Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Barbaros Hızır Hayreddin Paşa nın Sancağı  (Okunma sayısı 11912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2013, 12:50:33 öö
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Biz Barbaros Hayrettin Paşa'nın olduğu söylenen sancak ile ilgilenirken, bir de Osmanlılar'ın olduğu söylenen sancak çıkarıldı ortaya.

Ben böyle bir sancak görmemiştim az buz olmayan geçmişimde. Kuşkuyla karşıladım. İnternette bir bakayım dedim. Bu sancak sadece şu adreste görülüyor: 

www.sosyalci.org

Başka hiçbir yerde yok. (Ben ulaşamadım.) Osmanlılar'ın böyle bir sancağı var idiyse, nasıl olur da İnternette bir başka adreste bulunmaz? Nasıl olur da biz yıllar boyunca zaman zaman araştırmalarımızın kapsamına kattığımız Osmanlı Tarihi'nde buna rastlamayız?

Ancak anlaşılıyor ki burada niyet başka... Şayet o resim Osmanlı Sancağı ise gerçekten, orada 13 rozet kullanılmış olduğunu görüyoruz. Bu 13 rozetin elbette bir anlamı olmalı. Fakat Sayın GOASISG tarafından verilmiş Sefirot şemasında olağan oldğu üzere 10 sefirot var. Üstelik unutmayalım ki bu Sefirot şeması iki boyutlu değil 3 boyutludur ve Tiferet adlı Sefira tam ortadadır. Dolayısıyla bu sancak düzenlemesiyle Sefirot Şeması'nın bir benzerliğinin gösterilmesine çalışılması biraz fazlaca zorlama gibi görünüyor.

syn ADAM
13. Akasya dalından dökülen 13 yaprağı temsil ediyor olabilirimi.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 22, 2013, 09:58:10 öö
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Barbaros Hızır Hayreddin Paşa nın bazı özel günlüklerini okuma şansı bulmuştum
Geçmiş tarihler hakkında muhteşem bilgiler vardı Fransızlarlada paylaştığını düşünüyorum
Acaba Mu uygarlığı hakkında bilgi edinebilmişmidir. İskenderiye kütüpanesinden kurtulan bazı belgeleri bulmuş olabilirmi.
Saygılar

Sayın GOASISG,

Şimdi de Mu uygarlığına mı inanıyorsunuz?Hatırlarsanız daha önce ki tartışmamızda bunun tam tersini söylemiştiniz.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Temmuz 28, 2013, 12:53:28 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Konu barbaros hayrettin paşanın sancağı ama doyurucu bir açıklama yapılmamış. Buyrun aşağıda biraz açıklayıcı paylaşım yaptım.

Sancağın en üstünde Kuran- Kerim'in Fetih Suresinden Ayetler yazılıdır.

"...Düşman donanması, Osmanlı gemilerini görünce çaresiz kalarak bulunduğu limandan çıkıp,
aksi istikamete doğru yol aldı. Rüzgar da iyi esiyor ve yelkenleri şişiriyordu. Bu rüzgarlarla giden
düşmana ait ağır barçaların önünde Paşa'nın hafif kadırgalarının helak olması çok muhtemeldi.
Levendelerin bu fikirden dolayı içleri sıkıntı ile doldu. İşte tam bu ümitsizlik anı içinde;
Hayreddin Paşa iki parça kağıda kelam-ı kadimden ve furkan-ı azimden iki ayet yazdırıp kendi
gemisinin iki tarafına bıraktı. Daha sonra rüzgar kesildi ve düşmanın ağır barçaları birer iskelet gibi
oldukaları yerde kala kaldılar. Ve öyle limanlık oldular ki sanki sabah vaktinde hiç rüzgar esmemişti.
Müslümanlar da Allah'ın lütuf ve keremini görüp çok sevinmişlerdi. Hayreddin Paşa da rüzgarın kesilmesini
Allah'ın ihsanı olarak görüp şükretti ve tekrar düşman üzerine gitti."
["Gazavat-ı Hayreddin Paşa"dan]

Bu ayetler Fetih Suresi'nden olup daha sonraki yıllarda Hayreddin Paşa'nın sancağında yer almıştır.
Kaptan Paşa olmadan önce de Hızır Reis'in sancağında, Kuran-ı Kerim'den ayetler bulunduğu bilinmektedir.

Sancağın ortasındaki alâmet, diğer Türk donanma sancaklarında da yaygın olarak çeşitli şekillerde kullanılan Hz.Ali'nin kılıcı Zülfikar'dır.

Kılıcın dört köşesinde, 4 halifenin; Hz.Ebubekir, Hz.Osman, Hz.Ömer ve Hz.Ali'nin isimleri yazılıdır.

Sayfanın alt ortasındaki iç içe iki üçgenden oluşan Hz.Süleyman'ın mührüne gelince. Bu sembol geçmişte müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Hz.Süleyman Kuran-ı Kerim'de adı geçen önemli bir peygamberdir. İstanbuldaki yüzlerlece yıllık tarihe sahip pek çok caminin tavan, duvar ve cam süslemelerinde bu desen mevcuttur. Merak eden gidip görebilir. Bu durumun camilerimizdeki imamların aslında haham oldukları anlamına gelmemesi gibi bu sancak üzerindeki yıldızın yahudilikle herhangi bir ilgisi yoktur.

Hayreddin Paşa'nın sancağındaki beyaz el "pençe-i al-i aba"dir yani Hazreti Muhammed (S.A.V.), kızı Hz.Fatma, damadı Hazreti Ali ve torunları Hz.Hasan, Hz.Hüseyin dahil 5 kişiye pence-i al-i aba denir. Beyaz el bu beş kişiyi belirtir. Ayni mühür yeniçerilerin alay sancağında da mevcuttur.