Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Muhhammed’in Kelamı  (Okunma sayısı 28705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2011, 01:49:03 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei, din sadece bir inanç sistemi değil aynı zamanda ciddi ve derin bir ilim dalıdır. Kuranı, incili, tevratı okuyun çelişkileri görün demekle iş bitmez. Bir konu hakkında o konuyu reddetmek için o konuyu tam olarak kavrayacak bilgi ve zekanız olması gerekiyor. Alın Kuranın Türkçesini, İncilin ve Tevratın ingilizcesini açıp okuyun ve görün şeklindeki cahil bir yaklaşımla konuya bakarsanız ayetleri çelişki olarak görebilir ve reddiyeler düzebilirsiniz. Deistlerin yaklaşımını bu açıdan bilimsel bulmuyorum. Klasik basit insan mantığının bakış açısıyla ve insan mantığının kolay kandırabilirliğinin neticesinde dini ilimlere bu kadar düşman kesilen bir yapıya saygı duysam da hoş görmek pek mümkün değil. Neticede bu yaklaşımla olaya yaklaşırsak yazılı metinlerin ufak bir fiziksel ömrü olduğu için  tarih ilmini de din ilmiyle birlikte çöpe atmak gerekir. Sonuçta bu gibi ilimler rivayetler üzerine kurulmuş mekanizmalardır. Gerek tarih gerekse dini ilimlerin siyasilerin kucağında şekillenmesi neticesinde travmatik anlayışlar oluşmuşsa da bu iki ilim dalını insan hayatından bir çırpıda çıkarmak mümkün değildir. Ve bu tarz ilimleri yok etmek de doğru mudur?

Saygılarımla.

İslami İnanç sistemini anlamak ve sorgulamak için yazılan çizilen  binlerce anlamsız ve kafa karıştırmaktan başka hiçbir işe yaramayan şeyler okumaya gerek yok. O inanç sisteminin iskeletine, yani ana kaynağına inersiniz. Ana kitabına, Kuran'a, inersiniz...

"Ve bu tarz ilimleri yok etmek de doğru mudur?"
Bu tarz ilimler insanlığı putperestleştiriyorsa, derhal yok edilmelidir. Hatta paramparça edilmelidir. E tabi Yahudiler izin verirlerse!

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 14, 2011, 01:54:27 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Agnusdei, insanların fikirleri ve inançlarının yok edilmesinden yana olmanızı anlayamıyorum. İnançsız olduğunuz için sizi yok eden dini görüşlere sıcak bakmıyorsunuz fakat dini inancı olan insanları yok etme konusunda deistleri hümanizmi şimdilik arka cebime koy sonra belki lazım olur psikolojisinde görüyoruz hep. Nedir bu dindarlardan korkunuz. Neticede komunist çine bakın kitapsız ve dinsiz insanların hakimiyetini ve her gün öldürülen binlerce masum insanı görün. Dinle dinsizlikle alakası olmayan vahşet kavramını dinlere sıvamaya çalışmak bence mantıksız ve çirkin bir yaklaşım. Bu yaklaşımın başarılı olacağını da sanmıyorum.

Saygılarımla.

Kasım 14, 2011, 02:00:04 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei, insanların fikirleri ve inançlarının yok edilmesinden yana olmanızı anlayamıyorum. İnançsız olduğunuz için sizi yok eden dini görüşlere sıcak bakmıyorsunuz fakat dini inancı olan insanları yok etme konusunda deistleri hümanizmi şimdilik arka cebime koy sonra belki lazım olur psikolojisinde görüyoruz hep. Nedir bu dindarlardan korkunuz. Neticede komunist çine bakın kitapsız ve dinsiz insanların hakimiyetini ve her gün öldürülen binlerce masum insanı görün. Dinle dinsizlikle alakası olmayan vahşet kavramını dinlere sıvamaya çalışmak bence mantıksız ve çirkin bir yaklaşım. Bu yaklaşımın başarılı olacağını da sanmıyorum.

Saygılarımla.

Siz Kuranı hiç araştırdınızmı Sayın Masor?

Kasım 14, 2011, 02:09:30 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Agnusdei, dindar biri değilim fakat ben imam hatip mezunuyum ister istemez Kuran tabanlı dini ilimler konusunda yüzeysel bir bilgim var. Özellikle Tefsir ilminin ne kadar derin olduğuna şahit olduğum için Diyanet meaiyle vb. meallerle Kurana anlam veremeyeceğinizi söyleyebiliyorum.  Alın size Kuran diye mealciliğin dayatılması çok büyük bir yanlıştır. Allah insanların kavramakta zorlanacağı bir kitabı neden indirmiştir, amaç ezoterizm midir bilemiyorum fakat pek çok din alimi de dahil Kuranı anlayabilen insan olduğunu sanmıyorum. Kuran ayetlerinin indiği anı, o an yaşanan tarihi olayları ve Hz.Muhammed'in o ayet için söyediği Hadisler ışığında bir anlam verilebilir. Tasavvufta da bazı büyük velilerin batıni anlamları ve tefsirleriyle de karşılaşıyoruz.  Tefsir iliminde örneğin bazı ayetlerin sadece o an için indirildiği de tespit edilmiştir. Örnek veriyorum Yahudi ve Hrsitiyanlarla savaş anında inen bir ayette her iki tarafa da güvenmeyin diye bir ayet var. Şimdi yahudi ve hristiyanları düşman olarak gören insanların dayanakları olan bir ayet ve muhtemelen geleceğe değil o ana inmiş bir ayet olabilir. Zekamıza ve beynimize zor gelen bir şeyi saçmalık olarak algılayıp çöpe atmaya çalışmak, Kuranla ilgilenen insanları engelleme arzusu filan bunlar mantıklı değil.

Saygılarımla.

Kasım 14, 2011, 02:18:42 öö
Yanıtla #14
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Agnusdei nin ole agresıf bı tarzı ben alıstım Sayın Masor1976

Sayın Agnusdei ben gerçek olarak merak edıyorum.Yahudiler Kuranı ne şekilde yazırmıslardır Hz. Muhammede Kabala ilemi yüz yüzyüzemi.Yani ne şekilde ? Kuran a gelınce kuranı heran olmasada ara sıra okuyoruz.Hani sizin sordugunuz soruları bende sormuyor deılım.Bir müslüman olarak fakat İslama inanmaktanda vazgecemıyorum.Beni aydınlatında belki vazgecırır ve sızın kadar aydın bır ınsan olmamı saglarsınız.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 14, 2011, 02:22:22 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei, dindar biri değilim fakat ben imam hatip mezunuyum ister istemez Kuran tabanlı dini ilimler konusunda yüzeysel bir bilgim var. Özellikle Tefsir ilminin ne kadar derin olduğuna şahit olduğum için Diyanet meaiyle vb. meallerle Kurana anlam veremeyeceğinizi söyleyebiliyorum.  Alın size Kuran diye mealciliğin dayatılması çok büyük bir yanlıştır. Allah insanların kavramakta zorlanacağı bir kitabı neden indirmiştir, amaç ezoterizm midir bilemiyorum fakat pek çok din alimi de dahil Kuranı anlayabilen insan olduğunu sanmıyorum. Kuran ayetlerinin indiği anı, o an yaşanan tarihi olayları ve Hz.Muhammed'in o ayet için söyediği Hadisler ışığında bir anlam verilebilir. Tasavvufta da bazı büyük velilerin batıni anlamları ve tefsirleriyle de karşılaşıyoruz.  Tefsir iliminde örneğin bazı ayetlerin sadece o an için indirildiği de tespit edilmiştir. Örnek veriyorum Yahudi ve Hrsitiyanlarla savaş anında inen bir ayette her iki tarafa da güvenmeyin diye bir ayet var. Şimdi yahudi ve hristiyanları düşman olarak gören insanların dayanakları olan bir ayet ve muhtemelen geleceğe değil o ana inmiş bir ayet olabilir. Zekamıza ve beynimize zor gelen bir şeyi saçmalık olarak algılayıp çöpe atmaya çalışmak, Kuranla ilgilenen insanları engelleme arzusu filan bunlar mantıklı değil.

Saygılarımla.

Siz kuran'ı bir imam hatipli gibi okumuşsunuz. Doğal olarakta bir imam hatipli gibi yorumlar yapıyorsunuz. Size tavsiyem, birazda tarafsız bir kimlikle okumanızdır. Ozaman anlarsınız aslında akıl üstü bir güç tarafından yazdırılmadığını...

Geriside tefeurattır.
Saygılarımla.

Kasım 14, 2011, 02:30:13 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Agnusdei sanırım anlatmaya çalıştığım şeyi anlatamadım. Kuran çok derin bir ilim dalıdır. Meal okuyarak hiç bir şey anlayamazsınız. Belki saçma da gelebilir, yanlış ideolojiler türetebilirsiniz vb. Ki islam başlığı altında çok zıt görüşleri olan ve Amerika rahat bıraksa birbirinin boğazını sıkacak çok fazla izm mevcut. Bunun nedeni de mealcilik ve kendi kafasından insanların tefsir yaratmalarıdır. Yani olaya bilimsel yaklaşılamamasından ve konunun insan ömrünün yetmeyeceği kadar derin bir ilim olmasını farkedememelerinden kaynaklanıyor. Madem boyle Kuranı yok edelim rahatlarız diye düşünmeniz bence hatalı. Dediğim gibi gidin Çine bir bakın model olarak dinsiz bir hükümdarlık ve yönetim nasıl oluyor görün. Kuranı, İncili, Tevratı vb. kutsal metinleri ve inanan sallıyorum 4 milyar insanı hokus pokus yapıp yok etsek de insanlar düzelmeyecektir.

Saygılarımla.

Kasım 14, 2011, 02:42:29 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei nin ole agresıf bı tarzı ben alıstım Sayın Masor1976

Sayın Agnusdei ben gerçek olarak merak edıyorum.Yahudiler Kuranı ne şekilde yazırmıslardır Hz. Muhammede Kabala ilemi yüz yüzyüzemi.Yani ne şekilde ? Kuran a gelınce kuranı heran olmasada ara sıra okuyoruz.Hani sizin sordugunuz soruları bende sormuyor deılım.Bir müslüman olarak fakat İslama inanmaktanda vazgecemıyorum.Beni aydınlatında belki vazgecırır ve sızın kadar aydın bır ınsan olmamı saglarsınız.

Agresif olduğumun farkında değildim Sayın Arais. Farkında olmadan kırmışsam özür dilerim.
Muhammed kabalistmiydi onu bilmiyorum fakat  kuranı da kabalistler yazdırdı, İslam inancının bu denli yaygınlaşmasını da onlar sağladı.

İslami din adamlarının elindeki büyü, sihir ya da benzeri ilimlerin kaynağı nerden geldi sanıyorsunuz?   

Kasım 14, 2011, 02:49:45 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei sanırım anlatmaya çalıştığım şeyi anlatamadım. Kuran çok derin bir ilim dalıdır. Meal okuyarak hiç bir şey anlayamazsınız. Belki saçma da gelebilir, yanlış ideolojiler türetebilirsiniz vb. Ki islam başlığı altında çok zıt görüşleri olan ve Amerika rahat bıraksa birbirinin boğazını sıkacak çok fazla izm mevcut. Bunun nedeni de mealcilik ve kendi kafasından insanların tefsir yaratmalarıdır. Yani olaya bilimsel yaklaşılamamasından ve konunun insan ömrünün yetmeyeceği kadar derin bir ilim olmasını farkedememelerinden kaynaklanıyor. Madem boyle Kuranı yok edelim rahatlarız diye düşünmeniz bence hatalı. Dediğim gibi gidin Çine bir bakın model olarak dinsiz bir hükümdarlık ve yönetim nasıl oluyor görün. Kuranı, İncili, Tevratı vb. kutsal metinleri ve inanan sallıyorum 4 milyar insanı hokus pokus yapıp yok etsek de insanlar düzelmeyecektir.

Saygılarımla.

Bir inançlı ile inançsızın din konusunda anlaştığı hangi tarihte görülmüştür? Hele bu din İslam ise!!!

"Kuran çok derin bir ilim dalıdır."

Sizce kuran değiştirilmiş olabilirmi S.n Masor? Evet yada hayır lütfen!

Kasım 14, 2011, 02:51:43 öö
Yanıtla #19
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Agnusdei

Rica ederim.Benim için çok önemli deil.Ben sizi oldugunuz gıbı kabul edıyorum.sizin yapınız bu sanırım 45 yas uzerısınız.Bu saaten sonra degıstıremeyız sızı.

Sevgıyle kalın

Saygılar
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.