Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason Olmak İstiyorsunuz?  (Okunma sayısı 16015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2015, 08:20:50 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar. Bu foruma üye olan,şahsi görüşlerini paylaşıp kabul edilen arkadaşların elbette ki düşünmeyi,sorgulamayı,araştırmayı ve sevmeyi bilen insanlar olduğu kanaatindeyim. Masonluğa gönül vermiş,bu yolda yürümeyi şeref kabul eden ve bunu yürekten isteyen kardeşlerimin, neden bu yolu istediklerini ve nasıl bu isteğe sahip olduklarını sormak istiyorum. Konuyu açan olarak ben başlayayım:

Bugüne kadar oldukça fazla araştırmam oldu. Bir zamana kadar masonluğa karşı önyargı besler ve karşı dururdum ancak daha sonra araştırdıkça,tanıdıkça,yaklaştıkça sevginin,kardeşliğin,insan gibi insan olmanın bir yolu olduğunu ve önyargıların tamamen safsatadan ibaret olduklarını farkettim. Masonluğu isteme nedenim hem kendi gelişimim, hem özelliklerimin insanlara en iyi şekilde aktarılması ve fayda sağlaması hemde gelecek hayatımda kuracağım işlerde,sosyal yaşantımda 'kardeş' diyebileceğim ve belki de öz kardeşimden daha çok güvenebileceğim bireyler olmasını istememdir. Masonluğun ülkemizde ki cefasını da birlikte omuzlayacağım, insanlığa sefa sunacağım bir yol olduğuna inanmamdır.

Sizlerin görüşleri nedir?

Haziran 30, 2016, 02:49:15 öö
Yanıtla #1

Merhaba  kardeşilerim
Neden mi mason olmak istiyoruz?
Masonlar da olan Dinle, gör ve ketum ol felsefesini de ilke edinen masonlar bu felsefeyle birlikte hayata bakış açılarını da net bir şekilde ifade etmektedirler.
Dinlemek ve görmek masonlara göre olaylara bakış açısını değiştirebilecek unsurların başında yer almaktadır. Bakış açısını değiştirebilen bir insansa hoşgörülü ve ideal bir insan olarak adlandırılabilmektedir.
Masonlar düşünmeye de çok önem vermektedirler.
Mason olmakta ki gayem kendimi ve yakın çevremdeki insanları hem kendi bilgim olayları akltarmak ve bilmedigim bazı olayları iyi bir şekilde okulun ana sınıfında ögrenmektir.
Buda okulun anasınıfı mason.org sitesindeki önemli bilgilerin paylasıldığı ve ögrenmenin sınırı olmadığını degerli kardeşlerim ögrenmektir.
ayhan

Temmuz 25, 2017, 12:16:45 öö
Yanıtla #2

Merhaba  kardeşilerim
Neden mi mason olmak istiyoruz?
Masonlar da olan Dinle, gör ve ketum ol felsefesini de ilke edinen masonlar bu felsefeyle birlikte hayata bakış açılarını da net bir şekilde ifade etmektedirler.
Dinlemek ve görmek masonlara göre olaylara bakış açısını değiştirebilecek unsurların başında yer almaktadır. Bakış açısını değiştirebilen bir insansa hoşgörülü ve ideal bir insan olarak adlandırılabilmektedir.
Masonlar düşünmeye de çok önem vermektedirler.
Mason olmakta ki gayem kendimi ve yakın çevremdeki insanları hem kendi bilgim olayları akltarmak ve bilmedigim bazı olayları iyi bir şekilde okulun ana sınıfında ögrenmektir.
Buda okulun anasınıfı mason.org sitesindeki önemli bilgilerin paylasıldığı ve ögrenmenin sınırı olmadığını degerli kardeşlerim ögrenmektir.

SN:ayhan bey cok guzel aciklamis teşekkür ederim.. yazida da belirtildigi gibi gör bil ama ketum ol maddesi benim karakterim birincu sebep bu .. ikincisi ise kulturlu belli bir seviyede olan insanlarla yani sayin masonlardan ogrenecegim  ve gelisimime katki saglayacak cesitli seyler... Benim masonlugu sevme sebebim bu

Ağustos 06, 2017, 10:39:13 öö
Yanıtla #3

Selam,

Forumun amacı, Mason olmak isteyenlerin toplandığı bir yer oluşturmak değil bildiğim kadarıyla. Masonluğu anlatmaya çalışmak. Ayrıca, edebiyat, geometri, teknoloji, sağlık, matematik gibi konular da masonluğun alanına giriyordur diye düşünüyorum.

"Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir." diye boşuna yazılmamış olsa gerek. :)

Ayrıca "mason olmak isteme sebebi" daha öncesinden sorulmuş ve uzun uzun tartışılmış:

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=5607.0
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 06, 2017, 11:21:55 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason olma sebebinin çokta bilinçli bir tercih olduğunu sanmıyorum.
Mason olmak zaten hemen olunan bir şey değil uzun bir sürecin başlangıcı.
Kişi masonlukta umduklarını bulmak için mason oluyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 06, 2017, 08:16:48 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstemiyorum. Bu yüzden de masonlukla ilgili edindiğim bilgilerin kısıtlı kalması beni rahatsız etmiyor. Genel hatlarıyla neyin ne olduğunu biliyorum. Bu konuyla ilgili genel bilgilerin yanın da biraz da özelleşmiş bilgilere sahibim. Bu benim için fazlasıyla yeterli.

Önceleri kendimi geliştirebilmek adına mason olmayı isterdim. Şimdi ise sadece kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Kasım 21, 2017, 06:50:47 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Yıllar önce tanıdım üstatları onların topluma yaptığı katkıları gördüm. Özünde insanı sevmek olan büyük bir topluluğun ferdi olmayı hep arzu etmişimdir.tatbikî masonluk hemen öğrenilecek bir yaşam da değil. masonluğun masonlardan öğrenileceği bilinciyle kendi yaşam tarzımdan  ödün vermeden(doğruluk,dürüstlük,yardım severlik.) büyük bir özveriyle hizmet etmek istediğim bu güzide insanların arasına katılmayı  çok istediğimi belirtmek isterim.

Kasım 22, 2017, 12:50:43 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • makrada personel site

severek yaptığım işde yada mesleğimde profesiyonel ve daha kolay uluslarası seviyede yenilenmek için mason olmak istedim Çünkü insan yaptığı işde yenilikçi olmalıdır ki etrafına insanlığa ışık saçsın !
greetings and happiness

Kasım 22, 2017, 10:51:57 öö
Yanıtla #8

Mason olmak özveri ister.İnsan haklarına, evrensel insan haklarına saygılı olmak esastır.Masonluk bir felsefe ve düşünce biçimidir.Herkes Mason olamaz! Masonluğu cazip kılan da bu özelliğidir.Masonluğu öğrenmek isteyen kişi hür ve özgür iradeye sahip olmalı.İnsanlari seven, saygılı , yardım sever insanlar olmalı.Masonluk başlı başına etik bir sorumluluk gerektirir.Mason olmak sembolleri bilmekten geçer...Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2017, 10:56:34 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 22, 2017, 11:19:45 öö
Yanıtla #9

Masonluk çıkar elde etme kurumu değildir.İnsanlar Masonluğu yukselmek, para kazanmak için basamak olarak kullanmaya çalışıyor.Mason olmak bana göre çıkarımlardan uzak etik,bir taş ustası olmayı gerektirir.Ön görülerin iyi olmasi, MASON'luk ile ilgili bilginin yeterli seviyede  olması şart.Açık konuşmayı severim.Umduğunu bulamayan gayretsiz insanlar MASON'luktan ayrılmayı tercih eder.. Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!