Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33’e kadar yükselen dereceler nedir?  (Okunma sayısı 49870 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2007, 02:59:46 ös
Yanıtla #10

Sevgili kardeşim,

Bildiğim kadarı ile bu ülkeden ülkeye ve ritten rite göre değişkenlik gösteriyor.Tabii Sn Üstadım daha iyi bilir.
Omnia mors aequat

Ağustos 13, 2007, 03:09:39 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sn. Mason,

4 den yüksek olan dereceler arasi yükselme süresi ne kadardir? 

Bunun minimum zaman limiti ulkeye gore degisir. Ancak sizin aktifliginiz, yaptiginiz calismalar ve kendinizi Masonluga ne derecede adadiginiz, buyuk rol oynar. Turkiyede en az 15 yil Ustad Mason olmaniz gerekmektedir. Ortamala 20-25 sene icerisinde (yaptiginiz calismalara bagli olarak) 32. Dereceye ulasirsiniz.

Her Ritin derece atlama sekilleri, derece sistemi ve ayni derecede minimum bekleme sureleri farklidir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 09, 2008, 03:09:01 ös
Yanıtla #12
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

İlk Üç Derece Mavi Loca

4 ten Yukarısı ise Yüksek Şura

Hayir. 4 ve uzeri dereceler Iskoc Riti dereceleridir. 31 ve uzeri derecelerdeki Kardeslerin olusturdugu yonetim topluluguna "Yuksek Sura" denir. Bazi ulkelerde Yuksek Sura, yanlizca 33. dereceye ulasmis ve secilmis Kardeslerden olusur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 09, 2008, 11:29:48 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Türk masonlar iskoç ritini veya york ritini kendi insiyatiflerinde mi seçerler yoksa zorunlu bir tercihmi yapmak durumundalar mı?

Sn Mason Ortalama 25 senede 32. dereceye geliniyor demişsiniz? İyi bir çalışma ile bu süre ciddi bir şekilde kısalmazmı? Ritlerden birine geçişte ve derece atlamada  masonlukta geçirilen süremi, yetkinlik mi yada  güvenirlik mi etkili?

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2008, 11:33:12 ös Gönderen: dogudan »

Haziran 10, 2008, 09:42:45 öö
Yanıtla #14
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin dogudan,

Kisi Ustad Mason olduktan sonra hangi Rite girecegine ve herhangi bir site girip girmeyecegine kendisi karar verir. Kendi gelisiminin devami icin sececegi yon kisisel tercihidir.

Derece atlamak icin farkli ulkelerde farkli uygulamalar ve prosedurler uygulanir. Kimi ulkelerde 15-20 yil suren bu surecler bazilarinda birkac yila kadar dusmektedir. Fakat yukselmenizde elbetteki hizmetinizin yogunlugu ve kalitesi buyuk onem tasir. Verilen odevleri yeteri kadar kisa surede yeteri kadar kaliteli bicimde yapmaniz, zamaninizi ogretilere harcamaniz kisa surede derece atlamanizda buyuk rol oynar. Derece atlamada Masonlukta gecirilen sure yada guvenilirlikten ziyade, odevlerinizdeki yeterlilik ve verdiginiz hizmetler onem tasiyacaktir.

Saygilarimla

Haziran 10, 2008, 07:10:48 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Türkiye' de bildiğim kadarı ile sadece İskoç Riti var ve genelde İskoç Ritine Üstat Mason olduktan sonra pek girilmiyor. Bunu daha önce başka bir konu başlığında öğrenmiştim sanırım. Peki acaba bunun nedeni nedir? Neden Türkiye' deki bir Mason (genellikle), Üstat Mason olduktan sonra İskoç Ritine devam etmiyor? Ayrıca Türkiye' de İskoç Riti harici bir rit niçin mevcut değil? Eğer sorum konu başlığına uygun değilse ayrı bir konu başlığı olarak açılmasını rica ediyorum Sayın adminlerden.

Saygılarımla,

Haziran 10, 2008, 07:21:45 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Haziran 10, 2008, 07:32:57 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Haziran 11, 2008, 09:35:51 öö
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Türkiye' de bildiğim kadarı ile sadece İskoç Riti var ve genelde İskoç Ritine Üstat Mason olduktan sonra pek girilmiyor. Bunu daha önce başka bir konu başlığında öğrenmiştim sanırım. Peki acaba bunun nedeni nedir? Neden Türkiye' deki bir Mason (genellikle), Üstat Mason olduktan sonra İskoç Ritine devam etmiyor? Ayrıca Türkiye' de İskoç Riti harici bir rit niçin mevcut değil? Eğer sorum konu başlığına uygun değilse ayrı bir konu başlığı olarak açılmasını rica ediyorum Sayın adminlerden.

Saygılarımla,

Sayin blossom,

Sorunuza ek cevap olarak birkac madde daha sayilabilir.

1- Iskoc Ritine girmek icin teklif gelmesi ve 2 kefilinizin olmasi gerekmektedir. Masonluga yeni baslarken izlenen prosedure benzer bir prosedur izlenir.
2- Iskoc Ritine girebilen bir Ustad Mason hem Rite hemde Mavi Locasina yillik harcini odemesi gerekmektedir. Rite girdikten sonra Mavi Locadaki uyeliginizi birakamazsiniz. Mavi Locadaki uyeliginiz herhangi bir neden ile iptal edilirse, Rittende ihrac edilirsiniz.
3- Iskoc Ritindede (genellikle) toplantilara katilim zorunlulugu vardir. Bu durumdada hem Mavi Locaya hemde Rite katilimlardan dolayi daha cok zamaninizi Masonluga harcamak durumunda kalirsiniz. Ozellikle isleri ve ailevi durumlari yogun olan Kardeslerin Masonluga bu derece zamanini harcamasi zor olacaktir.
4- Her ne kadar Turkiyede bulunmasada baska Ritlere girmeyi tercih eden Kardesler olabilir. Egitimini Iskoc Ritindense diger Ritlerde devam ettirmek isteyen Kardesler yurtdisindaki diger Ritlere mensup olarak Turkiyede Iskoc Ritine katilmayabilirler.

Saygilarimla

Haziran 11, 2008, 07:20:06 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Tesekkur ederim Sayin MASON.