Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTAKİ “DÜZEN” KAVRAMI - 2  (Okunma sayısı 7485 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2010, 09:01:13 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki yazımı, «Masonlukta iki tür düzenden söz edebiliriz. Bunlardan biri örgütsel düzen, diğeri bireysel düzendir.» diyerek bitirmiş ve bunların ne olduğunu incelemeyi bu yazıya bırakmıştım.

Örgütsel düzen, bir mason biriminin ve örgütünün düzenidir. Burada mason birimi denilince ilk akla gelen “loca”dır. Ancak Masonlukta “atölye”, “şapitr”, “kurul”, “konsey” gibi adlarla anılan birimler de olduğunu bilmeliyiz. Bir mason örgütünden söz edildiğinde de ilk akla gelen “büyük loca” ya da “büyük doğu” yani bir “obediyans”tır. Konumuzu sadece simgesel derecelerde çalışan mason kuruluşlarıyla sınırlı tutarsak, yüksek derece örgütlerini sıralamamıza gerek kalmaz. Böylece genel olarak “bir obediyansın düzeni”ninden söz edebildiğimiz gibi, bir obediyansın içinde özel olarak “bir locanın düzeni”nden söz edebiliriz.

Bireysel düzen ise, tek tek her bir masonun düzenidir.

Ayrı ayrı tanımlanabilmelerine karşın, bu iki tür düzen birbirlerine bağlıdır. Şöyle ki;

Bir obediyansın düzenli olabilmesi için tüm locaları düzenli olmalıdır.

Bir locanın düzenli olabilmesi için, tüm üyeleri düzenli olmalıdır.

Bir masonun düzenli olabilmesi için ise, öncelikle düzenli bir locanın üyesi olması gerekir.

Bünyesinde düzensiz localar bulunan bir obediyans düzensiz sayılır.

Kuruluşu sırasında düzenli olan bir loca sonradan “düzensiz” durumdaki bir obediyansa bağlanacak olursa ya da bağlı olduğu obediyans düzensizliğe düşerse, düzenini yitirir. Ayrıca bir loca, bir obediyansa bağlı olsa da olmasa kendi başına düzenini yitirmiş duruma düşebilir.

Kuruluşu sırasında düzensiz olan ya da sonradan düzenini yitirmiş bir loca düzenli bir obediyansa bağlanarak düzen kazanabilir.

Bir büyük locanın başlangıçtaki kuruluşu da düzensiz olabilir ya da sonradan düzenini yitirebilir. Kuruluşundan düzensiz olan ya da düzenini yitirmiş bir büyük locanın düzen kazanabilmesi için yeni baştan kurulması gerekir.

Önceleri düzenli olan bir mason sonradan bireysel düzenini yitirebilir yani düzensiz duruma düşebilir.

Bir mason ancak Masonluğa düzensiz bir locada alınmışsa başlangıçta düzensiz olabilir. Düzensiz bir mason, düzenli bir locaya katılmakla düzenini sağlayabilir.

Bunları böyle alt alta sıraladıktan sonra ayrıntıya geçebilir ve ayrı ayrı olmak üzere Masonluktaki bireysel düzen ile örgütsel düzene bakabiliriz. Ancak burada durmak istiyorum çünkü belki eksik bıraktığım ya da yanlış belirttiğim şeyler vardır. Forum üyelerinden bunları bilenler tamamlayabilir/düzeltebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2010, 05:12:57 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,

Yanlış anlamayın fakat; karşılıklı bir harici olarak Mason'luk ile ilgili olarak düzen kavramından ne kadar söz edebiliz ki? Benimde arşivlerimde Mason'luk ile ilgili anti de dahil yazılmış çizilmiş onlarca yazı, makale, video ve ses kayıtları söz konusu. Fakat bunlarla ilgili konuşmak ve tartışmak bile gereksiz diye düşünüyorum. Bence birisinin bu türde yazılar yazabilmesi için gerçek bir Mason olması gerek diye düşünüyorum.

Örneğin;

Ben, devletimizin emekli olarak bir birimine mensup ailenin en büyük çocuğuyum. Yıllarca da aralarında büyüdüm, çok şeyi gördüm ve geçirdim. Fakat her ne kadar bu teşkilat ile ilgili bir çok bilgi birikimine sahipsem de hiç kimse beni bu teşkilata gerçekten mensup birisi kadar ciddiye almayacaktır. Çünkü bunların tamamı yüzeysel olarak nitelendirilecek ve sonsuza dek öyle kalacaktır.

Bu yazıyı siz değil de Masonlar.Org sitemizdeki gerçek bir Mason yazmış olsaydı, dile getirmek istediklerimi daha iyi idrak edecektiniz. ( Konunuza, mesajlar yağacaktı.)

Sizin olayınız da tıpkı buna benziyor. Gerçek bir Mason değilseniz bu neyin ıspatlamaya çalışması. Diyebilirsiniz ki ben burada; Masonluk hususuyla ilgili olarak insanlara bilgi veriyorum. Bu çok güzel fakat yine dediğime çıkıyor. Bence böylesine bir bilgi birikimine sahip harici, daha farklı ve çarpıcı konularla karşımıza gelmeli ve merak uyandırıp, düşündürmeli.

Yazdıklarım için tekrar üzgünüm, umarım bağışlarsınız.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2010, 05:15:11 öö Gönderen: lsleo »

Şubat 25, 2010, 11:26:24 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Forumda bulunan biz hariciler;masonluğu anlamak,anlayabildiğimiz kadarıyla da kendimize has değerler üretebilmek gayreti içerisindeyiz.Bu amaçla hepimiz bildiğimiz kadarını forum ortamında paylaşıyoruz.Forumdaki masonlar,genellikle bizleri izlemekle yetinip nadiren katkı da bulunuyorlar.

Günlerden birgün,sayın ADAM çıktı geldi ve bizlere Masonluk hakkında bilmediğimiz birçok şey anlattı,kendisinden çokşey öğrendik.Anlatımları doğru olmalıydı ki,masonlardan bu anlatımlara karşı çıkan olmadı.Hernekadar paylaşımlarına katılım az olsa da,yılmadan bildiklerini bize aktarmaya devam etti.Birikimi ve enerjisi hepimize örnek olmalı...

Bu bağlam da sayın Isleo'nun sözlerini haksız olarak nitelendirmek zorundayım.Forum üyesi olan biz hariciler,forumun bizlere bir getirisi olarak,meyve veren ağacı takdir etmeyi öğrenmiş olmalıyız.Olmalıyız ki,bildiklerini bizimle paylaşanların saygınlığını kabul ettiğimizi vurgulayarak,kendi saygınlığımızı tesis edebilelim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 25, 2010, 11:47:30 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Isleo;

Eğer dediğiniz gibi Sayın Adam’ın yazmış olduklarını Sayın Mason’lardan birisi yazmış olsaydı zaten bu foruma “Harici Forum” denmezdi zannedersem.

Aslında Sayın Adam’ın düzen ile ilgili söylemiş olduğu yapılanma, etik kavramda bu ve benzeri ciddi kurumlarda uygulanan bir düzendir. Sizlerde takdir edersiniz ki bu bilgi içinde mason olma zorunluluğu yoktur. Ayrıca “neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz” kelimesi de bence yerinde olmamış. Burası harici bir forum Sayın Mason’ların genel site kuralları çerçevesinde isteyen istediğini düşünmekte ve yazmakta serbest, aksi bir durumda siteyi denetleyen Sayın Üyeler konuyu kaldırma yetkisine sahiplerdir. Ayrıca forumda yazılan her konu kişinin kendisini bağlar Sayın Adam aksi taktirde bir şeyi ispat etme niyeti olsaydı bu ortamda bunca zaman bu kadar zaman harcama gereği duymazdı diye düşünüyorum. Bilgi bir ışıktır, kimini yakar, kimini ısıtır, kimine gölge yapar. O ışığa nerden ve nasıl baktığın önemlidir.

Bu sayede öğrendiğimize göre sizinde bilgi ve birikiminiz bir çoğumuza göre yüksek seviyede. Eğer bu bilgi ve birikiminizi bizlerle paylaşırsanız şahsım adına çok sevinirim. Cahilliğim bir ateş gibi içimi yakar, üzerine bilgisi ile su serpecek herkesin kölesi olurum.

Bir mum yakmak istesen ateş bulamazsın ama üflemeye gelince herkes doğum günü çocuğu olur. (hep başkalarındanmı yazacağım buda benden olsun :) )

Saygılarımla.

Şubat 25, 2010, 09:16:38 ös
Yanıtla #4

Sayın Isleo,

Mason olmayan birinin masonluk hakkında bir şey bilemeyeceği, bilse bile bu kurumun içinden olmadığı için kaale alınmayacağı ve verdiklerinin sonsuza dek yüzeysel görüneceklerini söylemişsiniz.

Bir mason gelse de bunları anlatsa daha çok kaale alınırdı demişsiniz.

Ancak anladığım kadarıyla Sayın Adam bu bilgileri kamuya açık bilgilerden derleyip buraya aktarıyor. Sizin mantığınızla "anti masonluk" bile mümkün değildir, çünkü anti mason kişiler de mason değildir.

Fakat bir insan "anti mason" olabilir öyle değil mi? Şu örneğe bakın: Ben hariciyim, diyelim mason olan bir arkadaşım var. Mason olduktan sonra bana göre kötü olan (veya iyi olan) işler yaptığını gördüm diyelim. Bu, karakterinin, bilgilerinin değişmesi anlamına gelir ve ben buradan masonluk hakkında bilgi çıkarabilirim. Örneğin İtalyadaki mason locasının örgütlü bir halde suç işlediğini ortaya çıkaran savcı mason değildi.

Aynı şekilde masonların iyi işlerinden de bilgi çıkarılabilir.

Mason olan yazarların yazdığı kitaplardan da masonluk hakkında bilgi edinilebilir. Dolayısıyla mason olmayan biri masonluk hakkında bilgi edinebilir.

"Masonluk masonlardan öğrenilir" yazıyor bu sitenin girişinde. Fakat kendi adıma masonluk denen şey hakkında masonlardan hiçbir şey öğrenmediğimi, ve bir şey öğrenmişsem de bunu Sayın Adam'dan öğrendiğimi söyleyebilirim.

"Yüzeysel bilgiler" dediğinizde bunu "belirsiz, şüpheli" bilgiler olarak anlıyorum. Fakat bir yerde hata yapıyorsunuz.

Siz, bu bilgilere yüzeysel diyorsunuz. Neden? Bunları bir masondan duymadığınızı bildiğiniz için. O halde artık bu bilgilerin kategorisi de bellidir. "Mason olmayan birinin yazdığı bilgi"dir bunlar. Bunun farkında olarak olaylara bakarsanız daha iyi olur. Yazdıklarınızdan, sanki mason biri bir şey yazarsa doğrudan kaale alacağınızı ve onu sorgulamayacağınızı anlıyorum. Sorgulama mason olsun olmasın her bilgiye uygulanması gereken bir işlemdir. Bir mason, masonluğun mitlerinden hiçbir şey anlamayabileceği gibi, bir harici bu konuda pek çok şey bilebilir. Manly P. Hall sanırım mason değildi mesela.

Ben de burada Sayın Adam'ın yazdığı bir çok bilgiyi benimserken, bir çoğunu da benimsemiyorum mesela. Ama bunu yaparken "Sayın Adam'ın mason olup olmaması" beni ilgilendirmiyor. Ben bunu eleştirel düşüncemle ortaya koyuyorum.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Şubat 26, 2010, 09:20:04 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Isleo,

Benim forumla tanışmam çok eski değil, birkaç aydır takip edebiliyorum. Önceleri sadece okur olarak takip ettiğim bu foruma bildiklerimi paylaşabilmek ve yorumlar alabilmek amacıyla üye oldum. Bu sayede kafamdaki birçok soruyu cevaplandırırken, yeni sorular sormamı sağlayan bilgileri de bu forumdan edindim.

Forumun ana amacı "masonluğun masonlardan öğrenilmesi" dir. Bunu gerçekten takdir etmiştim. (Gerçi bunu forumdaki katkı oranına bakarak her geçen gün daha fazla sorguluyorum.)Her ne kadar internet ortamındaki sanal bir sitede, kimin gerçek, kimin ise sanal olduğunu bile bilmeden yazıları takip etsek de, düşünsel süzgecimizden geçip mantıklı bulduğumuz ve başka kaynaklardan da araştırdığımız konular hepimize mutlaka çok olumlu katkılar yapmıştır.

Bu noktada neyin "doğru" neyin "gerçek" olduğunu tartışmak amacında değilim. Zaten bunlar da yüzyıllardır tartışılan kavramlardır. Benim amacım her insandan, her olaydan bir şeyler "kazanmak"tır. Bu forum alanındaki kazanımlarım ise burada edindiğim bilgilerin yanı sıra, ne kadar da "bilgisiz" olduğumu bana göstermesidir.

Bu platforma az veya çok, herhangi bir konuda katkı yapan ve benim “farkındalığıma” katkı yapan herkes benim için çok değerlidir. Yazdıklarını başka kaynaklardan da doğrulamak için araştırma yapmak, (ki bunun için düzinelerce kitap okumak ve işimden, ailemden zaman çalmak zorunda kaldığımı da itiraf etmeliyim) tarihi, olayları farklı bir gözle görmek, değerlendirmek benim için gerçekten önemli kazanımlardır.

Kişilerin ne yazdıkları değil, ne düşündürdükleri önemlidir. Sayın Adam ister harici olsun, isterse mason olsun, beni “düşündürmüştür”. Yazdığı yazılarda hemfikir olmadığım çok nokta olsa da, beni düşündüren ve araştırmaya iten yazılar yazmıştır. Sayın Adam’ın mason olması yazılarının değerini arttırmayacağı gibi, “doğru” veya “gerçek” liğini sorgulamamızı da engellemez.  Bu önermenin tersi için de aynı durum söz konusudur.

Saygı ile.

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2010, 09:25:17 öö Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.