Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mizah nedir?  (Okunma sayısı 14657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2008, 02:18:09 ös
  • Ziyaretçi

Baudaleire Gülmenin Özü nerede başlar diye kendine bir soru sorar, Gülme nedir, bütün bir gözle bakıldığında, gülme genelde duyulana karşı gösterilene bir tepkidir. Buradaki duyma tamamen kişinin korkularının saçmaya dönüşmesine yol açan bir rahatlama halidir. Gözle görülenle başlayan ise, biraz daha bilgiye dayanır. buradaki bilgi geçmiş deneyimlere açıktır, bilginin saçmaya dönüşmesi. En üst düzeyde ise usun yani aklın dizginlerini elden bırakmaması ile oluşan gülme halidir. Bu tanımlardan yola çıkarsak bir tanım oluşturmaya çalışsam nedir, mizah. Birşeyi açığa çıkartırken birşeyin üstünü kapayan insanların gereksinimi dışında bir alan mı? Eco, Gülün Adı'nda, tamamen bu statüden yola çıkarak koskoca Avrupa Skolastik Tarihi'ni çok sert eleştiriler yönlendirmiştir. Televizyonlarda yayınlanan mizah adı verilen programların çoğu saçma bağlamında gündelik hayatın en keskin yanlarıyla ilgilenerek seyirciyi gülmeye davet eder, gerekli midir? İzleyici nasıl bir eleştiri geliştirir.
  Her gülüncün, her mizahın öğretici yanı olması gerekir, mizah böylece ilerlemeyi beraberinde getirir, kırıcılık ise mizahın en kötü yanıdır, işte mizah en huysuz yanlarını yaşadığımız çağda mı örneklendiriliyor. Soru bununla başlar.

Eylül 16, 2008, 03:01:44 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Öncelikle Gülün Adı, inanılmaz bir kitaptı... Zaten Eco, inanılmaz bir yazar ama Gülün Adı ve yanlış hatırlamıyorsam Aristo'nun Poetika'sıyla yaptığı o muhteşem kurgu bence Umberto Eco'nun magnum opusudur.

Mizah bir yumruktur. Bu yumruğu bazen kendine vurur ama var oluş amacı hep tepedeki(ler) içindir. İyi-kötü, başarılı-başarısız olmanız fark etmez. Eğer burnunuz biraz büyükse ve tepedekiyseniz Cyrano'dan farkınız kalmaz onun gözünde. Abartır, eleştirir, dalga geçer... Acımasız olmak zorundadır, çocuk azınlığın sesidir. Onda Peter Pan'in acımasızlığı olmazsa olmaz. Tepedeki(ler) onun sesini duyduğu anda midesinde saat olan timsahı, bizi kovalayan ölümü bile ansızın unutur. Sinirlenmek doğaldır, karşı koymak sonuçsuz. Keşke tek savaş aracı olsaydı, mizahın kendi etik değerlerine sadık kalınarak... Ucuz yapıtlara mahal verilmeyerek...

Buradan küfürlü filmler vs. eleştirmeyeceğim. Eleştiremem de çünkü onlara gerçekten gülüyorum. Küfür, dilin bir öğesidir ve kullanabilenlere yakıştığını da düşünürüm. Sadece şunu söylemek istiyorum; komik olmak ve mizah çok farklı birbirinden. Nasıl ki her korkan kişi korkak olmuyorsa, aksine cesaretin sıhhat şartlarından biri de korkmaksa; komik olmak da olanı bir mizahçı ya da mizah unsuru yapmıyor. Her işin etik değerleri ve bir hedefi var. Bu iki kıstas tutturulmalı.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 16, 2008, 07:30:57 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Mizah  çok çeşitlidir bence.Her kişinin farklı bir mizah anlayışı ve bunu icrası vardır. Şu aralar benim açımdan mizah şu bu yaz ABD deyken buraya gelmeden önce  Wall Street teki  bu büyük finans şirketlerinin bazılarını ziyaret etmiştim ve önlerinde fotoğraf falan çekilmiştim vs. bu şirketlerin arasında  "Lehman Brothers" da vardı ve biliyorsunuz bu şirket dün iflasını istedi yani battı ama ben oradayken dünyanın en iyi yönetilen 50 finans şirketi arasındaydı buda başka bir ayrıntı.bir diğer olay ise benim ABD  ye gelirken ve giderken bu sefer uçtuğum havayolu firması "Alitalia" o da şu sıralar iflasın eşiğinde normalinde hep "Delta" firmasını tercih ederim bu sefer o havayoluyla gittim o da bu duruma geldi.Şimdilerde  bu olayı arkadaşlarıma anlatınca gülmeye başlıyorlar ve bana sende bir problem var diyorlar.
Yani sözün özü  mizah nerden nasıl doğar hiç belli olmuyor  hiç birbirleriyle  alakası olamayan şeylerden bir şekilde bağlantı kurularak  mizah üretilebiliniyor.
Saygılarımla

Eylül 16, 2008, 10:12:12 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Syn:Veritas
Cyrono müthiş bir karakter, cesur, bilgili, neşeli.Acaba mizahda, acımasız olmak, dalga geçmek var mıdır? Yoksa de Bergerac'ın yaptığı, bulunduğu sistemin acımasızlığıyla mı ilgilidir. Kendisi "de" ekini almıştır, yani bir soyludur, sizin deyişinizle tepedekilerdendir. Yoksa o da mı acımasızdır.
Saygılarımla.

Eylül 16, 2008, 10:17:32 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Syn:asoraman
belirttiğiniz türden olaylar benim de başıma geldi, kara mizah kişinin yaşadığı olumsuz olaylarla bağlantılıdır. Kara Mizah politik eleştirinin, politik mizahında önemli özelliklerindendir, Şahsınızın politik olduğunu söylemiyorum. Kara Mizah'mı daha önemlidir, yoksa işler yolunda ok. diyen mizah mı, küfürsüz, şiddetsiz vb?

Şubat 29, 2016, 11:30:25 öö
Yanıtla #5

! No longer available
kalite çöplükte aranmaz.