SkullG ROPORTAJI

SkullG ROPORTAJI

Category : Kişisel Bloglar

 Saygıdeğer forum üyeleri ve ziyaretçilerimiz,

 Bir süre önce forum içerisinde başlattığım roportaj serisini, birazdan okuyacağınız roportajla Hür Köşe’ mize taşımız bulunuyorum. Forum da daha önce gerçekleştirmiş olduğum roportajları da zaman içerisinde buraya taşıyacağım. İleride yapacağım roportajlarda sadece Hür Köşe’ de yayımlanacak.

 Bunu roportajları daha yararlı ve  daha işlevsel yapacağını umuyorum. Zira , Hür Köşe’de yayınlanan yazılara foruma üye olmadan da yorum eklenebiliyor. Sayın ziyaretçilerimizin, yapacakları yorumların ( ve belki soracakları soruların) forumumuzu zenginleştireceğini ve forum üyelerine de yararı olacağını düşünüyorum. Bu roportaj serisine başlayış amacımın da bu olduğunu düşünürsek, bu ortamın , bu amacı daha genişleteceğini tahmin ediyorum.

 Forumumuza üye olanlar, forum içerisindeki seviyeli, saygılı ortamı yaşayarak biliyorlar. Ziyaretçilerimize de büyük bir rahatlıkla söyleyebilirim ki, Masonluğu anlamak, öğrenmek istiyorsanız ve hele ki , bu aramayı Türkçe dilinde yapmak istiyorsanız, bir hazine ile karşı karşıyasınız. Forumumuza üye olabilme mutluluğunu yaşayan herkes biliyor ki, bu forum asıl amacı olan Masonluğu en doğru kaynaktan anlatmanın yanında, uslup, saygı, farklı görüşlere tölerans ve hoş görü gibi konularda da çok şey öğreniyoruz.

 Bütün bunları şunu için yazıyorum. Bir işi yaparken içiniz de barındırdığınız niyet , önün de sonun da , öyle ya da böyle, işinize yansır. Bu olumlu da olabilir olumsuz da. Ben hayatım boyunca , saf bir iyi niyet barındırmadan yapılan, iyi bir işin bile, başarı ve mutlulukla sonuçlandığına şahit olmadım.

 Forumumuzun az önce bahsettiğim hasletlerin hepsine birden sahip olduğuna ,  şahitlik edebilirim. Ben bu foruma üye olduğumdan bu yana bunu bizzat yaşayarak gördüm. Böylesi bir intizamın sürekli olabilmesi için de tabi ki mükemmel yöneticilere ihtiyaç var. İşte bu hafta ki roportaj konuğumuz da , forumumuzun yöneticilerinden biri. Buyurun! Karşınız da SkullG.

enelsır- Eğitiminiz nedir?
SkullG- Doktora.

enelsır- Mesleğiniz nedir?

SkullG- Hukukçuyum.

enelsır- Masonluk’la kavram olarak ilk tanışmanızı bize anlatır mısınız?

SkullG- Masonlukla tanışmam yaşantımın erken dönemlerine denk gelir. Ailemde Mason olan bir büyüğüm var. Ve Mason olduğunu da pek saklamaz. Dolayısıyla Masonlukla tanışmam onun vasıtasıyla olmuştur. Kitaplarda Masonlukla ilk karşılaşmam ise anti-masonik bir yayınla oldu. Üniversiteden sonra Masonluk konusuyla daha fazla ilgilenmeye başladım. Kıymetli büyüğümün de bu konuya olan ilgimi görerek beni araştırmaya teşvik etmesi daha fazla ilgilenmeme sebep oldu.

enelsır- Bu ilk tanışmayla, Mason olmanız arasında geçen süreci bizimle paylaşır mısınız?

SkullG- İlk tanışma dediğim gibi çok erken bir zamanda gerçekleşti. Masonlukla ilgili sistematik okumalar ve araştırma ise 2005 sonrası zamanı kapsamakta. Araştırdıkça Masonluğun ülküsünün hedeflerinin benim kendi başıma hayal ettiğim hedeflerle, varılması gerektiğini düşündüğüm erekle örtüştüğünü gördüm. Okuduklarımdan dinlediklerimden sonra oluşturduğum soruları yakınımdaki Masonlara sordum. Onların cevaplarından yeni sorular türettim. Ve bu böyle devam etti.

enelsır- Masonluk’a giden yolda sizi en çok zorlayan durum ne oldu? Yani tıkandığınız, umutsuzluğa kapıldığınız anlar oldu mu?

SkullG- Masonluk’a giden bir yol var mı bilemiyorum. Çünkü ben bunları yaparken amacım Mason olmak değildi. Onu anlamaya algılamaya çalışıyordum. Ama teklif edildikten sonra Tekris edilene kadarki süreci kastederek soruyorsanız, yok beklemek de güzeldi. Ben biraz fazla bekledim. Çünkü Muhterem Locamda aday sayısı o zaman için fazlaydı ve benim bu bekleme sürecim –bana göre- biraz uzun sürdü. Ama bu zaman içerisinde umutsuzluğa kapıldığım bir an olmadı. Tıkandığım zamanlarsa elbette oldu. Bazen bir soru oluşturursunuz aklınızda onun cevabını aramaya çalışırsınız. Herhangi bir tatmin edici sonuca erişemezsiniz. Sorduğunuz zamanda ketumiyet ilkesi gereğince cevap verilmez. Ben böyle durumlarda nerede durmak gerektiğini bilmenin yerini bilmenin de bir erdem olduğunu öğrendim. Dolayısıyla bu tip durumlar bana göre bir tıkanma değil, yeni bir şey öğrenme anlarıydı.

enelsır-  Üyesi olduğunuz loca da aday sayısı fazla olduğu için ( size göre) biraz fazla bekletildiğinizi söylüyorsunuz. Bir kontenjan mı söz konusu?

SkullG- Her aday için yapılması gereken çeşitli işlemler mevcuttur. Kişi hakkında soruşturma yapılır vs. gibi. Elbette bu işlemler belli bir vakit alıyor. Tüm bu işlemler tamamlanıp kişinin tekris edilmesine karar verildiğinde de belli sayıda kişi aynı gün tekris edilebiliyor. Bu sayı Büyük Localar arasında farklılık gösterebilmekte. Kimi Büyük Localar kendilerine bağlı Localarda bir seferinde sadefce bir adayın tekris edilebileceğine dair karar almışken kimi Büyük Localar ise kendilerine bağlı Localarda birden çok kişinin aynı anda tekris edilebilmesine izin vermiştir. Bizim ülkemizde de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın Büyük Üstadı tarafından belirlenmiş bir sayı var. O sayıdan daha fazla aday aynı anda tekris edilerek Masonluğa kabul edilmemekte.

enelsır- Ben forumumuza ilk üye olduğum da ( bir yıl kadar oluyor) siz ”Global Moderatör” olarak görev yapıyordunuz. Şimdiyse kullanıcı adınızın altında sadece Mason yazıyor. Bu görevi halen devam ettiriyor musunuz?

SkullG- Global moderatörlük görevim devam ediyor. Yeni yönetim şeması incelendiğinde Site Üst Yönetimi sitedeki tüm Kardeşlerimizden müteşekkildir. Bir de Forum ve Üye Yönetiminde görev alan Kardeşlerimiz ve Harici üyelerimiz var. Site Admini Mason Kardeşimin yanı sıra bir anlamda Co-Admin olarak görev yapan Omnia Tempus Alit, Anatolic, Sirius, Bra, Mustafa Kemal, Noah, Potantete Kardeşlerimle beraber bendeniz de Co-Admin ya da moderatörlük görevini üstlenmiş durumdayım. Bunların dışında da harici üyelerimizden global moderatör olarak doğudan ve deneme moderatörü Nomen Est Omen Forum ve Üye Yönetimi içerisinde görev alıyor. Ayrıca sitenin hukuk danışmanları kurulunda da görevlerim mevcut. 

enelsır- Global Moderatör ne yapar? Bize forum da üstlendiğiniz görevin işleyişini anlatır mısınız?

SkullG- Forum yöneticileri genel olarak, forumun kurallar çerçevesinde işlemesini sağlama görevleri vardır. Kimi zaman bazı üyeler, forum kurallarına aykırı mesajlar gönderebilir. Ya da birbirleriyle gereksiz ve sert tartışmalara girebilir. Veya bir konuyu yanlış başlıkta açabilir. Global moderatör, işte bunlar gibi forum kurallarına aykırı durumlarda gereken işlemleri yapar. Mesajları düzenleyebilir, gerek görürse kaldrabilir. Kişileri forum kurallarına uygun davranma hususunda uyarabilir. Konuları taşıyabilir, bölebilir, kaldırabilir. Kısaca, forumun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamakla yükümlüdür.

enelsır- Ne kadar zaman önce Mason oldunuz?

SkullG-Mason olmaya çalışıyorum hâlâ ve bu çaba ömrümün sonuna değin de bitmeyecek. Ancak tekris edildiğim zaman soruluyorsa yaklaşık 4 ay evvel Nura kavuştum.

enelsır-  Şu ” nura kavuşmak” olgusunu biraz açar mısınız?

SkullG- Mason olmak, karanlıktan aydınlığa geçmek, yeniden doğmaktır. Buna inisiye olmak, tekris olmak denilebileceği gibi, sembolik olarak bu törenle kişi nur-u ziya aldığından dolayı nura kavuşmak da denilebilir.

enelsır- Kaçıncı derece Mason’sunuz.
SkullG- Derecem: Çırak.

enelsır- Tekris edildiğiniz güne gidelim…Bu gün bir hariciydiniz, tekris edildiniz; bize bir gün öncesiyle bu gün arasındaki farkı anlatır mısınız? Sabah bir harici olarak güne başlamıştınız, fakat ertesi güne bir Mason olarak uyanıyorsunuz…Bize tam o ” sınırda ki günü” anlatır mısınız?

SkullG- O gün anlatılmaz duyguların bir arada yaşandığı yoğunluğuyla yıllara bedel bir gündür. Heyecan, hasret, kavuşma, özlem, korku, merak, rahatlama, güven, sevinç, hüzün hepsi bir arada aynı gün aynı dakikalar içerisinde yaşanır. Tıpkı bir doğum olayı gibi. Ya da zaten yeniden doğuyorsunuzdur o gün de denilebilir. Anlatmak dile zor, şu anda bile bu soruya cevap verirken o duyguları yeniden hissedebiliyorum. Bazı şeyler gerçekten anlatılmıyor, onun yaşanması gerekli. Portakalı daha önce hiç tatmamış birisine portakalı istediğiniz kadar anlatın, tüm ayrıntılarına kadar anlatın, o portakal diye bir şeyi kafasında oluşturacaktır belki ama işte yuvarlak, içi sarı, biraz sulu, tatlı güzel kokulu bir meyve olarak düşünecek lakin portakalın ne olduğunu bilemeyecektir. Onu ancak tadınca anlayabilir. Siz bana o tadı soruyorsunuz, çok zor cevaplanabilmesi. Bir de herkes için farklı nüanslar vardır. Herkes benzer bir tat alsa bile bunlar arasında ince farklılıklar olacaktır.

Tekrisimden sonraki ilk gün hissettiğim şey, ağır bir yükün omuzlarıma yüklü olduğu idi. Önceki gün olmayan bir yük. Ve ben bu yükü taşımaktan, bu ağırlığı hissetmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyordum. Gün geçtikçe baktığımda ise, ben de gerçekleşen değişimleri görebiliyorum. Önceden çabuk sinirlenen, pek çok kez kalp kıracak kadar sert çıkışlar yapan birisiydim, şimdi daha dingin, bir şey yapmadan evvel daha fazla düşünen birisi oldum. Bu değişimde o yükün hesaba katılır bir ağırlığı var. “böyle davranmamalıyım bir Masona yakışmaz” diyerek kendimi frenleyebiliyorum. Bu da beni daha pozitif bir insan yapıyor.

enelsır- Bir yöneticisi olarak, bu forumun, özellikle harici üyelerine bakışını anlatır mısınız?

SkullG- Masonlar.org, hariciler için ve hatta bizler için göller bölgesinde bir ada, bana göre. İnternetin gelişmesiyle beraber, bu sanal dünyada bir bilgi kirliliği de yaşanmaya başladı. 90lardan sonra doğanlar için internet ana araştırma ve bilgi kaynağı oldu. Ve bu bilgi kirliliğinin had safhada olduğu yerde insanlar pek çok yanlış hatalı saptırılmış ifadelerle karşılaşmaya başladılar. Bu bilgi kirliliği gün geçtikçe artıyor ve internet gün geçtikçe ilk bilgi kaynağı olma durumunu da kuvvetlendiriyor.
Masonlar.org işte böyle bir ortamda var olan kişilerin doğru bilgilere ilk elden ulaşabildikleri Türk Dilinde yayın yapan tek ve en geniş site.

Bu bağlamda Forumun haricilere bakışının ne olduğu da forumun amacından çıkarılabilir. Forum için her üye son derece saygın birer kişiliktir. Arama ve öğrenme derdinde olan insanlar saygı duyulması gereken insanlardır. Burası, haricilerin Masonluk hakkında merakı olanların doğru bilgileri alabilmesi için var. Ama biz asla burayı bir üye devşirme yeri olarak görmüyoruz. Belki bazı üyelerimiz buraya ileride Mason olabilmek için destek bulmak, Masonlarla tanışmak ve onların kendilerine kefil olarak Mason olmaları için destek olmalarını sağlamak amacıyla geliyor olabilirler. Lakin Forumun böyle bir amacı da yok.

enelsır- Bir Mason olarak, söyler misiniz? Masonluk haricilere nasıl bakıyor?

SkullG-Buna cevap vermek belki biraz boyumdan fazla söz söylemek gibi olabilir. Ama şunu söyleyebilirim. En başta Masonluk ile Masonları birbirinden ayrı düşünelim. Bizler insanları Hariciler Masonlar diye bir ayrıma tabi tutmuyoruz. Masonlar birbirlerine Kardeşim derler doğrudur. Ancak bir Mason, zengin ya da fakir olsun erdemli olan tüm insanları sever ve aralarında bir ayrım yapmaz, onların da kendisini sevmesi içn çaba gösterir. Dolayısıyla Masonluk’un Haricilere bakışı insan olmak noktasındandır. Elbette insanların kimisi kendilerini bazı sebeplerle zincirlere vurmuştur. Bağnazlık, tolerans eksikliği, cehalet, boş inançlar bu sebeplerden bazılarıdır. Masonluk bu zincirlerle bağlanmış, hür olmayan insanlara düşman değildir. Masonluk bu sebeplerin karşısındadır. Örnekleyecek olursam, Masonluk cahile değil cehalete düşmandır. Çünkü cahil, cehalet prangasına vurulmuştur. O bu zincirlerden kurtulabilir. Aydınlatılabilir.

enelsır- İletilerinize politik gözle bakıldığın da ” sol” bir hava seziliyor. Yanılıyor olabilirim. Bize anlatır mısınız?

SkullG- Doğrudur. Ben hayata “sol” zaviyeden bakan birisiyim. İnsanlar arasında kardeşlik bağlarının olduğuna, sömürülen halkların bulunduğuna, emperyalizmin halkların düşmanı olduğuna inanıyorum. Sol siyasetin gerek ülkemiz ve gerek dünyamız için bir alternatif –hala ve inatla bir alternatif- teşkil ettiğini düşünüyorum. Hakça, adalete uygun herkesin hakkını aldığı bir düzenin oluşturulması gerektiğine, insanlar arasında ortaya çıkan suni farklılıkların ekonomik uçurumların giderilmesi gerektiğine, herkesin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesinin zaruretine inanıyorum. Ama bunun yanı sıra insanların en başat özgürlüğünün düşünce özgürlüğü olduğuna, farklılıkların birer tehdit değil, zenginlik olduğuna da inanıyorum. Sol bir dünya görüşüne sahibim, bununla beraber liberal özgürlüklerin de birer gereksinim olduğunu düşünüyorum. Özgürlükçü sol olarak adlandırılan bir yapıya sahibim.

enelsır-Bize skullG’den söz edin biraz. Masonluk dışındaki hayatınızdan söz ediyorum. Hobileriniz nelerdir? Olaylara bakışınız… Yani günlük hayatında nasıl bir skullG var.

SkullG-Mümkün olduğunca sosyal hayatın içerisinde yer almayı seven birisiyimdir. Aslında yoğun bir günlük yaşantım var. Bir koltukta birden fazla karpuz taşımaya çalıştığım için olabilir. Kimi zaman bu yoğunluktan yakınlarımı, arkadaşlarımı aksatıyor da olabilirim. Eh onların da bir biçimde gönüllerini almak gerekiyor : ) . Satranç oynamasını seviyorum. Satrancın bir oyun olmadığına bir hayat olduğuna ve insan ömrünün bu hayatı tamamını görebilmek için çok az olduğuna da inanıyorum. Biraz fazla kitap kurduyumdur. Biraz da toplayıcılık duygusuna sahip olduğumdan kendimce köstekli saat toplayıcılığı yapıyorum. Daha bir koleksiyon sahibi değilim. Arkadaşlarımla vakit geçirmesini seviyorum. Sinemaya ve edebiyata karşı ortaokul yıllarımdan beridir bir ilgim söz konusu. Bir gün hiç ara vermeksizin sabahtan geceye değin film izleyebiliyorum. (Tabi bu dediğimi son zamanlarda hiç yapamadım. Ama yakında bir gün neden olmasın?)

Haksızlıklar karşısında pek yerimde duramıyorum. İlla müdahil olmak gibi bir zarureti hissediyorum kendimde. En son sokak ortasında bir kadını döven adama müdahil olduğumuzdan neredeyse hastanelik oluyorduk, iki arkadaşımla beraber.

En son olarak en çok sevdiğim şey evimde olabilmek. Evin insanın hayatında çok özel bir yeri olduğunu düşünüyorum. Ailemle beraber olmayı çok seviyorum.

enelsır- Mason olduktan sonra hayatınızda ki en keskin değişiklikler neler oldu?

SkullG- Yukarıda da söylemiştim. Mason olduktan sonra, daha doğrusu Mason olma yoluna girdikten sonra ağır bir yükü yüklendiğimi hissettim. Garip olarak mutluluk verici bir yük. Bunun getirisi daha pozitif bir insan olmaya başlamam. Önceden dikkat etmediğim şeylere dikkat eder oldum. İnsanlara daha olumlu yaklaşmaya başladım. Evvelden var olan kusurlarımın farkına varmaya ve bunları düzeltme gayreti içine girmeye başladım. Hayatımı olumlu yönde yeniden biçimlendirmeye başladım. Bu galiba en keskin değişim oldu.

Keskin olmamakla birlikte, bu yükün getirdiği sorumluluklarım da var. Masonluğa, Locama ve Kardeşlerime ve elbette kendime karşı. Bunları layığınca yapabilme derdindeyim. Bu dertte hayatımı olumlu yönde etkiliyor. Mesela benim Locam iki haftada bir toplanır ancak ara haftalarda da mutlaka bir araya geliriz. Geçen ay, yataktan çıkamayacak kadar hasta olmama rağmen, Loca toplantısına gitmek için son gücümü de kullanabildim. Eskiden olsa lise arkadaşlarımla buluşacağım bir gün hasta yatağımda yatıyor olsaydım hiçbir güç beni o yataktan çıkartamazdı. Ama Kardeşlerime, Locama ve en önemlisi kendime verdiğim söz gereğince giyindim ve onların yanına gittim. Eh bu da keskin bir değişim sayılabilir.

enelsır- Siz de bir hariciydiniz.Mason olmadan önce de Masonluk hakkında bir çok bilgiye sahipsinizdir. Mason olduktan sonra , önceki bildiklerinizin , ne kadarının doğru , ne kadarının yanlış olduğunu gördünüz. Yani bir harici Masonluğu nekadar tanıyabilir, ne kadar anlayabilirmiş?

SkullG- Harici iken çok şey bildiğimi düşünüyordum. O kadar çok ki hiç bile diyebilirsiniz. Çünkü bildikçe bilmediğimin de farkına varıyordum. Dediğim gibi benim bir şansım vardı ki o da yakınımda ailemden bir Masonun olması idi. Onun hayatını gözlemleyebilmem, onun Kardeşlerini (artık benim de Kardeşlerim) tanıyor olmam, onların hayatlarını bilmem, arkadaşlarım içerisinde (ki birisinin apayrı bir yeri vardır, aynı zamanda Loca Kardeşlerimdendir de) var olan Masonların bana son derece açık yaklaşımları sonucu olsa gerek önceden bildiklerimin ne denli doğru olduğunu gördüm. Hatta bu doğrulardan çok daha fazlası olduğunu fark ettim.

Yukarıda portakal örneği vermiştim. Bir Harici Masonluğu ne kadar anlayabilir sorunuza o örnek cevap teşkil edebilir. Tanıyabilir ama tam olarak anlayamaz. Çünkü portakalın ne olduğu size anlatılsa bile siz o portakalın tadına bakmadan portakalın ne olduğunu anlayamazsınız. Ben bir Harici olarak yeteri kadar tanımışım ama anlama süreci ancak Mason olduktan sonra başladı. Tattığım şeyin ben de oluşturduğu sarhoşluk gün geçtikçe artıyor. Ve bu tadı ne yazık ki bir Hariciye tam olarak anlatmam mümkün değil.

enelsır- Masonlar.org’un mutfağında biri olarak, bize sitemizi anlatabilir misiniz?

Masonlar.org bir Kardeşimin son derece özverili çabaları ve sonsuz bir saygıyı hakkeden amacı, düşünceleriyle var oldu. Ben Mayıs 2007den beridir buranın bir üyesiyim. Burayla tanışmam ise Mart 2007’de oldu. İki ay boyunca baktım yazılanları okudum ve sonra üye olmaya karar verdim. O günden beridir de Masonlar.org benim hayatımda önemli bir yer edindi.

Bu site, Haricilere Masonluğun doğru biçimde ve açıklanabileceği kadar açıklanabilmesi amacının yanı sıra farklı konularda kişilerin birbirleriyle belli bir saygınlık içerisinde paylaşımda bulunabilmeleri amacını da taşımakta. O yüzden sadece Masonlukla ilgili bölümler değil, bunların yanı sıra Bilimden Sanata, İnançtan Teknolojiye kadar geniş bir yelpazede konular barındırıyor.

Biz yöneticiler, buranın belli bir düzen içerisinde devamı için çaba sarfediyoruz. Herkesin düşüncelerini belirtilen kurallar çerçevesinde özgürce savunabildikleri, mason karşıtı düşüncelerinde korkusuzca söylenebildiği ve bunlara karşı argümanların ileri sürülebildiği bir yerde bu kurallara riayetin önemli olduğuna inanıyorum. Bu yüzden başta üye seçimi olmak üzere, site işleyişinde olabildiğince sık elemeye çaba gösteriyoruz. Tabi bazen araya burada olmaması gerekenlerde girebiliyor. Onlar içinde kuralların gerektirdiği yaptırımların uygulanmasında anlık bir tereddüt bile gösterilmiyor.

Masonlar.org, bugüne değin yapılmamış olan bir şeyi yapıyor. Haricilere bizlerle beraber olabilme –sanal da olsa- bizlere soru sorabilme, kafasına takılana cevap bulabilmesini sağlıyor.

Bunlar Masonlar.org’un Haricilere yönelik yaptıkları. Biz Masonlar için de pek çok katkısı olmakta. En başta bambaşka coğrafyalardaki Kardeşlerimle burada bir arada olma fırsatını elde edebiliyoruz. Haricilerin bizlere bakışını ilk elden görebiliyoruz.

Dediğim gibi, Masonlar.org internette sanal alemde bir sığınak bir doğru bilgi deposu, gün geçtikçe genişleyen bir kütüphane, Haricilere Masonların bir armağanı. Masonlar.org GÖLLER BÖLGESİNDE BİR ADA. Ve ben bu adada olmaktan ADALI olmaktan dolayı sonsuz bir kıvanç duyuyorum.

enelsır- ‘Göller bölgesin de bir ada” benzetmesi neden? Takıntılı olduğumu düşünmeyin sakın, fakat , neden okyanusun ortasında değil de göller bölgesinde. Anlatmak istediğiniz nedir?

SkullG- Evet denizin ortasında bir ada da diyebilirdim ya da su birikintileri ülkesinde bir ada da diyebilirdim. O anda göller bölgesinde bir ada demek geçti içimden. Anlatmak istediğim, tam da sizin anladığınız şey olabilir. Galiba Ali Şeriati’nin bir sözüydü benim çok hoşuma gitmişti ilk duyduğumda not etmiştim şöyle bir şeydi aşağı yukarı; “Bilgisizlik döneminde bilinç başlı başına bir suçtur. Su birikintileri ülkesinde –Buddha’nın deyimiyle –“ada olmak” bağışlanmayacak bir günahtır…” Eh internette veya antimasonik yayınlarda var olan bilgisizlik karşısında Masonlar.org bir bilgi deryası olduğuna göre, bence su birikintileri ülkesinde bir adadır, bu sebeple galiba su birikintileri tarafından da pek sevilmemekte, bir günahkar olarak görülmektedir. Gerçekte Masonluğa yapılan saldırılara bakarsanız benzerini görürsünüz. Bilgisizliğin yarattığı yanılgılara sıkı sıkıya bağlanmış insanların araştırmadan incelemeden düşünmeden, düşüneni, araştıranı, arayanı, bilinçlenmek isteyeni kötülemeleri, onu günahkar kabul etmelerinin en tipik örneklerindendir bu karşı çıkışlar.

enelsır- Ben sormamış olsam da , anlatmak stediğiniz bir konu, iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

SkullG- Sözün sonunda ben Sayın MASON Üstadıma huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Onun bu heyecanı, azmi, düşüncesi olmasaydı burası var olmayacaktı. Sonra sevgili Omnia Tempus Alit Kardeşim başta olmak üzere bendeki yerleri apayrı olan tüm Kardeşlerime bana ve foruma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Siteye emeği geçen tüm diğer yönetici ve görevli arkadaşlara, sitemiz üyesi olan herkese her gün yeni şeyler öğrenmeme sebep oldukları için teşekkür ediyorum.

Bir mesajım var, bir şey olmaya çalışmamak gerekir. Mason olmak isteyenlerin olduğun biliyorum. Ama Mason olmak hedefinden ziyade iyi bir insan olmak hedeflerinin olması daha önemlidir. İyi bir insan olmak için çaba sarf ederlerse onlarda var olan cevher parlayacak ve birilerinin gözüne çarpacaktır. Kömür de elmas da aynı atomlardan oluşur. Ama elmas güneşi gördüğünde parlar, kömürse kararır. Toprağın altında ne olduğumuz değil toprağın üstüne çıktığımızda ne olduğumuz önemlidir. Güneşi gördüğümüzde bizim ne olduğumuz önemlidir.

Etrafımızdakilere gece karanlığında bir kutup yıldızı olmak olmalı derdimiz. Hep aynı yönü gösteren ve hep parlayan bir yıldız… Yoksa anlık heyecanlar, günlük iştahlar bizi biz yapmaz, bizi iyi yapmaz. Her an iyiyi, güzeli ve doğruyu aramalı, ona ulaşmaya çabalamalıyız. Hepimiz bir şeyi kaybettik. Bir zamanlar bizim olan, bizde olan bir şeyi. Derdimiz o kaybettiğimizi bulmak olmalı. Ve bazen kaybettiklerimiz, gözümüzün önünde bizi beklemektedir. Bu bulma derdini yüklenmeliyiz. Bunu gerçekleştirebilmek içinse boş inançlardan, cehaletten arınmalı aklımızı kullanabilmeli Bilgeliğin farkına varabilmeliyiz. Hayatımızı güzelliklerle süslemeyi becerebilmeliyiz. Ve yaptığımız işe kuvvetle sarılıp onu gerçekleştirebilmeliyiz.

Böylesi bir fırsat var eden güzel düşünceniz için son olarak size teşekkür ederim.

enelsır- Bana zaman ayırıp sorularımı yanıtladığınız için , ben de size teşekkür ederim.

 Bu haftaki roportaj konuğumuz  sayın SkullG idi. Bu roportaj serisinin bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Umarım sizin içinde öyle oluyordur. Haftaya başka bir roportaj da buluşmak dileğiyle… Mutlu kalın


1 Yorum

Isis

28/04/2011 at 12:09 pm

Sn Enelsir,

Sn skullG ile roportaj yapmak nereden akliniza geldi? Cok guzel ve cok isabetli olmus. Elinize saglik. :)Aslinda sn Adam ile de bir roportaj yapsaniz harikulade olur, tabi kendisi riza gosterirse.

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Haberdar ol

Yeni yazilardan haberdar olmak icin email adresinizi girin

YAZI ARŞİVİ

Son Yorumlar