Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Charles Darwin  (Okunma sayısı 48515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2013, 09:51:38 ös
Yanıtla #120
  • Uzman Uye

Asimov arkadas güzel bir noktaya deginmis, Darwin"in Türkler hakkinda neler düsündügü neler yazdigi bence tali bir meseledir, bunu baska bir platformda tartisiriz veya tartisilir.
Bizler burada bu bilim insaninin bilime olan katkisini, bilimi ve insan aklini dini dogmalarin tecavüzünden kurtarmasini arastirmaya calisiyoruz veya kendim icin söyleyeyim, ögrenmeye calisiyorum/uz.

Eger karahan arkadas deminki olayi, Darwin ve irciligi gibi,  baska bir konu basligi altinda acarsa katkida bulunmak isteyenler oraya yazarlar.

Saygilarimla

Şubat 11, 2013, 09:53:25 ös
Yanıtla #121
  • Aktif Uye

İngiliz sömürgeciliğinin 19. yüzyılın sonlarında kendisine seçtiği en önemli hedef, Osmanlı İmparatorluğu'ydu.

Osmanlı Devleti, o dönemde Yemen'den Bosna-Hersek'e kadar uzanan dev bir coğrafyanın hakimiydi. Ancak asırlardır barış, huzur ve istikrar içinde yönettiği bu coğrafyayı kontrol etmekte zorlanıyordu. Hıristiyan azınlıklar bağımsızlık amacıyla ayaklanıyor, Rusya gibi büyük askeri güçler de Osmanlı'yı tehdit ediyordu.

Osmanlı'yı tehdit eden güçler arasına, yüzyılın son çeyreğinde İngiltere ve Fransa da katıldı. Özellikle İngiltere, Osmanlı'nın güney eyaletlerine göz dikti. 1878'de imzalanan Berlin Anlaşması, Avrupa'nın sömürgeci güçlerinin Osmanlı'yı paylaşma kararlarının bir ifadesiydi. Beş yıl sonra, 1882'de, İngiltere bir Osmanlı toprağı olan Mısır'ı işgal etti. İngiliz sömürgeciliği, daha sonra da Osmanlı'nın Ortadoğu'daki eyaletlerini ele geçirme planlarına girişti.

İngiltere bu emperyalist politikalarını her zaman olduğu gibi ırkçılığa dayandırıyordu. İngiliz hükümeti kasıtlı olarak Osmanlı'yı ve özellikle Osmanlı'nın asli unsuru olan Türk milletini sözde "geri" bir millet olarak göstermeye çalışıyordu.

İngiliz Başbakanı William Ewart Gladstone, açıkça "Türkler insanlığın insan olmayan numuneleridir. Medeniyetimizin bekası için onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu'da yok etmeliyiz" diyordu.22

Bu ve benzeri sözler, İngiliz hükümeti tarafından on yıllar boyunca Osmanlı'ya yönelik bir propaganda malzemesi olarak kullanıldı. İngiltere, Türk Milletini, Avrupalı ileri ırklara boyun eğmesi gereken sözde geri bir ırk olarak göstermeye çalıştı.

Bu propagandanın sözde bilimsel dayanağı ise Charles Darwin'di!...

Darwin'in Türk Milleti hakkındaki yorumları, 1888 yılında yayınlanan The Life and Letters of Charles Darwin (Charles Darwin'in Hayatı ve Mektupları) adlı kitapta yer alıyordu. Darwin, doğal seleksiyon sonucunda sözde "geri ırklar"ın elenerek medeniyetin gelişmesine katkıda bulunduğunu öne sürüyor ve sonra da Türk Milleti hakkında aynen şunları söylüyordu:

Doğal seleksiyona dayalı kavganın, medeniyetin ilerleyişine sizin zannettiğinizden daha fazla yarar sağladığını ve sağlamakta olduğunu ispatlayabilirim. Düşünün ki, birkaç yüzyıl önce Avrupa, Türkler tarafından işgal edildiğinde, Avrupa milletleri ne kadar büyük risk altında kalmıştı, ama artık bugün Avrupa'nın Türkler tarafından işgali bize ne kadar gülünç geliyor.

Avrupa ırkları olarak bilinen medeni ırklar, yaşam mücadelesinde Türk barbarlığına karşı galip gelmişlerdir. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, bu tür aşağı ırkların çoğunun medenileşmiş yüksek ırklar tarafından elimine edileceğini (yok edileceğini) görüyorum.23

Darwin'in bu hezeyanı, İngiltere'nin Osmanlı İmparatorluğu'nu yıkma politikasına destek vermek için yazılmış bir propaganda malzemesiydi. Nitekim bu propaganda malzemesi etkili oldu. Darwin'in "Türk Milleti yakında yok olacaktır; bu evrimin kanunudur" anlamına gelen sözü, İngilizlerin Türk düşmanı propaganda kampanyalarına sözde bilimsel bir destek verdi.

İngiltere'nin Darwin'in kehanetini gerçekleştirme hevesi, asıl olarak I. Dünya Savaşı'nda hayata geçti. 1914'de başlayan bu büyük savaş, bir yanda Almanya ve Avusturya-Macaristan, diğer yanda ise İngiltere-Fransa-Rusya ittifaklarının arasındaki çıkar çatışmalarından doğmuştu. Ancak savaşın içindeki en önemli hesaplardan biri, Osmanlı İmparatorluğu'nu yıkma ve paylaşma hedefiydi.

Bence siz yanlış söylüyorsunuz. Köşeye sıkışınca bir sitenin adını vermişsiniz. Hiç alakası yok.
Yukarıda alıntılayıp yazdıklarınız vermiş olduğunuz kaynağın neresinde yazıyor.
http://evrimcaliskanlari.org/blog/2009/03/darwin-turk-dusmani-ya-da-irkci-miydi/

Ama benim verdiği linkte birebir aynı.
http://harunyahya.org/tr/Makaleler/8251/emperyalizmin-kaynagi-darwinizm

Bu davranışınızdan ötürü size yanıt vermeyeceğim.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 11, 2013, 10:00:21 ös
Yanıtla #122
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij

Konu bağlığında problem yok tam yeri bence.Başlıkta charles darwin yazıyor gerisi yok okadar.
Biyografisi ile bilime katkılarının aktarıldığı bir yer herkes fikrini söyleyebilir yani.Tamamen darwini övme bilime katkılarını yazıp onu yüzeltme işini yapan hayli arkadaş zaten var aramızda aynı şeyleri bende tekrar edecek değilim.Lakin bu adamın farklı yönleride var bende onlara ilgi duyuyorum,Darwin eğer türkleri gerizekalı bir tür olarak örneklendirmişse teori benim için biter.

Onu ve bilim adamlığını sevenler elbetteki devam etsinler darwininin onlara anlatacağı çok şey var.
Ben biraz alınganım bana ve halkıma gerzekalı bir tür örneklendirmesi yapan bir bilim adamını ciddiye almam bana yakışmaz.Verdiği örnekler ruh halini yansıtmıyormu?
O örnekleri hangi kimliği ile verdi acaba yahudi tarafındanmı?
islam düşmanı tarafı varda oradanmı?
nasıl bir kin ve nefret duyuyorda bunu bir bilimsel veri imiş gibi birde utanmadan bilime alet ediyor ve sizlerde bir şey yokmuş gibi biz onun bilim tarafına bakarız diyebiliyorsunuz.

Bilime ve bilim adamına saygı duyalım lütfen duyalımda hangi türüne herünemi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 11, 2013, 10:08:25 ös
Yanıtla #123
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Asimov

Beni kötü yakalamışsınız banada davete icap düşer düzeltme yapmam lazım.
Üstteki yazı için bir sürü yazı okudum ve okuduğum yazılar içinde ayrıca özenle bu adnan hocanın herhangi bir kaynağı olmasın diye itina gözterdim.sonra yazı için benden kaynak isteyince aslında adnan hocadan aldığımı söyleyince sn.asimov bende kaynağı yazayım istedim ve son açık kalan sitedeki linki verdim ama yanlış olmuş oda çok itinalı ve dikkatli olduğu için beni yakaladı.

Yazımın doğru kaynağı aşağıdaki gibidir tüm paylaşımcılar bunu bir hoşluk ve hoş bir hata olarak kabul etsinler lütfen.

http://www.dinlertarihi.net/darwinizm/darwin-in-turk-dusmanligi.html

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 11, 2013, 10:47:43 ös
Yanıtla #124
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Asimov

Gene önyargılı davranmışsınız cevap verip vermemeniz önemli değil önemili olan önyargınız.
Bana özelden düzeltme bekliyorum dediniz bende yaptım düzeltmeyi.

Israrlada adnan hoca olmadığını söyledim.
Şimdi sizin çıkıp bir düzeltme yapmanız lazım o zaman,çünkü ben yanlışlıkla aynı anda olan 2 siteynin yazılarını karıştırdım olay bu kadar basit iken siz basit bir hatanın peşine düşüyorsunuz.

Şimdi herşeyi boşverin verdiğim linkide farzedinki herhangi bir yerde böyle bir yazı okudunuz ne yaparsınız 2 şey önce kaynağın sağlamlığını kontrol edersiniz sonrada konuyu.Kaynak çok berbatta olsa o soru doğru ise yani bu adnan hocadan öncede dillendirilmiş ise ve doğru ise hadi buyrun o zaman sorduğum sorulara cevap vermek elzem olur.

Fakat bir şey daha yapmışsınızki oradada yanlışınız var beni arkadan dolanan katakülleci bir tipmiş gibi yalan yanlış bilgi veren tuhaf bir konuma sokuyorsunuzki buna saygı duymam.

Ortada sadece basit bir yanlışlık var ve bu kadar cümleler sarf edilecek bir şey değil.

EDMUND BURKE

Şubat 11, 2013, 10:57:10 ös
Yanıtla #125
  • Aktif Uye

Sayın Karahan yine eski bir alışkanlığından vazgeçememiş. :)

Biraz sabırlı olmalı.

Yanıt vemeyeceğim dedim ama, elbette nazik bir şekilde düzeltme yaptınız. Sonrasında ben bunu neden uzatayım. Yanıt vermeye başladım.

Ancak sorun şu ki, siz bir soru sormamıştınız. Bir alıntı yazı var. Siz adamın ne yahudiliğini bıraktınız ne de dedeliğini.

Şöyle sorsanız konu daha hızlı ilerlerdi.

Bu alıntı yazıya göre "Darwin İddia Edildiği Gibi Irkçı mıdır"

Sizin adınıza soru sordum umarım kızmazsınız.

Aslında ben bu konuya çok girmek istemem. Ben sosyal darwinizimle pek ilgilenmiyorum.

Benim ilgi alanım, yerbilimleri, evrim, bilim tarihi.

Sosyal darwinizm zaten kökten sakat bir teori. Bunun en önemli savunucusu Karl Popper 1978'de yayınladığı makalesinde eski görüşlerinin hatalı olduğunu cesaret ve alçak gönüllülükle söylemiştir.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 11, 2013, 11:04:51 ös
Yanıtla #126
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Asimovda eski alışkanlıklarından bir türlü vazgeçemiyor

Sayın Karahan yine eski bir alışkanlığından vazgeçememiş.

Anladım darwin 2 yönlü bir adam bilim adamı darwin ve sosyal darwinizm.

Sosyal tarafı anlaşılan berbat bunu sizde kabul ediyorsunuz,bir insanın bir tarafı bu kadar berbat iken diğer tarafını siz doğru kabul edebilirsiniz.
Mesela ben şunu merak ederim darwin yaşasa idi ve sn.asimov siz bir türk olarak onun sıfatlandırdığı gibi sdizi aşağılık ırktan biri olarak darwin ile bilimsel bir bilgi alışverişi yapsa idiniz ve darwinde sizin alt sınıf ırktan olduğunuzu bilse size hangi yönü ile cevap verirdi sosyal darwinizt tarafımı yoksa bilimsel darwinist tarafaımı ile.

Ben adamın kafa yapısının sakat olduğunu söylüyorum böyle insanların bilimide aynı oranda sakat olur bana göre.
Benimde iddiam budur.

Şimdi siz sadece bilim tarafı ile uğraşın ben oraya gelemeyeceğim hala sosyal tarafında takılı kaldım.

EDMUND BURKE

Şubat 11, 2013, 11:05:59 ös
Yanıtla #127
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuyu takip ettiğim kadarıyla yazmak istiyorum dine bakış açısına katılmasam da fakülte hocalarımızdan Prof.Dr. Ekrem Buğra Ekinci 'nin Osmanlı hukuku kitabında VIII. Henry'nin Osmanlı'ya heyet göndererek kendi ülkesindeki hukuk sistemini geliştirdiği yazıyor.
Fairfax Downey : Kanuni Sultan Süleyman'a atıf yapmış.
Pax Brittanica , Pax Americana da Pax Ottomana 'dan ne kadar esinlenmiştir bunlar gerçekten merak konusudur diyerek soru da sormuş.
Ne bilim belki Darwin evrime adapte olamadı ya da yaşaması için saldırganlaştı.
Bir halt yemiş niyetini de bilmiyorum açıkçası ama bizim köşe yazarları da bidon kafalı diyorlar.

Şubat 11, 2013, 11:07:17 ös
Yanıtla #128
  • Ziyaretçi

Bırakın lütfen bu işleri, bugüne ve bugünkü yaşantınıza bakın, nesiniz ?  Aklınız ne kadar Sizleri idare ediyor, gelecekte ne olacak, nasıl olacak bunu düşünün. Geçmişe takılıp kalmak bugünü ve yarını düzgün yaşayamayacağımız anlamına gelir.

Saygılar.

Şubat 11, 2013, 11:14:30 ös
Yanıtla #129
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bırakın lütfen bu işleri, bugüne ve bugünkü yaşantınıza bakın, nesiniz ?  Aklınız ne kadar Sizleri idare ediyor, gelecekte ne olacak, nasıl olacak bunu düşünün. Geçmişe takılıp kalmak bugünü ve yarını düzgün yaşayamayacağımız anlamına gelir.

Saygılar.

Ulused sözünüz beni kapsıyorsa bırakalım bu işleri bizler zaten hiçbir şey yapmadık bunlardan hiç bahsetmeyelim , takılıp kalan yok geçmişe bakma var böyle bir şey olmuş ve bu onur verici bir şeydir. Osmanlı'ya yaklaşımınızı bilmiyorum olumsuzsa da burada bariz bir üstünlük var.
Sizin gelecek fikirlerinizi bilmek isterim lütfen aydınlatınız. Geçmişsiz bir gelecek kurmak mümkün müdür ? Yoktan var etmek ?