Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Ezoterizm-Kişinin Mutlak Üstünlüğü" Sorusu  (Okunma sayısı 8168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 16, 2013, 07:09:34 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayınr Samuray haddini bilir ve bilmediği konularda (özellikle Masonluk ve bağlantılı alanlarda) varsayımlarda bulunarak, bunları kesin ve doğrulanmış bilgilermiş gibi aktarmak suretiyle, işte şu Ezoterizm'dea kesinlikle olmayan ve bulunmayan kişinin mutlak üstünlüğü iddiası gibi, tüm forum okuyucu ve izleyicilerini yanlışa yöneltmeye kalkışmazsa, her kornuya burnunu sokmaya kalkışmazsa, bunların yerine biraz okuyup inceleme yaparak öğrenmeyi, ondan sonra da ölçülü ve hesaplı laf etmeyi yeğlerse, böyle yüklenmelerle karşı karşıya gelmez.

Sadece tepki verene değil, bir de tepkiyi yaratana bakmalı.

Bu şekilde laflar etttiği sürece hakkı olan bu tür tepkiyle karşılaşacaktır. Burasının dingonun yeri olmadığını anlamalı artık.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 16, 2013, 07:40:45 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Bunca zamandır okuyoruz, öğreniyoruz ilk defa masonlukta üstünlük diye bir şey duyuyoruz.

Başka dernek, tarikat veya örgütlerle masonluğu karıştırdığı ortada.

Bu kadar bildiğine göre bu konu ile bağlantılı bir kaynak gösterirse biz de ona göre değerlendirme yaparız.

Yoksa kendisine sorarlar: Öğrenmeye mi geldin? Bol keseden sallamaya mı?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 16, 2013, 09:17:40 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ne masonlukta nede herhangi bir kurumda üstünlük kavramı yaratmak ve buna inanmak köle efendi ilişkisine delalet eder.
Bir zümreyi üstün kabul etmek veya olduğunu varsaymak ile sizden bazı konularda üstün olabileceğini bilip öyle davranmak farklı şeyler sanırım tam kast ettiğinide anlatamadı sn.samuray
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 16, 2013, 09:48:38 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Saygısal üstünlük...

Bilgisel üstünlük...

Kıdem üstünlüğü...

Derece üstünlüğü...

her ne üstünlüğü olursa olsun bunlar belki de hıyarerşik birer sınıflandırma, derecelendirmedir.

Elbette yanlış anlatıldığı gibi bir üstün, egemen zümre ve onların yönettikleri zümre gibi, kölelik  benzeri bir sistem masonlukta kesinlikle yoktur.

Zorla bir düşüncenin kabul ettirilmesi de...

Lütfen masonlukla ilgili doğru kitapları arayalım, bulalım. Bulamıyorsak, soralım.

Bir konuda yeterli bilgimiz yok ise kesin yargılarda bulunmaktan kaçınarak, soru cümleleri kuralım.

Sonrasında yanıtlarını bilenlerden bekleyelim.

Unutmayalım bilgi olmadan yorum da olmaz.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2013, 10:35:41 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 16, 2013, 09:59:25 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bence bu kadar yüklenmek yerine tolerans gösterip,yanlışlarını söyliyerek doğruyu bulmayı göstermemiz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaz...

Sayın asimov çok güzel bir açıklama yapmış sayın samuray da ondan feyz alabilir.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Mayıs 17, 2013, 12:02:38 öö
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Samuray,

Belki forumu takip ettiğinizde görmüşsünüzdür, konu başlığından çok uzaklaşıldığında, veya konu haricinde konu tartışılırken akıla takılan yerler olduğunda yeni konu başlığı açılabiliyor.

“Bana soru sormak için ayrı konu açmanız doğru mu onu da bilmiyorum.” demişsiniz. Sizin açıklamalarınız ben dahil birçok kişinin kafasını karıştırdı, üstelik asıl konu başlığından kopuyorduk, o yüzden bu konuyu açtım. Bu başlıkta size sorulan bazı sorularla sizin ve katılımcıların desteğiyle bir yere varabiliriz diye düşünüyorum.

Bir başka bilmediğiniz konu, bana birinin talimat verip vermediği. Bu konuyu açmadan önce hiç kimseyle konuşmadım. Size soru sormak ve bir konuyu netleştirmek için de kimsenin böyle bir talimata gereksinim duyacağını düşünmüyorum.

Buradan sonrasını Sayın Samuray’a hitaben yazmıyorum, genel bir yorum:

Benim şahsi görüşüm, forum dahilinde açılan başlıklar altına konu dahilinde olsa bile biraz dolulukla yaklaşım getirilmeli. Forum dahilinde birçok kategoride alt başlıklarla incelenen güçlü bir kaynak var. İlgilenilen konuyu iyi bilmiyorsak hem bu kaynaklara, hem de çeşitli kaynaklara bakılıp bir derleme yapılabiliriz. Yazmak için yazmamalıyız.

Burası facebook, tweeter, vs. tarzı bir ortam değildir. Değerli kişilerin katılımlarıyla hazırlanan, hep gelişmekte olan canlı bir kütüphanedir, ve daha da ötesidir. Yazmadan önce biraz daha düşünmemiz hepimiz için daha iyi olur.

Böylelikle foruma zaman ayırıp bir şeyler yazmak isteyen kişiler daha verimli çalışmalar yapabilir: yeni bilgilerin nakli kolaylaşır, forum içinde defalarca açıklanan şeyler bir başka konu başlığında tekrar edilmez ve herkes yolculuğunda daha düzgün ilerler.

Sevgi ve saygılar,

Mayıs 17, 2013, 07:51:42 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerek Sayın Asimov, ardından sayın symbol gerekse son ve özel olarak Sayın Katharsis çok güzel söylediler.

Çok güzel söylediler ama bakın ne oldu?

Hep birlikte, ben de dahil olmak üzere Forumun bu bölümünde bir kirlilik oluşturduk; tıpkı bir gemiden denize döküldükten sonra karaya vuran ve kıyının canına okuyan sintine gibi.

Çünkü bunların konu başlığıyla ilgisi yok. Bunlar yöntem tartışması.

Oysa biz yöntem tartışmasını gidip Forumun üyelere özel bölümünde yapabiliriz. Böylece  Fornumda yazılanları sadece okuyarak bilgilerini geliştirmekte olanları bunların dışında tutar, onların işini kolaşlaştırabiliriz. Forum da temiz kalır.

Hatta şu son yazdıklarımız yönetimde görevli olanlarca buradan alınıp bir başka (uygun) bölüme taşınsa ne iyi olur.

Sonra da biz katılımcılar bakalım  Ezoterizm'de kişinin mutlak üstünlüğü diye bir şey var mı? Varsa nasıl, hangi açıdan var? Yoksa, tarihte böyle bir şey var mıydı? Tarihte var idiyse nasıldı? Tarihteki olgu ile günümüzdekinin arasındaki fark hangi nedene dayanıyor? Masonluk bunun neresinde nasıl bir uygulama sergiliyor?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 20, 2013, 12:18:36 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Ezoterizm mi bağnazlık mı sorusu" ismli bir konu açtım orada bütün sorularınıza cavap bulucağınızı düşünüyorum saygılar.