Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: kıral şelomo (süleyman)  (Okunma sayısı 15344 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2007, 09:19:31 ös
  • Uzman Uye

Kral Şelomo tarafından inşa ettirilen ve birkaç gün önce tamamlanan Tanrı'nın Tapınağı, dün burada heybetli bir şekilde ithaf edildi. Tören sırasında Kutsal Ahit Sandığı, Kutsalların Kutsalı denilen Tapınağın en içteki salonuna yerleştirildi. Ülkenin her yanından gelen ve Tapınak meydanı ile civardaki dağların yamaçlarını dolduran yüzbinlerce neşeli katılımcı büyük heyecanla tören resmi geçidini ve hemen sonrasındaki töreni izlediler.

Bu ülkenin tarihinde böylesine muhteşem, böylesine görkemli  bir tören görülmemiştir. Bugün aynı zamanda Sukot (Çardaklar) Bayramının başlangıcı kutlanıyor.  İthaf töreninin en önemli kısmı, Kral Şelomo tarafından yönetilen dualardı. Duanın arkasından Moşe'nin Kanunlarında belirtildiği gibi, bayram kurbanlarının sunulması geliyordu. Hafta boyunca halkın kurban getirebilmesi için özel törenler yapılacaktır.

Faaliyetlerin Odağı

Altın gibi ışıldayan duvarları sonbahar güneşinin ışınları ile parlıyordu. Tapınak  gün boyunca bütün faaliyetlerin odağı oldu. Sabahın erken saatlerinde incelenip denetlenmiş olan Kutsalların Kutsalı ve diğer salonlar, ibadet ve yerleşim açısından uygun bulundu. Şeçilmiş bir rahip grubu Kutsal Ahit Sandığı ile diğer Kutsal Eşyaları, David'in Şehrinde geçici olarak ikamet ettikleri çadırdan aldılar.

Kral Şelomo ve Başrahip Zadok, Kraliyet Muhafızlarının ve Muhafızlar Birliğinin eşliğinde tören kafilesini kalabalık sokaklardan götürdüler. Onları, Ahid Sandığını taşıyan rahiplerle, törene müzik ve şarkıları ile bir festival havası veren Levi kabilesinden müzisyenler izliyordu. Arkalarından ise sıra sıra dizilmiş yüzlerce rahip, Leviler, yaşlı devlet adamları, kabilelerin temsilcileri ve yurt dışından misafirler geliyordu.

Törenin bu bölümünde, binlerce sade vatandaş törene katıldı ve kafileyi Tapınak Tepesine kadar izledi. Kralı koruyan muhafızlar, Tapınak alanını silahları ile ''kirletmemek'' için geride kaldılar. Çalınan trompetler eşliğinde, Tapınağın dış kapıları açıldı ve Kral, Başrahip ve Sandık taşıyıcıları dış avluya girdi.

Leviler Şarkı Söylüyor

Tapınağın dış duvarlarında Doğu Kapısına giden onbeş basamağa vardıklarında, 300 müzisyen ve 300  koro üyesi, merdivenlerin iki yanına dizilerek David'in şarkılarından Dünya Tanrınındır adlı mezmuru söylemeye başladılar :

'' Ey büyük ve ebedi kapılar, başınızı kaldırın ve yükselin- şanlı Kralımız içeri girecektir ! ''

Ahit sandığı bundan sonra Başrahip Zadok ve iki oğlunun ellerine teslim edildi. Başrahip ve oğulları da Sandığı, Kutsalların Kutsalı mekanına yerleştirdiler. Kral, Tapınağın bu en kutsal bölgesine adımını atmadı.

Rahipler iç salondan çıktıktan sonra, ağır bir bulut Tapınağın üstüne çökerek odaların içini doldurdu.

Kralın Duası

Bütün kutsal kaplar yerleştirildikten sonra, herkesin susması için verilen işaretin ardından, kalabalığın çıkardığı sesler yavaş yavaş dindi. Kral Şelomo herkes tamamen sustuktan sonra, bu Tapınağın içinde okunan ilk duayı söylemeye başladı. Kalabalığa dönerek, Kral onları kutsadı ve ''kalpleriniz Efendiniz Tanrı ile birlikte mükemmeliğe erişsin'' dileğinde bulundu.

Bundan sonra başta Kral olmak üzere bütün halk kurbanlarını teker teker sundu. Görevleri hakkında önceden eğitilmiş olan Tapınak muhafızları bu görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getirdiler. Kurban kabulune bu sabah tekrar başlanacak ve bu işlem Sukot (Çardaklar) festivalinin sonuna kadar devam edecek.

Mart 22, 2007, 09:21:14 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

KRAL ŞELOMO BEBEK DAVASINDA BUGÜN KARARINI BİLDİRECEK

(Saray Muhabirimizden)

İkisi de aynı bebeğin annesi olduğunu iddia eden iki kadının davası bugün Kral Şelomo'nun huzuruna çıkacak. Kralın Hukuk Danışmanı, alt mahkemenin bu dava konusunda bir karara varamayacağı anlaşıldıktan sonra Kralın bizzat bu davaya bakması konusunda dün öğleden sonra görüş bildirdi. Hatırlanacağı üzere, tartışma, Alt Şehirde bir daireyi paylaşan iki kadının aynı anda doğum yapması üzerine ortaya çıkmıştı.

Zıt İddialar

Çifte doğumu takip eden üçüncü gecede, bebeklerin biri öldü. Tartışma çocuğun hangi anneye ait olduğu konusunda. Annelerin her biri çocuğun kendisine ait olduğunu iddia ediyor.Sabahleyin uyandığında yanında ölü bebeğin bulunduğu kadın, diğer kadının bebeğe sahiplenmek için çocuğunun öldüğünü bilmesine rağmen, gece karanlığında bebekleri değiştirdiğini iddia ediyor.

Bu davaya bakmakla görevli hakimler, bu esrarlı olaya çare bulamadılar. Bu davaya ışık tutacak Moşe'nin kanunları arasında bu konuyla ilgili herhangi bir kanun, yönetmelik veya örnek yok.

Dava Yüksek Mahkemede

Ortaya atılan bir öneriye göre bebek, o trajik günden beri çocuğa bakmakta olan kadına verilmeliydi. Çünkü, iddiaya göre, sahiplenmek kanunun onda dokuzuydu. Ancak bu kural sadece parasal davalarda geçerli olduğu iddiası ile reddedildi.

Mahkeme en sonunda pes etti ve bu davanın ancak Kral tarafından çözülebileceğine karar verdi. Dava bu durumda Kraliyet Hukuk danışmanı Elihoref ben Şişa'nın önüne getirildi. İstenen, Elihoref'in bu davayı Kralın huzuruna çıkarmasıydı.

Elihoref'in görevi bu tip davaları önceden inceleyerek Kralın huzuruna çıkarmaya layık olup olmadığı konusunda karar vermektir. Elihoref bu isteği kabul etmekle kalmayıp, ayrıca bir öncelik de verdi. Davaya bugün, güneş doğduktan dört saat sonra bakılacak.

Ülkedeki en büyük beyinler tarafından çözülemez diye terkedilen bu dava, Kral Şelomo'nun özel becerilerini sınayacaktır. Kralımız dünyadaki en akıllı adam ünvanını korumak zorunda.

Mart 22, 2007, 09:24:06 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

ŞELOMO'nun HAREMİ BÜTÇEYİ ZORLUYOR

Hazine memurları Kralın kanunen sahip olabileceği eşlerin sayısını kısıtlayan bir öneriyi değerlendirmekte. Hazine yetkililerine göre, bütçede hissedilir derecede bir kısıntı  yapma gereği doğmuştur. Bu kısıntının öncelikle '' temel olmayan ihtiyaçlar '' konusunda  gerçekleştirileceği doğaldır.

Eğer böyle bir kanun yürürlüğe girerse, Kralın haremi ciddi bir problem teşkil edecektir. Cariyeler büyük ihtimalle evlerine gönderilecek. Ancak çocuklarına yönelik miras payları hazineye bir servete mal olacaktır !

Mart 22, 2007, 09:28:11 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

bu nedir yaaa ben anlamadim.

Kral Suleymanla dalgami geciliyor? yoksa bu zamanda olmus, ama Kral Suleymanin ismine benzedigi seylermi oluyor.

ilginc bir yazi... bence biraz acikla bunu. cok yanlis yerlere cekilebilir.

Mart 22, 2007, 09:56:11 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

dostum sen kıral süleymanı nasıl bilirdinki
sonuçta süleyman olsun başka kırallar olsun hepsininde haremi yokmuydu ve geneli sefasını sürmedimi ?
ne olduysa halka olmadımı?

Mart 22, 2007, 09:58:54 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

ya oyle tabi ama, bir ibraninin, Suleyman Kral icin bunlari yazmasi ilginc geldi. Dogrulugu bilinmez tabi. tamaminida okuyamadim zaten. okuycam ama.

Mart 22, 2007, 10:23:10 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Aslında suleymanı fazla kötülemiyorum ama onun haremide genelde bilinen birşey
ayrıca bunları ben kendimden yazmıyorum yazmıyorum
yahudi tarihçilerin araştırmaları ayrıca Tevratta bu konuya değiniyor Davutun kanlı dönemi ve anun oğlu süleymanın barış yılları. aslında çok uzun bir konu ama ban kısaca yazıyorum.

Mart 22, 2007, 11:32:58 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sevgili shemuel ahid sandigi hakkinda bana biraz bilgi verebilirmisin. Eger mumkunse tabi

Mart 23, 2007, 02:14:47 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

gerçektende güzel konular varmış

Mart 23, 2007, 04:51:29 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

kesfettikce yaziyor :)
sen daha yenisin, burda daha ne konular var. ozellikle benim baslattigim konulara bak. hayret edeceksin, cok zeki adam bu diyeceksin :P