Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk-Murat Bardakçı-Fatih Altaylı-Sorular  (Okunma sayısı 51552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2009, 03:33:41 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Hayır, masonlukta sırdır bu ve gibi şeyler yani dışarıya açılmaz ama kuyruk acısı olan bu insanların açıklamasına mani olunamamış.

sevgili saygın kuyruk acısı lafı aydın bir insana yakışmamış.ne olabilir sizce keşke onuda açıklayıpta bundandı dese idiniz.masonluğun en değerli şeyi gizleri.ve bunları açıklamazlar 33 derecede bile benim anladığım bir alttaki üstün gizini bilmez.bak kabalada bir giz kitabıdır kökeni eski mısır büyücülerine kara büyüye dayanır felsefesi hatta ordada gizlerden bahsederler.insanlar bildiklerinden değil bilmediklerinden korkarlar yani gizden.açık olamıyorsanız gizlediğiniz şeyin değerindenmidir paylaşılamayacak kadar önemli kılan nedir.yani bu admlar bilmiyorki kuyruk acısı olsun

Sayın Karahan,

Öncelikle bir insan " Allaha şükür iyi ki mason değilim" başka bir insan da "masonlukla ilgili bütün anti masonik kampanyaları ben başlattım, ben mason değilim ve masonluktan da hoşlanmam"  gibi tabirleri 70 milyonun önünde bağıra bağıra söylüyorsa türkçemizde bunun karşığıdır; kuyruk acısı.         

Masonluk kabala doktrinlerini kullanıyor diye bu sadece kabaladan yararlandığı anlamına gelmez bir çok dinden ve bir çok felsefeden yararlanır.

Mansonlukta gizli birşey yoktur, sırlar vardır. Bu sırların neden var olduğunu ve ne için sır olduğunu anlamanız için; "ezoterizm" kavramının ne olduğunu benliğinizde sindirmeniz tamamı ile yeterlidir.

Size bir ipucu vereceğim; iki farklı seviyede bir araya gelen sıradan iki insan arasında dahi ezoterizm vardır. İşte bu sırları doğuran temel kavramlardan biridir.

Sevgiler,

Mayıs 03, 2009, 03:55:27 ös
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Birde psikoloji ile ilgilenen üyelerin zaten dikkatini çekmiştir ancak yinede belirtmek istiyorum; koyduğum videoda konuşmacıların yüz mimikleri ve genel hareketlerine dikkat edecek olursanız bir "tedirginlik" havası sezersiniz bu tedirginlik bir suçluluk pisikolojisinin ürünü olabilir mi acaba altında bir korku yada ezilmişlik mi yatıyor diye düşündürmüyor değil.

Saygılarımla,

Mayıs 03, 2009, 04:36:14 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Uyeler;
 Ben hala bu kadarda yogun sekılde tartısılacak kısıler olduguna ınanmıyorum..Dun gece soyle bır goz gezdırdım.Izlenebılen tek yanı musikiydi..Hem hattızatında Murat Bardakçı beyefendı son zamanlarda kı populer oluslarının nıhayetınde konuklara da sert davranıslar takınmaya basladı..Bu da kısılık olarak daha tam olgunluga erısmedıgının kanıtı ve gostergesıdır..

Saygı ve sevgılerımle
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 03, 2009, 05:23:01 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hayır, masonlukta sırdır bu ve gibi şeyler yani dışarıya açılmaz ama kuyruk acısı olan bu insanların açıklamasına mani olunamamış.

sevgili saygın kuyruk acısı lafı aydın bir insana yakışmamış.ne olabilir sizce keşke onuda açıklayıpta bundandı dese idiniz.masonluğun en değerli şeyi gizleri.ve bunları açıklamazlar 33 derecede bile benim anladığım bir alttaki üstün gizini bilmez.bak kabalada bir giz kitabıdır kökeni eski mısır büyücülerine kara büyüye dayanır felsefesi hatta ordada gizlerden bahsederler.insanlar bildiklerinden değil bilmediklerinden korkarlar yani gizden.açık olamıyorsanız gizlediğiniz şeyin değerindenmidir paylaşılamayacak kadar önemli kılan nedir.yani bu admlar bilmiyorki kuyruk acısı olsun

Sayın Karahan,

Öncelikle bir insan " Allaha şükür iyi ki mason değilim" başka bir insan da "masonlukla ilgili bütün anti masonik kampanyaları ben başlattım, ben mason değilim ve masonluktan da hoşlanmam"  gibi tabirleri 70 milyonun önünde bağıra bağıra söylüyorsa türkçemizde bunun karşığıdır; kuyruk acısı.          http://www.youtube.com/watch?v=mPo_CN5s8kY

Masonluk kabala doktrinlerini kullanıyor diye bu sadece kabaladan yararlandığı anlamına gelmez bir çok dinden ve bir çok felsefeden yararlanır.

Mansonlukta gizli birşey yoktur, sırlar vardır. Bu sırların neden var olduğunu ve ne için sır olduğunu anlamanız için; "ezoterizm" kavramının ne olduğunu benliğinizde sindirmeniz tamamı ile yeterlidir.

Size bir ipucu vereceğim; iki farklı seviyede bir araya gelen sıradan iki insan arasında dahi ezoterizm vardır. İşte bu sırları doğuran temel kavramlardan biridir.

Sevgiler,

seni anlıyorum sevgili saygın.kuyruk acısı herhangi bir olay neticesi neden olan olaydan muzdarip olma şeklindedir türkçe karşılığı.belki murat bardakçının dedesinden dolayı böyle bir problem yaşadı ise dediğin doğrudur.kabala konusunda hemfikiriz ozaman elbetteki sadece kabaladan etkilenmedikleri açık tevrattanda bolca bahsediyorlar yani ozaman dinle masonluğun alakası yoktur savları sizce ne olabilir.kabala harman bir öğreti baştan sona en sonundada işte insan ve hayatın kavramı bu deyip noktalamışlar.kabalayı okudunmu dersen hayır sadece bazı bölümlerine baktım ama anlamaya yetiyor o bile.insan hayatı için güven çok önemlidir kendini güvende emin hissetmek için insan hayatı boyunca mücadele eder ucunu göremediği herşeydende çekinir ve korkar kablayı da masonluğuda işte tamda bu hale getirmişler.giz lerimiz var bizim açıklayamayız ancak aramıza gelip çeşitli evrelerden geçtikten sonra eğitildikten sonra buna vakıf olursunuz mantığı var masonlukta sizce bilim ve teknoloji çağında bilgiye bu kadar kolay ulaşılırken masonluğun gizemi ile ilgilenmek sanırım çok ilgi çekici değil.ayrıca toplumlara böyle gizemler salmak birazda tehdit gibi geliyor bana
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 03, 2009, 05:27:35 ös
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Uzman Uye

arkadaşlar murat bardakçı olsun erhan bey olsun söyledikleri hoşumuza gitmedi diye nötr davranış içine girmek bence sakıncalı.ozaman sizlerin bu davranışından ben şunu çıkartırım bilim herzaman doğru söylemez işimize geldiği kadar inanmak lazım bizi incitiyosa tukaka demek doğru değil.bence burda yapılması lazım gelen bu tarz ifadeler yerine masonların daha açık bir şekilde daha özgün daha çağdaş daha hürriyetli bir anlamda kendilerini sorgulayabilmeli.toplumun anlayamayacağı şeyleri yapıyorsanız bu toplum yararına değildir demektir ve toplum o zaman reaksiyon oluşturur çünkü korkarlar anlamadıkları şeylerden insanlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 03, 2009, 07:18:59 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karahan , söyledikleri hoşumuza gitmediği için eleştirmedik ayrıca nötr de kalmadık yorumları okumuşsunuzdur.
Ritüeller halka değil sâdece tekris olmuş olan meslek erbâplarına birşeyler ifâde eder ve halka yararı olmadığı gibi zararıda yoktur içe dönüktür.Masonların değil böyle bir program yapıpta neyi kanıtlamak istediğini bile ortaya koyamamış, ezoterizmi hiç araştırmamış,araştırdıysa bile anlamamış bir adamın kendini sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.

Masonluk topluma Masonluğu anlatmaya çalışan bir kurum değildir,sâdece doğru olanı söylüyoruz bilin , inanıp inanmamak size kalmış diyen bir topluluktur.
Masonluğun topluma yararlarını dünya tarihinde bulabilirsiniz, ama Masonların eline pankart alıp biz yaptık biz bulduk demelerini bekleyemez kimse çünkü ''sağ elin verdiğini sol el bilmez''  nazikliğinde yardımlarını yaparlar,Onlar için yardım yaptıkları insanın bunu bilmesi önem taşımaz.
Bunlar benim fikirlerim ve en içten düşüncelerim.

Sevgiler ve saygılarımla...
Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 03, 2009, 08:10:17 ös
Yanıtla #46
  • Aktif Uye

arkadaşlar murat bardakçı olsun erhan bey olsun söyledikleri hoşumuza gitmedi diye nötr davranış içine girmek bence sakıncalı.ozaman sizlerin bu davranışından ben şunu çıkartırım bilim herzaman doğru söylemez işimize geldiği kadar inanmak lazım bizi incitiyosa tukaka demek doğru değil.bence burda yapılması lazım gelen bu tarz ifadeler yerine masonların daha açık bir şekilde daha özgün daha çağdaş daha hürriyetli bir anlamda kendilerini sorgulayabilmeli.toplumun anlayamayacağı şeyleri yapıyorsanız bu toplum yararına değildir demektir ve toplum o zaman reaksiyon oluşturur çünkü korkarlar anlamadıkları şeylerden insanlar.

Sayın Karahan elbette haklısınız, bilimin söylediğine işimize geldiği kadar inanmak diye bir şey asla söz konusu olmamalıdır. Ancak farkındaysanız burada eleştirilen kısım, en azından kendi adıma, dünkü programın bilim dışılığıydı. Beni mesela en çok rahatsız eden, Murat Bardakçı'nın anlamını bilmediği ve aslında biraz araştırmayla ne olduğunu bulabileceği bazı yabancı sözcüklerle "agucuk, gugucuk, guguk" diyerek dalga geçmesiydi açıkçası. Kendisi de pek sevdiği için, yanlış kullanılan sözcükleri kullananlarla dalga geçmeyi, nasıl olup da bu davranış içerisinde olduğunu anlayamıyor insan.

Ebced, tarih düşürme, cifr, remil gibi konularda bu kadar bilgi sahibi bir adamın (bkz. Ömer Çelakıl'la yaptıkları program) kalkıp da örneğin bir "temurah" kelimesinin dahi anlamını bilmemesi bana kalırsa ya onun sırf dalga geçmek adına yalan söylediğini, ya da bu sanatların tarihini hiç araştırmadığını gösteriyor. Abdülbaki Gölpınarlı hocanın külliyatıyla ilgili bu kadar bilgi sahibi bir adamın; batıniliği başka bir yere koyup (hangi batınilik gibi sorulara hiç takılmadan), Masonluk'u salt çocuk oyunuymuş gibi göstermesi bence nedensizdir. Gerçekten, neden yaptı bu davranışları anlam veremedim. Masonluk'tan bu ritüeller yüzünden mi hoşlanmıyor gerçekten?

Ayrıca ritüeller o kadar da hariciler tarafından hiç anlaşılamayacak şeyler değillerdi. Eminim kendisi de anlamıştır, bazı ritüellerin hangi olayları sahnelediğini ve vermek istediği mesajı. Örneğin Jacques De Molay'in yakılması ve Tapınakçılar'ın feshedilmesi, Papa Clement ve Güzel Philip'i ilahi yargı kürsüsüne çağırması ve gerçekten bunların bu zamanlarda ölmesi olayında konuşanın De Molay olduğunu bile anlamamış göründü. Hatırlıyorum, "kim konuşuyor burada? Azrail." dedi adamcağız; inanılacak gibi değil.

Yine "balta" kelimesine çok takıldı durdu. Oysa balta, teber eminim kendisinin de bileceği üzere Bektaşilerce de çok kullanılan bir semboldür. O eski, sağlam kalmış tekkelere bir gidiniz. Eski emanetler arasında her zaman bir kös, davul, balta, sancak bulursunuz. Kelimenin sesi kendisine gülünç geldiği için, "ehihi mihihi Erhan al baltayı" şeklinde çok uğraştı zavallı şemsiyelerle. Ama açıkçası o durumuna ben de güldüm, her ne kadar terbiyesizlik olsa da =) Fakat güldüğüm ritüelin bana komik gelmesi değildi; Murat Bardakçı bazen çok sevimli bir tipe sahip oluyor, oyuncağını yapsalar gidip kuzenime alırım o derece =)

Bu Lübnan ormanlarıyla ilgili ritüelde de ben "acaba ne çıkarım yapacak" diye düşünürken adam gitti baltaya takıldı. Benim en çok kızdığım noktalar bunlar işte. Eski Ahit'te pek çok yerde geçen Lübnan ve sedir ormanlarına hiç değinmedi bile. Ben Humbaba'yı bile belki anar, onu da bir sembolizmaya bağlar diye düşünüyordum. Sadece karşısındaki adamcağızla beraber oyun gibi oynadılar. Bence çok üzücüydü.

Gerçekten tüm program saatini, seyircileri hiç düşünmeden ve kendine yakışmayan bir üslupla geçirdi, gitti. Ben tam olarak anlayamadığım bir şeyi savunmayacağımdan ve aslında Masonluk'un özüne pek bir değinmediğinden burada Masonluk savunması yapmıyorum. Ancak geçen değerli zamanımın ve alay edilmenin hesabını istiyorum sadece.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 04, 2009, 10:30:22 öö
Yanıtla #47
  • Ziyaretçi

Benim eşim masonluk hakkında hiçbirşey bilmez.Sadece benim okuduğum kitaplarla alakalı birkaç şey sormuştur bende cevaplamışımdır.Cumartesi gecesi ben Bardakçı'nın programını izlerken-ki o saatte her hafta izlediği dizi vardı ama beni kırmadı sağolsun-"Bu ne şimdi böyle,hani bilimsel,tarihi bir program seyredecektik.Bunlar resmen dalga geçiyor.Şimdi bu senin bilim anlayışınmı,yoksa ekrandakilerin mi?"
dedi.

Keşke onun izlediği diziyi seyretseydik.En azından bu kadar antipatik karakterler yok.

Saygılarımla,

Mayıs 04, 2009, 11:56:32 öö
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Birde psikoloji ile ilgilenen üyelerin zaten dikkatini çekmiştir ancak yinede belirtmek istiyorum; koyduğum videoda konuşmacıların yüz mimikleri ve genel hareketlerine dikkat edecek olursanız bir "tedirginlik" havası sezersiniz bu tedirginlik bir suçluluk pisikolojisinin ürünü olabilir mi acaba altında bir korku yada ezilmişlik mi yatıyor diye düşündürmüyor değil.

Saygılarımla,

Benimde ençok bu konu dikkatimi çekti.Özellikle sayın Bardakçı,zaman zaman altını kirletmiş çocuklar gibi bakıyordu.Zerre kadar alçak gönüllülük emaresi bulunmayan,kibirin teslim aldığı bir ruh halini yansıtan yüz ifadesi ile,dışında olan herşeye futursuzca saldırmayı alışkanlık haline getirmiş bir davranış biçimi oldukça örtüşüyor.Apdülhamid aşkı uğruna,rahatlıkla çamur atmayı ilke edinmiş olsada,malzeme bulamayınca,sembollere,ritüellere ve açıklanması olası olmayan uygulamalara saldırmayı,çıkar yol olarak kabul etmiş olması yaptığı proğramın amacına ulaşmasına yeterli gelmedi.Sayın Dino'nun da zikrettiği gibi;zaman,zaman yermek isterken,övdüğü masonik uygulamalar,aslında proğramın şov yapmaya yönelik unsurlar barındırdığının,hiçbir ciddi yaklaşım içermediğinin göstergesidir diye düşünüyorum.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 04, 2009, 01:13:10 ös
Yanıtla #49
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mevlana ne guzel soylemis;

Suskunlugum asaletimdendir,
Her lafa verecek sozum vardir ancak,
Once soylenene bakarim laf mi diye,
Sonra soyleyene bakarim adam mi diye...

Saygi ile