Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kim bizim dindarlığımızdan şüphe edebilir ki?  (Okunma sayısı 11591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2006, 10:22:11 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kim bizim dindarlığımızdan şüphe edebilir ki?

Selahaddin Ali Şuuri, Lutfi Efendi, Eşref ve Hoca Şakir Efendiler’den ilim irfan öğrenen Musa Kâzım Efendi, iyi bir din adamı olduğu kadar vatansever bir ilericiydi.

İttihat ve Terakki'nin bilim kuruluşunda yer aldı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İsmail Hakkı Paşa, Mehmet Said Paşa, Said Halim Paşa ve Talât Paşa kabinelerinde dört kez Şeyhülislam olarak görev aldı.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra, İttihat ve Terakki’nin önde gelen öteki üyeleriyle birlikte tutuklanarak 15 yıl kürek cezasına çarptırıldı. Sürgüne gönderildiği Edirne'de Ebedi Maşrık’a intikâl etti.

Musa Kâzım Efendi, Sırat-ı Müstakim ve İslam gibi dergilerde yazdı. Başlıca eserleri arasında, Usul-ü Meşveret ve Hürriyet İslam'da Cihad , Sure-i İhlâs, Külliyat-ı Seyhülislam Musa Kâzım sayılabilir. Musa Kâzım Efendi, ayrıca Şeyh Bedreddin'in Varidat adlı eserini de Türkçe'ye çevirdi.

Tıpkı Şeyhülislam İzzettin Efendi ve Şeyhülislam Hayri Efendi gibi,
O da bir Mason’du!

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2007, 03:10:50 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu soruya herkes diye yanıt vermek doğru olur sanırım..Masonluk yüzyıllarıdır dinle arasına mesafe koymadığını hatta Allah inancı taşımayan insanların kesinlikle mason olamayacağını söylerken,masonlukla dinsizliğin eş anlamlı olarak kullanılması, uygulanan "Biz de dindarız" altyapılı stratejinin pek de başarılı olamadığını gösterir bana kalırsa

Mayıs 29, 2007, 03:31:58 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Einsof,

Sizi anliyorum. Yanliz unutmayalimki, Masonluk tarihinde, bircok papazlar, hahamlar hatta seyhulislamlar (Osmanli Imparatorlugunun en ust derece din buyukleri) dahi Masondu.

Masonluga bircok yanlis sozler soylenirken elbette dinsizlikde yakistirilacaktir. Bazi kaynaklarda sadece dinsiz degil, satanist yada putperest oldugumuzda yazmaktadir.

Yuce Yaradan inanci olmayan kisinin, Mason olamamasinin, butun bu iddalari curuttugunu dusunuyorum.

Yeminlerinde, o kisinin kendi kutsal kitabi uzerine el basarak ettigini bildiririm. Elbette cok yonlu arastirma yapmaniz ve size mantikli gelene inanmaniz gerekir. Bu nedenle duyduklariniza inanmak sizin tercihinizdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2007, 03:38:36 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Dindarlıgından suphe edılecek olanlar , ınsanları ıyılık ve guzellıkten uzaklastırarak dını, sıyasete alet edenlerdır.Bir gecmıslerıne bakınız hangı dın buyugu bunlara cevaz vermıstır?Yahut hangı din buyugu bunlarla beraber hareket etmiştir?Bir bakın ! Ama Görmek için bakın.....Bakmıs olmak ıcın degıl..
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2007, 04:18:38 ös Gönderen: MASON »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 29, 2007, 06:33:40 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bu soruya herkes diye yanıt vermek doğru olur sanırım..Masonluk yüzyıllarıdır dinle arasına mesafe koymadığını hatta Allah inancı taşımayan insanların kesinlikle mason olamayacağını söylerken,masonlukla dinsizliğin eş anlamlı olarak kullanılması, uygulanan "Biz de dindarız" altyapılı stratejinin pek de başarılı olamadığını gösterir bana kalırsa
Sn. Einsof:
Bu tur suclamalar yuzyillar once, Papa ve Fransiz krali Philip'in bir siyasi oyunu sonucunda baslamistir. 
Arastirmanizi tavsiye ederim.

Sevgiler, saygilar.

Mayıs 29, 2007, 06:35:26 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlunun en büyük merakı, görmediği ve bilmediği gizli şeylere karşıdır.Merak ilmin hocası olduğu için  o, bu merakında haklıdır...

Mayıs 29, 2007, 07:45:11 ös
Yanıtla #6
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

peki basortusunun masonlukla alakasi nedir acaba mesela turkiyede evlisin diyelim hanimin annen basortusu kullaniyor bu mason olmani etkilermi?
İmza -M-

Mayıs 29, 2007, 07:48:56 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

peki basortusunun masonlukla alakasi nedir acaba mesela turkiyede evlisin diyelim hanimin annen basortusu kullaniyor bu mason olmani etkilermi?
Hangi dine mensup oldugunuz masonlugu baglamayacagi gibi, dininizin gereklerini nasil yerine getirdiginiz de baglamaz.

Mayıs 29, 2007, 07:54:29 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Hayir. Her insanin inanci kendisi ile Yuce Yaradaninin arasindadir. Hickimse bir baska kisinin inancini yargilayamaz. Aile bireylerinizin basortusu kullanmasi Masonlugunuzu etkilemeyecegi gibi, Mason olmanizida etkilemez. Turkiye`de basortusu takan bayanlar genellikle Masonluga karsi yanlis fikirler besliyorlar. Bu nedenle Masonlarin esleri basortusu kullanmayan kisilerden olusuyor. Bir Kardesimizin esinin basortusu takmasi Masonlukta bir fark sayilmaz. Insanlarin dini inanclari ve inanclarini nasil yasamak istedikleri kendi, oz tercihleridir.

Mayıs 29, 2007, 08:31:54 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Turkiye`de basortusu takan bayanlar genellikle Masonluga karsi yanlis fikirler besliyorlar.

takmayanlar iyi şeyler mi düşünüyorlar genellikle??

hayır.

bunu bilemeyiz,takanların genellikle ne düşündüğünüde bilemeyiz.

kurduğunuz bu cümle hoş olmamış sn.Mason.

saygılar.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .