Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834041 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2010, 06:18:40 ös
Yanıtla #260
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kısa yanıtlardansa açıklama yazmayı yeğlerim.

Ancak korkarım fonrumumuzun yeri üyelerinden Sır Sandığı Pirensi, forumda bu konu üzerinde bugüne kadar yazılmış olan birçok açıklamayı gözden geçirmemiş.

Şu sırada Masonluktaki ödeme ve ödentiler ile ilgili bir seri yazıyorum ve henüz bitmedi. O seri yazının şu andaki sonuncusuna Sayın SkullG de çok güzel bir açıklama getirdi.

Bunlara bir bakılsa, sanırım yanılgılı deyişler giderilebilir.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 01, 2010, 05:57:51 ös
Yanıtla #261
  • Ziyaretçi

Öncelikle,

gereksiz yere tüm Mesajın büyük harflerle yazılması da okumayı zorlaştırıcı ve genel görünümü bozucu olabilir. Bu hususlarda Forumumuzda herhangi bir sıkıntı oluşmadığı için kural olarak ifade edilmemiştir. Ancak sizlerden mesajlarınızda bu ayrıntılara da gereken özeni göstermenizi rica ediyoruz.

Eminim forumdaki muhteremler daha doğru açıklamalar getirebilecektir. Ben burada kendi düşüncemi aktarmak isterim.

Hepimiz biliriz ki Masonlar genel olarak dürüst, adaletli, çalışkan, hayırsever, bilgiyi savunan ve cehalete karşı (çoğaltılabilir) sıfatlarıyla tanınan kişilerdir, birbirlerine kardeşlik bağıyla bağlıdırlar. Bir locaya bağlı olan bir Mason belli sebepten dernekle ilişkisini kesse bile bu sıfatları taşıyacağından dolayı kalan hayatı boyunca Masondur. Bu mantıkla hareket edersek eğer, herhangi bir locaya bağı olmayan bir harici, bu sıfatları hayatına olabildiğince yerleştirir, iyi bir insan olur ve ışığa, bilgiye ulaşmak için çabalarsa o kişi kalbinde Mason'dur. Kişi, bir gün hür ve kabul edilmiş bir Mason olamasa bile Masonluk sayesinde iyi bir insan olur. Bu zaten kazanımların en büyüğüdür..

Bu sebeple kişisel fikrim şudur; çevremde, internette, bu forumda birçok insan görüyorum Mason olmak isteyen. Bilmelilerdir ki, aslında mason olmak için ne çevre, ne maddi zenginlik ne de nüfuz hereklidir. Gerekli olan içimizdeki ışığa ulaşmak için çabalamaktır. Ha tabii ki, Kabul Edilmiş bir Mason olup ezoterik öğreti sistemi içine girebilmek muazzam bir olanaktır ama öncelikle insan gönlünde Mason olmalıdır bence. Zaten ezoterizme biraz göz atarsak bunun için ön şartın bu nitelikler ve sıfatlar olduğunu görürüz.

Hatalı bilgi veriyorsam affola, lütfen düzeltiniz. Bu sözler başta dediğim gibi hususi görüşlerimdir..

Sevgiler ve saygılar..
sayın CORNELIUS verdıgınız cevap ıcın tesekkur ederım bu arada sız hangı vasıfla bu sorumu cevaplama zahmetı gosterdınız .
ben bırde bu sorumun cevabını sn MASONdan  almak ısterım  ...sevgıler E.ESHTER

Nisan 01, 2010, 07:22:19 ös
Yanıtla #262
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Hepimiz biliriz ki Masonlar genel olarak dürüst, adaletli, çalışkan, hayırsever, bilgiyi savunan ve cehalete karşı (çoğaltılabilir) sıfatlarıyla tanınan kişilerdir, birbirlerine kardeşlik bağıyla bağlıdırlar. Bir locaya bağlı olan bir Mason belli sebepten dernekle ilişkisini kesse bile bu sıfatları taşıyacağından dolayı kalan hayatı boyunca Masondur. Bu mantıkla hareket edersek eğer, herhangi bir locaya bağı olmayan bir harici, bu sıfatları hayatına olabildiğince yerleştirir, iyi bir insan olur ve ışığa, bilgiye ulaşmak için çabalarsa o kişi kalbinde Mason'dur. Kişi, bir gün hür ve kabul edilmiş bir Mason olamasa bile Masonluk sayesinde iyi bir insan olur. Bu zaten kazanımların en büyüğüdür..

Bu sebeple kişisel fikrim şudur; çevremde, internette, bu forumda birçok insan görüyorum Mason olmak isteyen. Bilmelilerdir ki, aslında mason olmak için ne çevre, ne maddi zenginlik ne de nüfuz hereklidir. Gerekli olan içimizdeki ışığa ulaşmak için çabalamaktır. Ha tabii ki, Kabul Edilmiş bir Mason olup ezoterik öğreti sistemi içine girebilmek muazzam bir olanaktır ama öncelikle insan gönlünde Mason olmalıdır bence. Zaten ezoterizme biraz göz atarsak bunun için ön şartın bu nitelikler ve sıfatlar olduğunu görürüz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 01, 2010, 09:14:14 ös
Yanıtla #263
  • Ziyaretçi

Herkese saygılar,
Ben de bir çok insan gibi mason kardeşliğine karşı büyük bir ilgi duyuyorum. Ancak ben mevcut Tanrıların hiçbirine inanmıyorum. Sorgulamacı ve şüpheci özelliklerim ile bilimsel ve akademik çalışmalar nedeniyle yaratılış teorisine dayanan 3 düyük dini reddediyorum.  Buna karşılık bir yaratıcının olması gerektiğini, doğadaki müthiş düzeni açıklamanın başka bir yolu olmadığını düşünüyorum. Bu durumda mason olmak için gerek şartlardan olan " Allaha yada başka bir Tanrıya" inanma şartını size göre sağlıyormuyum? Unutmayın bende bir Tanrıya inanıyorum ancak henüz onun adını koyamadım.
Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Nisan 01, 2010, 09:31:47 ös
Yanıtla #264
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese saygılar,
Ben de bir çok insan gibi mason kardeşliğine karşı büyük bir ilgi duyuyorum. Ancak ben mevcut Tanrıların hiçbirine inanmıyorum. Sorgulamacı ve şüpheci özelliklerim ile bilimsel ve akademik çalışmalar nedeniyle yaratılış teorisine dayanan 3 düyük dini reddediyorum.  Buna karşılık bir yaratıcının olması gerektiğini, doğadaki müthiş düzeni açıklamanın başka bir yolu olmadığını düşünüyorum. Bu durumda mason olmak için gerek şartlardan olan " Allaha yada başka bir Tanrıya" inanma şartını size göre sağlıyormuyum? Unutmayın bende bir Tanrıya inanıyorum ancak henüz onun adını koyamadım.

Sayın Leventizm
Bildiklerim ve forumda okuduklarım kadarıyla mason olmak önce kişide biten ezoterik bir öğretidir.Ancak bir locaya kayıt olabilmek için dininiz önemlidir.Ülkemizde localar arası farklılıklar ve ihtilaflar bulunmaktadır bu konuda.HKEML üç dine inanma şartı ararken diğer loca bu şartı sizin de sunduğunuz gibi yüce bir yaratıcıya inanmak olarak tanımlamaktadır.Eğer forumu derinlemesine araştıracak olursanız Sayın ADAM'ın bu konuda çok fazla aydınlatıcı yazısını bulacaksınız.

SAYGILARIMLA

Nisan 01, 2010, 10:03:30 ös
Yanıtla #265
  • Ziyaretçi

Nisan 02, 2010, 12:49:35 öö
Yanıtla #266
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın CORNELIUS verdıgınız cevap ıcın tesekkur ederım bu arada sız hangı vasıfla bu sorumu cevaplama zahmetı gosterdınız .
ben bırde bu sorumun cevabını sn MASONdan  almak ısterım  ...sevgıler E.ESHTER

Sayın eeshter, rica ederim.. Fakat sorunuzu tam olarak anlayamadım. Okuduğum ve öğrendiklerime dayanarak oluşturduğum fikirleri paylaştım. Vasıftan kastınız nedir bilmiyorum ama Mason ya da forum moderatörü değilim, harici bir üyeyim..

Sayın MASON, benim cevabımdan alıntı yapmışsınız, yanlış anlamadıysam, bu görüşlerimi paylaştığınız anlamına geliyor. Size teşekkür ediyorum, düşüncelerimin sizler tarafından olumlu karşılanması doğru yolda ilerlediğimi hissettiriyor ve güç veriyor.

Sevgi ve saygılarımla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Nisan 02, 2010, 02:57:01 öö
Yanıtla #267
  • Ziyaretçi

Sayın arkadaşlarım benimde kendimce bi sorum olacak cvp bulabilirsem sevinirim Mason olamak isteyen fakat mason olarak hiçbir tanıdığı olmayan biri sizce mason olmak için ne yapmalı
SAYĞILARIMLA......

Nisan 02, 2010, 03:12:31 öö
Yanıtla #268
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Herkese saygılar,

Sayin leventizm,

Dinsizliklik dahi bir dindir. Mason olmaniz icin ise bir dine degil bir Yuce Yaradana inanmaniz gerekmektedir. Masonik yasalara gore adini ne koymus olursaniz olun ("Inandigim Tanri" ifadesi dahil) bir Yuce Yaradana inaniyorsaniz ve kutsal olduguna inandiginiz uzerine elinizi basarak yemin edebileceginiz bir kitabiniz mevcut ise uye olarak kabul edilmeniz mumundur.

Ancak her ne kadar kurallar dahilinde bu mumkun olsada HKEMBL obediyansinda pek karsilasilan bir durum degildir. Mason olurken sizin dininiz yada neye inandiginizdan cok nasil birisi oldugunuz ve herhangi bir seye inanip inanmadiginiz onem tasimaktadir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 02, 2010, 03:37:39 öö
Yanıtla #269
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın arkadaşlarım benimde kendimce bi sorum olacak cvp bulabilirsem sevinirim Mason olamak isteyen fakat mason olarak hiçbir tanıdığı olmayan biri sizce mason olmak için ne yapmalı
SAYĞILARIMLA......

sayın xscarfacex
forumu biraz incelerseniz eminim sizde en az benim kadar bilgi sahibi olacaksınızÖncelikle Mason olmak sadece bir locaya kayıtlı olmak değil, tüm bu edinim önce kişinin kendisinde bitiyor.Öğreti, hayatımıza nasıl yön verdiğimizle başlıyor.Mason tanıdığınızın olmaması ikinci planda kalıyor.Önce tüm bu meziyetleri bulundurmak,ideal insan olmak tanıımı karşımıza çıkıyor. Kendimizi geliştirmek ve davranışlarımızı tüm bu güzel esaslarını temel alarak ve hayatımızı bu ölçüde yönlendirirsek bir gün bu dikkat çekecektir.Doğru yola ulaşmanız için ışık sizi bulacaktır...

SAYGILARIMLA