Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eğitim Locası  (Okunma sayısı 4536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2013, 12:42:32 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

“Kendin pişir kendin ye” tarzındaki çalışmalarımıza devam ederken, Masonlukta karşılaştığımız kavramlar biri de işte bu:  Eğitim Locası

Mason Sözlüğü’nde öyle deniyor ama ben bunun tam olarak yerli yerine oturduğundan kuşkuluyum. Acaba Öğretim Locası dense daha mı doğru olurdu? Daha doğru olurdu demiyorum; sadece acaba bu Batı dillerindeki terimin (örneğin Fransızcada Loge d’Instruction) tam karşılığı oluyor mu?

“Olur ya da olmaz!. Bizim masonluğumuz Tür8k masonludur. Kullandığımız terim de budur.” Denirse boyrnum kıldan ince.

Peki nedir bu Eğitim Locası? Sözlüğe göre sadece masonik nitelikte eğitim vermek, masonları masonik konularda bilgilendirmek amacıyla çalışan bir loca.

Birçok mason örgütünde böyle localar var. Ancak Masonlukta bir locanın nasıl kurulduğuna ve nasıl düzenli olarak yürüdüğüne bakılacak olursa, bunları “loca” olarak anmak ne denli doğru, o da tartışılır hani! Çünkü bunlar birer loca olmaktan çok sanki birer özel kurul gibi çalışıyor.  Niçin localaşıyorlar? Çalışmalarını bir mabette ve loca düzenine uyarak yapıyorlar da ondan.  Bu böyle kurulların loca olmasına yeter mi? İlgili mason örgütleri yeter sayıyorsa, biz ne diyebiliriz ki!

Bir eğitim locası, bağlı olduğu mason örgütünün diğer yönetimsel nitelikli yetkili kurullarında temsil edilmez çünkü üyeleri hatta görevlileri ilgili örgütün bir yetkili organınca atanır ya da istekliler arasından seçilerek belirlenir. Bu locaların yönetimsel çalışmaları ve tekris ya da derece artırımı gibi gerçek törenleri yoktur. Ancak eğitime katılan masonlara, bu işlemlerin ve törenlerin nasıl yapılması gerektiği anlatılabilir ve uygulamalı olarak gösterilebilir. (Tam bunu deyince, Masonlukta bazı ülkelerde uygulanan ilginç bir yöntem geldi aklıma. Ancak onun konusu farklı: Tören Locası.)
Bir eğitim locasındaki bazı uygulamalar, ilgili mason örgütüne (büyük locaya) bağlı locaların gelecekteki görevlilerinin eğitilmesi amacıyla yapılır. Ayrıca çeşitli masonik konular üzerinde konferanslar verilir panel ve söyleşi gibi çalışmalar da düzenlenir. İlgili mason örgütünün gereksinmeleri neyse ve tutumu nasılsa ona göre…

Masonlukta bunun paralelinde Araştırma Locası, Gelişim Locası gibi kavramlar ve benzer uygulamalar da var.

Ben şimdi burada durayım. Sanırım bu konuda sorular çıkacak. Ona göre devam edelim.

YÖNETİME NOT:

Bu bölümde bir alt bölüm olarak "Yöntemler, Gelenekler ve Uygulamalar" diye hiç olmazsa bir alt bölüm olsa, bu gibi yazılar oraya aktarılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 11, 2013, 12:58:24 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Eğitim ve öğretim seç birini deseler öğretimi seçerdim,Meb.en önemli problemlerinden biriside ondan çocuklarımızı hem eğitiyorlar hemde öğretiyorlar işte sakatlıkta burada,okullarda eğitimi öğretmenler veremezler/veremiyorlarda eğitim biz ailelerin işi öğretimde asli görevi öğretim görevlisi olna öğretmenlerin bu fark anlatılamadığı içinde hep problem yaşarız.Konu başka bir başlık konusu olabilir ben örnek vermek için yazdım konuyu dağıtma niyetim yok,locadada sanırım benzeri bir uygulama olmalıki sn.adam bu noktaya vurgu yapıyor haklı üstelik bu localardaki insanlar benim örnek verdiklerim gibi çocuk değil yetişkin yani eğitim alacak durumda değiller.

Benim buradaki sorum şu olur eğitim yada öğretim her alanda ciddi bir iştir bu localarda eğitimi veren masonların illaki bir kıstası vardır tıpkı okullardaki gibi eğitim vermeye özellikli insanlar arasındanmı? yoksa masonluğu bilen kişiler arasından rastgelemi yapılıyor?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 11, 2013, 01:57:35 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Üyeler;

Bildiğim ve araştırmalarımda bulduğum kadarı ile MASON'lar için bir eğitim portalı vardı.
Bu portala mensubu bulunduğunuz Ülke, Loca , Üye numarası gibi bilgiler girildikten sonra dahil olunuyordu diye anımsıyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam Amerika menşeili bir portaldı.

Değerli Üyelerimiz; bilgilerimde hata varsa lütfen düzeltsinler..
Tekrar bir araştırmam lazım, bulup sizlerle de paylaşmak isterim.
Elbette içinizden ezbere bilenlerde çıkabilir.
Onların içerik seçimini ben göremem elbette ,ancak sizler uye olarak inceleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Bu bir kaynak teşgil edermi bilmem.
Elbette bunun kararını değerli Yöneticilerimiz verirler.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Mart 18, 2021, 11:23:55 öö
Yanıtla #3

Lisansımı 2 yıl önce bitirmistim lise dönemimde değil dışarıdaki hayatımda daha çok bilgi,ve öğretime eriştim bu bilgiler benim için daha yararlı oldu bence bir insan kendi öğretmenliğini de kendisi yapmalı çünkü  herşey beyinde biter

“Kendin pişir kendin ye” tarzındaki çalışmalarımıza devam ederken, Masonlukta karşılaştığımız kavramlar biri de işte bu:  Eğitim Locası

Mason Sözlüğü’nde öyle deniyor ama ben bunun tam olarak yerli yerine oturduğundan kuşkuluyum. Acaba Öğretim Locası dense daha mı doğru olurdu? Daha doğru olurdu demiyorum; sadece acaba bu Batı dillerindeki terimin (örneğin Fransızcada Loge d’Instruction) tam karşılığı oluyor mu?

“Olur ya da olmaz!. Bizim masonluğumuz Tür8k masonludur. Kullandığımız terim de budur.” Denirse boyrnum kıldan ince.

Peki nedir bu Eğitim Locası? Sözlüğe göre sadece masonik nitelikte eğitim vermek, masonları masonik konularda bilgilendirmek amacıyla çalışan bir loca.

Birçok mason örgütünde böyle localar var. Ancak Masonlukta bir locanın nasıl kurulduğuna ve nasıl düzenli olarak yürüdüğüne bakılacak olursa, bunları “loca” olarak anmak ne denli doğru, o da tartışılır hani! Çünkü bunlar birer loca olmaktan çok sanki birer özel kurul gibi çalışıyor.  Niçin localaşıyorlar? Çalışmalarını bir mabette ve loca düzenine uyarak yapıyorlar da ondan.  Bu böyle kurulların loca olmasına yeter mi? İlgili mason örgütleri yeter sayıyorsa, biz ne diyebiliriz ki!

Bir eğitim locası, bağlı olduğu mason örgütünün diğer yönetimsel nitelikli yetkili kurullarında temsil edilmez çünkü üyeleri hatta görevlileri ilgili örgütün bir yetkili organınca atanır ya da istekliler arasından seçilerek belirlenir. Bu locaların yönetimsel çalışmaları ve tekris ya da derece artırımı gibi gerçek törenleri yoktur. Ancak eğitime katılan masonlara, bu işlemlerin ve törenlerin nasıl yapılması gerektiği anlatılabilir ve uygulamalı olarak gösterilebilir. (Tam bunu deyince, Masonlukta bazı ülkelerde uygulanan ilginç bir yöntem geldi aklıma. Ancak onun konusu farklı: Tören Locası.)
Bir eğitim locasındaki bazı uygulamalar, ilgili mason örgütüne (büyük locaya) bağlı locaların gelecekteki görevlilerinin eğitilmesi amacıyla yapılır. Ayrıca çeşitli masonik konular üzerinde konferanslar verilir panel ve söyleşi gibi çalışmalar da düzenlenir. İlgili mason örgütünün gereksinmeleri neyse ve tutumu nasılsa ona göre…

Masonlukta bunun paralelinde Araştırma Locası, Gelişim Locası gibi kavramlar ve benzer uygulamalar da var.

Ben şimdi burada durayım. Sanırım bu konuda sorular çıkacak. Ona göre devam edelim.

YÖNETİME NOT:

Bu bölümde bir alt bölüm olarak "Yöntemler, Gelenekler ve Uygulamalar" diye hiç olmazsa bir alt bölüm olsa, bu gibi yazılar oraya aktarılabilir.

♡♡