenememişse, zaten hiçbir şey öğrenemeyecek demektir. Dolayısıyla bu sır onun için hep sır olarak kalacaktır.

Bunlar kafayı yemiş, bize de yedirtecekler. Peki ya biri çıkıp, bildiği her şeyi açıklarsa? İçip içip mesela?
Casanova de Sangalt'ın ona da cevabı şöyle; "Locada olan her şey bir sır olarak kalmalıdır. Ancak namussuzca davranarak burada olanları açıklayan şahıs, asıl sırrı açıklayamaz. İnsan bilmediği bir şeyi nasıl açıklayabilir ki? Eğer gerçekten bilseydi, o söylediklerini de açıklamazdı"

Yani gammazcı bir Mason eğer sırları açıklarsa o hiçbir halt bilmiyor demektir! Çünkü asıl mesele açıklayamadıklarında yani öğrenemediklerindedir!
Bravo... Seni Mason localarından birine yerleştirelim artık.

Kalsın hocam, ben almayayım. Hem sağlığa zararlı değil miydi bu?

HİTLER VE MASONLUK
Hitler, 'Masonlukla özdeşleştiğini ama neden örgüte karşı tavır aldığını şu cümlelerle anlatmıştı; "Hür Masonlar'ın, Almanya'da her gün daha zararsız hale gelerek bir yardımlaşma cemiyetine dönüşmelerini, örgütün aslında şeytansı bir kötülüğün perde arkası olduğuna inanıyorum. Bütün o sözde dehşetler, iskeletler, kuru kafalar, gizemli ayinler sadece umacılık gösterisinden ibarettir. Bu insanlarda esas tehlikeli olan, tarikatlarının büyük sırlarıdır. Benim onlardan devraldığım da işte budur! Bir nevi kilise hiyerarşisi oluşturuyorlar. Birbirlerini özel işaretlerle tanıyorlar. Mantık terimleriyle değil ezoterik bir öğreti ile aşama kaydediyorlar. Hiyerarşik örgütlenme, sembol ve alışkanlıklarla zekayı yormadan aşama kaydetmek... İşte masonların tehlikeli ve büyük buluşu budur ve ben de sadece bunları örnek aldım. Partimizin tıpkı onların tarikatı gibi örgütlenmesi gerekiyor. Partimiz bir tarikat, laik ve hiyerarşik bir ruhban kitlesi olmalıdır. Ama dünyada birbirine benzer iki ya da daha fazla örgüte yer yoktur. Bu nedenle ya biz, ya Hür Masonlar, ya da Kilise var olabiliriz. Bu gün güçlü olan biziz. Bu nedenle diğer ikisini devreden çıkaracağız."

http://www.takvim.com.tr/yazi_dizisi/2010/10/05/avrupa_birligini_masonlar_kurdu
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 01, 2013, 12:16:05 ös
Yanıtla #71
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kaynağı buldum.

Arda uskan sormuş Aytunç altındal yanıtlamış,dolayısı ile yazının önemsizliği daha iyi anlaşılır hale gelmiş oldu.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 01, 2013, 12:43:39 ös
Yanıtla #72
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Karaha'nın ilettiği makale ile aynı amaca hizmet eden farklı makale örnekleri için linki inceleyebilirsiniz.

http://www.aytuncaltindal.com/haber/index_haber.htm#basin

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 01, 2013, 01:21:16 ös
Yanıtla #73
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Altundalın web sayfasındaki makale:

Eski CIA uzmanı PKK-ABD ilişkisinde çarpıcı bilgiler verdi
CIA’in eski Rusya ve Ortadoğu uzmanı John Patrick Quirk’e göre PKK’nın ABD’de yılda 100 milyon dolar para akışı var.

Merkezi Paris’te bulunan ve Türkiye’deki temsilciliğini Aytunç Altındal’ın yaptığı Diplomatik ve Stratejik Eğitim Merkezi (CEDS) Finansal İstihbarat ve Güvenlik, Terörün Finans Kaynakları başlıklı sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Dünya Bankası İcra Kurulu Başkanı Mathias Meyer ile Amerikan İstihbarat Örgütü CIA’nın 30 yıl boyunca Rusya ve Ortadoğu uzmanı olarak çalışan John Patrick Quirk toplantıya katılan isimler arasında. Quirk, PKK’nın ABD’deki finansal yapısını VATAN’a değerlendirdi: “PKK çok dinamik bir terör örgütü. Örgütün omurgası Avrupa olarak biliniyor. Oysa ki, ABD’de milyonlarca dolar para topluyorlar. Sahte ve paravan şirketler kurarak para aklayıp, finansal kaynak yaratıyorlar. Tercih ettikleri ilk yöntem eğitim kurumları açmak. Profesyonel fon yönetimi ve danışmanları bile var. ABD’deki para trafiği eğitim kurumları üzerinden yürütülmeye çalışılıyor. Ticaret konusunda çok fazla deneyim kazandılar. Amerika’daki sahte veya paravan PKK şirketlerine yıllık 100 milyon dolar para transfer ediliyor.”

Para transferi konusunu PKK ya atmışlar burda :D  kesin bunlarda masondur.

Senelik 100 milyon dolar deniyor, 10 sene ile çarpın faizi ile birlikte bir buçuk trilyon dolar sayın Yiğit Bulutun söylediği rakam çıktı ortaya :)

Bu işi yapan bir de cemaat var, başka bilmediğimiz kimler, ama onların ismini anarsan ya ergenekoncu olursun ya balyozcu yada mason.
Japon ev hanımı faizden para kazandı bu ülkede, yatırımcılar paralarını çekince suç oldu. Lobi oldu. Adam çekeçek tabii parasını iç savaş çıkmasınımı bekleyecek Türkiyede ortada belli bir ayaklanma varken. Bunların hepsi Türkiye var olan krizi saklama çabalarıdır. Çocukça bir hareket; biz yapmadık onlar yaptı. Kriz yerine masonları konuşuyoruz dünden beri. Başarılı !

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2013, 01:31:33 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ağustos 01, 2013, 01:34:37 ös
Yanıtla #74
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Karahan'ın paylaştığı röportajda,cevap veren şahıs Aytunç Altındal isimli şarlatandan başka biri olsaydı gerçekten şaşırırdım.

Bir de bu insana inananlar var gerçi şaşırmamak lazım konu masonluk olunca maalesef toplumumuz gerçek bilgi haricindeki herşeye inanma eğiliminde.

Sır diye yazılı bir metnin olmadığından  mı bahsetsek yoksa hiçbir masonun gidip masonlukla ilgili bir yayını toplatmayacağından mı?

Ben bu şahsın kişisel faydaları ve kendi çıkarları için masonluğa girmek istediğine(Masonluğu öyle bir yer zannediyor ya!)ve doğal olarak alınmadığına inanıyorum,o da sanırım karakterine uygun olarak eh tabi masonlukla ilgili yalanlar para da getirdiği için geçim yolunu bu doğrultuda kurmuş sanırım.

Yazık,sadece acıyorum.
Memento Mori

Ağustos 01, 2013, 01:54:33 ös
Yanıtla #75
  • Aktif Uye

Açıkçası sıkıyönetim zamanlarıyla ilgili olarak forumdaki harici üyelerimizin masonluğu savunmaya kalkması komik geliyor bana. O dönemde yapılan uygulamaların kimler tarafından yapıldığı, bu uygulamaları yapanlar arasında mason olanların olup olmadığıyla ilgili elimizde bir delil yok. Belki forumdaki mason üyeler bunlarla ilgili bilgiye sahiptir. Ama biz değiliz bu ortada. Ayrıca mason olup da bu illegal uygulamaları yapanlar varsa bunlar masonluğu bağlamaz diye yine masonlar tarafından açıklamada yapılacaktır tabiki. Ama bence bağlar. Neden mi ? Sebebi masonluğa kabul edilmeleri ve o eğitime girmiş olmalarındandır.

Sonuç olarak o dönemde bunları yapanlar arasında masonlar vardı ve ya yoktu dememiz de doğru değildir.

Ama vardıysa türk masonluğu bundan utanç duymalıdır.

Ağustos 01, 2013, 02:13:33 ös
Yanıtla #76
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Açıkçası sıkıyönetim zamanlarıyla ilgili olarak forumdaki harici üyelerimizin masonluğu savunmaya kalkması komik geliyor bana. O dönemde yapılan uygulamaların kimler tarafından yapıldığı, bu uygulamaları yapanlar arasında mason olanların olup olmadığıyla ilgili elimizde bir delil yok. Belki forumdaki mason üyeler bunlarla ilgili bilgiye sahiptir. Ama biz değiliz bu ortada. Ayrıca mason olup da bu illegal uygulamaları yapanlar varsa bunlar masonluğu bağlamaz diye yine masonlar tarafından açıklamada yapılacaktır tabiki. Ama bence bağlar. Neden mi ? Sebebi masonluğa kabul edilmeleri ve o eğitime girmiş olmalarındandır.

Sonuç olarak o dönemde bunları yapanlar arasında masonlar vardı ve ya yoktu dememiz de doğru değildir.

Ama vardıysa türk masonluğu bundan utanç duymalıdır.

Objektif yazı yazabilmekte bakabilmekte o kadar zorki,birşeyleri savunmak ve sevmek için illa taraf olmak durumunda değiliz.
Sn.Waldow'un gördüğü nokta çok mühim elde delil yok ama biz kalkıp adama şarlatan yaftası yapıştırabiliyoruz,acabalarımız,şaşkınlıklarımız olmayacakmı hiç?hani bu forumda çokta sık kullanılan terimlerden biridir soru,soru sormayacakmıyız?dine bu açıdan dogma diyip masonluğuda bir nevi dogmaya çevirmiyormuyuz böyle bakarak,masonlar böyle işler yapmaz sözü çok iddialı bence,bir insan her ne kadar mason olursa olsun öncesinde insandı mason oluncada bu değişmedi yine insan,insan ise hata yapar.Tüm bunları gözardı edip soru sormamak biraz abes.

Sorduğu soruları ben araştırabilirim ama cevap veremem sonra sorar dururum hepsi bu çünkü o sorunun muhatabı ben değilim.

EDMUND BURKE

Ağustos 01, 2013, 02:31:56 ös
Yanıtla #77
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Karahan,

Şarlatan yaftası yapıştırılmaz,kazanılır.İlgili şahıs daha önceki açıklamarı,asılsız kaynaklardan uydurma safsatalarıyla kendisini bu alanda ispatlamıştır yani kimsenin yaftalandığı yok.

Sn.Waldow

Peki siz hangi kaynağa dayanarak o komutanların mason olduğunu söyleyebiliyorsunuz?Daha önce verdiği bilgilerin %90'ı gerçek dışı olan bir şahsın beyanatına dayanarak mı?

Konu haricilerin masonları savunması konusu değildir.Eğer bir konuda bilgi sahibi iseniz mason da olsanız harici de olsanız  o konuyla ilgili bildiklerinizi söylersiniz.Burada verilen beyanat size doğru geliyorsa bilemem ama bahsettiğiniz gibi doğru da olsa bu masonluğu bağlamaz.

Tekrar etmekte fayda görüyorum sn.Waldow için,bakın eğer konu darbe dönemindeki komutanları yaptığı işkenceler bile olsa ve o komutanlar masondur dense,araştırılır mason olmadıkları açıklanır eğer masonlarsa da masonluğu bağlamaz.

Fakat buradaki iddia farklı,G.O.D.F ile ilgili yayınlar toplatılıyormuş neden çünkü avrupa birliği ile ilgili yazılar varmış,sırlar varmış.Peki ispatı nerede?

Biraz önce sn.Karahan şarlatan denmesine tepki gösterdi sanırım ancak gelin görün ki ilgili zat söylediği hiç bir beyanatta ispat gösteremiyor?

Ben böyle bir olayın olmadığının altına imzamı atarım gerekirse ilgili araştırma da yapılır.

Ama önce sn.Aytunç Altındal ispat edecek.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ağustos 01, 2013, 02:41:40 ös
Yanıtla #78
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Biraz önce bir konuyu atlamışım sanırım sn.Waldow Türk Masonluğunun ilgili şahsın söyledikleri doğruysa utanç duyması gerekir demiş.

Sn.Waldow,hayır gerekmez,tabi ki her kötü olayda nasıl üzülünüyorsa üzülünür ancak bu ve benzeri hiçbir olay masonluğu bağlamaz.

Masonluk bir deryadır herkes kaşığı kadar alır denmişti daha önce hatırladınız mı?

Masonlukta ele kalem kağıt alınıp akademide ders görür gibi eğitim verilmez kaldı ki öyle bile olsa herkes eşit nasiplenmez yani siz bir masonun kötü bir davranışını:"O eğitimi aldın dolayısıyla bu bütün masonluğu bağlar" diyemezsiniz.

Ancak değindiğim gibi bu durumu öğrenen tüm kardeşlerin üzülmesi de doğal karşılanmalıdır.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ağustos 01, 2013, 02:47:45 ös
Yanıtla #79
  • Aktif Uye

Sn. erimin yazımı hakkıyla okumadığı ortada. Yazımda ben kimseye taraf olmadım. Komutanlarda masondur demedim. Bence tekrar okuyun.

Yukarda paylaşılan yazı ve yazarı beni hiç ilgilendirmiyor. Somut deliller olmadan ortaya atılan her iddia benim için şüphelidir. Bu yüzden o yazıya değer vermiyorum.

Bunun haricinde masonların yaptıkları elbetteki masonluğu bağlar. Örnek verelim ben masonum ve kardeşim diye hitap ettiğim,birlikte yıllarca çalışmalar yaptığım bir kişi kalkıp işkence emirleri verebiliyorsa veya şahsen bu olayların içine katılabiliyorsa bu benim yüzümü kızartır.

Evrensel masonluğu bağlamaz ama türk masonluğunu bağlar. Bağlamaz diyenlerde vicdanına baksın derim.

Saygılar.