Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Necip Fazıl Edebiyatı!  (Okunma sayısı 18894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2007, 04:21:53 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Necip Fazıl'ın içindeki niyet dışınada vurmuştur. Yahu bir Hüseyin Nihal Atsız'a bakın bide Necip'e bakın...

NİHAL ATSIZ

NECİP FAZIL

Eylül 28, 2007, 04:22:57 ös
Yanıtla #31

Ama birşey söylicem yani şiirlerine ırkçılık, dini vs. duygularını yansıtan kişilere açıkçası ben Şair demem ve Sanatçı da olamaz zaten! Fakat bir önceki mesajlarımda Sanatını gerçekten adam gibi icra eden Sanatçıların sahip oldukları ideolojileri gözönüne alınmamalıdır demek istedim.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 28, 2007, 04:23:25 ös
Yanıtla #32
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

leon soruyorsun ırkçılığa karşısınız türkçülüğe de karşımısınız diye... evet kardeşim türkçülüğe de karşıyım. senin şu üstte söylediğin her söz ırkçı bir yaklaşımdır. ırkçılık için illa toplu katliam yapılması gerekmez. hoş türkçülerin tarihinde o toplu katliamlarda vardır. Maraş'ı unutmadık mesela... 6. Filo defol diyenlere saldıran komünist düşmanı türkçüleri ve şeriatçıları yani ez cümle gericileri de unutmadık. öz türkler tarafından yönetilecek bir ülke hayal ediyorsun sonra da ırkçı değilim türkçüyüm diyorsun.

leon, türkçülük bal gibi ırkçılıktır. Atsızın mezarındaki yazı nedir onu söyle bize TÜRK IRKI SAĞOLSUN yazıyor nal gibi harflerle. bu başlık altında site ismi filan verilmedi ama ben ziyadesiyle site ismi verebilirim daha güzel ORKUN dergisini okuyunuz görünüz ırkçılığın daniskası nasıl yapılırmış. Bir de bu propagandanızda ATATÜRK'ü kullanmayın. IRKÇI_ TÜRKÇÜlerin hedefleriyle ATATÜRK'ün hedefleri örtüşmez. IRKÇILAR HAYALİ TURANLARINDA YAŞAMAYA ÇALIŞSINLAR.

Atatürk Milliyetçiliği bir kültür milliyetçiliğidir. bu yüzden türkiye cumhuriyeti vatandaşları arasında ırksal etnik hiçbir ayrım gütmeksizin hepisini türk olarak isimlendirir. yoksa türklerin ayrıcalıklı, üstün bir kurucu ulus olarak kabulü ve diğerlerinin iç düşman hain ikinci sınıf yurttaş statüsünde yaşamaları ve onlara öyle davranılmalarına salık vermez ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ...

sizin ove ove bitiremediğiniz ATSIZ'ınızla Atatürk arasındaki fark en başta burada başlar...

ATSIZ da N. FAZIL da edebiyatçıdırlar ve aynı cümlede yer alabilirler. Ayrıca Atsız'ı okumadığımı filan düşünüyorsunuz galiba. Ruh Adamınıda Bozkurtlarını da şiirlerini de okudum. evet haklısınız türkologdur ama Irkçı-Türkçü bir Türkologdur. Diğer açtığınız başlıkta bunu belirttim de. her neyse... Yanlış anlamayınız N. Fazılseverlik felan yapmıyorum. hani yapacak olsam anca Nazımseverlik yapabilirim. Ama Türk şiirinden bahsedecekseniz N. Fazıl'ı görmezden gelemezsiniz. Muhsin Erturulla dünya görüşleri örtüşüyor muyduki Bir adam Yaratmak piyesini M. Ertuğrul sahneye koydu?

ama ATSIZ ile ATATÜRK aynı cümlede bulunmaları abesle iştigal olur.

sadece saygıyla...

Eylül 28, 2007, 04:25:43 ös
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

hani söyleyeyim iki resim arasındaki farkı birinde karizma var birinde içine kapanık şizofren hitler benzetmesi bir tip duruyor.

Eylül 28, 2007, 04:39:26 ös
Yanıtla #34

Sn. skullG ve  Sn.LEON COMANDANTE ,

Karşıt fikirlerinizi birbirinize hakaret etmeden bilgilerinizi çarpıştırarak yapmanız gerçekten takdire şayan.Bu tartışmanın diğer üyelerede örnek olmasını diliyorum.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Eylül 28, 2007, 04:41:48 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Sayın Skull kardeşim ben ne yaptığımı iyi biliyorum. Türkçülük ile ırkçılığı karıştıran adama söyleyecek birşeyim zaten yoktur. Belliki birşeylerden dolayı rahatsızdır. Ancak Maraş Katliamından bahsetmişsiniz bahsi geçen ırkçı dediğiniz kişiler Maraş Katliamını en aşırı şekilde eleştiren öldürülenlerin sırf alevi olduğundan çapulcu ülkücüler tarafından katledildiğini defalarca belirtmişlerdir. Ülkücülerin Türklükle ve Türkçülükle hiçbir alakası olmadıkları aslında ümmetçi olduklarını defalarca belirtmişlerdir. Şimdi siz kalkıpta çapulcuların yaptığı yüzünden Türkleri katliamcı olarak gösterirseniz buda gafilliktir.

Mezarda nal gibi harflerle Türk ırkı sağolsun yazdırılabilir. Bunu vatanını, milletini seven her Türk yaptırabilir. Sizin tabirinize göre vatan sevmek ırkçılıktır.

Atatürk öldükten sonra yüce önderin birçok düşüncesi saklanmış ve geçiştirilmiştir. Bunda İnönü büyük pay sahibidir. Atatürk bahsettiğim Türkçü düşüncededir ancak ırkçı değildir. Nasıl olurda her iki cümlesinden biri Türk olan bir önderin Türkçü olmadığını söyleyebiliriz? İsterseniz ATATÜRK'ün Türklük hakkında söylediği sözlere bakınız.

Kanımca Atatürk ile kimse aynı cümlede geçmeye yada bulunmaya layık değildir. Ancak Atatürk ve Türklük düşmanı bir Necip Fazıl'dansa, bir Türkçü ve Türkolog olan H. Nihal Atsız aynı cümlede geçmeye daha layıktır.

Saygılar

Eylül 28, 2007, 04:54:59 ös
Yanıtla #36

Evet Sayın Leon son derece haklı; Ülkücülük= Ümmetçilik_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 28, 2007, 04:58:50 ös
Yanıtla #37
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn leon,

çok farklı bakıyoruz. ancak ben yine de Atatürk milliyetçiği ile türkçülük arasında fark olduğunu iddia ediyorum.

sizin türkçüler ırkçı değildir önermenize de katılmıyorum. diğer başlıkta (Hüseyin Nihal Atsız - Geriye Dönen Şiir) Atsızın kendi ifadelerine yer verdim. Atsızın kendisi dahi ırkçı olduğunu kabul ediyor siz niye illa ki Atsız ırkçı değildi türkçüler ırkçı olamaz diyorsunuz.

Türkçülük ile türk Irkçılığı tabirleri arasındaki fark var mıdır sizce? bence ikisi de aynı kapıya çıkar

en derin saygılarımla

Eylül 28, 2007, 05:07:56 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Sayın Skull,

Atatürk milliyetçiliği =Türkçülüktür. Zaten bu düşüncenin önderleri Atatürk, Ziya Gökalp, Yusuf Akçura vs.'dir.

Atatürk milliyetçiliğini eski tüfek komünist, anarşist ve değişik zevatlar hiçbir alakaları olmamasına rağmen sahiplenip yıllardır yanlış tanıtmaktadırlar. Hatta Yüce Önder Atatürk ile Deniz Gezmiş ve Che isimli serserilerin resimlerini yanyana koyacak kadar küçülmüşlerdir(!)

Düşüncelerimiz farklı olsada sizinle anlaşıyoruz. Yazdıklarınıza katılmadığım noktalar yok değil ancak Türkçülük ile Türk ırkçılığı dediğim gibi başkadır.

Saygılarımla

Eylül 28, 2007, 05:19:42 ös
Yanıtla #39
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn leon,

bahse konu derginin ismi TÜRK SOLU dergisidir ve Faşizmin en dik alalığını bu dergide görebilirsiniz