Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuralsız bir dünya.  (Okunma sayısı 16260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 27, 2011, 05:26:28 öö
Yanıtla #10

Kışkırtmak kavramı da gerçekten büyük bir icatmış.

Hala birileri benim zil çalıp oynadığımı, zevkten dört köşe olduğumu filan düşünüyor. Ne acı. Utanması gerekenin ben olmadığımı düşünüyorum. Ben burada kimseyi "aman bana hakaret etsin de, ceza alsın" motivasyonuyla kışkırtmadım. Ama yanıta kışkırttım. Cevaba kışkırttım. Hatalı olduğunu düşündüğüm noktalarda hicvimi, mizahımı, ironimi sonuna kadar yaptım. Kimileri bunlara aynı hicivle cevap vermeyi tercih etti, kimisi suskun kalmayı tercih etti, kimisi de hakaret yolunu seçti. Eğer bunlar hakaret etmeyi zorunlu hale getiren durumlarsa, gerçekten bu konuda hemfikirseniz, ben de bu forumda kendi kendime ceza vereceğim. "Evet bunlar hakaret etmeye ve kışkırtanın da ceza almasına yeterlidir" demeniz yeterli. Ama bunları diyenleri de takip edeceğim, ve kendilerinin en ufak söz oyununda da kendilerinden aynını isteyeceğim.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ağustos 27, 2011, 12:22:50 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Platonun sozleri ile burada kuralların konus nedeni belirtilmis. Kurallar var iken haksızlık oluyorsa bu durumda kuralların hukmu kalmaz. yaptırımlar düzen icin ve adalet icin konmussa ,burada o bilince sahip olamayanlara bunu ogretmek icindir.

Akıl ve vicdan butunlugunda olanlar birilerinin kendilerine dayatma getirmesine ihtiyac duymaz o biliş haline zaten sahiptir.
Herkes kendi yuregine danıssın, kendisiyle yuzlessin ,kendi yureginin  terazisini elinde alsın nizamını kursun...

Kendini yargılamak ve infaz etmekten aciz olan kimseyi yargılamazsın....
gercek ozgurluk.....hür olus bu sekilde kazanılır...

sn poperist birilerinin acıgını yakalayıp dayatma getirmek amacı ile kendinize  zoraki ceza kesmeniz ile her hangi birinin yada formun size kestigi ceza arasında hic bir fark yok.kendinizi gormediginiz surece bu cezaların hic bir degeri  yok...sadece yaptırım olarak kalır .

Ağustos 27, 2011, 01:18:20 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Murphy'nin Mantiksal Tartisma Kurali: Neyi konustugunuzu bilmiyorsaniz her sey olabilir.

Bu baslik altinda bu kural da ispatlanmis.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ağustos 27, 2011, 01:27:23 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Aslında hiç sevmediğim bir konunun içinde, hiç te istemediğim ifadeleri kullanmak zorunda kaldığım için gerçekten çok üzgünüm. Ya ben diyeceklerimi anlatamakta yetersiz kalıyorum  yada beni anlamamakta ısrar edilir gibi bir durum görüyorum son gelişmelerde.
          Sayın popperist, yazımdan kendinize pay çıkarmış olmanız hasabiyle size hitabediyorum.  Sayın Prometheus ile aranızdaki polimiklerde kendinizin   hiç kusurlu
olmadığını mı söylemek istiyorsunuz ?  Siz  en nazik ifadeler kullanırken karşınızdakiler sırf canları sıkıldığı için mi böyle yazıyorlar. Şayet böyle düşünüyorsanız lütfen ona yazdıklarınızı bir daha gözden geçirin.
           Ne demek istediğimi hala anlamadığınızı görüyorum. Bani "yargılamadan infaz etmekle "suçluyorsunuz, "sorgulamamakla " suçluyorsunuz. Pekiyi ben yazılarımda ne diyorum ? Savunma hakkı diyorum, savunmanın kutsallığı diyorum. Siz bunlardan ne anlıyorsunuz ? Bana,  "hiç değilse zahmet edip sormadınız" diyorsunuz, beni "niyet okuyuculuğu " ile itham ediyorsunuz. Bunları gerçekten inanarak söylüyorsanız size söyleyecek bir sözüm olamaz.
           Burada şahsi  meselelerin yerine fikri meselelerin tartışılmasını her zaman tercih etmişimdir. Siz benimde sayın Prometheus gibi hata yaptığımı söylüyorsunuz. Bu fikre nereden vardığınızı doğrusu merak ettim.
           Bu satırlar bu konu ile ilgili size yazdığım son satırlardır. Cevap yazsanız bile ben yazmayacağım. Zira böyle kişisel ve kısır çekişmeler benim tarzım değil.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 27, 2011, 01:42:35 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayın skullG, öncelikle yazınızın sondan bir önceki cümlesinden başlamak istiyorum."buranın yozlaştırılmasına asla müsaade edilmeyecektir, yozlaşmaya yönelik en ufak bir harekete müsamaha gösterişlmeyecektir" ifadesine.
       Bu şahsen benim en çok istediğim şeydir. Hatta bu hususta üzerime düşen bir görev olursa seve seve yerine getirmeye de hazırım. Ve dikkat ederseniz, site amacından çıkmasın diye ikili polimiklere girmekten her zaman sakınmışımdır.
       Benim söylemek istediğim, hiçbir hareketin tek taraflı olmadığıdır. Karşılıklı atışmalarda kusurun tamamının bir kişiye yüklenmesini ben pek adil bulmuyorum. Bunun için de "savunma hakkından "söz ediyorum.
        Siz Platon'dan alıntı yapmışsınız. Ben de Ciheçeron'dan bir söz söyleyerek konuyu burada kapamak istiyorum " vur ama dinle beni".
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 27, 2011, 04:03:54 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

İnsanların ruh hali sabit değildir. İnsanın eşref saati olduğu gibi eşşek saati de vardır. Bazen farkında olmadan bu eşşek saati denk gelerek karşımızdaki insanı kırabiliyoruz malesef. Hatta çok büyük ve derin dostluklar yapımı yıllar alsa da tek bir cümleyle atomlarına ayrılabiliyor. Mason olsun harici olsun, cahil olsun alim olsun farketmiyor. Belki de susmanın avantajı ve önemi bundan kaynaklıdır.

Hırs gelir göz kararır, hırs gider yüz kararır diye bir atasözü vardır bu konuda.

Bu noktadan sonra keserin ağaç yontma şekli gibi kendimize doğru yontmayı bırakıp karşımızdaki insana yüklenmeden  rencide etmeden foruma katılmaya çalışmakta fayda var. Masonların bu forumun youtube gibi sitelerdeki yorumlaşmaya dönüşmemesi için gayret sarf ettiklerini göz ardı ediyoruz. Sayın SkullG haksız diyemiyorum fakat kurallar dengesiz duruyor. Kurallı bir ortam yaratmak istiyorsanız bir önerim olsun.

Yazılan mesaj Gönder tuşuna basınca hemen yayınlanmasın ve admin ekibi tarafından onaylanan yazı ve yorumlar yayınlansın.

Saygılarımla.

Ağustos 27, 2011, 04:18:37 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanların dusunce ve ıfade özgurlugunun kısıtlanma olcutu gıttıkce arttıgı surecte karsınızdakını nasıl tanıyacaksınız?kendınızı nasıl ıfade edeceksınız? ben boyle bır baskıyı kabul edemem...surudekı koyun olmayı ıstersenız kurban olmanız kacınılmaz..

Eger secım yapma durumu olursa kurban olarak harcanmak yerıne ozgurluge kanat acmayı secerım bedelı ne olursa olsun.

Ağustos 27, 2011, 04:37:53 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali neticede biz burda misafiriz. Belli kuralları var bu forumun ve bu kurallara uyulması arzusu var. Netice ise seviyeli tartışmalar yaşanması ki yaşanıyor. Arada sırada seviyeler negatife inince forum adminleri müdahale ediyorlar. Müdahale benim de hoşuma gitmiyor açıkcası Sayın Prometheus'un 2 ay uzaklaştırılması fakat önceleri 2-3 gün uzaklaştırma olması Sayın Prometheus'a yapılan özel bir ceza ve haksızlık gibi durdu. Sayın Hacamat'ın da dediği gibi çocukça bir ceza şekli.

Gönderilen konu ve yorumların adminlerce kontrol edilerek yayınlanmadan önce onaylanması hurriyet.com.tr gibi pek çok haber sitesindeki yorumlarda kullanılıyor. Aksi taktirde youtube gibi bir ortam olmama ihtimali sıfır. Yani insanların sülalelerini okumaktan ciddi yorumları okuma fırsatımız ve zamanımız olmaz. Gerek kişiler arasındaki husumetin sergilenmemesi (özel dertlerini özel mesajlaşma yoluyla tartışma imkanı da mevcut yani bir özgürlük kısıtlaması doğmayabilir) tavuk mu yumurtadan çıktı yumurta mı tavuktan gibi gereksiz konulardan çok bilgi yüklü konularla zaman öldürmek değil zamanı güzel değerlendirmek açısından farklı bir forum ortamı yaratılabilir.

Açıkcası ben kuralları mantıklı insanlar koyduğu müddetçe  kuralcılıktan yanayım.

Saygılarımla.

Ağustos 27, 2011, 05:06:05 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tartışmaların arasına bir de Sayın Smyrnali katılınca, ben dayanamadım.

Kusura bakmasın ama ona katılamıyorum.

Özgürlük bedava değildir; bedeli vardır.

Hele düşünce özgürlüğünün bedeli çok ağırdır.

Bu özgürlüğü hak etmek gerekir. Hak etmek için de önce başkalarının hakkını gözetmek gerekir.

Düşünce özgürlüğü kapsamındaki söz ve yazı özgürlüğünün bir sınırı vardır. Böyle bir özgürlüğü kesinlikle sınırsız olarak kullanamazsınız. Örneğin düşünce özgürlüğünüzü kullanacaksınız diye beni rahatsız ve huzursuz edemezsiniz. Görgü kurallarını hiçe sayarak her istediğinizi her istediğiniz biçimde söyleyemezsiniz.

Kuralsız bir dünya yoktur. Tüm evren kurallar üzerine kuruludur. Kendi kurallarına göre diyalektik bir tarzda işler. İnsan da bunun bir öğesi olarak buna uymak zorundadır. Fakat insan, diğer canlı varlıklardan farklı olarak evrenin kurallarına, yasasına isyan eder; kendi özgürlük bayrağını açmaya kalkar ve bu arada sınırlı bir düzeyde kalmakla birlikte doğaya zarar da verir.

Bu bir disiplinsizlik örneğidir. Oysa evrendeki diğer tüm canlı varlıkların hepsinin bir disiplini vardır. Bu disiplin onları genetik olarak geçer ve içgüdülerle kontrol edilir. Sürüler halinde yaşayan canlılar arasında biri bu disiplini bozmaya kalkarsa sürürün dışına itilir.

İnsan ise sürü halinde yaşamak istememiş ve toplum kurma gereksinmesini duymuştur. En ilkelinden en gelişmiş ve uygarlaşmışına kadar her toplumun toplum biçiminde yaşamanın gereği olarak kuralları vardır. Bu kurallar zaman içinde ve çevre koşullarının etkisi ya da kültürün gelişiyle değişime uğrayabilir. Bu arada insanlar da diyalektik yasanın gereği olarak evrimsel doğrultuda değişime uğrar. Özgürlüklerin sınırı genişleyebilir. İnsanlar birbirlerini ne kadar çok sever birbirlerine karşı ne kadar saygı gösterirlerse, o ölçüde daha geniş özgürlük sahibi olurlar.

Sanırım burada kilit sözcük işte bu: Saygı.

Biz, bu forumun üyeleri olarak birbirimizi sevmek zorunda değiliz. Zaten sevgi zorlamayla olmaz. Fakat birbirimize karşı saygılı davranmak zorundayız. Saygısızlık eden, bunun ceremesine katlanmaya hazır olmalıdır.

Özetle: Sanmıyorum ki burada hiç kimsenin özgürlüğü engellensin. Sanmıyorum ki eleştiriler toleranssızlık ile karşılansın. Fakat sanmıyorum ki bu çerçevede saygısızlık da hoşgörüyle karşılansın.

Bu arada şunu da belirtmek isterim:

Sayın masor1976 ile genel konu üzerinde hemen hemen görüş birliği içindeyiz. Belki bakış açılarımız biraz farklı o kadar. Ancak ben onun bizim burada misafir olduğumuz görüşüne katılmıyorum. Hayır efendim; biz burada misafir falan değiliz. Bu forum ortamının sahibiyiz. İstersek, becerebilirsek, yönetiminde de yer ve pay alabiliriz. Üstelik bu forum alanında masonların öyle bir üstünlüğü, önceliği, ayrıcalığı falan da yok. Burada tam bir eşitlik var. Yanlış söylüyorsam site yöneticileri beni cezalandırsın. Yeter ki bir bu foruma sahip çıkarlım ve onu kendimizin sayalım.

Zaten belki şu ortadaki sorunun çıkış noktalarından biri de bundan ileri geliyor. Forum üyelerinin forumu sahiplenemeyişi… Bir sahiplensek, birbirimize sadece saygılı davranmanın ötesinde belki bilgi edinip ili gösterme yoluyla sevgi ile bile bağlanma yolunu tutabileceğiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 27, 2011, 06:53:30 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Tam '' hadi sahiplenelim sitemizi'' deniyordur mutlaka. Akil insanlar olduğunuzu düşünüyorum.

Mevzu sitenin sahiplenilmesi değil.Mevzu Masonların bayanlara dahi sitede küçük düşürücü sözleri.
Şimdi bu mevzuyu bırakıp.sırf ''biz haklıyız işte bakın'' demenin alemi ne?

Prometheus cezalandırılsın ama,başkasına yapılmış küçük düşürücü sözlere de ceza verilmeli... <Mevzu bu
Saygılarımla