Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgisayar Güvenliği  (Okunma sayısı 4124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2011, 12:04:10 öö
  • Ziyaretçi

Kullandığınız bilgisayarın güvenliğini birkaç basit adımla sağlayabilirsiniz ve bilgisayarınıza virüslerin bulaşmalarını engelleyebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarlarınıza bir anti-virüs programı yükleyiniz.Yalnız bu programın firewall, e-mail security ve internet security gibi özellikleri olsun ve güncelleştirmeleri her zaman açık olsun.Çünkü hergün yeni piyasaya çıkan virüslere karşı yazılım şirketleri önlem alır ve bu önlemler kullanıcılara güncelleme ile iletilir.
Bilgisayarınızda ayrıca bir güvenlik duvarı kurabilirsiniz.Bu güvenlik duvarının da güncellemelerinin açık olması gerekmektedir.Bunun dısında işletim sisteminizin sizlere sunduğu güvenlik duvarını da kullanabilirsiniz.
Bilmediğiniz internet sitelerinden dosya indirmeyiniz eğer dosya indirirseniz o dosyayı http://www.virustotal.com/ dan taratınız.
Tanımadığınız kişilerden gelen mailler de bulunan linkleri tıklamayınız.Tarayıcınıza el ile yazınız.Ayrıca unutmayınız ki hiçbir kurum sms,mail ile bilgilerinizi güncellemenizi istemez bu şekilde gelen maillere ve sms lere cevap vermeyiniz.Mailde gelen site kurumun sitesinin aynısı şeklinde tasarlanabilir.Buna fake yöntemi denir bu yüzden o sitelerde bilgilerinizi güncellemeyin.
İnternet sitelerini kullandıktan sonra geçmişi mutlaka temizleyin CCleaner programını tavsiye ederim.
Bilgisayarlarınızdaki açık portları kapatınız manuel yapamıyorsanız firewall kurun.
Kişisel parolalarınızı kimse ile paylaşmayınız.Ve hiçbir parolanız diğer bir platformda kullandığınız parolalar ile aynı olmasın.
Parolalarınızı kolay tahmin edilebilecek şeylerden seçmeyin.Misal doğum tarihi , ad soyad...vs.
Parolalarınız sistemin sağladığı en üst karakter seviyesinde olsun.Ve özel işaretler/*-..vs kulllanın.
Kablosuz bir ağ kullanıyor iseniz paylaşıma açık dosyaları kapatın .
Kablosuz ağ sizinse başkaları kullanmasın diye MAC filtrelemesi yapınız

Ağustos 03, 2011, 01:06:41 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ben ücretsiz avira antivirüs kullanıyorum. Çok memnunum makineyi kasmıyor ve viruslu bir dosyayı winrarla bile açsam siliyor. Önceden 3 ayda bir format atmak zorunda kalıyordum yaklaşık 1.5 senedir makine yavaşlamıyor. Kurumsal firmalar için ücretli sürümü de var fakat ücretsiz sürümü yani personal sürümü de güzel.  www.avira.com  a girip personel sürümünü indirip kurabilirsiniz.

Bahsettiğiniz ccleaner ücretsiz diye reklam yapılıyordu fakat baktığımda ücretlendirilmiş. Çok talep görünce satın alındı sanırım.

Aslında yerleri bilinse temp dosyalarını gidip kendimiz silince makine hızlanıyor. Biraz pc den anladığım için ben yapıyorum fakat pc den anlamayan için makine mutlaka belli bir süre sonra kasacak ve yavaşlayacaktır.

Xp kullanıyorsanız  Bilgisayarımı tıklayıp  Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm e gelip Gizli dosya ve klasörler kısmında gizli dosya ve klasörleri gösteri tıkladıktan sonra
 c: - Document And Setting - Kullandığınız oturumun adı - Aplication Data - microsoft - MSN Messenger  klasöründeki tüm dosyaalrı silebilirsiniz

c: - Document And Setting - Kullandığınız oturumun adı - Local Settings -  Temprory Internet Files  klasöründeki tüm dosyaları silebilirsiniz

c: - Document And Setting - Kullandığınız oturumun adı - Local Settings - Temp klasöründeki tüm dosyaları silebilirsiniz

c: - Document And Setting - Kullandığınız oturumun adı - Local Settings - Application Data - Microsoft - Messenger içindeki tüm dosya ve klasörleri silebilirsiniz

c: - Document And Setting - Kullandığınız oturumun adı - Local Settings - Application Data - Microsoft - Windows Live Contacts içindeki tüm dosya ve klasörleri silebilirsiniz

Ayrıca kullandığınız internet tarayıcı explorer, crome, Mozilla Firefox gibi programların ayarlarından geçmişi ve gezindiğiniz sayfların artıklarını silmek için ayarlar menülerinden kurcalayarak bulabileceğiniz temizlik metodları da sörf yaparken daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Saygılarımla.

Ağustos 03, 2011, 01:09:22 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ücretsiz anti virüs programlarıda deneyebilirsiniz tabiki.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2011, 02:28:32 öö Gönderen: skullG »

Temmuz 20, 2013, 09:08:20 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

teknolojiyi bilmek onu kendi emellerinde kullanmak değildir.yada bileni bildiği için yargılamak değildir.öyle zannedipte karalamakta değildir.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Aralık 12, 2013, 08:33:56 ös
Yanıtla #4

Güvenli sistem için öncelikle bilinçli kullanıcı olmak gerekir. 10'un üzerinde virüs programı denemiştim aynı sistemde. Bir zamanlar MKS-Vir programı en iyiler arasındaydı. Şu anda ise Nod32 gayet başarılı. Sistemi yormaması ve virüsleri önceden engelleyebilmesi açısından tercih edilebilir. Kaspersky ve norton anti virüs programları sistemi çok yormaktadır. Virüs programına destek olması için malware programları da kurulabilir.