Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar ve Masonlar  (Okunma sayısı 37852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 29, 2012, 11:32:53 öö
Yanıtla #40
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM,

Ben bu konu başlığı altında daha önce kadınlar mason olamaz diye bir şey yazmadım sadece bir haber alıntısı yaptım ve bunun doğruluğu konusunda aydınlatan olabilir mi diye sordum.Yani sizin istediğiniz tarza dönüşmedim yada kendim gibi olmaktan ödün vermedim.Hiç bir HKEMBL üyesi kadınlar mason olamaz demiyor bizim çalışmalarımıza katılamaz diyor.Ama onlara kendi çalışmaları konusunda saygı duyuyor.Bilmiyorum anlatabildim mi...

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Kasım 29, 2012, 09:59:35 ös
Yanıtla #41
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Büyük Üstat Remzi Sanver in yazısınında da bu konu çok güzel bir şekilde açıklanmış;

Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimiz dışındadır.Dolayısıyla,Kadın Masonluğu' nu temsil eden Mason örgütleriyle ilişkilerimiz,Loca çalışmalarımızda bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır.Ancak bu durum,Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelmez elbette.Aksine,bize yakışan,bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Saygılarımla...

Sevgili Kardeşim symbol önemli bir şey paylaşmış, bende yakın zamandaki bir çalışmada Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver'in bu konu hakkında kelimesi kelimesine aynı olan cümleler kurduğunu söyleyebilirim. Dolayısı ile sevgili Kardeşim symbol'ün yazmış oldukları Büyük Üstad'ımız tarafından "özetlenen" lerden farklı değildir.

Saygılarımla.

Temmuz 31, 2013, 12:43:39 öö
Yanıtla #42
  • Aktif Uye

Kadını ve erkeği bir tarafa bırakalım. Konunun daha ilk sayfasında Sn. peacewings eşcinseller mason olabilir mi diye bir soru sormuş. Ne hikmetse kimse üzerine alınmamış bu soruyu. Hem HKMBL hem de ÖMBL kadınların mason locaları kurması ve çalışmalarına olumsuz gözle bakmıyor. Neden ?Sebebi masonluğun esas felsefesinde gizli zaten. ÖMBL'nin esas isyanı ise HKMBL'nin kendilerini ve KMBL'sını Masonik açıdan tanımaması
Evet efendim tanımıyorlar ne var bunda. Madem özgür düşünceyi benimseyen kendi kurallarını üreten bir örgütsünüz o zaman tanınıp tanınmamak çok da önemli olmamalı bence. Muhafazakar (Muntazam) olanların arasında büyük çoğunluğu çalışmalarında bayan istemiyorsa bu onların bileceği iştir. İllede kadınlar olacak diye bir şey yoktur. Bunu bağnazlık olarak da nitelendirmek son derece yanlış olur. Zira o örgüte mensup olan üyelerin türk toplum yaşamında kadınlara verdikleri değer de ortadadır.

Bu arada en baştaki soruyu yanıtlayabilecek çıkacak mı acaba ?

Saygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2013, 12:58:28 öö Gönderen: Waldow »

Temmuz 31, 2013, 01:20:49 öö
Yanıtla #43
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kadın Masonluğu vardır. Masonluk yolunda yapılan çalışmalar ve de gaye farklı değildir sadece HKEMBL tarafından tanınmazlar.

Saygılarımla.

Temmuz 31, 2013, 10:48:48 öö
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hiçbir masonik örgüt ya da kurum, eşcinsellerin mason olamayacağına ilişkin bir şey söylememiştir, söylemez. Kadınlara karşı çıkanlar, homoseksüellere karşı değildir çünkü böyle bir tanım yapılmamış, bir kural konulmamıştır. Nitekim masonlar arasında eşcinseller vardır; Batı ülkelerinde de vardır, Türkiye'de vardır.  Bu başlık ise kadınlar ve masonlardır; istenirse Masonluktaki eşcinlellerin konumunu (öyle bir konum varsa) apayrı bir başlık altında inceleriz.

Kadınların masonluğu konusu da elbette Türkiye'ye özgü bir sorun değildir; liberal (özgürlükçü) ve gelişimsel nitelikli Masonluğun  Türkiye'ye özgü olmayışı gibi... Üstelik bu konu Türkiye'de tarih bakımından yeni bir konu da değildir. Daha geçenlerde elimin altından Türkiye'de 1930'lu yıllarda kadınların masonluğu üzerine bir yazı geçiverdi. Bugün bu konunun gündeme geleceğini bileydim, saklardım. Şimdi bulması zor.

Kadınların masonluğuyla bağlantılı sorun, masonik bakımdan örgütsel düzeyde tanınmak ya da tanınmamak, ilişki kurmak ya da kurmamak değildir. O, büyük locaların ve diğer masonik örgütlerin sorunudur; önemsenirse...

Asıl sorun, kimilerinin bireysel olarak kadınların mason olamayacağı konusundaki diretmesidir.

Burada işin içine bir kafa yapısı konusu girmektedir. Toplum içinde kadınlar ile erkeklerin yerlerinin ne olduğu ve ne olması gerektiği girmektedir. Kadını aşağılama olayı ya da ona sadece evde yemek yapan ve çocuk doğuran bir makine, veyaü bir süs eşyası gibi bakma tutumu girmektedir. Erkeksi tavırlar ve üstünlük taslamalar girmektedir. Ayırımcılık girmektedir. İnsan hakları girmektedir.

Dolayısıyla konu basitçe kadınların masonluğa kabul edilmesi değildir; ondan çok daha ötededir.

Yoksa pek basit bir çerçeveden bakılacak olursa şu bilgiyi ekleyelim: Günümüzde ÖMBL çatısı altında kadın masonları toplantılarına kabul etmeyen localar vardır. Tek tüktür ama vardır. Aynı durum Fransa Büyük Locası'nda çok, Fransa Büyük Doğusu'nda az oranda vardır. buna karşılık Batı ülkelerindeki bazı kadan mason locaları da toplantılarına erkekleri kabul etmemektedir. (Türkiye'de öylesi var mı, bilmiyorum.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 31, 2013, 11:26:31 öö
Yanıtla #45
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Esprili bir bakış açısı ile ;

Mason eşlerine hemşire denilmekte.

Kadın Masonların eşlerine  ne denilebilir?

Fikri olan?

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 31, 2013, 11:54:31 öö
Yanıtla #46
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın irukanji'nin esprili sorusuna esprili bir yanıt buluruz ama önce soralım:

Erkek masonların mason olmayan eşlerine niçin başka bir şey (örneğin hanım) değil de "hemşire" denir?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 31, 2013, 12:49:30 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

Hemşire benim bildiğim kız kardeş demektir. Gerçekten mason kadınlar eşleri için ne diyor olabilir :)

Temmuz 31, 2013, 06:57:52 ös
Yanıtla #48
  • Aktif Uye

sanırım hemşir denir  ;)
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 31, 2013, 08:52:36 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kadın Masonluğu vardır. Masonluk yolunda yapılan çalışmalar ve de gaye farklı değildir sadece HKEMBL tarafından tanınmazlar.

Saygılarımla.
Sayın Thoth,
Anlayamadığım bir nokta var. HKMBL tarafından tanınmazlar yani mason olarak tanınmazlar mı diyorsunuz yoksa muntazam mason olarak mı tanınmazlar mı demek istiyorsunuz?
Saygılarımla