Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2014, 10:32:14 ös
Yanıtla #540

HKEMBL bünyesindeki localarda Kur-an'ı Kerim, İncil ve Tevrat üçü birlikte yan yana konulur.

Merhabalar,

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, insanlik, Kardes Sevgisi, Erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb... ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakiri Mason yaparsak, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine bir fayda saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Bu kural gercekten cok iyi ve aciklamasi gercekten cok iyi yapilmis.

diger bir kural ise; 3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)

Ozur dilerek soyleme geregi duydum. Bu3. kuralin aciklamasini pek samimi bulmadim. Gecistirilmis bir aciklama olarak algiladim. Yanlis anlamayin sadece fikrimi soylemek acisindan dile getirdim.

Saygilarimla
Tabiki fikrinizi soyleyecek, ve sormak istediginiz sorulari soracaksiniz. Forum ortaminin geregi budur. Aksi takdirde, bu bilgiler bir web sayfasi halinde toplanir ve sunulurdu. Forumun amaci, masonluk ve ogretileri konusunda daha falza bilgi sahibi olmak isteyenleri, imkanlarimiz ve bilgi dagarcigimiz yettigi kadar cevaplamak.

Kadinlarn neden masn olamayacaginin cok daha basit, ve felsefi olmayan bir sebebi daha var.
Bilindigi gibi masonluk bir dernek (diyelim) olarak, gelenekci ve yuzyillardir belli rituellerini, ana kurallarini, tuzuklerini korumus bir olgudur. Ve arastirilacak olunursa, masonlugun Hz. Suleyman tapinagi zamanindaki tas ustalarina dayandigi ogretilerini bulabilirsiniz.  Bu zamanlarda kadin tas ustasi olmadigi gibi, gunumuzde de kadin tas ustasi bulmak bayagi zordur. Buradan yola cikarak kadinlarin neden kabul edilmedigi hakkinda bir fikir sahibi olabilirsiniz.  Ama tabiki daha da felsefi, daha goreceli, ve daha ezoterik bir anlamida bulunmaktadir. Zira masonlugun her ogretisi, kurali, sembolu, bir sekilde bir ogretiyi, bir bilgiyi, bir felsefeyi temsil eder.

Gorulen gonye ve pergel gercek hayatta tas ustalarinin kullandigi araclar olmalariyla beraber, masonlar icin daha ote bir ogretiyi temsil ederler. Forumumuzdaki degisik basliklara bakip, bu bilgileri bulabileceginizden, bir fikir sahibi olabileceginizden eminim. Eger yeterli bilgi bulamaz, ve daha detayli sorulariniz olursa, elimizden geldigince cevaplamaya calisiriz.

Sevgiler, saygilar.

Mason olma ilkeleri veya krtiterlerinden  fakir mason olamaz  şıkkı  bana  göre  (haddimi aşdıysam özür diliyorum)  masonlukla  pek yakın bir olgu olmadığı kanaatindeyim. Sadakat  dürüslük  saygınlık  bunlar her  oluşumda  kurum ve kuruluşta  ailede  olması gerekenlerdir ki; mason locası  yada bağlı oluşumlar da bir ailedir bana göre,   gönül vermek  sadık olmak dürüst olmak  sorumluluklarını  yerine getirmek  her şartta  gereken kıstaslardır. Varsayalım  kişi zengin ama  sadakat erdem dürüstlük  kavramlarına fazla önem vermemektedir. Bu kişi kabul görürmü  merak içerisindeyim  ikna  olamıyorum  o madde için  yeni üye olmama rağman  her yazıyı  her yorumu  okuyorum.

Ekim 23, 2014, 06:24:16 ös
Yanıtla #541
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buradaki son iletiye bakınca, sanki her şey yeniden başlıyormuş, sanki bu sitede bu konu üzerinde hiçbir şey yazılmamış, hiçbir açıklama verilmemiş gibi...

Elbette "Fakirler mason olamaz." dendiğinde bu bir aşağılama gebi oluyor. Ancak doğrudur. Fakir bir kimse kendisini masonik çalışmalara veremez. Önce geçimini sağlamalı ki sonra mason olup masonik çalışmalarda bulunabilsin. Bu iş bu kadar basit.

Ancak öte yanda kadınlar mason olamaz diye bir şey yok. O eskidenmiş. Çok zamandan beri kadınlar mason oluyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 23, 2014, 09:57:42 ös
Yanıtla #542
  • Yeni Katilimci
  • *

Adamın dediği gibi sanki yazılanlar hep bir önce ki yazılan yorumlar sorulan sorular ve bilgilendirmelerin tıpkısının aynısı. Soru sormadan önce biraz olsun arşive bakıp, daha sonra soracagımız soruya ilişkin gerekli cevap ya da bilgi yok ise soruyu soralım.

Hem sürekli aynı yerde sekmeyiz. Hem de konuya ilişkin daha yaratıcı sorular sorabilme ve yorum yapabilme imkanımız olur.

Saygılarımla..
Abysus abyssum invocat

Ekim 25, 2014, 12:24:05 öö
Yanıtla #543
  • Ziyaretçi

4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)

Sayın Admin,

Bu Kuralı Pek anlamadım. Masonlar "Ben Masonum" Diye kendini Tanıtmaz. Ozaman 2 Masonu Tanıyıp Tanımadığını nereden Anlaşılacak ?

Ekim 25, 2014, 12:48:31 öö
Yanıtla #544
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mason oluşumu, tarihsel ve yapısal olarak en köklü, en eski oluşumlardan.

Sayın canvatan,

Ayrıntılarla kafanızı karıştırmayın,
Aday olabilecekseniz aday olursunuz,
Mason olabilecekseniz  Mason olursunuz.

İsteyen ışığı aramaya devam etsin.
Arayanın, neler bulacağını hepimiz biliyoruz.

Saygılar sevgiler

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ekim 25, 2014, 12:57:58 öö
Yanıtla #545
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın canvatan,

Forumdaki Mason üyelerimiz ve eski üyelerimiz mutlaka daha iyi cevap verecektir.

Fakat sizin sorunuz, "Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?" konu başlığı altında forumda işlenmiş bir konudur.

Linki aşağıda sunulmuştur.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=640.0

Size tavsiyem forumu dikkatlice incelemenizdir.

Günde 1-2 saatlik bir vakit ayırmanız size çok şey katacak ve çoğu sorunuza yanıt almanızı sağlayacaktır.

Saygılar,

propulsion
Nosce te Ipsum

Ocak 30, 2015, 11:31:20 ös
Yanıtla #546
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla mason çocukları 18 yaşında mason çocuğu olmayan diyer insanlar ise 21 yaşında tekris edilirmiş.
🖖🏻

Şubat 24, 2015, 12:57:13 öö
Yanıtla #547
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kişi, masonluğu sevip, iyi, faydalı ve çalışkan bir birey olup, amacı; masonluk değilde daha iyi birey olmak olduğu zaman mason olabilir diye düşünüyorum. Teşekkürler sayın MASON.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 10, 2015, 12:33:08 öö
Yanıtla #548
  • Yeni Katilimci
  • *

Burda herkezin takıldığı nokta maddi olarak fakir mason olamaz cümlesi. Peki bu acaba ruhen ve bilgi olarak fakir mason olamaz anlıma gele bilir mi?
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Haziran 15, 2015, 10:38:09 öö
Yanıtla #549

Sayın Forum Üyeleri ve Sayın Mason'lar;

Öncelikle henüz mason olamadığım için yazacaklarım sadece kendimi bağlar. Ve süreç içerisinde yaşadıklarımı anlatmaktadır. Dolayısıyla, bunları yaparsanız Mason olursunuz, gibi bir iddiam yok.

Ayrıca, tahmin edebileceğiniz gibi, çok fazla detay veremem, kişilerden bahsetmem de söz konusu değil.

Uzunca bir zamandır Mason'luk konusunda (bir insan neden mason olmak ister, nasıl mason olabilir...) araştırmalarım ve çalışmalarım oldu. Öncelikle bir çok forum üyesi gibi kitaplar edindim. Ayrıca defalarca da vurguladığım gibi, müthiş bir bilgi kaynağı olduğuna inandığım forumda okumalar yaptım.

Çok yazmaktansa okumayı tercih ettim. Sonradan Mason olduğunu öğrendiğim bir kişi tarafında, bana denileni yaptım. Neydi peki o? Etrafımı daha dikkatli gözlemlemem. Bazen öyle detaylar oluyor ki, kişinin Mason olduğunu anlamamak için kör olmalı insan, şeklinde düşünmeye başlıyorsunuz bir zaman sonra.

Bu zaman içerisinde bende oluşan kanaat şu, cesur olmalıyız hariciler olarak. Gerçekten bu payeyi almak istiyorsak, girişimlerimizi yapmalı ve hak ettiğimizi göstermeliyiz.

Bir yıl kadar öncesinde etrafımda hiç Mason yok sanıyorken, geldiğim noktada bir elin parmaklarından fazla olduklarını gördüm. Kendileriyle doyumsuz sohbetler ediyor, aklıma her geleni fütursuzca sorabiliyorum. Onlar da genellikle açık yürekli biçimde, bazen de fark ettiğim ve hak verdiğim üzere, kaçak cevaplar veriyorlar.

Şimdi ise detaylı bir özgeçmişim, bir kaç paragraflık yazım ve vesikalık fotoğraflarım içeride :). Telefonla da bana ulaşıldı. Sanırım ben de bir yola çıktım. Çıkmak üzereyim, ya da çıkmak üzere hazırlanmaktayım. Artık adı her neyse.

Umut ediyorum ki, bir zaman sonra forumun "Duyurular" kısmında güzel haberlerimi heyecanla paylaşabilirim sizlerle.

Yazım ve anlatım bozukluklarım varsa lütfen affediniz. Bunları paylaşırken, telefon ile arandığım gün geldi aklıma, halen aklıma geldikçe ellerim titriyor, dizlerimin bağı çözülüyor...

En derin saygı ve sevgilerimle.

Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK