Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İTTİHAD-I İSLAM (İSLAM BİRLİĞİ)  (Okunma sayısı 50416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2008, 02:22:47 ös
Yanıtla #110
  • Uzman Uye

Bence de dediğiniz gibi olma ihtimali çok yüksek, ama tabi kesinkez doğru diyemeyiz anca doğruya çok yaklaşabiliriz.Bence hadislerin çoğu uydurma.Ama dediğim gibi her yanıyla düşünmek gerekir.

Sayın M.Akyol!
Peşine yüzmilyonlarca insanın takıldığı bir liderin kalkıp da Türkler hakkında böyle sözler söyleyebileceğine aklım ermiyor doğrusu. Bu sözleri o zaman için de düşünecek olursak büyük bir dış siyaset hatası olmaz mıydı? Bence bu Ebu Davut dediğiniz kişinin ya da ona bu sözü aktaran her kimse onun uydurması.
Saygılar...

Ekim 17, 2008, 10:15:53 ös
Yanıtla #111

Iyi de bisey soylicem; Islami bu gericilerden nasil uzak tutabiliriz ya da ayri tutulabilinir? Cunku gericiler sahiplenmis durumda ve guzel bir Din'i maalesef karalamaya calisarak yanlis tanitmakla bu hale getirmisler. Bence Islam Dininde bir reform yapilmali Arkadaslar, tabi buna cesaret ister de o ayri mesele :D   

Her neyse, Akil ve Bilim on planda olsun da gerisi kendiliginden gelir.

Ya ben bu islama cok takildim galiba, islami yeni yeni ogreniyorum. Gercekten cok tuhaf.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2008, 10:18:18 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 17, 2008, 10:21:10 ös
Yanıtla #112
  • Orta Dereceli Uye
  • **

9-10 yıl kadar evvel İmam Kurtubi ile İmam Şarani hazretlerinin ölüm - kıyamet - ahiret ve ahirzaman alametleri adındaki kitabını okumuştum. Bu ayet orada da yazıyordu. Bu ayeti okuduktan sonra kitabı kaldırmıştım :D Sadece bu ayetle de değil, buna benzer hiç hoşlanmadığım yakıştırmalar da vardı tabi çocukluk işte :)

Ekim 17, 2008, 10:26:26 ös
Yanıtla #113

9-10 yıl kadar evvel İmam Kurtubi ile İmam Şarani hazretlerinin ölüm - kıyamet - ahiret ve ahirzaman alametleri adındaki kitabını okumuştum. Bu ayet orada da yazıyordu. Bu ayeti okuduktan sonra kitabı kaldırmıştım :D Sadece bu ayetle de değil, buna benzer hiç hoşlanmadığım yakıştırmalar da vardı tabi çocukluk işte :)

:) iyi iste, guzel bi cocukluk anin olmus..

Ekim 18, 2008, 12:19:16 öö
Yanıtla #114
  • Uzman Uye

Bayan sevil İslamiyet'in reforma ihtiyacı yoktur,ama kişilerin inakla dolu kafalarına reform gerekiyor.Tabi bunu da kişiler kendileri yapacaklar.Kimsenin beynine hükmedemezsiniz ama davranışlarına hükmedebilirsiniz bu da zaten belli kurallarla olur,malesef  Cumhuriyet Savcılarımız'ın çoğu görevlerini yerine getirmediklerinden dolayı hala yollarda sarıklı,şalvarlı,türbanlı canlılar görüyoruz.
En cesaretli kişi olarak Atatürk yapıcağını yaptı.Kuranı Türkçeye çevirtti,ezanı Türkçeleştirdi.Daha ne yapsın.
Sonuç olarak İslamiyet'te reform ne de başka birşey.Sorulacak soru şudur ki; "Ben ne yaptım?"  olması gerekir.Burada tezler ortaya koyuluyor, antitezler ortaya koyuluyor,fikir alaşverişi oluyor ama senteze yaklaşamıyoruz bile.Sonuç sıfır.

Sevgilerle

Iyi de bisey soylicem; Islami bu gericilerden nasil uzak tutabiliriz ya da ayri tutulabilinir? Cunku gericiler sahiplenmis durumda ve guzel bir Din'i maalesef karalamaya calisarak yanlis tanitmakla bu hale getirmisler. Bence Islam Dininde bir reform yapilmali Arkadaslar, tabi buna cesaret ister de o ayri mesele :D   

Her neyse, Akil ve Bilim on planda olsun da gerisi kendiliginden gelir.

Ya ben bu islama cok takildim galiba, islami yeni yeni ogreniyorum. Gercekten cok tuhaf.

Ekim 18, 2008, 01:21:29 öö
Yanıtla #115
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. M.Akyol,
Normal hayatda sözünü ettiğiniz sarıklı,şalvarlı,türbanlı dolaşmak yasak değildir. Haksız yere Cumhuriyet savcılarımızı yadırgamanızı yanlış buluyorum.
Ayrıca Kur-an'ı Kerim ilk olarak dilimize yüz yıllar hatta bin yıl öncesinde çevrilmişti, Ezan'ın ise 1932 yılında  Türkçe olmasını mantıksızca buluyorum. Bu sözünü ettiklerinizden çok fazla rahatsız oluyorsanız Akörenden bir ev alın keyfinize bakın ;)
Saygılar, Sevgiler.

Ekim 18, 2008, 02:21:01 öö
Yanıtla #116
  • Uzman Uye

1-Cumhuriyet savcılarının öncelikli görevi Cumhuriyet'i,Atatürk ilke ve inkilaplarını korumaktır.Şalvar,türban,çarşaf,paçavra bildiğiniz üzere inkilaplarla kaldırılmıştır ki zaten kaldırılmasa bile Türk milleti ümmet toplumu olmadığı için bu tarz paçavradan benzetme kıyafetler giymesi gereksizdir.

Normal hayatda sözünü ettiğiniz sarıklı,şalvarlı,türbanlı dolaşmak yasak değildir. Haksız yere Cumhuriyet savcılarımızı yadırgamanızı yanlış buluyorum.

2-Belirttiğiniz bilgi hakkında bilgi sahibi değilim,kim tarafından ve hangi yıllarda dilimize çevrilmiş? kaynaklarıyla beraber açıklarmısınız?

Ayrıca Kur-an'ı Kerim ilk olarak dilimize yüz yıllar hatta bin yıl öncesinde çevrilmişti, Ezan'ın ise 1932 yılında  Türkçe olmasını mantıksızca buluyorum.

3-Türkçe'den rahatsız olabilirsiniz bu sizin kendi görüşünüz,mesela ben arapçadan rahatsız olmuyorum ama Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili Türkçedir.Başka bir dile gerek yoktur.
4-Tavsiyeniz için teşekkür ederim,İstanbul'un en güzel semtinde oturuyorum,deniz görmeden yaşayamam.

Ezan'ın ise 1932 yılında  Türkçe olmasını mantıksızca buluyorum. Bu sözünü ettiklerinizden çok fazla rahatsız oluyorsanız Akörenden bir ev alın keyfinize bakın ;)

Ekim 18, 2008, 01:15:10 ös
Yanıtla #117

Bayan sevil İslamiyet'in reforma ihtiyacı yoktur,ama kişilerin inakla dolu kafalarına reform gerekiyor.Tabi bunu da kişiler kendileri yapacaklar.Kimsenin beynine hükmedemezsiniz ama davranışlarına hükmedebilirsiniz bu da zaten belli kurallarla olur,malesef  Cumhuriyet Savcılarımız'ın çoğu görevlerini yerine getirmediklerinden dolayı hala yollarda sarıklı,şalvarlı,türbanlı canlılar görüyoruz.
En cesaretli kişi olarak Atatürk yapıcağını yaptı.Kuranı Türkçeye çevirtti,ezanı Türkçeleştirdi.Daha ne yapsın.
Sonuç olarak İslamiyet'te reform ne de başka birşey.Sorulacak soru şudur ki; "Ben ne yaptım?"  olması gerekir.Burada tezler ortaya koyuluyor, antitezler ortaya koyuluyor,fikir alaşverişi oluyor ama senteze yaklaşamıyoruz bile.Sonuç sıfır.

Sevgilerle

Evet, Bay Akyol; sanirim haklisiniz.

Saygilar,

Mayıs 18, 2009, 04:46:32 ös
Yanıtla #118
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar;

Hadisler konusu oldukça şaibelidir.Yazıya dökülmüş 20.000 in üzerinde hadis olmasına rağmen,bu işe kafa yormuş İslam alimlerinin üzerinde mutabakat sağladığı hadis sayısı 100 ü geçmemektedir.Bu sebeple,her hadis olarak bahsedilen beyanın,tam olarak doğru olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

Tek olan Allah ve peygamberleri,

bütün din lerde hemen,hemen aynı ahlak anlayışından bahsetmişlerdir.Dolayısı ile ahlak anlayışı evrenseldir.Ahlaklı olupta tek Yaradan a inanan insanların tamamı kardeştir.İnandıkları kaynaktan gelmişler ve ona döneceklerdir.Kardeşlerin isimlerinin farklı olması neyi değiştirir?Bizler,din ler konusunda didişmeyi bırakarak,uzlaşmacı olmaya gayret ederek,birbirimizi sevmeye,saymaya özen gösterdiğimiz oranda;olgunlaşacak,aydınlanacak,huzur bulacak,gelişecek ve henüz bu dünyada iken cennetin nimetlerinden bedelsiz olarak faydalanmaya başlayacağız diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...