Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İskoçya  (Okunma sayısı 4945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 19, 2014, 08:28:46 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İskoçların vermiş oldugu karar birliktelikten yana olsa da , ulus devlet fırtınası yeni başlıyor .

Bu fırtına şehir devletleri ve kantonluklar kuruluncaya kadar devam edicektir .

Dünya için iyi mi olur , kötü mü olur bilemeyiz ama şu an varolan ülkelerin  kısa vadede birleşmesi mümkün olmayacağından en küçük birimlere

kadar  bölünüp bu şekilde tek merkezden yönetilmesi daha kolay olacaktır .

Tabi farklı modeller de var .

Kürtlere gelirsek ;

3 büyük dinin gelişmesine katkıda bulunup Orta Doğu ve Mezopotamya çoğrafyasında yayılmayı sağlayan tek halktır  .

Aynı zamanda dinler yüzünden en fazla kösteği yiyen ve şimdi de dinin pis yüzünü ( İŞİD ) temizleme görevi verilen halktır .

İŞİD sayesinde 4 bir yana dağılmış Kürtlerin  birliktelik oluşturup  bağımsızlığı  yeniden gündeme getirmeleri beklenir  mi ?

Açıkçası bende düşünmüyorum .

Orta Doğu coğrafyasında Türkiye'ye biçilmiş büyük bir rol olduguna inanıyorum  .

Sanırım bu rol , AB benzeri bir model olacaktır .

Orta Doğuda '' Büyük İsrail '' bekleyenler yanılır .

İsrail , bu oluşumun gardiyanlıgını üstlenmekten büyük zevk alır .

Zira İsrail için en büyük avantaj , 4 bir yanını çevirmiş potansiyel tehlike olarak gördüğü İslam coğrafyasının kontrol altına alınmasıdır .

Bu kontrol mekanizmasının yönetimini üstlenmektense , elinde jopuyla kötü abi rolünü oynayıp kenarda beklemek yararına olacaktır .

Rol modelin genişlemesinde Türkler’e en büyük katkıyı Kürtler sağlar  .
Hem devlet yönetiminde hem de Dünya siyasetinde acemi olan Kürtler , Türklerle  kazandıkları tecrübe sayesinde  ulus devlet projelerini arka plana atacaklardır .

İslam coğrafyasının eksik kalan Rönesans’ı bu model sayesinde yeniden hareket kazanacaktır  .

Bu rol modelin sonunda bilginin ve aydınlanmanın onuruna erişen müslümanlar Dünyanın geri kalanıyla kucaklaşmanın mutlulugunu da tadacaktır elbet .

Tabi bu yazdıklarım sadece birer öngörü , hayal , ya da istek diyelim ..

Zaman neleri gösterir , neleri alır bilemeyiz .

« Son Düzenleme: Eylül 19, 2014, 08:33:21 ös Gönderen: Dor »
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 19, 2014, 09:44:32 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1:)

İngilitere ve İskoçya 1707 yılında Büyük Britanya adı altında anlaşarak birleşti= http://www.parliament.uk/about/living-heritage/evolutionofparliament/legislativescrutiny/act-of-union-1707/

Yani ortada bir baskı veya zorla yapılmış bir durum yok. Bu sebeple bu referandum diğer bağımsızlık istemlerinden çok farklıdır.

2:)

Birleşmiş milletlerin bağımsızlık konusunda çok net bir bildiri yayımlamıştır. Sadece referandum ile bağımsız olmak mümkün değil

6. Bir ülkenin milli birliğinin ve ülke bütünlüğünün kısmen veya tamamen bozulmasını
amaçlayan herhangi bir teşebbüs Birleşmiş Milletler Şartı'nın amaç ve ilkeleri ile bağdaşmaz.

http://www.unicankara.org.tr/doc_pdf/SOMURGE.pdf

Gerçi bu referandumu özellikle T.C. de çarpıtılarak, kendi çıkar ve amaçları için kullanmak isteyenler var ama!? Sonuçta yol ve şartlar belli.

** http://www.unicankara.org.tr/today/7.html
*** http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/38/291/2648.pdf

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Eylül 20, 2014, 12:29:29 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.dor'a itirazim var kurtler 3 büyük dini de icindedirler ama gelisimine ne katkisi vardirki?en fazla sikintiyi onlarin cekmesi baska bir konudur tartisilabilir.Kurtler hakikaten acemi o yuzden secilmislerdir, kalabalik olan nufus yapisi ilede bati icin eger 4 ulkedeki kürt leri birlestirip bir devlet icerisine getririrlerse batinin Ortadoğu'daki yeni çini olur bu potansiyel kürt lerde var.Sn.alsah dostum dogru soyler referandum olsa onlarin çoğunluğu hayir der benim oyum ise evettir herzaman.Gidene kapiyi acana dur demeyeceksin yol vereceksin.Bizimle olmayi istemeyeni zorlamayacaksin  daha büyük sorun olmadan sahsim adina sorun olarak gorduhum kurtleri azad etmeliyiz.kus ucmali.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 20, 2014, 10:12:43 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Geçtiğimiz günlerde basın ve medyada İskoçya’daki referandum konusu gündeme geldiğinde, “307 yıllık birliktelik sona mı eriyor?” ya da buna benzer deyişler geçiyordu. Ben de anlayamıyordum “Nereden çıkıyor bu 307 yıl, 411 yıl değil mi?” diye…

İnsan çok iyi bildiğini sandığı bazı şeyleri unutabiliyor. İyi ki Sayın Metatron iletisinde bir link vermiş. Orada 1707 yılındaki birleşim paktından söz ediliyor. Benim unutmuş olduğum da zaten işte o. Doğru… Öyle bir parlamentolar paktı da vardı.

Benim aklımda kalmış olan da yanlış değil. 1603 yılında krallıkların birleşmesi ve Birleşik Krallık (United Kingdom) olgusunun ortaya çıkışı. Sayın Metatron’un verdiği linkte o da var.

Sonraki tarihler ve olaylar da hayli ilginçtir. Sayın Metatron’un verdiği linkte hepsi özetle var. Ancak ne yazık ki İngilizce. (Başka bir dilde olması beklenmezdi ki…)

Orada özeti verilen tüm olayların yani 1603 ile başlayıp, 1745 ile son bulan serüvenlerin Masonluk ile hayli yakın ilgisi olduğunu bilir miydiniz? Bilmiyor idiyseniz, düşünebilir miydiniz?

Konu Masonluk ile bağlantılı olunca, elbette araya birtakım başka tarihler, orada anlatılmamış başka konular da girecek.

Ancak şu 1707 yılındaki parlamentolar paktının bile Masonluk ile bir bağlantısı var.

Şimdi, madem öyle, niçin anlatmadığımı soracaksınız.

Bunların birçoğu bu Forumda daha önce anlatıldı. Bir örnek “Masonluğun Tarihinde Anlatılmayanlar” başlığı altındaki yazı dizisi. Bir diğeri “İSKOÇ RİTİ” başlığı altındaki dizi. Başkaları da var. İlgilenenlerin incelemesi önerilir.

Eğer bu konu üzerine bir soru yöneltilecekse, (neden olmasın) önce Forumdaki arşivin incelenmesinde yarar var. Belki sorulacak olanın yanıtı önceden verilmiştir. Yanıtı bulunamayan soruların irdelenmesi bu Forumun işlevi gereğidir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 20, 2014, 02:56:55 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Eylül 20, 2014, 03:46:59 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dönülüp dolaşılıp üzerinde durulan, 1707 yılında yapılmış olan pakt...

Yapılmış yapılmasına, üzerinde uyuşulmuş maddelere de bir diyesimiz olamaz, her ne kadar sonradan bazıları yürümeyip değiştirilmiş olsa da.

İlginç noktalardan biri, Birleşik Krallık geçerliğini sürdürürken bu pakta niçin gereksinme duyulmuş olduğu... Özellikle bu paktı kimin istediği. Bir de bunu niçin istediği. Bu işin arka planında ne vardı?

Daha sonra, 1713 yılında bir de Fransa ile bağıtlanan Utrecht Anlaşması gelecek... Konu hep aynı konu.

Acaba o sıralarda neler oluyordu?

Belki bir bilen vardır da anlatır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 21, 2014, 09:18:56 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bağımsızlık konusunda genç nesil istekliyken  65 yaş üstü  %27 ile referandumu bitirmiş .

Sizce nedenini neye bağlayabiliriz ?

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2014, 09:21:11 ös Gönderen: Dor »
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"