Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: www.mason.org.tr  (Okunma sayısı 17853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 13, 2013, 09:18:41 ös
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası sayfası yenilenmiş, çokta güzel olmuş ziyaretlerinizi tavsiye ederim.
eskisine nazaran masonluk hakkında daha fazla bilgi var.Sanırım sitemiz deki masonların bir nebzede olsa aklı değmiş.

http://www.mason.org.tr

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 13, 2013, 11:18:03 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Temel kavram ve bilgiler kısmındaki başlık göze hitap etmiyor... photoshop/gimp/corel draw ne kullanıyorlar bilemiyorum fakat biraz daha göze hitap etse daha iyi olurdu..

Saygılarımla,
418

Mayıs 14, 2013, 01:50:10 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Açıkçası eski internet sitesini düşünecek olursak kişisel görüşüm fazlasıyla iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabi içerikler pek fazla olmasada zamanla gelen geri dönüşler doğrultusunda bilgice ve görünüm olarak daha zengin olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Mayıs 14, 2013, 03:06:57 ös
Yanıtla #3

Birkaç gün evvel ben de siteyi gördüm. Eskisine oranla çok daha iyi olmuş. Yayınlar kısmına konulan kitaplar galiba tavsiye niteliğinde. Müze kısmı da oldukça hoş olmuş. İçerik ve görsel olarak daha fazla geliştirilmesini diler, bol ziyaretçiler temenni ederim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 14, 2013, 04:11:12 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Üyeler;
Bir Yazılımcı olarak bence renk secimleri biraz fazla , ayrıca kurumsallık konusunda çok daha iyi ve
kalteli bir site yapılabilirdi diye düşünüyorum.

Basit ama anlaşılır olması bakımından düşünülmüş olabilir. Ancak amerikalılar ile bizim farkımız bizim görselliğe ;
onların ise içeriğe önem vermeleridir.
Bu noktada bence açık kaynak bir portal Worldpress, joomla ve benzerlerinin bu kurum için kullanılmasını tasvip etmedim.

Elbetteki benim görüşüm kimseyi bağlamaz. Ancak bu kadar nezih bir kurumun daha kurumsal ve daha görsel bir siteyi hedeflemesini beklerdim. Kaldıki maliyet yada sitede kullanılacak meta konusunda zaten sıkıntı yaşandığını sanmıyorum.
Muhtemeldir ki Kurum kendi içinde bu işi yapıcak frma sahibi yada yetkin yazılımcılara zaten sahiptir.
Saygı ve Hörmetlerimle..
Kerberos;

Mayıs 14, 2013, 04:42:29 ös
Yanıtla #5

Site içeriğinde gözüme çarpan bir detay var. Milliyet Gazetesinin 16 Ocak 1996 yayımladığı bir yazıda şöyle diyor:

8. TARİH BOYUNCA MASONLUĞU KÖTÜLEMEYE ÇALIŞANLAR KİMLERDİR?

Masonluğa gönül verenler dünyanın her tarafında barışın, özgürlüğün, insan haklarının, demokrasinin ve lâik düzenin savunucusu oldukları için; bu kavramların karşısında yer alan diktatörler, Naziler, faşistler ve komünistler ve her inançtan bağnaz dinciler ve inançsızlar Hür Masonluğa karşı daima cephe almışlardır.

Küba gibi komünist bir yapıya sahip ülkede Masonların pek çok olduğundan bahsedilirken; hele ki onların siyasetteki rolünden bahsedilirken... Hele ki komünizmin nazi-faşist-bağnazlık sözcükleriyle bir arada kullanılması... Eski bir yazı olmakla beraber, Masonluğun günümüzdeki tutumu da budur mu diye sormak istedim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 14, 2013, 05:26:24 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buraya bir küçük not düşmek gerek: Küba bir istisnadır. Orada durum tersinedir ve bunun bir de sağlam gerekçesi vardır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 14, 2013, 05:49:32 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Üyeler

Ufak bir araştırma yaptım. Open Source CMS kullananlar yapılanmalar ile ilgili olarak öncelikle wordpress ten başlayalım

http://en.wordpress.com/notable-users/

Medya Organlarından, CNN, FORBES, REUTERS, PEOPLE

Fortune 500 Listesinden: General Motors, UPS, EBAY, SONY, VW

Gelelim Joomla'ya

http://magazine.joomla.org/issues/Issue-July-2012/item/800-10-most-popular-websites-using-Joomla

http://cmsteachings.com/5-companies-institutions-joomla

Harvard Üniversitesi, Guggenheim, IT Wire, MTV, McDonalds, Porsche, Danone

Dolayısıyla mason.org.tr'nin bu şekilde seçim yapılması bana hiç tesadüf gelmiyor. Ki ayrıca masonlar.org'da SMF'nin geliştirdiği ve ücretsiz olarak dağıtılan forum yazılımını kullanıyor. Forumun içerdiği bilgilere baktığınızda sizce açık kaynak kod kullanmasaydı ne farklı olurdu. Ah şunu söyleyebilirim. SMF kadar güzel olmazdı. Yukarıdaki listede firmalar neden ücretsiz olan bir açık kaynak kod yazılım kullanmış. Mali açıdan herhangi bir sıkıntı çektiklerini hiç zannetmiyorum. Wordpress ve Joomla gibi konusunda lider içerik yönetim sistemleri, bloglarda yazan açıklamalara göre bünyesinde yaklaşık 6 milyon civarında gönüllü insan barındırıyor. Bu yazılımcı, tasarımcı, vs.. kimileri, kar amacı güderek kimileride tamamen ücretsiz olarak yaptığı eklentilerle bu sistemi zenginleştirmeye çalışıyor. Ki son zamanlarda ortaya çıkan Open Source yazılımların kalitesinide inceleyecek olursak Microsoft ve Apple gibi büyük üreticiler dahi bazı konularda geri adım atmış vaziyetteler. Tabiki ülkemizde yeteri kadar yazılım ve tasarım konusunda firma var. Ama şunuda kabul edelim böyle büyük bir bilgi havuzundan daha iyi iş çıkarabileceklerini hiç zannetmiyorum. Şu konuda katılabilirim tasarım birazcık sade olmuş daha kapsamlı olabilirdi ama öncei post'um da dediğim gibi zamanla gelişir bunlar. Ayrıca seçilen altyapı kesinlikle sürdürülebilirlik açısından mükemmeldir. Bende sn. kerberos üyemiz olduğu gibi aynı sektörde faaliyet gösteriyorum. Ama ben mümkün mertebe sürdürülebilirlik açısından son çare olarak kendimiz yazılım geliştirmeyi öneriyoruz. Sn. kerberos niyetim sizi eleştirmek falan değil konuya biraz daha açıklık getirmektir. Lütfen yanlış anlamayın.

Şu anda bile soruları duyar gibiyim. Sonuçta açık kaynak kod yazılım kötü niyetli insanlar zarar veremezmi ? Microsoft'un kodlarının kapalı olması sizce zarar vermeye engelmi ? Dünyadaki virüs programları piyasasına bakın yüzde %98'i sadece microsoft üzerine yazılım geliştiriyor. Çok az bir kesim linux ve unix türevlerine güvenliğine yazılım geliştiriyorlar.

Wordpress ve Joomla resmi olarak bir vakıftır. Sitelerindende bunu görebilirsiniz. Ülkemiz bazı konularda biraz daha geniş olsada böyle büyük organizasyonlarda kesinlikle kafanıza göre "Donation (Bağış)" toplayamazsınız. Bunların bu yazılımları geliştirip yapmalarının gayelerinden bir tanesi açık kaynak kodun daha faydalı daha sürdürülebilir, müdahale edilebilirliği yüksek olmasını kanıtlamaktır. Ayrıca Joomla swahili dilinde "hep beraber, bir bütün olarak" anlamlarına gelmektedir.

Ülkemizdeki her sivil toplum kuruluşu amaç olarak herşeyden önce bir fayda sağlama ve gönüllülük esasına dayalıdır. Birileri gelir, birileri ayrılır fakat dernekler varolmaya devam eder. Haliyle yapılan her çalışmanın sürdürülebilir, herhangi bir sorunda kolay müdahale edilebilir, kolaylıkla bayrağı başkasının taşıyabilir halde olması gerekmektedir. Benim aslında mason.org.tr site yönetimine tavsiyem bu şekilde açık kaynak kod projeler kullanacaklar ise en azından projenin emek sahipleri ve Açık Kaynak Kod'un geleceği adına sitenin bir yerine "bu site wordpress kullanılarak hazırlanmıştır." ibaresini yerleştirirlerse en azından bir sivil toplum kuruluşu olarak başka bir sivil toplum kuruluşuna destek olacaklardır.

Saygılarımla,
Proxima
Concordia Res Parvae Crescunt

Mayıs 14, 2013, 10:13:39 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Üyeler;
Sayın Proxima'ya katılmakla beraber elbetteki farklı düşündüğüm noktalar mevcuttur.

Sözünü ettikleri Firma ve Kurumların, Üniversitelerin bu site ve portalların yazılım ve güvenliğini 7/24 saglayan ve her ayrıntıyı titizlikle güvenlik altında tutan IT, Security, ve BT uzmanlarından olusan koca bir gurupları ve departmanları mevcutttur.

Herhangi bir açık ortaya çıkarıldığında , sistmein güncellenme süresinden tutunda, tüm sistem ve networkun güvenligide risk altına girmektedir. Bu noktada tüm dünyaya acık olarka yazılım kodları paylasılan bir portalın ne derecede güvenliği saglıyacagı tartısılır.

Keza Database ( Veritabanı ) konusundad amalesef hiçbiri erişilmez değildir.
İş bu noktada verileirn şifrelenmesi ve bu şekilde kullanılması önem arzeder , Görselik konusunda zaten hem fikir gibiyiz.
Ancak eve kapı taktırmak sizi guvenli kılmaz , devamlı onarmak , kontrol etmek te bir noktaya akdar güvenlidir.

Şöyle bir örnek veiryim. Günümüzde bile Türk Telekom bazı atakları önlemekte öyle çaresiz kalmaktadırki. Swich'lerin kablolarını çekerek ana omurgayı güvende tuttuklarını düşünmektedirler.
Ancak aynı omurganın içindeki uç birimler farklı bağlantılar vasıtası ile yani , Uydu , 3G gene bir sekilde tüm ağı risk altına sokmakta ve tum yapı güvenliksiz hale gelmektedir.

Bu noktada sizin Hosting hizmetini aldığınız firmanın altyapısından tutunda , o an networku kimin ve nasıl kontrol edip atağı
farkedip etmediğine kadar önem arzeder.

Siz gözünüzü açıp kapayana kadar tüm database baskalaırnın eline gecmiş olabilir.
Bu yüzden açık kaynaklı portalalr he rne kadar gelişmiş , yönetilebilir , kullanıcı dostu , esnek arabirim ve kullanıcı panellerine sahip olurlarsa olsunlar risk arzederler..

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Mayıs 15, 2013, 12:05:41 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teknik kısmını bilemem ama siteyi açıklayıcı buldum.