Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?

Evet konulsun daha iyi olur
Hayır konulmasın
Şu anda kararsızım

Gönderen Konu: Okullarda seçmeli ders olarak kürtçe,lazca,çerkezce konulsun mu?  (Okunma sayısı 18213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2009, 04:21:04 ös
  • Ziyaretçi

Efendim ülkemizde biliyorsunuz bir güneydoğu sorunu veya kürt sorunu artık adı neyse,bu konuda daha önce görüş belirtmiştik şimdi ben üstadlarıma ve değerli forum arkadaşlarıma bir soru yöneltiyorum.
Bu etnik kimliklerin dillerinde dersler konulsun mu bunun halihazırdaki sorunlara ne gibi katkısı olur bu bizlere bir bölücülük aşaması olarak mı döner yoksa bizleri daha da kaynaştırır mı?
Devletin açmış olduğu Trt Şeş ışığında konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz.?
Avrupa Birliğine üyelik sürecinde konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Terör ve şiddet penceresinden konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz.?
Saygılarımla...

Mart 20, 2009, 04:32:56 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ben acizane kendi fikrimi beyan ettim ve konulmasından yanayım.Bunun devletimiz adına buyuk bir gelişme olarak niteleneceğini düşünüyorum.Tabi bu süreci baltalamak isteyen kötü niyeti insanlar olsada böyle bir açılımın bizleri daha güçlü bağlarla bağlayacağını ve temel hak ve özgürlüklerin kullandırılması bakımından da kaçınılmaz görüyorum.
Aynı zaman terörün elini zayıflatacaktır.Bu seçmeli derslerle hem doğuda hemde kafkaslarda itibarımız artacaktır.Anayurd olma vasfımız daha ön plana çıkacaktır.Zamanında yapılan bu değişiklikler insanla devletin daha bir kaynaşmasına neden olacaktır.Avrupa Birliğine o zaman almasınlarda görelim.Ve bu olay çok yakında zaten kendiliğinden olacak bir şey o yuzden bizler kimse bizi kötülemeden kendi evimizi kendi insanımız için güzelleştirelim.
Saygılarımla..

Mart 12, 2012, 08:26:09 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Eğitimi görsün merak ettiğim ; dünyadaki bilimsel araştırmada  ve evrensel sunumlarda belirtilen diller'le yapılan sunumun karşılığı nasıl olur merak ediyorum ? Saygılar    ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 12, 2012, 08:35:12 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bence dünya üzerindeki her dil bir zenginliktir, insanlik tarihinin mirasidir ve yasatilmasi icin hersey yapilmalidir.

Saygilarimla

Mart 12, 2012, 10:33:02 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın amurdad, yazılarınızın sadece bir bölümüne değineceğim. O da Avrupa Birliği meselesi. Yani  okullarınızda  bütün dilleri okuttuğunuz zaman Avrupa Birliğine girebileceğimizi mi zannediyorsunuz. Eğer öyle ise bu sadece bir hayaldir. Avrupa Birliğine üyelikte aranan bütün kriterleri yerine getirsek bile Ülkemizi o birliğin içine tam olarak kabul etmezler. Bunun öyle ana dilleri okullarda seçmeli olarak okutmakla falan ilgisi yok. Bu çok geniş bir tattışma platformunu gerektirir. Yani o ifadeniz bence, sadece iyi bir temenniden ibarettir.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 13, 2012, 09:24:08 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 27, 2013, 07:41:39 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Saygıdeğer Üyeler;

Bir ülkenin zenginliği sadece yeraltı değil yerüstünde insanlarının kültürel çeşitliliği ilede doğru orantılıdır.
Ancak sizde takdir edersiniz ki çok kültürlülük beraberinde dinsel , ve toplumsal çatışmalarıda getiriyor.
Elbetteki bunların kökünde çoğunlukla ekonomik nedenler gizlidir. Ancak bir ulusu oluşturan farklı toplulukların kendi dillerinine ne kadar muktedir oldukları kadar; mensubu oldukları ulusun temel aldığı dile de o denli muktedir olmaları beklenir. Bunun gerçekleşmemesi durumunda sorunlar başlar.
Türkiye devleti bir ulus devletidir. Hükümetler ve seçilmişler bunu kabul etsin yada etmesin , çok katmanlı ve iç içe geçmiş farklı kültürel miraslara sahip topluluklardan oluşmaktadır. Resmi dilde eğitim elbetteki son derece önemlidir. Ancak bireylerin kendilerinin de mensubu oldukları ırk ve toplumlarından miras kalan dil , kültür , örf ,adet ve ananeleri yaşatmaları ve sürdürmelerini teşvik edici adımlar atılması da çok geç kalınmış bir zorunluluktur.
Ancak bunun yolu ana dilde eğitim olmamalıdır. İlgili müfredatlar değiştirilerek ve bu konuda en yetkin akademisyenler istenirse özel bir müfredat ile bunu bir ek ders mahiyetinde eğitim sisteminin içine monte edebilir.
Bu vaziyette insanlarımız hem resmi dili kullanıcak hemde mensubu bulunduğu toplum ve kültürünü devam ettirecektir.
Hatta bunun ile ilgili olarak özel günler tertip edilip ilgili toplulukların kendi örf ,anane ve kültürlerini yaşatmaları ve ulusun diğer kesimlerine doğru bicimde tanıtmalarının önü açılmış olur.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Ocak 27, 2013, 08:31:16 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Eskiden kürtçe plak yapmak yasaktı,kürtçe kasetler "yok"satardı;şimdilerde arayan soran yok...

Televizyonda Roj tv ye rağbet çoktu;şimdi serbest,devletten başka kürtçe yayın yapan tv kanalı yok.

Farzedelim,kürtçe eğitim serbest oldu;hangi aklı başında insan çocuğunun kürtçe eğitim almasını ister.O dil de aldığı eğitim,çocuğun nerede işine yarayacak.Kaldı ki,herkes çocuklarının avrupa dillerinde eğitim almasını istiyor.

Daha sı,bu eğitimi kim verecek ?

Kürtçe okuyup yazbilen kaç tane eğitmen var.O dili konuşmak,okuyup yazmak anlamına gelmiyor ki,nitekim,alfebe farklı...

Bilenler varsa da birçoğu zaten o bölgede görev yapmıyor.Çoğunluğu batı da,o bölgede eğitmenlik yapanlar,yeni mezun batı bölgesinin insanları...

Dolayısıyla bu kuyudan taş çıkmaz.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 27, 2013, 11:14:38 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bu konuda söyletecek bir tek sözüm vardır. Bu ve benzeri talep sahiplerinin esas amacı "üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir". Kürt kökenlidir kürtçeyi bilmez, çocuklarını kürtçe yerine İngilizce, Fransızca, Almanca kurslarına gönderirler. Maksat huzuru bozmaktır.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 28, 2013, 12:33:57 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bir Melez olarak Sayın Alşah ; beyefendinin görüşüne katılıyorum . Gençlik denen ortam bir dejenarasyon içinde bu ne yazıkki Kürt çocuklarında hat safhada .  Dediğim gibi eğitim evde başlar ANNE ve BABA' nın eğitimli olması çok fark yaratır , çocukların gelişiminde ANLAYANA ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus