Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Muhhammed’in Kelamı  (Okunma sayısı 28699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2011, 01:27:41 öö
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kelamların tek bir tane faydası var mı? Yani islamiyet neyi getirmiştir ki dünyaya?

Bu kelamlar, dünyamıza sadece "ŞER" getirmiştir S.n Prometheus.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 19, 2011, 01:28:46 öö
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Teşekkür ederim. İlk defa cevap verebilen birisi çıktı :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Kasım 19, 2011, 01:52:12 öö
Yanıtla #42
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Madem olay kelamların ve dınlerın faydasına döndü.Madem bu forum bır mason formu Her ne kadar acıklamak ıstemesemde.Bu anlamsız tartısmaya bır      son vermek için açıklayayım.

Dinlerın kelamlarım Ne faydası vardır? sorusu sorulmus?Anlamsız oldugu söylenmiş

Bir  Mason çırak arkadaşım arkadaşım ilk mason toplatısına katıldıgında Mason Üstadlar su konuyu tartışmışlar.Din gereklımıdır.Din olmasaydı Ne olurdu.

Sonuç:Eğer din denen kavram var olmasaydı.Dünya suc bakımından kaosa suruklernır rusvet artar hırsılık artar cınayetler artar.Bu artıs dunyayı bır     kaosa suruklenırdı.Din gereklımıdır.Evet gereklıdır.Din insan egosunu duzenledıgı gıbı toplumsal bır duzenıde sağlamaktadır.

Yukarıda yazdıklarım kelamların ne işe yaradıgı konusunda bıraz ıp ucu verıyor sanırım.

Dinin gunumuzde bır Ideolıjıye donusturuldugu bır gercektır.Fakat herkez bu ıdeolojık dının arkasından kosma gıbı bır zorunlulugu yoktur.

Ateızm de bır ınanc olayıdır olgusudur.Ateızım de bır ınanc oldugunu lutfen unutmayalım.Yada dınler hakkındakı antıdin soylemler vardır bu solemler mantıga  uygun olabilir.Fakat olmadıgına dair bir kanıt yoktur.Sadece bıreyler dının ve bu kelamların olmadıgına ınanırlar ve bunun otesınede gıdemezler.Bu solemlerı ıcın orman yakmanın bır manası yada faydası yoktur.

Sizin olmadıgına dair bı kanıtınız yok.Bizimde olduguna dair bi kanıtımız yok.Hangımız haklı dın olgusuna ınan ınsalarmı ? ınanmayan ınsalarmı ?

Sizde ınanıyorsunuz bizde. Kuran dan bir ayetle bıtırımek ıstıyorum.Senin dinin sana benim dinim bana dır. Birde Mevlana iyi gider.

Aşıklarla Başa çıkacak gücün yoksa Aşka niye hayret edıyorsun Etme!!!

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 19, 2011, 01:57:07 öö
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus bu tarz olumsuz bir yaklaşıma girerseniz bilim ve teknolojiye de şer getirmiştir diye bakabilirsiniz. Neticede insanoğluna faydasından çok zararı vardır. Atalarımız silah icat oldu mertlik bozuldu derler mesela. Örnekleri çogaltmak mümkün.

İnsanların hırslarının sonuçlarını dine ve bilime yıkmak doğru durmuyor.

Saygılarımla.

Kasım 19, 2011, 02:00:24 öö
Yanıtla #44
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Masor1976

Sizin uslubunuzdaki guzellık ınanın benı derınden etkılıyor.Olaya çok güzel bir yerden bakmışsınız tebrik ederim.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 19, 2011, 02:10:09 öö
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

Sayın Arais teşekkürler iltifat için. Aslında her insan ve görüş aynaya ihtiyaç duyar. Neticede ayna olmamış olsa insan kendisine çekidüzen veremez. Farklı ve zıt görüşler de bir birinin aynası gibidir. Bu nedenle örneğin din alimlerinin kendi dinlerinden olan alimlerin kitap ve felsefelerinden çok deist, ateist ya da farklı dinlerin felsefelerini incelemeleri daha güzel neticeler çıkartabilir. Belki de Allah bu tarz felsefeleri bu yüzden ortaya koymuştur.

Saygılarımla.

Kasım 19, 2011, 09:36:28 öö
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Bundan yola çıkarak, ne dua ayet olabilir, ne de ayet dua..!

Bir dua ayet olabilir.Eğer dua olarak ayet okursanız.

Alıntı
Sayın Neuman!!! :) Konunun başında ilk vahyin(ilk ayet, ilk surenin bir parçası) İkra(oku) olduğunu söylüyorsunuz, şimdide ilk vahyin Fatiha(başlangıç) olduğunu söylüyorsunuz!? Size tavsiyem, bu konuyu kapatın Hocam…

Ben ilk vahyin Fatiha suresi olduğunu söylemedim.İlk vahiy kesin ve nettir.
İlk vahiy : "Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).

Sayın Agnusdei kusuruma bakmayın ama anlamamak için çok uğraşıyorsunuz.Lütfen dikkat edin.

Diyanetten aldığım bir bilgiyi sizinle paylaştım.Burada yazılanın ne olduğunu bile hem anlamıyorsunuz hemde sanki kendi tezlerinizin savunuculuğunu yapar gibi davranıyorsunuz.Niyetinizden gerçek şüphelenmeye başladım.

Ama yinede size açıklayayım.
Aldığım metinde "Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için “başlangıç”anlamına “Fâtiha” adını almıştır" olarak geçmekte.

Anlatımda "Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi" olarak geçmektedir.İlk vahiy değil.

Kuranı kerimde vahiyler karışık inmiştir.İlk vahiy kesin ve bellidir.Surelerin diziminden sonra Kurandaki ilk sure Fatiha Suresidir.

Alıntı
S.n Neuman,ben TEZ falan öne sürmüyorum, sadece açtığınız konuda bilgi sahibi olmadığınızı belirtmeye çalışıyorum.

YORUM YOK

Kasım 19, 2011, 12:19:20 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Bundan yola çıkarak, ne dua ayet olabilir, ne de ayet dua..!

Bir dua ayet olabilir.Eğer dua olarak ayet okursanız.

Alıntı
Sayın Neuman!!! :) Konunun başında ilk vahyin(ilk ayet, ilk surenin bir parçası) İkra(oku) olduğunu söylüyorsunuz, şimdide ilk vahyin Fatiha(başlangıç) olduğunu söylüyorsunuz!? Size tavsiyem, bu konuyu kapatın Hocam…

Ben ilk vahyin Fatiha suresi olduğunu söylemedim.İlk vahiy kesin ve nettir.
İlk vahiy : "Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).

Sayın Agnusdei kusuruma bakmayın ama anlamamak için çok uğraşıyorsunuz.Lütfen dikkat edin.

Diyanetten aldığım bir bilgiyi sizinle paylaştım.Burada yazılanın ne olduğunu bile hem anlamıyorsunuz hemde sanki kendi tezlerinizin savunuculuğunu yapar gibi davranıyorsunuz.Niyetinizden gerçek şüphelenmeye başladım.

Ama yinede size açıklayayım.
Aldığım metinde "Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için “başlangıç”anlamına “Fâtiha” adını almıştır" olarak geçmekte.

Anlatımda "Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi" olarak geçmektedir.İlk vahiy değil.

Kuranı kerimde vahiyler karışık inmiştir.İlk vahiy kesin ve bellidir.Surelerin diziminden sonra Kurandaki ilk sure Fatiha Suresidir.

Alıntı
S.n Neuman,ben TEZ falan öne sürmüyorum, sadece açtığınız konuda bilgi sahibi olmadığınızı belirtmeye çalışıyorum.

YORUM YOK

Ne ayet dua olabilir ne de dua ayet olabilir sevgili kardeşim! bakın işte kuran okumadığınız her yazınızda belli oluyor. Madem bir ayet dua olarak okunabilir diyorsunuz, ozaman siz hemen şimdi elinize bir kuran alın ve tüm ayetlerini okuyun bakalım dua olarak okunacak bir ayet varmıdır? varsa buraya yazın, bende sizden özür diler haklı olduğunuzu kabul ederim. Bekliyorum!

Ben Fatiha'nın sure olmadığını söylüyorum size ta, en başından beri ama siz bir türlü bu ayrıntıyı görmek istemiyorsunuz...

Kasım 19, 2011, 01:27:16 ös
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Ne ayet dua olabilir ne de dua ayet olabilir sevgili kardeşim!

Benim Allaha ne diyeceğim hususunda Allahın bize bildirmiş olduklarını kullanmamam gibi bir sınırı olabilir mi ? Olamaz. Bu nedenle mantıken dedikleriniz çelişkili ilk baş bunu görün.

İkinci olarak eğer inanıyorsanız o cümleler Allahın cümleleridir.Allahın cümlelerinin kesin doğruluğu,değerli ve kutsal olması gerekir.
Allahtan iyiyi doğruyu isterken onun bizlere söylemiş olduğu kutsal cümleler öğütleri okumak kadar doğal olan birşey yoktur.

Alıntı
Ben Fatiha'nın sure olmadığını söylüyorum size ta, en başından beri ama siz bir türlü bu ayrıntıyı görmek istemiyorsunuz...

Sizin söylediklerinizin doğru olacağı hususunda elimizde bir kanıt mı var ki siz dediniz diye bu böyledir deyip konuyu kapatacağız.

Alıntı
dua olarak okunacak bir ayet varmıdır? varsa buraya yazın
Namazda dua okunur.Bu duaların bazıları surelerdir.(Sübhaneke ve Ettahiyatü bir ayet yada sure değildir ama birer duadır.) (Namazda okunan duaların sadece bu surelerle sınırlı olmadığını belirten din bilginleride vardır.Burası tartışmaya açıktır.Ve bizim konumuzu oluşturmamaktadır).Namazda sadece Fatiha değil bir çok sure vardır dua olarak okunan.

Örnek : Dua olabilen bir Ayet

Ayetel - Kürsi
Latin Alfabesi ile Okunuşu
"Bismillahirrahmanirrahim,
Allahu la ilahe illa huve’l - hayyu’l - kayyum, La te’huzühü sinetün vela nevm. Lehu ma
fissemavati ve ma fil-ard. Men zel-lezi yeşfeu indehü illa biiznih. Yalemu ma beyne eydihim ve
ma halfehum. Vela yühitüne bişeyin min ilmihi illa bima şae. Vesia kürsiyyühü’s-semaveti vel
-ard. Vela yeüdühü hıfzuhüma. Vehuve’l – aliyyül aziym."

Anlamı : (Kaynak : Diyanet Kuranı Kerim Meali Bakara Suresi 255.Ayet )
"Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur.O’nu ne bir uyuklama tutabilir,
ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte
bulunacak kimdir?O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir.
Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü,
bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri
ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür."

Şimdi Sayın Agnusdei diyecek ki bu bir ayettir sure değildir.Dua olarak okunan okadar çok sure var ki

Örnek olarak size Kafirun Suresini vereyim.

109- KÂFİRÛN SÛRESİ
1. De ki: “Ey Kâfirler!”
2. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem.”
3. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
4. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim.”
5. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
6. “Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

Alıntı
özür diler haklı olduğunuzu kabul ederim
Özür dilemenizi beklemiyorum.Herkes hata yapabilir.Konuları tartışırken kişilerin söylediklerini görmezden gelip kişileri tartışmak durumundan vazgeçelim. Bu siteye üye olurken bu konularda bir paylaşım içerisine girebileceğimi ummuyordum.Teziniz oldukça ben düşüncemi belirtmeye çalışırım yinede.Ancak karşılıklı saygıyı elden bırakmadan.Evrendeki insanlara olan saygıyı elden bırakmadan , Müslümanı,Hristiyanı,Yahudisi,Ateisti farketmez.

Saygılarımla

Kasım 19, 2011, 03:04:51 ös
Yanıtla #49
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Ne ayet dua olabilir ne de dua ayet olabilir sevgili kardeşim!

Benim Allaha ne diyeceğim hususunda Allahın bize bildirmiş olduklarını kullanmamam gibi bir sınırı olabilir mi ? Olamaz. Bu nedenle mantıken dedikleriniz çelişkili ilk baş bunu görün.

İkinci olarak eğer inanıyorsanız o cümleler Allahın cümleleridir.Allahın cümlelerinin kesin doğruluğu,değerli ve kutsal olması gerekir.
Allahtan iyiyi doğruyu isterken onun bizlere söylemiş olduğu kutsal cümleler öğütleri okumak kadar doğal olan birşey yoktur.

Alıntı

Sizin söylediklerinizin doğru olacağı hususunda elimizde bir kanıt mı var ki siz dediniz diye bu böyledir deyip konuyu kapatacağız.

Alıntı
dua olarak okunacak bir ayet varmıdır? varsa buraya yazın
Namazda dua okunur.Bu duaların bazıları surelerdir.(Sübhaneke ve Ettahiyatü bir ayet yada sure değildir ama birer duadır.) (Namazda okunan duaların sadece bu surelerle sınırlı olmadığını belirten din bilginleride vardır.Burası tartışmaya açıktır.Ve bizim konumuzu oluşturmamaktadır).Namazda sadece Fatiha değil bir çok sure vardır dua olarak okunan.

Örnek : Dua olabilen bir Ayet

Ayetel - Kürsi
Latin Alfabesi ile Okunuşu
"Bismillahirrahmanirrahim,
Allahu la ilahe illa huve’l - hayyu’l - kayyum, La te’huzühü sinetün vela nevm. Lehu ma
fissemavati ve ma fil-ard. Men zel-lezi yeşfeu indehü illa biiznih. Yalemu ma beyne eydihim ve
ma halfehum. Vela yühitüne bişeyin min ilmihi illa bima şae. Vesia kürsiyyühü’s-semaveti vel
-ard. Vela yeüdühü hıfzuhüma. Vehuve’l – aliyyül aziym."

Anlamı : (Kaynak : Diyanet Kuranı Kerim Meali Bakara Suresi 255.Ayet )
"Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur.O’nu ne bir uyuklama tutabilir,
ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte
bulunacak kimdir?O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir.
Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü,
bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri
ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür."

Şimdi Sayın Agnusdei diyecek ki bu bir ayettir sure değildir.Dua olarak okunan okadar çok sure var ki

Örnek olarak size Kafirun Suresini vereyim.

109- KÂFİRÛN SÛRESİ
1. De ki: “Ey Kâfirler!”
2. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem.”
3. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
4. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim.”
5. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
6. “Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

Alıntı
özür diler haklı olduğunuzu kabul ederim
Özür dilemenizi beklemiyorum.Herkes hata yapabilir.Konuları tartışırken kişilerin söylediklerini görmezden gelip kişileri tartışmak durumundan vazgeçelim. Bu siteye üye olurken bu konularda bir paylaşım içerisine girebileceğimi ummuyordum.Teziniz oldukça ben düşüncemi belirtmeye çalışırım yinede.Ancak karşılıklı saygıyı elden bırakmadan.Evrendeki insanlara olan saygıyı elden bırakmadan , Müslümanı,Hristiyanı,Yahudisi,Ateisti farketmez.

Saygılarımla

Yahu sevgilim kardeşim..!  Ben size diyorum ki Ayet, Vahiy'dir! Vahiy, Allah'ın peygamberine gönderdiği kısa mektuptur,talimattır. Sen bir kul olarak, Allah'ın peygamberine gönderdiği talimatı nasıl dua olarak okursun??? Dua , Allah'a yakarıştır,ondan dilemektir. Başını göğe kaldırıp Allah'ın peygamberine gönderdiği talimatları, sende Allaha okuyorsun!? Bu nasıl bir anlamsızlıktır sevgili kardeşim? Namazda, Fatiha dahil okunanların hepsi Duadır. Buyurun Fatiha suresini okuyun bakalım, Allah tarafından elçisine mi gönderilmiş, yoksa kul tarafından Allah'a itaat sözleri mi içeriyor?

Zaten İslam ulemaları da Fatihanın Sure olmadığı konusunda hemfikirler yani...

Birde Sure, aynı isimli Ayetlerin toplamına verilen isimdir sevgili kardeşim!

Saygılar.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2011, 03:13:50 ös Gönderen: agnusdei »