Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Baron von Sebottendorf ve Thule Örgütü 1  (Okunma sayısı 6954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 29, 2014, 03:43:26 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Daha önce, Thule Örgütü ile ilgili değişik başlıklar açıldığını, forumun arama motorundan görebiliriz. Thule Örgütü hakkında, Sayın Arais ve Sayın Waldow çok ayrıntılı ve çok aydınlatıcı paylaşımlarda bulunmuşlar, her ikisine de katkılarından dolayı forum adına teşekkür ederim.

Madem ki bu kadar bilgi var, ben niye bu başlığı açma gereksinimi duydum? Aslında bu soruya da Sayın ADAM güzel bir cevap vermiş, eski paylaşımlarından birisinde; “Bu konuda doğrular, yanlışlar, birbirine karıştırmalar, çok şeyler iç içedir. Sayın Aarais'in adını verdiği kişilerin arasından Adolf Hitler çıkarılıp onun yerine Baron von Sebottendorf katılsa çok daha isabetli olabilir”.

Ben de kısaca Thule Örgütü’nün ezoterik yönü üzerinde durmaya çalışacağım. Ve tabiî ki Thule Örgütü ve ezoterizm terimlerinin yanına Baron von Sebottendorf’u eklemezsek bu paylaşım eksik kalır.

Baron von Sebottendorf Kimdir?
Asıl adı; Adam Alfred Rudolf Glauber’dir (zaman zaman Erwin Torre adını kullanmıştır). 9 Kasım 1875’te Hoyerswer’de (Almanya) dünyaya geldi. Mühendis olarak yetişen Glauber, gençliğinde bir gemide çalışarak, çeşitli ülkeleri gezmiş ve 1897 yılında İskenderiye’ye gelip Hüseyin Paşa ile görüştükten sonra, 1900 yılına kadar, Hidiv Abbas Hilmi’nin hizmetinde çalışmıştı.

1900 yılında İstanbul’a gelerek, Hüseyin Fahri Paşa’nın köşkünde kalmıştı. Hüseyin Paşa hem Bektaşi hem de Masondu. Osmanlıca-Arapça dersleri alan Glauber, sonraları Faik Beyzade ile birlikte Almanca-Türkçe sözlük hazırlamıştır. İstanbul’da okültizm dersleri alan Glauber, sonra tekrar Kahire’ye dönüp piramitler üzerinde çalışmalar yapmıştır.
Hüseyin Paşa, kendisine bildiği ezoterik uygulamaları(?) öğretirken, Bursa’da Selanikli Yahudi ve Mason olan  ve eski el yazmalarını toplayan, Termudi’den Kabala, simya ve Gül Haçı öğrenmişti. Termudi ölünce kütüphanesini Glauber’e bağışlamıştı.

İstanbul’da bulunduğu dönemde, Baron Heinrich von Sebettendorf tarafından evlat edinildiğini ileri sürüp Rudolf Freiherr von Sebettendorf adını almış olup, günümüzde de bu isimle anılmaktadır.
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2014, 10:47:15 öö Gönderen: Arais »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 29, 2014, 03:58:11 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sonraki paylaşımlarımda görüleceği üzere, Baron von Sebottendorf hem Almanya hem de Osmanlı Devleti'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde yer edinen önemli birisidir.

Konu yakın tarihle ilgili olunca, ülke ve dünya siyaseti işin içerisine giriyor ve açıkçası bazı şeyleri yazmak zorlaşıyor. Bu yüzden, tartışmaya veya huzursuzluğa neden olabileceğini düşündüğüm bazı konulara ve başlıklara yüzeysel olarak değineceğimi belirtmek istedim.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 29, 2014, 04:53:05 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çok güzel bir konu...

Kuşkusuz bilmediklerimiz, öğreneceklerimiz olacaktır. Elbette dünya siyaseti içine girecektir ve ilerleyen aşamalarında Naziler'den söz edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Hatta belki konu Osmanlı'ya dönüp İttihat ve Terakki'den de söz edilecektir. 

Bu Forumda böyle şeylerden söz etmekten kaçınmak gerekmez. Aksine, bu konularda çok yanlış bilgi ve spekülasyon vardır; belki bunların düzeltilmesine vesile olur.

Sonrasında benim de katmak istediklerim çıkabilir belki.

Tek nokta: Acaba bu çalışma Forumun bir başka bölümünde yer alsa daha uygun olmaz mı? 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 29, 2014, 07:37:07 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Açıkçası, bu konu başlığını açarken 2 şey hakkında çok düşündüm; bunlardan ilki konunun siyasi içeriğiydi. İkincisi ise, bu konuyu hangi başlık altında açacağımdı.

Her ne kadar ispat edilmemiş olsa da, Baron von Sebottendorf'un Mason olduğuyla ilgili bilgiler veren kaynaklar mevcuttur. Aslında sadece Masonlukla değil, yukarıda bahsettiğim gibi, ezoterizmle ilgili bir çok örgütle bağlantılı birisidir. Kitaplarının bazı bölümlerinde, ezoterizm denilince direk Masonluk anlaşılmalı gibisinden keskin ifadeler mevcuttur.

Konu başlığı olarak "Mason ve Masonluk Ne Değildir?" i niye seçtim: başka bir ezoterik örgüt olan ve 2. Dünya Savaşı'nın teorik aşamasında önemli rol oynayan Thule Örgütü ile Masonluğun ilişkilendirilmemesi için ve hem kendisi şaibeli birisi olan hem de Masonluk hakkında keskin ifadeler kullanan Baron von Sebottendorf'un Masonluğun kurumsal yapısıyla ilişkilendirilmemesi için.

Saygılarımla

Mayıs 30, 2014, 10:29:51 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu kapsamında pek önemli olmayan fakat Masonluk bakımından önemli olan bir yanlışı da ben düzelteyim bari.

Masonlukta 1717 Anayasası diye bir şey yoktur. Anayasaların ilki 1723 tarihlidir. 

Mayıs 30, 2014, 11:04:51 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın ADAM'ın bana yaptığı uyarıya rağmen, Baron von Sebottendorf'un kendi ağzından çıkan sözleri olduğu gibi aktarmak adına, 1717 tarihini 1723 olarak düzeltmedim. Sayın ADAM tekrardan düzeltme gereği duyunca, ben de elimdeki kaynaklardan şüphe edip küçük çaplı bir araştırma yaptım. Sonuç olarak Baron von Sebottendorf'un 1717 tarihini konuşmasında kullandığını farklı kaynaklarda da gördüm.

Baron von Sebottendorf'un böyle bir ifade kullanması o ifadenin doğru olacağı anlamına gelmez.

Masonluk ve Masonluk tarihi adına yaptığı düzeltme nedeniyle Sayın ADAM'a teşekkür ederim.

Saygılarımla

Mayıs 30, 2014, 11:15:19 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sebottendorf, sözlerinde ve yazılarında böyle bir hata yapmış olabilir.

Genellikle bu tür hatalar, diğer söz ve yazıların güvenilirliğini zedeler. Gerçi sebottendorf'un söylemiş olduğu aktarılan ve yazmış oldukları genelde pek de güvenilir değildir ama belki bunları Sayın Caliper'in bu başlık altında aktaracağı sonraki bölümlerde görürüz. Şimdiden, bu aşamada, sırf böyle bir yanlış nedeniyle Sebottendorf'u güvenilmez olarak nitelemek doğru olmaz. Sonrasını bekleyelim.

Temmuz 15, 2015, 02:07:31 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Baron Von Sebottendorf ve Thule Örgütü ile ilgili  bu yazıları okuduktan sonra devamını büyük bir özveri ile okuyacağıma inanıyorum paylaşımlar ve düşünceleri için teşekkürü bir borç biliyorum
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Temmuz 18, 2015, 01:16:08 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1957 yılında istanbulda,cifte havuzlarda Hayri baranın evinde öldüğü söylenir,Occultism ve diger mistik sanatlarla ilgilenmiş sanırım
Bektaşilikle ilgili Araştırmaları olmuş. Mısır ritine mensup ,belkide 2 dunya savasındaki kıyımdan kurtulmamızda payı olabilir.

Saygılar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 18, 2015, 06:41:33 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu, oradan buradan alıntı kırpıntılarıyla, yarım burçak duyumlarla değerlendirilemez.

Doğru dürüst değerlendirme yapabilmek için, ciddi araştırma kitaplarını okumak gerekir.

Bu bağlamda iki kitap önereceğim.  (ne yazık ki Almanca)

- Frank Jakob, Die Thule-Gesellschaft

- Nicholas Goodrick-Clarke, Die okkulten Wurzeln des National-Sozializmus

Kim bilir, belki bunların başka dillere çevirileri de yapılmıştır ama önerebileceğim özgün yapıtlar bunlar.