Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Mabedi – 1 (Giriş)  (Okunma sayısı 14301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2011, 05:01:19 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu işi yapalım, bir mason locasının toplantılarını yaptığı ve “mabet” olarak anılan yerin özelliklerini anlatalım, bu da eksik kalmasın, herkes Masonluğun bu konuda da gizlisi saklısı olmadığını görsün dedik…

Dedik de, korkarım başımıza iş aldık.

Bunun anlatımı belki çok kolay bir şekilde de yapılabilir.

Daha da kolayı verirsin birkaç fotoğraf; «İşte sana mabet.» dersin iş biter.

Ancak ben düşünüyorum da ne o pek kolay bir şekilde yapılan anlatım ne birkaç fotoğraf, bu forumun üyelerine ve dışarıdan bu forumda yazılanları izleyenlere yetmez. Ayrıntıya girmek gerek.

Ancak ayrıntıya girerken de özellikle Sayın Noah’ın değinmiş olduğu üzere 17. maddeyi de gözetmek gerek.

Bana sorarsanız, bu forumda 17. madde nedeniyle yazmaktan kaçınmamız gereken birtakım şeyleri belki bir başka ortamda yazabilir, tartışabiliriz. Ancak her bir ortamın kendine özü kuralları vardır. Burasının kuralı da bu. Bunun akla yatkın bir gerekçesinin bulunduğuna da inanmalıyız.

Mabet…

Bu terim, Masonlukta hem simgesel hem yüksek derecelerin birçoğunda, aynı anlama gelmek üzere kullanılıyor.

Mason birimlerinin toplantı ve çalışmalarını yaptıkları yere kimi zaman loca ya da atölye dendiği de olur. Loca simgesel derecelerde, atölye yüksek derecelerde geçerli. Loca, yüksek derecelerin bazıları için de kullanılmakta olabilir ama simgesel derecelerde atölye sözcüğünün bir geçerliliği yok. Mabet sözcüğü, her zaman için geçerli ve üstelik ayrıcalıklı.

Konumuz mason mabedi elbette ama işin başında masonu bir yana bırakıp salt mabet üzerinde durmazsak olmaz gibi geliyor bana.

Bu sözcüğün Batı dillerindeki karşılıkları, etimolojik olarak Latincedeki “templum” sözcüğüne dayanıyor. Sözlük anlamı bakımından templum ise “ayrı tutulmuş” demek ama özellikle “kutsal olmayan bir alan ya da çevreden fiziksel olarak ayrılmış bir kutsal yer” anlamına gelmek üzere kullanılıyor.

Şu halde, kimi masonlar ne derse desin, bir loca ya da bir başka birimin ritüelik çalışmalarını yaptığı yerin bir kutsallığı söz konusu.

Bu forumu izleyenler benim biraz “Türkçeci” olduğumu biliyor ve şu soruyu sormamı bekler: «Neden mabet de tapınak değil.”

Hadi ben buna masonların yanıt vermesini bekleyeyim.

Sonunda Masonluk açısından tapınak bu yarışı kaybedecek, mabet kazanacak biliyorum.

Bir başka soru da elbette bu çalışmaların yapıldığı yere niçin mabet dendiği. Niçin böyle bir kutsallık yakıştırması yapıldığı. Onun yanıtını ise izleyecek bölüme bırakıyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 21, 2011, 10:00:30 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhaba.. Bu mabed yahut tapınak dediğimiz birleşme yerlerini görevlerini icra etmediği vakitler ziyaret edebiliyor muyuz, masonların tabiriyle biz 'hariciler'. Açıkçası bu gibi yerlerde,  derin kültürel birikimlerin olduğunu düşünüyorum ve ilgi çekici. Bir müzeyi gezmekten bence daha tatmin edici cunku, burada sözkonusu olan, yaşayan bir kültür. Yaşayan ve gelişen... Belki biraz konu ile alakasız gelebilir, fakat yeni başlığı görünce dayanamadım. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Temmuz 21, 2011, 10:01:35 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Şu halde, kimi masonlar ne derse desin, bir loca ya da bir başka birimin ritüelik çalışmalarını yaptığı yerin bir kutsallığı söz konusu.

Su anda isteyim ama eve donunce kadehimi Sayin ADAM'a bu cumle icin kaldiracagim :)

Ingilizcede de, ayni Loca-Mabed ayrimi mevcuttur, sirasiyla Lodge ve Temple kelimelerini kullaniriz.

Lodge, hem Masonlarin bulusup calisma yaptiklari fiziksel yeri, hem de bir Mason kurulusunu belirtir. Belli ozellikleri vardir. Temple da, Lodge'un bu iki anlamindan ilki yerine her zaman kullanilabilmektedir. Ornegin benim Locamin girisinde halen XXX Masonic Temple yazar. Ancak Temple, Masonik organizasyon icerisindeki kurulus birimi anlaminda pek kullanilmaz. Orada Lodge tercih edilir.

Temple kelimesinde, Lodge'da olmayan bir kutsallik degeri bulunmaktadir.

Bunlardan bagimsiz bir not olarak, ingilizcede, sayin ADAM'in bahsettigi latince templum kelimesinden gelen bir baska temple kelimesi daha vardir. Insan kafasindaki "şakak" bolgesi ve onun altindaki kemiklere de temple adi verilir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 10:10:04 ös Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 21, 2011, 10:12:33 ös
Yanıtla #3

Bu mabed yahut tapınak dediğimiz birleşme yerlerini görevlerini icra etmediği vakitler ziyaret edebiliyor muyuz,

Hayır.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 21, 2011, 10:17:37 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhaba.. Bu mabed yahut tapınak dediğimiz birleşme yerlerini görevlerini icra etmediği vakitler ziyaret edebiliyor muyuz, masonların tabiriyle biz 'hariciler'. Açıkçası bu gibi yerlerde,  derin kültürel birikimlerin olduğunu düşünüyorum ve ilgi çekici. Bir müzeyi gezmekten bence daha tatmin edici cunku, burada sözkonusu olan, yaşayan bir kültür. Yaşayan ve gelişen... Belki biraz konu ile alakasız gelebilir, fakat yeni başlığı görünce dayanamadım. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Sayin malygos,

Bu yerleri normal bir gunde gidip gezmek her zaman mumkun olmayabilir. Her Loca'da her zaman bir gorevli bulunmayabilir. En iyisi Loca'ya bir sekilde ulasip planlayarak bu tur bir geziyi yapmaktir.

Bazi Obediyanslarda, Mustafa Kemal Kardesimin soyledigi gibi, bu tur bir gezi mumkun degildir, digerlerinde belli sekillerde mumkundur. Tenue Blanche adi verilen, haricilere acik toplantilar duzenlenmektedir. Bunlardan birine katilarak Mabedleri gorebilirsiniz.

Ancak 2 not:
1. Gordugunuz Mabed, calisma halinde olmayan bir Mabed olacagindan, ici, calisma halindeki Mabed'den farkli olacaktir. Bircok onemli nesneyi gormemeniz mumkundur.
2. Muze gezisinden farkli olacagi suphesiz. Mabed icerisinde, rastgele hic bir nesne, isaret veya duzenleme bulunmamaktadir. Her seyin bir anlami vardir. Mabed, ayri bir dunyadir. Ancak bu bahsettigim seylerin anlamlari, ancak o dunyaya girildikten sonra, ve o zaman bile derecelerle, kisiye tanitilmaktadir. Dolayisiyla, gorduklerinizin anlamini tam olarak anlamamaniz olasidir. Yine de, sorgulayici bir zihin ve keskin duyulara sahipseniz, bu yeni dunyanin gizemlerini tam anlamasaniz da, sezmeniz mumkun olacaktir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
PS: Mustafa Kemal Kardesim, cevabi ben bunu yazarken vermis. Ben yine de, baska konulara da degindigimden bilgi olmasi acisindan bunu gondermeyi uygun gordum.

Temmuz 21, 2011, 10:22:05 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Teşekkurler sayın Eureka , sayın Mustafa Kemal

Temmuz 21, 2011, 10:39:13 ös
Yanıtla #6

Sevgili Eureka Kardeşim,

HKEMBL'da Tenue Blanche da haricilere açık değildir.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 21, 2011, 10:56:31 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Eureka Kardeşim,

HKEMBL'da Tenue Blanche da haricilere açık değildir.

Sevgili Mustafa Kemal Kardesim,

Aciklama icin tesekkur ederim. Bizde de aslinda tam olarak acik denemez. Bu tur toplantilarda, Mason yakinlari ve ozel davetliler (ornegin konusmaci vb) disinda, harici alemden sadece basvurusu Loca'da okunmus, haklarindaki arastirma suren adaylari gorebiliriz.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Temmuz 21, 2011, 10:57:40 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben Eureka Kardesimin yazisina bir analoji ile katkida bulunmak istiyorum.

Simdi sizi birisi dunyanin ileri gelen universitelerinden biri olan MIT'nin cok gelismis bir laboratuvarina koysa, orada deney yapabilecek misiniz? Yillarca okuyup calisip didinmeniz lazim ki orada bir iki seyin ucundan tutabilin.

In Thy name we have assembled!

Temmuz 21, 2011, 11:05:29 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Potentate,

Bir kere biz Turkuz. Giristeki gorevlilere abi bi arkadasa bakip cikacam dersek belki girebiliriz :) boyle saskin saskin kaliriz iceride. vay be bu lamlara lamellere acep kimler dokunuyor diye hayiflanir dalar gideriz. Ya bu lab da labmis ha deriz. Yani uretiriz hocam bir seyler mutlaka.

Ben bi yarin deneyeyim o halde o binaya gidip abi valla bi bes dakka girip cikacak diyeyim ne diyecekler :)

Peki sevgili Mustafa Kemal Bey size bir soru, mesela siz benim elimden tutsaniz gel bakalim Zagzagel Arkadas deseniz oraya goturseniz giremez miyim? goremez miyim?

hinzirliklarimla.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.