Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar ve Masonlar  (Okunma sayısı 37851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 21, 2012, 04:26:48 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forum üyelerimizden Sayın NOSAM33, "NEDEN MASONLUK" başlığı altındaki bir tartışmaya katkısında "Kadından MASON olmaz dendiği halde NEDEN ,NEDEN ,NEDEN ... Diyerek mızmızlanmayı anlamıyorum." diyor.

Peki.

Demek "Kadından Mason Olmaz" diyor Sayın NOSAM33 ya da böyle diyen bir kişinin bu dediğini aynen onaylıyor.

Öyle mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 21, 2012, 04:41:29 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Kadınlar mason olamaz diyen bir kişi veya mason bunun nedenini açıklayabilmelidir. Açıklayamıyorsa bu kör bir inanç, dogma olur.    Şunu diyebilirsiniz: Bizim obediyansımız kadınları mason olarak kabul etmiyor. Nokta: Kurallar böyle mantıklı bir açıklaması yok. Bn böyle kabul etmek zorundayım.  Herkes mason olabilir. Kadın, erkek, erdemli, yükümlülüklerini yerine getirebilecek, özgür bireyler mason olabilir. Mason olmalı. Gerisi eski yükümlülükler.   Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 21, 2012, 06:30:19 ös
Yanıtla #2

Kadınların Mason olamayacağını iddia edenlerin mutlaka belirtecekleri sebepler vardır. Benim aklıma takılan  "kardeşim" yahut bazen onun yerine kullanılan "birader" sözcüğü. "Birader" erkek kardeş demek değil mi? Anlaşılan Masonluk oluşum itibariyle ataerkil bir yapıya sahipmiş. Uzun yıllar boyunca süren bu ataerkil yapı kendince de ona özgü kelimeler ve anlayışlar getirmiş olmalı.

Bu forumda kadınların neden Mason olamayacakları pek çok kez tartışıldı. Hatta forumun temel konularından biri olan "Nasıl Mason olunur?" başlığında da kadınların Mason olamayacağı ayriyeten bildirilir. Sayın MASON'un bu konudaki açıklaması ise pek bir yetersiz ve geçiştirmelidir:

Alıntı
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)

Ben diyorum ki, Sayın MASON bence bu yetersiz ve geçiştirmeli maddesini biraz daha açmalı. Kadınların neden Mason olmaması gerektiğine ikna etmeli. Masonluğun uzun yıllar boyunca erkekler elinde şekillendiğine, kadın ve erkek fizyolojilerinin farklı olduğuna, kadının toplumsal hayatta erkeklere oranla Masonluğa daha az vakit ayırabileceğine... Bunlar eklenebilir mi? Eklenirse, onlar üzerinden fikirler yürütmeye başlarsak daha kararlı bir sonuca varmış olmaz mıyız?

Tabi mesele cinsiyetler olunca... Kadınların Mason olabileceğini söyleyenlere de, bir sorum olacak. Özellikle de bu konunun ateşli savunucularından Sayın ADAM'a. Çeşitli cinsel tercihlere (eşcinsellik gibi) sahip kimselerin Masonluğa alımı/alınmaması üzerine olan düşünceleriniz nelerdir? Masonluğun tarihinde acaba muntazam/gayri muntazam Masonlardan farklı cinsel tercihlere sahip kimseler çıkmış mıdır?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 21, 2012, 06:34:53 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
07-01-2007, 22:25:06

MASON

Administrator
 Uzman Uye

Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?

Alıntı

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.

Ben NOSAM 33 Hiç bir şekilde hiçbir kişiden MASONLUK denen kavramı duymadım ayrıca ;  benim çevremdeki İnsanlar ne yazık ki böyle bir konuyu anlayacak GENEL KÜLTÜRE sahip değildir , (Bir kişi hariç-Lions) O yüzdendirki ne öğrendiysem bu formda ve özelliklede Sayın ADAM beyefendinin iletilerinden bilgilendim.Sayın ADAM beyefendinin serzenişine hak veriyorum kendileri Kadınlarında olabileceği konusunda taraf ala ; Ama benim önümdede yukarıda Sayın MASON' un olmazsa olmaz  şartları var . Öncelikle benim bu konuda tavır koyabilmem için öncelikle MASON olmam gerekir .
1- Burda Takdir edersinizkine 17 . madde denen bir yasak var ve bu yüzden uzaklaştırılmış biriyim
2-
Alıntı
NEDEN ,NEDEN ,NEDEN ... Diyerek mızmızlanmayı anlamıyorum." diyor.
burdaki serzenişim yukarıdaki kurallardan kaynaklanıyor .
3-Daha önceki iletilerde Masonların bu konuda '' Onlar öyle sanıyorlar kendilerini '' diye serzenişte bulnmadılarmı , Peki bu ısrar neden diye sormam sizce HADDİMİ aşmakmı ?

Saygılar ..
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2012, 06:38:49 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 21, 2012, 06:47:15 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Merhaba...

Kadınların neden mason olamayacağına dair kendilerini muntazam mason olarak tanımlayan masonların mantıklı ve geçerli bir açıklaması yok.

Sayın MASON'un yapmış olduğu kadınlar kutsaldır, azizdir, eğitime ihtiyacı yoktur açıklaması hiçbir bilimsel gerçeğe uymamaktadır.

Kadın veya erkek hiç kimse kutsal değildir. Aziz değildir. Herkesin eğitime ihtiyacı vardır.

Kadın erkekten, erkek kadından daha bilgili, daha görgülü olabilir.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 21, 2012, 11:44:00 ös
Yanıtla #5

Sayın NOSAM33 diyor ki Masonlar kadın olamaz "daha doğrusu" olmamalı yahut olmazmış. Niye? E, muntazam Masonlar öyle demişler...

Bu bakış açısı Masonluğun tavsiyesinden ne kadar uzak. Bir şey sırf Masonlar öyledir dedikleri için, öyle midir? Üstelik neden "bayan Mason" olup/olamayacağı hakkında fikir yürütmek için de evvela erkek bir Mason olmak gerekirmiş. Öyle mi? Belki de. Bizim bilmediğimiz bir şeyler varsa, neden olmasın?

Masonların kadın olmaması yahut olamayacağını iddia edenlerin mutlaka sebepleri ve haklı oldukları taraflar vardır. Bir bildikleri de... Masonların kadın olabileceğini iddia edenlerin de mutlaka sebepleri ve haklı oldukları taraflar vardır. Bir bildikleri de...

Ancak mukayese edebilmek için, iki tarafında görüşlerini almak gerekir. Bu da ancak muntazam bir Masonun bu konuya yapacağı katkı ile olabilir.

Bu arada... Benim daha önceki iletimin araya karışıp yitirilmemesi dileğiyle.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 22, 2012, 12:27:43 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında yeterli bilgiye sahip olmadan fikir beyan etmeyi sevmesemde bugüne kadar okuduğum ve araştırdığım konularda bir Ana Tanrıça figürü bulunmaktadır.eski çağlarda bilginin koruyucusu kadın olarak görüldüğü için belkide Sayın Mason'un söylediği kadının kutsallığı buradan gelmekte ve yine belkide diyerekten bu yüzden kadınlar mason olamamaktadırlar.Çünkü onlar ataerkil topluma geçmemiş olsaydık hala bilgelik güçlerini koruyacaklardı. ( ki bana göre kadınlar bugun bile öyledir ) Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Elimden geldiğince kendime göre olan bu fikri iletmek istedim.

Kasım 22, 2012, 01:04:26 öö
Yanıtla #7

Neden Masonluk başlığı altında bu konunun dallanıp budaklanmasına ortak olduğumu düşünerek;

Kadınlar neden Mason olamaz?

1- Masonluğun tarihindeki "Operatif Masonluk" evresini düşünürsek ,bilgiye olduğu kadar fiziksel güce de dayalı olan meslek kollarının, loncaların yani locaların mensupları idi Masonlar.
     Kadınlardan bu mesleği icra etmelerini beklemek hem biyolojik olarak hem de o dönemin toplum yapısı açısından bakıldığında saflık olur.
2- Spekülatif Masonluğa geçişte haliyle tüm localar erkek " Biraderler"den oluşuyorlardı. "Kardeşlik" kavramı ve bağı ile birbirine bağlı olan Masonların aralarına kadınları almaları       
    Masonluk yapısı açısından mantıklı olamazdı.
3- Farzedelim ki kadınlar da Mason olsalar. Bir kadına Kardeşim demek, demekten öte bunu gerçekten hissetmek yaradılışımız açısından pek mümkün değil.
     Kadın ve erkek "Kardeş" olmak için yaratılmamıştır çünkü. Ben her kadına kardeş gibi yanaşırım diyebilecek kişi pek dürüst davranmaz.
4- Loca çalışmalarında harici hayattaki her türlü sıfattan,yargıdan,zaaftan sıyrılması gereken bir Mason'un, kadınlar ile aynı ortamda bunu başarması da haliyle pek zor bir düşünsel   
    seviyedir.
5- İşte bundan dolayıdır ki muntazam Masonlar ,kadın Masonları tanımazlar. Tarihi, prensiplerı, yapısı, kuralları ve işleyişin düzeni açısından.

Tüm bunların yanısıra kadınların da birbirlerine bu kadar sıkı bağlarla bağlanmaları az görülen bir olgudur. Kadınların dostlukları daha ince tellere bağlıdır hayatta. Bunun onlarca örneğini görebiliriz .Ancak kadınlar Masonluk için uğraşıyor, ve bu yolda çaba sarfediyorlar. Bu takdir edilecek bir harekettir.

Bunların tamamı kendi düşüncelerimdir, her türlü eleştiri ve düzeltmeye açıktır.

Sevgiler ve saygılar

Kasım 22, 2012, 08:05:33 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığının bu denli ilgi göreceğini ve böyle düzeyli tartışmalara yol açabileceğini düşünememiştim doğrusu...

Konu üzerinde elbette benim de diyeceklerim var; başlığı açan benim.

Fakat bundan önce bu başlığı bu şekilde açmama neden olan Sayın NOSAM33'e dönmek ve onun sözünü anımsatmak istiyorum: "Kadından Mason Olmaz."

Dikkat: "Kadınlar mason olamaz." dememiş. "Kadından mason olmaz." demiş.

Bununla acaba ne demek istiyor?

Bu söz kendisinin olmayabilir; Bir yerden almış ve aktarmış olabilir. O durumda nereden almış ve aktarmış, bunu belirtmesini rica edelim. Acaba o alınmış ve aktarılmış olduğu yerin yazarı ne demek istiyor? Bunu tahmin edebilir miyiz? Böyle bir durumda Sayın NOSAM33, bir zahmet kendi yorumunu da ekler mi?

Ben konuya devam etmeden önce bunun yanıtını almak dileğindeyim.

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2012, 08:15:43 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2012, 08:43:14 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Alıntı
Kadınları niçin almıyorsunuz aranıza?
 Bu, eski bir görenek… Bizim kurallarımız bundan neredeyse 275 yıl önce, 1717. yılında İngiltere’de hazırlanmış… O zaman kadınların alınmamasına karar verilmiş. Biz, o zaman hazırlanmış yasalarımıza sahip çıktığımız için, şimdi onu değiştirmek istemiyoruz. O zamandan beri esaslarını değiştirmeyen tek dernek olduğumuzu da iddia ediyoruz.

Sayın Orhan Alsaç, bu konuşma için size çok teşekkür ediyorum. Özellikle beni mabetlerinize soktuğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Böylece gerçekten çok merak ettiğim gizli bir yeri gözlerimle görmüş oldum… Size başarılar diliyorum efendim…
 Hürriyet, 24 Aralık Pazar, 1989

Alıntı
Kadınlar mason olamaz mı?

Masonluk en azından bizim anlayışımıza göre ananelere bağlı yaşanan bir kurumdur. Masonlukta tabiatıyla operatiflik masonlukta kadınlığın mason olmaması vardır. Bizim açımızdan bir gelenek olarak kabul edildi. Türkiye'de de kadın mason locaları vardır. Ben bunun çok güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Bizim derneğimiz sadece bizim üyelerimizi aldığı için kadın mason kabul etmemektedir. Kadınların da büyük locaları vardır. Ben bunun güzel bir şey olduğunu söylüyorum ama bizim geleneğimiz açısından biz kabul etmiyoruz ve kadın dernekleriyle iletişim kurmuyoruz.
Türkiye'de ilk defa mason derneğinin en büyük üstadı Remzi Sanver, Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına katılarak masonluğun bilinmeyen yönlerini anlattı.

ALINTIDIR.
Saygılar ; Sayın ADAM  Yukardaki gibi Üstatı AZAM da olmaz diyorsa olmaz .
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2012, 08:53:07 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus